Jump to content



z68 ή z77 στα 100 ευρώ ;


Prof_Chaos

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Οι z77 υποστηρίζουν πάνω απο 1600 μνήμες σε OC. Δεν ξέρω ποιές μητρικές κοίταξες.

Τώρα το πόσο συμφέρον είναι να πας σε z77 είτε σε z68 (vfm), δοκιμασμένα κλπ θα δούμε και θα ξέρουμε μόνο το καλοκαίρι.

Δεν έχουν κυκλοφορήσει αρκετές μητρικές και ειδικά οι ivy bridge επεξεργαστές για να δούμε πως θα δουλεύουν με τις μητρικές κλπ.

[MENTION=1574]Prof_Chaos[/MENTION]

Σχετικά με OC που σε ενδιαφέρει τι λένε για την Asrock όμως;

εδω οι απόψεις ποικίλουν.Ενολίγης Asrock VS Gigabyte με διαβασματάκι που έκανα για descent OC δηλαδή στα 4 και κάτι ενως 2500+ εδιναν ψήφο στην Asrock extreme3 gen3 (οχι στην pro3 gen3) και επίσης λέγεται οτι είναι ποιοτικότερο board κατασκευαστικά.

Με τις gigabyte κατάλαβα οτι τα μοντέλα UD4 και πάνω ειναι τα ποιτικά της ενώ διάβασα και για αρκετά προβληματάκια στο bios.οχι πολύ σοβαρά αλλα εκνευριστικά.

Επίσης πολύ μεγάλο μπέρδεμα με την gigabyte στο Ζ68 που έχει βγάλει ενα καρο μοντέλα δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ειναι καλυτερο.το μόνο που κατάλαβα είναι οτι τα DS3 είναι τα υποδεεστερα της .Διαφορές DH UD2 UD3 UD4 ενας θεός ξέρει.

τώρα η gigabyte εχει βγάλει ενα Z77 που φαίνεται καλό Gigabyte - Z77-D3H στα 116 ευρώ και ισως τελικά στραφώ εκεί.

Το ερώτημα είναι πρέπει να είμαστε τόσο picky για ενα απλό OC ξεκλείδωτου πάντα επεξεργαστή στα 4GHZ ; Δηλαδή ο 2500Κ δεν θα 4άριζε με μια pro3 gen3 της asrock ή με μια DS3 της gigabyte; δεν σας λέω για παραπάνω..ουτος η αλλιώς για καθημερινή χρήση θα το αφήσω κολλημένο στα 4 ghz

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγες μέρες "κούμπωσα" την ASROCK extreme3 gen3 με έναν 2600k.H μητρική είναι μια κλάση πάνω από τις άλλες ίδιας τιμής, ποιοτικότατη και σταθερή.Μέσω προγράμματος με ένα κλικ ανέβασα 4.8 δίχως το παραμικρό.Δες, που φαντάζομαι το έκανες ήδη, reviews για να έχεις μια συνολικότερη ιδέα.Τιμή 113 ευρώ από hardwareversand.de - Home.Πιστεύω ότι για την ώρα το Ζ68 είναι μια χαρά, εκτός κι αν περιμένεις φθινόπωρο.Δεν υστερεί σε τίποτα και υποστηρίζει ivy μια χαρά!

Reviews http://www.hardwarelook.com/reviews/asrock-z68-extreme3-gen3-review_125_1.html

http://www.maximum-tech.net/asrock-z68-extreme3-gen3-motherboard-review-2-11351/

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγες μέρες "κούμπωσα" την ASROCK extreme3 gen3 με έναν 2600k.H μητρική είναι μια κλάση πάνω από τις άλλες ίδιας τιμής, ποιοτικότατη και σταθερή.Μέσω προγράμματος με ένα κλικ ανέβασα 4.8 δίχως το παραμικρό.Δες, που φαντάζομαι το έκανες ήδη, reviews για να έχεις μια συνολικότερη ιδέα.Τιμή 113 ευρώ από hardwareversand.de - Home.Πιστεύω ότι για την ώρα το Ζ68 είναι μια χαρά, εκτός κι αν περιμένεις φθινόπωρο.Δεν υστερεί σε τίποτα και υποστηρίζει ivy μια χαρά!

