Jump to content



z68 ή z77 στα 100 ευρώ ;


Prof_Chaos

Recommended Posts

διάβασα πολύ καλές κριτικές για την asrock Asrock Socket 1155 Z68 Pro3 Gen3 (B3) GLan Audio Raid στα 100 ευρω αλλα υπαρχει και η Gigabyte Socket 1155 GA-Z77-DS3H GLan Audio Raid NEW* με Ζ77 επίσης στην ίδια τιμή.

Τι προτείνετε;

Θέλω και λίγο OC υπόψην ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

δηλαδή οι αλλες που προτείνετε είναι στα ίδια επίπεδα σταθερότητας και OC με την z68 pro3 gen3?

αν ναι πάω σε οποιοδήποτε z77 gigabyte ή asrock που παίζουν σε αυτη την τιμή σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν βιαζομαι γενικά ούτε θέλω να περιμένω την super duper μητρική revision 13..απλά ψάχνω μια άρτια μητρική με σταθερότητα και σταθερά ρεύματα να βάλω πάνω έναν 2500κ πιθανότατα κ να τον έχω μια προοπτική μετα απο λίγο καιρο να τον ανάβασω λίγο για πχ στα 4 όχι παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε τα Revision στα Mobo πλέον δεν έχουν σημασία.

Με οποιαδήποτε z77 μητρική μπορείς να πας άνετα τον 2500Κ σου στα 4 GHZ (όχι ότι με z68 δεν μπορείς) απλά πλέον το z77 έχει γίνει πιο ολοκληρομένει πλατφόρμα και σου δίνει το προνόμιο αναβάθμισης CPU (ivy bridge)

Άμα δεν έχεις πάρει ακόμα CPU περίμενε καμια βδομαδούλα που θα βγούνε οι IVY

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε τα Revision στα Mobo πλέον δεν έχουν σημασία.

Με οποιαδήποτε z77 μητρική μπορείς να πας άνετα τον 2500Κ σου στα 4 GHZ (όχι ότι με z68 δεν μπορείς) απλά πλέον το z77 έχει γίνει πιο ολοκληρομένει πλατφόρμα και σου δίνει το προνόμιο αναβάθμισης CPU (ivy bridge)

Άμα δεν έχεις πάρει ακόμα CPU περίμενε καμια βδομαδούλα που θα βγούνε οι IVY

Δεν έχω πάρει θα περιμένω μαζέυω τα "περιφεριακά" πρώτα ;) τροφοδοσία κουτάκι καμια κάρτα γραφικών μνήμες ..επεξεργαστής και μητρική τελευταία.

Update η σκεψη μου έχει ως εξης μιας και το z68 ειναι πιο δοκιμασμένο για να επιλέξω z77 θα πρέπει να περάσει και το καλοκαιράκι.

Επίσης αν παίξει αισθητό price drop με την αφιξη των νεων επεξεργαστών στο Z68 τότε θα το τιμήσω μιας και οι z68 θα υποστηρίζουν ivy.

ανεβηκα λίγο σε τιμή και είμαι ανάμεσα σε Asrock Z68 Extreme3 Gen3 και z68xp-ud3 ? σε ξένα φόρουμ δινουν ενα ψήφο υπέρ της Asrock.

Και οι 2 στα 130 ερχονται..

Link to comment
Share on other sites

ποστάρω εδώ για να μου λύσετε μια απορία, σχεδιάζω να πάρω για δώρο σε έναν φίλο μια μητρική (έχει έναν Phenom 2 940 3+ χρόνια τώρα και θέλει αναβάθμιση) και σκέφτομαι μια μεταξύ του z77 και του Ζ68...Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το Ζ68υποστηρίζει υψίσυχνες μνήμες (2133 κλπ) ενώ το Ζ77 (αν και νεότερο chipset) μέχρι 1600...

Μήπως προορίζεται για το Ζ78? (αν υπάρξει)

αν είναι έτσι νομίζω ότι σε θέματα επιδόσεων μνήμης το Ζ68 θα είναι καλύτερο από το Ζ77... η άποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

ποστάρω εδώ για να μου λύσετε μια απορία, σχεδιάζω να πάρω για δώρο σε έναν φίλο μια μητρική (έχει έναν Phenom 2 940 3+ χρόνια τώρα και θέλει αναβάθμιση) και σκέφτομαι μια μεταξύ του z77 και του Ζ68...Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το Ζ68υποστηρίζει υψίσυχνες μνήμες (2133 κλπ) ενώ το Ζ77 (αν και νεότερο chipset) μέχρι 1600...

Μήπως προορίζεται για το Ζ78? (αν υπάρξει)

αν είναι έτσι νομίζω ότι σε θέματα επιδόσεων μνήμης το Ζ68 θα είναι καλύτερο από το Ζ77... η άποψή σας?

Οι z77 υποστηρίζουν πάνω απο 1600 μνήμες σε OC. Δεν ξέρω ποιές μητρικές κοίταξες.

Τώρα το πόσο συμφέρον είναι να πας σε z77 είτε σε z68 (vfm), δοκιμασμένα κλπ θα δούμε και θα ξέρουμε μόνο το καλοκαίρι.

Δεν έχουν κυκλοφορήσει αρκετές μητρικές και ειδικά οι ivy bridge επεξεργαστές για να δούμε πως θα δουλεύουν με τις μητρικές κλπ.

[MENTION=1574]Prof_Chaos[/MENTION]

Σχετικά με OC που σε ενδιαφέρει τι λένε για την Asrock όμως;

Link to comment
Share on other sites

τυχαία παραδείγματα...

MSI Z77A-GD55 ( s 1155, Z77 , DDR3 ) - Μητρικές - plaisio.gr

Gigabyte Z68XP-UD4 (s1155, Z68 ,DDR3) - Μητρικές - plaisio.gr

ο φίλος δεν ασχολιέται με OC...αλλά τον κόβω να παίρνει 1866άρες μνήμες τουλάχίστον...

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte Z68XP-UD4 (s1155, Z68 ,DDR3)

1066 MHz 1333 MHz 1600 MHz 1866 MHz 2133 MHz

MSI Z77A-GD55

1066/1333/1600/1866*/2000*/2133*(OC), 2200*/2400*/2600*/2667*/2800*(OC, 22nm CPU required)

Τι να τις κάνει τις 1866άρες μνήμες; Δεν ήξερε που να πετάξει τα λεφτά του;

Link to comment
Share on other sites

ναι ωρέ swatoner συμφωνώ, εδώ το παλλικάρι έχει Iphone 4s και πήρε και Ipad3 (είναι ο απόλυτος gadgetakias παίρνω-πράγματα-τελευταίας-τεχνολογίας-κλπ)

sorry για τις γελοίες ερωτήσεις αλλά..ευχαριστώ για τον κόπο σου! επειδή με τις καινούργιες intel mb είμαι άσχετος, ξέρω ότι έχουν μια ρύθμιση στο Bios που ρυθμίσει τα timings και το clocking αυτόματα, αν πάρει φερ ειπείν 1866mhz μνήμες, αυτές θα συγχρονίσουν εκεί; ή θα πάει στο αμέσως προηγούμενο, δηλαδή 1600mhz...

σου είπα ότι το παλλικάρι δεν θα κάνει OC, ούτε cpu ούτε μνήμες...άρα θέλω να ξέρω ότι θα παίξουν σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.