Jump to content



[solved]Δεν βλέπω όλα τα shared files and folders


karmen1983

Recommended Posts

Καλησπέρα καμάρια χρόνια πολλά, καλά και ευτυχισμένα!

Χριστός Ανέστη μπλα μπλα αλλά έχω πρόβλημα :p

Σίγουρα κάτι απλό είναι αλλά μου ξεφεύγει:innocent:

Εχω 2 pc και τα δύο με windows 7 ultimate 64bit

Εκανα shared ένα folder στο pc A για να έχω τα αρχεία και στo pc B

Το θέμα είναι ότι δεν εμφανίζονται όλα τα αρχεία και όλοι οι φάκελοι στο pc B

Δηλαδή πχ βλέπω τον φάκελο1 αλλά μέσα δεν βλέπω 20 αρχεία που πραγματικά υπάρχουν, αλλά 5 αρχεία

Άλλους φακέλους δεν τους βλέπω καν.

Βήματα που έκανα

  • firewall off
  • antivirus off
  • αλλαγή στη registry το HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem\NtfsDisable8dot3NameCreation με τιμή 0
  • Τα Permissions και στα δύο pc είναι για full access
  • Απο control panel -> Network and sharing center ->advanced sharing settings έχω ότι φαίνεται στο συνημμένο

Τονίζω δεν είναι ότι δεν έχω πρόσβαση στο φάκελο, απλά δεν βλέπω όλο το περιεχόμενό του.

Ιδέες καθώς εγώ κόλλησα με τόσο φαγητό και ποτό αυτές τις μέρες :p

:thank_you2:

post-20975-1416076050,4281_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Ενας ένας μη μου πάθετε τίποτα :p

update: Το περίεργο της υπόθεσης ειναι το εξής. Αν κάνω share όλο τον δίσκο και όχι απλά τον φάκελο το περιβόητο, βλέπω όλα τα αρχεία του φακέλου.

Κατάργησα το share στον φάκελο, το ξαναέκανα αλλά πάλι μόνο με share τον φάκελο δεν γίνεται δουλειά. Δηλαδή το σπας ή δε το σπας; :getlost:

Link to comment
Share on other sites

To είχα δει και αυτό dellman thanks :T:

Τελικά έγινε ένα rename στον φάκελο από τον [MENTION=403]crmaris[/MENTION] και πλέον βλέπω τα πάντα.:nothing:

Δεν κατάλαβα γιατί έγινε το μπάχαλο, απο την στιγμή που δεν άλλαξε τίποτα άλλο. Ειλικρινά ώρες ώρες τα παράθυρα είναι να τα πετάς απο το μπαλκόνι τι να πω;

Ευχαριστώ πάντως:T:

Link to comment
Share on other sites

Raider λύθηκε το θέμα λέω και πιο πάνω πως λύθηκε (κουφά μεν λύθηκε δε)

Το firewall το είχα κλείσει αλλά δεν...

edit: Τα αρχεία ήταν ταινίες σε mkv μορφή

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι καθυστερημένα, αλλά για μελλοντική αναφορά αν κάποιος έχει το ίδιο θέμα, 9 στις 10 φορές που υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα σε ανθρώπους που έχουν τεχνική κατάρτιση και έχουν κάνει το troubleshooting τους όπως εσύ φταίνε τα permissions...

Συνήθως όλο και κάτι ξεφεύγει, γι' αυτό ένα καλό βήμα είναι τόσο στο Sharing -> Advanced Sharing, όσο και στο Security να προσθέσεις με το χέρι "Everyone: Read" και να σιγουρευτείς ότι ο φάκελος κληροδοτεί στα περιεχόμενά του τα δικαιώματά του...

Μπορείς βεβαίως να ελέγξεις και ενεργά (effective) permissions σε μεμονωμένα αρχεία, αλλά το παραπάνω συνήθως αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.