Jump to content



Εφορευτικη επιτροπη


jax7480

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

παει να ψηφισει η μανα μου, και παω και γω να δω τι παιζει. περιμενω απο εξω.

ακουω μια φασαρια, κοιταω..

μια ρωσιδα μεγαλη σε ηλικια, πηγε μαζι με μια γιαγια, μεσα στο παραβαν, να ψηφισει η γιαγια.

τις λενε δεν γινεται, τιποτα. μην πατε τιποτα.

τελικα φωναξαν το οργανο, και την συνελαβε και ηθελε τα στοιχεια της.

στο μεταξυ αυτη, δεν μιλουσε καθολου ελληνικα. αλλα ελληνικη ταυτοτητα κανονικα... του μιλουσε στα μπλιατ, μιλαμε show.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για οποιον τοχει απορια, στις εκλογες της 6ης Μαιου ειχα κανονικοτατα εφορευτικη, στο ξεχασμενο χωριουδακι που διοριστηκα (ουτε καν GSM σε ακτινα 30χλμ). Ωραιο μερος, φιλοτιμοι ανθρωποι..

Οσο για οσους αρκουδεηδες λαμπιτες διοριστηκαν εφορευτικη επιτροπη και δεν πηγαν, θα σας πω κατι που δυσκολευομαι να το πιστεψω, αλλα αν αληθευει ειναι φρικτο.

Εγω , με κατω απο 200 ψηφοφορους και 4μελη εφορευτικη+γραμματεα τελειωσα ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ καταμετρηση και διαλογη (τοσοι σταυροι στον καθε υποψηφιο ,κλπ κλπ πεηπεργουερκ) στις 23.30 το βραδυ της κυριακης

Τμηματα της Αθηνας με 500 ψηφοφορους και ΧΩΡΙΣ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΗ ,ακουγεται οτι εστειλαν αποτελεσματα απο τις ~21.00 ...!!!!!!

Οποτε

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wgcp5UkXES8]Pos genin auto to dosei penalty01 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Nαι [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] για σενα μπορει να ειμαι αρκουδιαρεος που δεν πατησα αλλα εγω δεν πηρα 900 ευρωπουλα...

Οσα χρονια οδηγω δεν εχω σκοτωσει κανεναν.

Θα απαιτησω να πληρωθω για αυτο.

Δηλαδη οι οδηγοι λεωφορειου γιατι παιρνουν λεφτα για να κανουν το ιδιο?

Αρχηγε μου επιλογη σου, ειτε πηγες, ειτε δεν πηγες. Εγω στις εκλογες αυτες ειδα αγανακτισμενους καθημερινους απλους ανθρωπους, που ψηφισαν κατα του ρημαδομνημονιου που μας κατεστρεψε...Οπως βλεπεις το εκλογικο αποτελεσμα, αν και βγηκαν πρωτοι οι μπλε, ταραξε την Ευρωπη. ΟΛΟΙ θελαμε να αλλαξουμε κατι ,να δειξουμε κατι...Αν η διαδικασια δεν επιβλεπεται ,πανευκολα μπορουν οι "κακοι" να φερουν το αποτελεσμα στα μετρα τους.

Ζηλευεις τοσο πολυ τα 900 και νομιζεις πως εκδικηθηκες κανεναν που δεν πηγες?

Αν βγει πρασινομπλε κυβερνηση και πανε οι μισθοι στα 90 ευρω με την ανοχη σου τι θα πεις?

Ειναι ευκολο νομιζεις να ελεγχθει εκ των υστερων το αποτελεσμα των εκλογων? (πχ αν θελει κανεις να τσεκαρει τα αποτελεσματα της χρυσης αυγης,πρεπει να τσεκαρει ......... 440.000 ψηφοδελτια ,440.000 φακελους,10.000-15.000 εκλογικους σακους, 30.000 βιβλια διαλογης και πραξεων εφορευτικης κλπ κλπ κλπ,Α ξεχασα,πρεπει και να τσεκαρει και τα ακυρα μπας και ακυρωθηκε καποιο αδικα)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, για καποιον ανεργο η εξαιρετικα χαμηλομισθο, τα 900 για καποιες ωρες ειναι πολλα...Υποθετω το βλεπει σαν αδικια το να πληρωνεσαι εσυ σαν δικηγορος ενω οι αλλοι να βασιζονται στον αν θα τους κερασουν πιτσα/σουβλακια/κλπ

Link to comment
Share on other sites

Οσα χρονια οδηγω δεν εχω σκοτωσει κανεναν.

Θα απαιτησω να πληρωθω για αυτο.

Δηλαδη οι οδηγοι λεωφορειου γιατι παιρνουν λεφτα για να κανουν το ιδιο?

