Jump to content



Ποιος χρησιμοποιεί το port 80?


neuromancer

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Δεν βρήκα ποιος φταίει (καταλλήγω στον system) οπότε η λύση είναι αλλαγή port.

Στο PC που υπάρχει το πρόβλημα, εκτιμώ ότι τη ζημιά την κάνει το Matrix της MS. Ειναι μια σουϊτα εφαρμογών για εύκολο web development (κατά τας γραφάς του XAMP) που όταν την εγκαθιστάς χώνει τα κέρατά του και φτιάχνει ένα dev-enviroment για web development (απ'όσο θυμάμαι, έβαλε έναν light IIS, MS SQL server express, ASP.NET, και άλλα τέτοια microsofτικά) και είμαι διαισθητικά βέβαιος ότι αυτό φταίει.

Απλά με τσατίζει που δεν είναι ορατό με τον Α Β τρόπο (π.χ. στα services) για να του "κόψω τα πόδια". Λογικά μια απεγκατάσταση θα διορθώσει το πρόβλημα αλλά δε βρήκα χρόνο να το μελετήσω (το Matrix) και το κρατάω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το Matrix σου έβαλε development IIS,κοινώς ξεκινάει μόνο όταν κάνεις debug ένα web project και χρησιμοποιεί άλλο port απο το 80 όταν τρέχει.Κλείνεις το matrix κλείνει και ο IIS.

Αν σου έβαλε κανονικό ακόμα και σε express version έχει αναφερθεί ποια είναι τα services που χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

To World Wide Publishing Service είναι ο κανονικός IIS. Σε αλλο laptop PC (win7/32) και desktop PC (win7/64) όταν σταματάω τον IIS όλα είναι ΟΚ. Στο συγκεκριμένο PC με τον IIS κλειστό το post 80 δεν επελευθερώνεται και φαίνεται να το έχει το system service.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είναι το "World Wide Web Publishing Service" ο ένοχος,

και αφού έχεις εγκαταστήσει το WebMatrix,

κλείσε το service 'Web Deployment Agent Service'

το οποιο χρησιμοποιεί την πόρτα 80 και τρέχει κάτω από το System process.

Link to comment
Share on other sites

Το skype κρατάει την 80 δοκίμασε να το κλείσεις αν το έχει ανοιχτό.

Τα έχουμε πει αυτά, το skype είναι γνωστό και εξάλου τρέχει on demand. Το 'Web Deployment Agent' service (το βάζει το Matrix) είναι ο φταίχτης (δεν το δοκίμασα ακόμη αλλά μια γρήγορη που το είδα είναι σηκωμένο).

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει προαναφερθεί...

Λογικά λόγω αυτόματης εκκίηνησης του teamviewer κατά το boot δεσμεύεται η 80 σου, καθώς το teamviewer λειτουργεί στην 80

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σχέσεις με το συγκεκριμένο λογισμικό, ούτε αφήνω ορατά πράγματα να τρέχουν στην εκκίνηση. Το Matrix μου ξέφυγε γιατί ήταν κάτι νέο, σε νέα εγκατάσταση και μπήκαν πολλά μαζί ταυτόχρονα που δεν πρόλαβα να ελέγξω. Πάνε οι καλές εποχές που ήξερα τι είναι το κάθε dll και service που έτρεχε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχει λόγος για το web matrix.Visual Web Developer Express ftw!

how to stop webmatrix localhost server? : The Official Microsoft IIS Site

You can open your site in WebMatrix, then right-click the small IIS Express icon appears on the taskbar, click "Show All Applications", click "Stop All".
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς αναγνωρίζω ότι ο χρόνος δεν είναι αρκετός για κανέναν από εμάς.

Όμως το ίδιο συμβαίνει και για τον χώρο στο σκληρό μου δίσκο !

Για να γίνω πιο σαφής:

Το θέμα που άνοιξες, μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Θέλησα λοιπόν να δώσω μια εμπεριστατωμένη απάντηση, αν αυτό ήταν δυνατό.

Για τον λόγο αυτό "έστησα" ένα καινούργιο VM (Virtual Machine) με Windows 7

και εγκατέστησα το WebMatrix.

Στο post #26 στις 21-05-12 ανακοίνωσα αυτό που βρήκα.

Επειδή έχει περάσει μια βδομάδα, θα αποδεσμεύσω το VM γιατί χρειάζομαι τον χώρο.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φίλος - ο δίσκος είναι δικός σου.Το 'Web Deployment Agent Service' είναι. Μετά το κλείσιμο του IIS το port 80 εξακουθεί να είναι δεσμευμένο από απροσδιόριστο owner αλλά μόλις σταματάω και το Web Deployment Agent Service το port 80 φαίνεται ελεύθερο!

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δόθηκε λύση στο θέμα σου.

Πρέπει να αναφέρω ότι πρώτος ο [MENTION=869]defiant[/MENTION] στο post #17 από 25-04-12 έδωσε την σωστή απάντηση.

Εγώ απλά το επιβεβαίωσα με την εγκατάσταση που έκανα.

Και κάτι άλλο. Μπορείς να ρυθμίσεις τον Web Deployment Agent να μην χρησιμοποιεί την πόρτα 80,

ακολουθώντας τις οδηγίες στο παρακάτω άρθρο:

iis - Can the web deploy agent run on a port other than 80 on IIS6? - Stack Overflow

Link to comment
Share on other sites

BTW, την πηγή του προβλήματος την υποψιαζόμουν από την αρχή και την ονόμασα (πιθανολογόντας) στο #9 (ανέφερα το Matrix). Απλά, σε μια γρήγορη ματιά δεν κατάφερα να βρώ ποια services ήταν δικά του και δεν υπήρχε χρόνος για trial-and-error προσέγγιση ή RTFM. Δεν ήταν και critical ζήτημα (υπήρχαν εναλλακτικές λύσεις) οπότε έμεινε. Τώρα βέβαια ακόμη καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας παιδιά!

Είμαι αρκετά άσχετη με υπολογιστές (αλλά το παλεύω!).

Το πρόβλημα μου είναι ότι προσπαθώ να εγκαταστήσω τον wamp αλλά δεν ανοίγει το phpmyadmin παρ' όλο που το Localhost λειτουργεί κανονικά.

Έκανα απεγκατάσταση το skype αλλά και πάλι τίποτα.

Διαβάζω τόση ώρα τις λύσεις που προτείνετε αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά... Μπορείτε να με βοηθήσετε; :)

Link to comment
Share on other sites

η πόρτα σου Χρησιμοποιείται από κάποια άλλη υπηρεσία?

και εγώ όταν ήθελα να κάνω κάτι δοκιμές το php έπαιζε αλλά δεν άνοιγε ο apache

Link to comment
Share on other sites

η πόρτα σου Χρησιμοποιείται από κάποια άλλη υπηρεσία?

και εγώ όταν ήθελα να κάνω κάτι δοκιμές το php έπαιζε αλλά δεν άνοιγε ο apache

Δεν ξέρω.. Το Skype σίγουρα δεν είναι. Πώς μπορώ να βρω τι είναι όμως;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.