Jump to content



Γνώμες για budget gaming pc;


minime

Recommended Posts

Έχω εγκαταλείψει τα τελευταία χρόνια λόγω δουλειάς την τέχνη του gaming, οπότε σκέφτομαι να φτιάξω ένα budget pcάκι αποκλειστικά για gaming.

Aυτά που με ενδιαφέρουν είναι να τρέχει αξιοπρεπώς τα σημερινά παιχνίδια και αυτά που θα βγούνε μέσα στον επόμενο χρόνο από σήμερα και να φτιαχτεί με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα. Δε με νοιάζει να τα τρέχει τα παιχνίδια με ultra settings και η ανάλυση θα είναι 1920x1080 σε μια 23άρα.

Δε με νοιάζει επίσης καθόλου η δυνατότητα αναβάθμισής του, αρκεί όπως είπα, να αντέξει ένα χρόνο.

Ξέρω ότι σύντομα βγαίνουν και οι Ivy, αλλά δε νομίζω ότι έχει και μεγάλη σημασία στην περίπτωσή μου, οπότε κοιτάζω τι υπάρχει σήμερα, γιατί το θέλω και άμεσα.

Έχω καταλήξει στην παρακάτω σύνθεση. Μπορώ να αλλάξω την 6870 με μια 6950 για 50€ επιπλέον, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε, ευχαρίστως. :)

Sapphire Radeon HD6870 1GB 135€

Intel i3-2120 110€

Gigabyte GA-H61MA-D3V 59€

Corsair Builder Series CX600 V2 62€

Seagate ST500DM002 Barracuda 500GB 71€

Corsair Vengeance 4GB 25€

Thermaltake V4 Black Edition 39€

DVD 20€

Σύνολο 521€ χωρίς τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

αλλαζεις τον i3 και την μητρικη για αυτα

AMD FX 8120 3.1 GHz Eight Core Socket AM3+ 125W Box (FD8120FRGUBOX) (163) (φτηνός οκταπύρηνος)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined

ASROCK AM3+ 970 EXTREME 3 (76) (usbIII και sataIII αναβαθμίσιμη)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo....step=undefined

δεν ανεβαζει τρελα το κοστος

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να δώσεις όμως ~170€ για τον 8120 ή 230 για τον 8150, δεν είναι καλύτερη επιλογή να δώσεις 190 για τον i5-2500 για gaming;

Kαι μη ξεχνάτε ότι το δικό μου pc σε ένα χρόνο θα έχει φύγει. Γι' αυτό κοιτάζω σε οικονομικές μεν, αλλά αξιοπρεπείς λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας και σε ι5 2500.

Δεν θα δεις διαφορες.

Ο 8150 θα σου προσφερει ομαλοτατο gameplay στο μπατζετ σου, βαζεις

τωρα ομως ενα χρονικο περιθωριο πολυ περιεργο φιλε μου και μπλεκουν τα πραγματα.

Για σενα αν θεωρεις σιγουρη τη μεταβαση τοτε παρε κατι μεταχειρο οπως λεει ο

swatoner και αυτο καλο ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

AMD FX 6100 six- core 3,3Ghz (131€) ξεκλείδωτος για εύκολο κλοκάρισμα. (κάρφωσέ τον στα 4 - 4,3Ghz)

PROCESSOR :: AMD FX 6100 3.3 GHz Six Core Socket AM3+ 95W Box (FD6100WMGUSBX) - Visionstudio.gr

Asrock Socket AM3+ 970DE3/U3S3 GLan Audio Raid (59€) ( 4X ram slots ,2xusbIII, 2X SATA III, 6X SATA II, IDE, RAID 0,10, AHCI, Overclockable)

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 970DE3/U3S3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=970DE3/U3S3

Patriot G2 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (PGD38G1600ELK) (2 x 4096) (Tα 4Gb 1600άρες κοστίζουν 30€ και τα 8Gb 1600άρες 43€ )

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=28410&cat=4⊂=0&pmanuf=209&sort=undefined&step=undefined

Seagate 500GB Barracuda 7200.12 ST500DM002 SATA III 7200rpm 16MB (70€)

HDD :: Seagate 500GB Barracuda 7200.12 ST500DM002 SATA III 7200rpm 16MB - Visionstudio.gr

Sony DVD±RW AD-7280S Dual Layer SATA Black Bulk (17€)

CD/DVD-RW :: Sony DVD±RW AD-7280S Dual Layer SATA Black Bulk - Visionstudio.gr

Thermaltake Commander MS-I VN400A1W2N Midi Tower no PSU Black(43€)

CASE :: Thermaltake Commander MS-I VN400A1W2N Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

Corsair Power Supply 500W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-500CXV2EU Active-PFC Retail (58€)

PSU :: Corsair Power Supply 500W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-500CXV2EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

ή

Lepa Power Supply 500W ATX 24 pin N500-SA-EU(NC) Active-PFC Retail (κατασκευάζεται από την ENERMAX) (46€)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29237&cat=17⊂=165&pmanuf=undefined&sort=3&step=undefined

Για κάρτα γραφικών βάλε την 6870 που έχεις βρει με 135€ ! Ελπίζω η τιμή να μην είναι από το pixmania ...