Αρχηγε μου επιλογη σου, ειτε πηγες, ειτε δεν πηγες. Εγω στις εκλογες αυτες ειδα αγανακτισμενους καθημερινους απλους ανθρωπους, που ψηφισαν κατα του ρημαδομνημονιου που μας κατεστρεψε...Οπως βλεπεις το εκλογικο αποτελεσμα, αν και βγηκαν πρωτοι οι μπλε, ταραξε την Ευρωπη. ΟΛΟΙ θελαμε να αλλαξουμε κατι ,να δειξουμε κατι...Αν η διαδικασια δεν επιβλεπεται ,πανευκολα μπορουν οι "κακοι" να φερουν το αποτελεσμα στα μετρα τους.

Ζηλευεις τοσο πολυ τα 900 και νομιζεις πως εκδικηθηκες κανεναν που δεν πηγες?

Αν βγει πρασινομπλε κυβερνηση και πανε οι μισθοι στα 90 ευρω με την ανοχη σου τι θα πεις?

Ειναι ευκολο νομιζεις να ελεγχθει εκ των υστερων το αποτελεσμα των εκλογων? (πχ αν θελει κανεις να τσεκαρει τα αποτελεσματα της χρυσης αυγης,πρεπει να τσεκαρει ......... 440.000 ψηφοδελτια ,440.000 φακελους,10.000-15.000 εκλογικους σακους, 30.000 βιβλια διαλογης και πραξεων εφορευτικης κλπ κλπ κλπ,Α ξεχασα,πρεπει και να τσεκαρει και τα ακυρα μπας και ακυρωθηκε καποιο αδικα)

πιστευεις δλδ οτι αν εστω ολες οι εφορευτικες,δικαστικοι γραμματεις κλπ κλπ κανουν καλα τη δουλεια τους,αν θελησουν να αλλοιωσουν το εκλογικο αποτελεσμα δεν θα το κανουν??

τα 900 δεν τα ζηλευω!!ξερεις τι με πειραζει?γιατι εγω δλδ να το κανω ολο αυτο εθελοντικα και ναι θελω να ξεβρωμισουμε απο δαυτους,και εσυ να πληρωθεις?η μας κανεις ολους εθελοντες ή μας ανταμειβεις ολους...

εδψ πηγα πριν 2 χρονια κ πληρωσα και το καφε μου,και ειχα μια σκυλα δικαστικο να μου λεει κανε εκεινο κανε το αλλο..δεν λεω ισως να ηταν απο τις περιπτωσεις η συγκεκριμενη αλλα ορκιστηκα να μην ξαναπατησω ποτε..!!

αυτα!!

ps εσυ τα κερασες κανα καφε τα παιδια ή τους ηπιες το αιμα κ εσυ????:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

πιστευεις δλδ οτι αν εστω ολες οι εφορευτικες,δικαστικοι γραμματεις κλπ κλπ κανουν καλα τη δουλεια τους,αν θελησουν να αλλοιωσουν το εκλογικο αποτελεσμα δεν θα το κανουν??

τα 900 δεν τα ζηλευω!!ξερεις τι με πειραζει?γιατι εγω δλδ να το κανω ολο αυτο εθελοντικα και ναι θελω να ξεβρωμισουμε απο δαυτους,και εσυ να πληρωθεις?η μας κανεις ολους εθελοντες ή μας ανταμειβεις ολους...

εδψ πηγα πριν 2 χρονια κ πληρωσα και το καφε μου,και ειχα μια σκυλα δικαστικο να μου λεει κανε εκεινο κανε το αλλο..δεν λεω ισως να ηταν απο τις περιπτωσεις η συγκεκριμενη αλλα ορκιστηκα να μην ξαναπατησω ποτε..!!

αυτα!!

ps εσυ τα κερασες κανα καφε τα παιδια ή τους ηπιες το αιμα κ εσυ????:crazy_pilot:

Δεν καθομαι να σκεφτω τι θα γινει μετα. Ο,τι περνα απτο χερι μου το κανω, κ αυτο ειναι και το νοημα της ζωης. Αμα ειναι να σκεφτομαι πως οτι και να κανω , καποιος αλλος στο τελος θα κανει την λαδια, δεν εχει νοημα να ζω αφου μια μερα θα πεθανουμε ολοι, να αυτοκτονησω απο τωρα να μην αγχωνομαι κιολας.

Σκεφτηκες ποτε οτι το "εθελοντικα" της εφορευτικης μπορει να μην ειναι παραβλεψη, αλλα στοχος του νομοθετη, ακριβως για να αποκλεισει τις μαζες απο την επιβλεψη των εκλογων? .Υποθετικα μιλωντας,μια δικτατορια , αντι να πλερωνει μηχανισμο καταστολης, ειναι πιο ευκολο απλα να δυσκολευει τις δημοκρατικες εκλογες, ετσι ωστε κανεις να μην θελει να τις επιβλεπει. Γιατι ,οταν θελω καποιος να μην κανει κατι, υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ τροποι να τον αποτρεψω ,απο το να του το απαγορευσω ευθεως, να του το επιτρεψω δηλαδη αλλα με ΤΟΣΕΣ δυσκολιες ,ωστε ο ιδιος να το απορριψει. Απλο παραδειγμα:

Ασφαλιστικα Ταμεια.