Reviews ASRock Z68 Extreme3 Gen3 Review - HardwareLook.com

ASRock Z68 Extreme3 Gen3 Motherboard Review | Maximum-Tech

το ξέρω κι εγώ το διάβασα...οπότε κι εσύ ψηφίζεις σαν πιο ολοκληρωμένο - ποιοτικό board σε αυτα τα λεφτά την asrock extreme3 Gen3

απο το site αυτο ψωνίζεις ειναι αξιόπιστο;

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω κι εγώ το διάβασα...οπότε κι εσύ ψηφίζεις σαν πιο ολοκληρωμένο - ποιοτικό board σε αυτα τα λεφτά την asrock extreme3 Gen3

απο το site αυτο ψωνίζεις ειναι αξιόπιστο;

Απολύτως, είναι η δεύτερη φορά που αγοράζω, περυσι μια κάρτα γραφικών και πρόσφατα αναβάθμιση μητρικη cpu ssd, ram.Yπολόγισε ότι είναι 20% φθηνότερο!Μειονέκτημα ότι θέλουν κατάθεση και όχι πιστωτική.Τώρα μπήκε και το paypal αλλά και πάλι μόνο με κατάθεση οχι με την πιστωτική που έχω συνδέσει το λογαριασμό εγώ.Τώρα όσο αφορά στη μητρική δες κι αυτή εδώ.hardwareversand.de - Artikel-Information - ASRock Z77 Extreme4, Sockel 1155, ATX Ζ77 Ποιοτικότατη στα πατήματα της προηγούμενης σειρας

Χτες βγήκαν στον αέρα τα reviews για ivy bridge...το Ζ77 μια χαρά φαίνεται χωρίς να δίνει απ την άλλη κάποιο boost στους ivy, αλλά πάντως είναι ένα καινούριο ολοκληρωμένο όλο και κάτι θα έχει να προσφέρει εσύ θέλεις και cpu?Eγώ τώρα θα έπαιρνα την πιο πάνω μητρική με έναν 3570k ivy

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως, είναι η δεύτερη φορά που αγοράζω, περυσι μια κάρτα γραφικών και πρόσφατα αναβάθμιση μητρικη cpu ssd, ram.Yπολόγισε ότι είναι 20% φθηνότερο!Μειονέκτημα ότι θέλουν κατάθεση και όχι πιστωτική.Τώρα μπήκε και το paypal αλλά και πάλι μόνο με κατάθεση οχι με την πιστωτική που έχω συνδέσει το λογαριασμό εγώ.Τώρα όσο αφορά στη μητρική δες κι αυτή εδώ.hardwareversand.de - Artikel-Information - ASRock Z77 Extreme4, Sockel 1155, ATX Ζ77 Ποιοτικότατη στα πατήματα της προηγούμενης σειρας

Χτες βγήκαν στον αέρα τα reviews για ivy bridge...το Ζ77 μια χαρά φαίνεται χωρίς να δίνει απ την άλλη κάποιο boost στους ivy, αλλά πάντως είναι ένα καινούριο ολοκληρωμένο όλο και κάτι θα έχει να προσφέρει εσύ θέλεις και cpu?Eγώ τώρα θα έπαιρνα την πιο πάνω μητρική με έναν 3570k ivy

σε όλες τις παραγγελίες ζητάει 20 ευρώ μεταφορικά και αν βάλεις το έμβασμα κανα 10 ρικο ισως και λιγότερο νομίζω βγαίνει για κατάθεση σε τραπεζικό συνολικά ειναι πιο ακριβό. :confused:

Πάντως περιμένω να δώ την τιμή του 3570Κ στην αγορά και board τελικά σίγουρα z77 θα πάρω μιας και βγαίνουν κοντά στα 100 ευρώ.