Τροφοδοτικό δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο ! Αυτή την στιμή σου γράφω από κλοκαρισμένο PHENOM II X4 στα 4,3Ghz με extreme μητρική , 8gb ram , 2x hdd και 5970 oc το οποίο παίζει σε THERMALTAKE TR2 σταθερότατα .... Φαντάσου πως το corsair αλλά και το lepa είναι πολύ ανώτερα, ενώ το σύστημα καταναλώνει λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Sapphire Radeon HD6870 1GB 135€

Intel i3-2120 110€

Gigabyte GA-H61MA-D3V 59€

Corsair Builder Series CX600 V2 62€

Seagate ST500DM002 Barracuda 500GB 71€

Corsair Vengeance 4GB 25€

Thermaltake V4 Black Edition 39€

DVD 20€

Σύνολο 521€ χωρίς τα μεταφορικά.

+1 Από μένα στη σύνθεσή σου. Μια χαρά θα υπερκαλύψει ο i3 τις απαιτήσεις σου. Στο gaming οι αντιπροτεινόμενοι επεξεργαστές υπολείπονται. Και όταν θα βγουν μαζικά παιχνίδια που θα θέλουν τετραπύρηνους θα έχεις αλλάξει έτσι κι αλλιώς μηχάνημα. Δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή επεξεργαστή για μπάτζετ gaming. Έχε επίσης υπόψιν σου ότι η 6870 που διάλεξες είναι δυνατή κάρτα. Στην ανάλυση της οθόνης σου θα παίζεις σχεδόν όλα τα σημερινά παιχνίδια με φουλ ρυθμίσεις. Οπότε λογικά και στα αυριανά δεν θα έχεις πρόβλημα αν δεν σε πειράζει να κάνεις κάποιες (μικρές εκτιμώ) παραχωρήσεις στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις!

Το σπαστικό είναι ότι κάποτε ήμουν expert (όχι της γνωστής αλυσίδας :p) στο hardware, αλλά άλλαξα τομέα γύρω στο 2003 και οι εξελίξεις με έχουν ξεπεράσει πολύ. Δε βοηθάνε και οι 10 τεχνολογίες, οι 5 σειρές και τα άλλα τόσα μοντέλα της κάθε σειράς στους επεξεργαστές και στις GPUs. Και ας αφήσουμε τα διαφορετικά μοντέλα του κάθε μοντέλου... Κοιτάζεις τις κάρτες της AMD και έχει 11 μοντέλα στην σειρά 6000 και 6 στην 7000. Και ο αύξοντας αριθμός δε σημαίνει πολλά, γιατί μια κάρτα της σειράς 5000 μπορεί να είναι καλύτερη από μια της 6000, όπως και μια της 7000 χειρότερη από μια της 6000... :hang3:

Τέσπα, από έρευνες αγοράς που κάνω τον τελευταίο καιρό, είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο 2120 είναι η καλύτερη επιλόγη για budget gaming. Τα περισσότερα παιχνίδια υποστηρίζουν μέχρι 2 cores έτσι κι αλλιώς. Επίσης είχα την εντύπωση ότι οι FX δεν είναι τόσο καλοί. Έρχεται όμως ο [MENTION=7477]adpanos[/MENTION] και μου λέει ότι ο 6100 φτάνει χαλαρά στα 4-4,3GHz. Οπότε... είναι τώρα καλύτερος ή όχι; Και λογικά θα θέλει και καλύτερη ψύξη, οπότε αν βάλεις και 40€ το cooler, μήπως κάποιος άλλος επεξεργαστής στα 170€+ αποδίδει καλύτερα στοκ; Και αξίζει τελικά το έξτρα κόστος και η έξτρα ταλαιπωρία όσον αφορά την απόδοση; Μεγάλο μπέρδεμα και πολύ ψάξιμο οι αγορές hw σήμερα... :p

Δεν ξέρω, επειδή για κάποιο (περίεργο) λόγο συμπαθώ περισσότερο την AMD, ίσως κινηθώ προς τον 6100 oc. Από την άλλη δε θέλω να ρισκάρω τη σταθερότητα του συστήματος. Θέλω να το φτιάξω, να το βάλω στη θέση του και να μην ξαναασχοληθώ μαζί του, παρα μόνο για να παίζω παιχνίδια.

