Jump to content



Ποιος χρησιμοποιεί το port 80?


neuromancer

Recommended Posts

Έχω ένα win PC (τρόπος του λέγειν - δεν είναι δικό μου) στο οποίο προσπαθώ να τρέξω ένα XAMP. Ο Apache δνε ξεκινάει, κλασικά γιατί δεν μπορεί να πιάσει το port 80.

α) Πως θα βρω ποιος έχει το port 80?

B) Αντε και τον βρήκα. Αν είναι κάποιο service, μη προφανές, τύπου svchost τί κάνουμε?

c) αν αλλάξω port στον apache και τον πάω πχ στο port 8080, επηρεάζει αυτό τυχόν site στον τρόπο που καλώ τις σελίδες του?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

c) αν αλλάξω port στον apache και τον πάω πχ στο port 8080, επηρεάζει αυτό τυχόν site στον τρόπο που καλώ τις σελίδες του?

το url του site θα γινει localhost:8080/mysite απο localhost/mysite

με localhost σαν url σε καποιο browser εμφανιζει σελιδα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει skype. Σε ένα PC (είναι 2 τα PCs) πρέπει να παίζει κάτι με το Matrix (ένα web dev πακέτο της MS που εγκαταστάθηκε πρόσφατα) αλλά δεν φαίνεται να είναι ορατό κάπου για το σφάξω. Στο άλλο pc δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι. Για το skype είχα ακούσει αλλά δεν τρέχει (ούτε ως service).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για να βρίσκει το PID (process id), όχι τις πόρτες που ακούει το εκάστοτε πρόγραμμα.

θέλω να μάθω ποιο PID χρησιμοποιεί το port 80 και μετά να βρω σε ποιο application ή service αντιστοιχεί συτό το PID.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μάθω ποιο PID χρησιμοποιεί το port 80 και μετά να βρω σε ποιο application ή service αντιστοιχεί συτό το PID.

Δε θα σε βοηθήσει αυτή η εντολή να βρεις το πρόγραμμα.

Δοκίμασε να γράψεις localhost στον browser σου να δεις τι θα σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

λέει system και PID=4

thanks

Μηπως τρεχεις iis ;

Στα services τρεχει αυτο ? "Web Deployment Agent Service" Αν ναι κλειστο και ξαναδοκιμασε γιατι χρησιμοποιεί την 80.

Για να βλεπεις application, pid. port connections κατεβασε το tcpview.

Link to comment
Share on other sites

Ο IIS ειναι κλειστός. Στο PC του σπιτιού, μόλις κοπεί ο IIS το 80 επελευθερώνεται. Στο PC του γραφείου, παρόλο που κλείνω τον IIS δεν δίνει την 80. Στο Resource Monitor φαίνεται να την έχει το PID 4 που είναι το System (τρέχα γύρευε δηλαδή). Θα κάνω μια αντιπαραβολή τα services του ένος και του άλλου και θα παίξω trial-and-error με τις διαφορές τους μήπως και βγει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.