Αλήθεια για τα micro ATX εχετε άποψη; εχουν καμια διαφορά σε ποιότητα κατασκευής επιδόσεις σταθερότητα απο τα ATX ; γιατι καλο έβλεππα την gigabyte Gigabyte GA-Z77M-D3H, Intel Z77, mATX η οποία με υπέρκαλύπτει !

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε oc δεν είναι το ίδιο καλές γιατί δεν έχουν ποιοτικά heatsinks είτε έως και καθόλου.

επίσης απο θέμα ram μπορούν να πάρουν έως 2 modules και όχι 4 όπως οι atx

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε oc δεν είναι το ίδιο καλές γιατί δεν έχουν ποιοτικά heatsinks είτε έως και καθόλου.

επίσης απο θέμα ram μπορούν να πάρουν έως 2 modules και όχι 4 όπως οι atx

what???

Mαλλον αναφερεσαι στις φτηνοτερες υλοποιησεις των 50Ε.

Ελαχιστες εχουν 2 θεσεις για μνημες..(και συνηθως στα φτηνοτερα chipset .Dεν εχω πετυχει σε αυτα τα 2(z68+z77)...οχι οτι ψαχτηκα και πολυ..ή δεν βρηκα απλα).

Οσο περι oc..αν γενικευσες στο ποστ..να θυμησω την gene?

Link to comment
Share on other sites

Πάσο, έχουν αλλάξει οι micro atx πια και βγάζουν Mini atx στα μέτρα τους.

Έχει λιγότερα heatsinks και ίσως το oc δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα. τώρα περαιτέρω δεν γνωρίζω. Οι ειδικοί ας πούν

Link to comment
Share on other sites

σε όλες τις παραγγελίες ζητάει 20 ευρώ μεταφορικά και αν βάλεις το έμβασμα κανα 10 ρικο ισως και λιγότερο νομίζω βγαίνει για κατάθεση σε τραπεζικό συνολικά ειναι πιο ακριβό. :confused:

Πάντως περιμένω να δώ την τιμή του 3570Κ στην αγορά και board τελικά σίγουρα z77 θα πάρω μιας και βγαίνουν κοντά στα 100 ευρώ.

Αλήθεια για τα micro ATX εχετε άποψη; εχουν καμια διαφορά σε ποιότητα κατασκευής επιδόσεις σταθερότητα απο τα ATX ; γιατι καλο έβλεππα την gigabyte Gigabyte GA-Z77M-D3H, Intel Z77, mATX η οποία με υπέρκαλύπτει !

Το έμβασμα είναι 0,50 ευρώ!Από e-banking πειραιώς που δουλευω εγώ ,προς τη δική τους τράπεζα(χωρίς μεσολάβηση paypal) είναι απλά 50 λεπτά.Τώρα σκέψου ότι εγώ στα 570 ευρώ παραγγελία που έκανα γλίτωσα περίπου όπως υπολόγισα,100 ευρώ!!όχι άσχημα.Πέρυσι πλήρωσα την 6950 238 ευρώ συνολικά με 30! ευρώ μεταφορικά τότε, όταν εδώ είχε 260 και βάλε!Τέλος πάντων η επιλογή του καταστήματος είναι δική σου υπόθεση ούτως η άλλως ,εγώ απλά καταθέτω την εμπειρία μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια συμφέρει. Σε κάποια πάλι όχι.

Πχ κοίταγα για την P8Z77-V PRO που με ενδιαφέρει εμένα. Δεν έχει τρελή διαφορά.

172,52 + κανα 20άρι μεταφορικά απο γερμανία

194 + 3 μεταφορικά απο Ελλάδα.

Και εγγύηση απο το κατάστημα εδώ και όχι RMA έξω. γιατί δεν έχει αντιπροσωπία η asus

είτε η gigabyte εδώ. Και αναγκαστικά μεταφορικά προς έξω δικά μου αν τύχει τίποτα.

Σίγουρα όμως συμφέρει αν μαζέψεις αρκετή παραγγελία είτε 2-3 άτομα και μοιράσετε τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια συμφέρει. Σε κάποια πάλι όχι.

Πχ κοίταγα για την P8Z77-V PRO που με ενδιαφέρει εμένα. Δεν έχει τρελή διαφορά.