Επίσης έχει δίκιο για το τροφοδοτικό και για τις μνήμες το σκεφτόμουν κι εγώ. Η διαφορά είναι μικρή για να μη την εκμεταλλευτείς για μελλοντική άνεση.

Όσον αφορά τα μεταχειρισμένα, παρόλο που υπάρχουν καλές και οικονομικές προτάσεις, δε θα έλεγα ότι είμαι φαν. Είναι σαν τα αυτοκίνητα, δεν είναι το ίδιο το να πάρεις ένα αυτοκίνητο που το είχε κάποιος που εμπιστεύεσαι ότι το πρόσεχε και θα σου πει την αλήθεια με το να πάρεις ένα από τη μάντρα. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Είδωμεν... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον i3, πάρε και mini-itx μητρική αφου δε σε ενδιαφέρει μελλοντική αναβάθμιση, και όταν με το καλό πας σε κάτι ανώτερο, το κρατάς για HTPC. Επίσης σε αυτή την περίπτωση έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία.

Link to comment
Share on other sites

gaming pc=i7. βρες κανα μτχ 870 και μητρικη μτχ.

Γιατι μερικοι εχουν κολησει οτι αν δεν ειναι με intel ενα pc δεν μπορει να ειναι για παιχνιδια ?στα λεφτα του 2πυρηνου περνει τον 6πυρηνο τις amd δεν μιλαμε για μια συνθεση με οριο 1,5κ ευρω αλλα κατι που θα μπορει να παιξει αξιολογα τα παιχνιδια με οσο πιο μικρο κοστος γινετε

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μερικοι εχουν κολησει οτι αν δεν ειναι με intel ενα pc δεν μπορει να ειναι για παιχνιδια ?στα λεφτα του 2πυρηνου περνει τον 6πυρηνο τις amd δεν μιλαμε για μια συνθεση με οριο 1,5κ ευρω αλλα κατι που θα μπορει να παιξει αξιολογα τα παιχνιδια με οσο πιο μικρο κοστος γινετε

Γιατι στα μεταχειρισμένα δεν βρήκαμε ούτε έναν amd phenom 2. Ενώ 1156 + 1366 παίζουν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στα μεταχειρισμένα δεν βρήκαμε ούτε έναν amd phenom 2. Ενώ 1156 + 1366 παίζουν αρκετά.

Ευχαριστημένοι χρήστες Phenom II! Τυχαίο; Δεν νομίζω! :p

Κακά τα ψέματα, αν δεν κυνηγάς το απόλυτο το καλύτερο σε τιμή/απόδοση ήταν ένας Phenom II 955 στα 102€ (αν και εγώ τον πήρα όταν ήταν ακριβότερος!). Και δεν νομίζω να μην μπορεί να καλύψει ακόμα τις όποιες ανάγκες.

Όχι οτι οι 1156 - 1366 δεν είναι αρκετοί αλλά από όσο καταλαβαίνω όσοι έχουν υψηλές απαιτήσεις (ή μεγάλη.. ..ταύλα) παίρνουν Intel και μετά είναι και οι πρώτοι που θα τους αντικαταστήσουν με καινούριο hardware.

Φτάνει το off topic.

Εφόσον ο ts δεν ενδιαφέρεται για τις απόλυτες επιδόσεις και θέλει να αντέξει για ένα χρόνο, όποια από τις προτάσεις που ειπώθηκαν είναι αρκετή (είτε Intel είτε AMD). Το μόνο που θα τον απασχολήσει είναι το οικονομικό.

Μια παρατήρηση μόνο. Από AMD προτάθηκε ο FX 6100 και όχι ο 960T που είναι πιο οικονομικός (φυσικά και οι 2 είναι αρκετοί). Καλό το OC του 6100 αλλά τα 6 modules αν βγάζουν απόδοση από 3 cores δεν ειναι καλύτερα ο 960Τ στα 3.4-3.6; (δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να ανέβει).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η δυνατότητα overclocking και ξεκλειδώματος των πυρήνων των AMD, ίσως να τους καθιστούν σε μελλοντική βάση καλύτερη επιλογή έναντι των i3. Ειδικά όταν θα υπάρχουν αρκετά παιχνίδια που θα εκμεταλεύονται πάνω από 2 πυρήνες.

Αν όμως μιλάμε για στοκ τιμές και για τον απλό χρήστη που δε θέλει να ψαχτεί ή να ρισκάρει γενικότερα, οι i3 ομολογουμένως είναι καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για budget gaming.

(Εκτός αν μιλάμε για πολύ χαμηλό budget, οπότε παίρνεις ένα Playstation και τελειώνει η ιστορία.)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.