172,52 + κανα 20άρι μεταφορικά απο γερμανία

194 + 3 μεταφορικά απο Ελλάδα.

Και εγγύηση απο το κατάστημα εδώ και όχι RMA έξω. γιατί δεν έχει αντιπροσωπία η asus

είτε η gigabyte εδώ. Και αναγκαστικά μεταφορικά προς έξω δικά μου αν τύχει τίποτα.

Σίγουρα όμως συμφέρει αν μαζέψεις αρκετή παραγγελία είτε 2-3 άτομα και μοιράσετε τα μεταφορικά.

σίγουρα το rma είναι μπελάς, καθυστέρηση αλλά άν είναι το προιον ελλατωματικό σου πληρώνουν τα μεταφορικά αυτοί.πάντως πιστεύω ότι έξω είναι σοβαροί σε θέματα επιστροφών, εδώ υποτίθεται τους έχουμε "δίπλα" και μας βγάζουν την παναγία, τεσπα θέμα επιλογών.Σίγουρα για ένα κιτάκι ραμ δε συμφέρει να πάρεις από εκεί. Πάντως τα μεταφορικά είναι 20Euro όσο μεγάλη κι αν είναι η παραγγελία

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα το rma είναι μπελάς, καθυστέρηση αλλά άν είναι το προιον ελλατωματικό σου πληρώνουν τα μεταφορικά αυτοί.πάντως πιστεύω ότι έξω είναι σοβαροί σε θέματα επιστροφών, εδώ υποτίθεται τους έχουμε "δίπλα" και μας βγάζουν την παναγία, τεσπα θέμα επιλογών.Σίγουρα για ένα κιτάκι ραμ δε συμφέρει να πάρεις από εκεί. Πάντως τα μεταφορικά είναι 20Euro όσο μεγάλη κι αν είναι η παραγγελία

Για μεγάλη παραγγελία σίγουρα συμφέρει.

Στο RMA πληρώνεις τα μεταφορικά αποστολής σου. Όταν σου αποστείλουν οι ίδιοι τα πληρώνουν αυτοί.

Και πχ σε asrock έχει διαφορά στα λεφτά. Σε Asus δεν είναι τόσο μεγάλη για να συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλη παραγγελία σίγουρα συμφέρει.

Στο RMA πληρώνεις τα μεταφορικά αποστολής σου. Όταν σου αποστείλουν οι ίδιοι τα πληρώνουν αυτοί.

Και πχ σε asrock έχει διαφορά στα λεφτά. Σε Asus δεν είναι τόσο μεγάλη για να συμφέρει.

Να ρωτήσω κάτι που πιθανόν μου διαφεύγει?rma εννοείς να το στείλεις στην Asrock ή στο διαδικτυακό κατάστημα?γιατί στο site αν το στείλεις πληρώνουν αυτοί νομίζω αλλά στην ίδια τη "μαμά" δε ξέρω, αν θες μου απαντάς...:help:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που πιθανόν μου διαφεύγει?rma εννοείς να το στείλεις στην Asrock ή στο διαδικτυακό κατάστημα?γιατί στο site αν το στείλεις πληρώνουν αυτοί νομίζω αλλά στην ίδια τη "μαμά" δε ξέρω, αν θες μου απαντάς...:help:

Δεν έχω ασχοληθεί με RMA προς το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά γνωρίζω τι ισχύει τις περισσότερες φορές.

Τώρα αν όντως τα αναλαμβάνει το ίδιο το κατάστημα είναι super. Ψήνομαι να πάρω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάσο, έχουν αλλάξει οι micro atx πια και βγάζουν Mini atx στα μέτρα τους.

Έχει λιγότερα heatsinks και ίσως το oc δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα. τώρα περαιτέρω δεν γνωρίζω. Οι ειδικοί ας πούν

Ti εννοεις πια??θυμαμαι μια 5ετια τουλαχιστον να βγαινουν ματχ με 4 διμμακια.

Για ενα μετριο χρηστη που θα μεινει σε αεροψυξη (και ετοιμη υδροψυξη πλεον) το πολυ πολυ να μην bencharei @5γιγα.

(που ουτως η αλλως δεν πρεπει να ειναι και μετριος για να φτασει εκει).

Για 24/7 @4.5γιγα δεν παιζει να μη δε τον καλυψει καποια..πολυ πιθανων να πιασει και 4.8

Μια χαρα μητρικες ειναι οι παρακατω matx.

Asrock Z77 Pro4-M | Skroutz.gr

Asrock Z77 Extreme4-M | Skroutz.gr

http://www.skroutz.gr/s/1655742/Asus-P8Z77-M.html

Asus P8Z77-M PRO | Skroutz.gr

Kαι πολυ πιθανων και αλλες..(το πιθανοτερο να πηγαινα στην extreme4 αν εστηνα μηχανημα με σκοπο το oc.

(δεν εννοω το μεγιστο oc..καθοτι πλεον ,το τελευταιο χρονο ουτε το οc με ενδιαφερει)

Link to comment
Share on other sites

Ti εννοεις πια??θυμαμαι μια 5ετια τουλαχιστον να βγαινουν ματχ με 4 διμμακια.

Για ενα μετριο χρηστη που θα μεινει σε αεροψυξη (και ετοιμη υδροψυξη πλεον) το πολυ πολυ να μην bencharei @5γιγα.

(που ουτως η αλλως δεν πρεπει να ειναι και μετριος για να φτασει εκει).

Για 24/7 @4.5γιγα δεν παιζει να μη δε τον καλυψει καποια..πολυ πιθανων να πιασει και 4.8

Μια χαρα μητρικες ειναι οι παρακατω matx.

Asrock Z77 Pro4-M | Skroutz.gr

Asrock Z77 Extreme4-M | Skroutz.gr

Asus P8Z77-M | Skroutz.gr

Asus P8Z77-M PRO | Skroutz.gr

Kαι πολυ πιθανων και αλλες..(το πιθανοτερο να πηγαινα στην extreme4 αν εστηνα μηχανημα με σκοπο το oc.

(δεν εννοω το μεγιστο oc..καθοτι πλεον ,το τελευταιο χρονο ουτε το οc με ενδιαφερει)

Τελικά έχεις δίκιο. Ότι socket 1155 άνω τον 60ευρώ που κοίταξα δίνει 4 dimm.

Δεν το ήξερα. συνήθως κοιτάω για ποιο φτηνές μητρικές m-atx αλλιώς full atx.

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως, είναι η δεύτερη φορά που αγοράζω, περυσι μια κάρτα γραφικών και πρόσφατα αναβάθμιση μητρικη cpu ssd, ram.Yπολόγισε ότι είναι 20% φθηνότερο!Μειονέκτημα ότι θέλουν κατάθεση και όχι πιστωτική.Τώρα μπήκε και το paypal αλλά και πάλι μόνο με κατάθεση οχι με την πιστωτική που έχω συνδέσει το λογαριασμό εγώ.Τώρα όσο αφορά στη μητρική δες κι αυτή εδώ.hardwareversand.de - Artikel-Information - ASRock Z77 Extreme4, Sockel 1155, ATX Ζ77 Ποιοτικότατη στα πατήματα της προηγούμενης σειρας

Χτες βγήκαν στον αέρα τα reviews για ivy bridge...το Ζ77 μια χαρά φαίνεται χωρίς να δίνει απ την άλλη κάποιο boost στους ivy, αλλά πάντως είναι ένα καινούριο ολοκληρωμένο όλο και κάτι θα έχει να προσφέρει εσύ θέλεις και cpu?Eγώ τώρα θα έπαιρνα την πιο πάνω μητρική με έναν 3570k ivy

εχεις δικιο για συνολική παραγγελία πολύ καλές οι τιμές.Μαλλον απο εκει θα πέσει το στήσιμο.Αυτοι οι ivy Πότε θα βγούνε προς πώληση;

εχω κολήσει με την gigabyte z77micro :) πολύ όμορφο board Και την έχει και 82 ευρώ μόνο στο site αυτό

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.