Δεν σου λενε απευθειας "ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΛΕΡΩΝΩ"

Αλλα σου λενε "ΦΕΡΕ 258 ΕΓΓΡΑΦΑ 258 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΑΘΕΙΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ"

Και στις 2 περιπτωσεις ο σκοπος ειναι να μην πληρωσει το ταμειο, αλλα απλα στην δευτερη φαινεσαι εσυ μ@λ@κ@ς που βαριεσαι να κανεις την διαδικασια.

Τιποτα αξιολογο δεν ειναι ποτε ευκολο, γιαυτο και οποιος κανει τα πραγματα δε χαρντ γουεη ξεχωριζει.

Link to comment
Share on other sites

απλά εξήγησα από που βγαίνει το «Αρκουδέηδες» που λέει στο γνωστό βίντεο ο Λεβέντης, και το χρησιμοποιεί χιουμοριστικά εδώ ο Τσάκωνας :) Και εγώ παλιότερα νόμιζα ότι βγαίνει από την αρκούδα :p

ΥΓ Σοσιαληστής ήταν ο άνθρωπος. Ένθερμος οπαδός του Ανδρέα Παπανδρέου.

ΥΓ2 τέλος το οφ τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η μητερα μου που παρελαβε το χαρτι μου (αναπληρωματικη εφορευτικη) απο τους αστυνομικους που το πηγαν σπιτι της, τους ρωτησε που πρεπει να απευθυνθω αν δεν μπορω να παρευρεθω και της ειπαν στην εισαγγελεια πρωτοδικων.

εγω θα παω και στο δημο να κανω μια ερωτηση, εχω μικρο παιδι και δεν μου ειναι ευκολο να παω...

ρωτησα και δικηγορο και μου ειπε πως ποτέ δεν εχει καποιος διωχθει που δεν πηγε αλλα με καθε επιφυλαξη βεβαια γιατι ποτε δεν ξερεις..... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έχει έρθει και μένα, δεν το παρέλαβα το άφησαν στην είσοδο τις οικοδομής,και το είδε τυχαία ο πατέρας μου, που είχε πέσει κάτω στον διάδρομο.

Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι, έχω πρόβλημα με την μέση μου ,τι χρειάζεται για να το αποφύγω όλο αυτό το δεκάωρο και βάλε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έχει έρθει και μένα, δεν το παρέλαβα το άφησαν στην είσοδο τις οικοδομής,και το είδε τυχαία ο πατέρας μου, που είχε πέσει κάτω στον διάδρομο.

Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι, έχω πρόβλημα με την μέση μου ,τι χρειάζεται για να το αποφύγω όλο αυτό το δεκάωρο και βάλε...

εμενα προσωπικα αν μου ειχαν αφησει χαρτι χωρις να το εχει παραλαβει καποιος με υπογραφη και δεν μπορουσα να παω, δε θα εμπαινα στον κοπο να το ψαξω, απλα δεν θα πηγαινα....κανεις δε θα σου πει τιποτα αφου το χαρτι που απλα σου αφησαν θα μπορουσε ευκολα να εχει χαθει.....δεν υπαρχει αποδειξη οτι καποιος το παρελαβε....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα λάθος,ο πατέρας μου υπέγραψε και το παρέλαβε,έλεος τώρα.Πήρα χαρτί από τον γιατρό, γραφει 3 μέρες ξάπλα , δηλαδή τώρα εγώ μόλις γίνω καλά, πρέπει να πάω να φάω την αγγαρεία και να ξαναπάθω τίποτα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μολις με ειδοποιησε ατομο που ειχε διοριστει ως εφορευτικη μου την Κυριακη, η εισαγγελια πρωτοδικων αθηνων, στελνοντας τις ειδοποιησεις γραφει ξεκαθαρα για ποινικη διωξη σε περιπτωση που δεν εμφανιστει ο διορισμενος (ποινη 3μηνες- 2χρονια). Ειδικα σε αυτες τις εκλογες μην το ρισκαρετε.

Link to comment
Share on other sites

Μολις με ειδοποιησε ατομο που ειχε διοριστει ως εφορευτικη μου την Κυριακη, η εισαγγελια πρωτοδικων αθηνων, στελνοντας τις ειδοποιησεις γραφει ξεκαθαρα για ποινικη διωξη σε περιπτωση που δεν εμφανιστει ο διορισμενος (ποινη 3μηνες- 2χρονια). Ειδικα σε αυτες τις εκλογες μην το ρισκαρετε.

Καλά τα λες, αλλα εμενα ποιος θα με πληρώσει τους γιατρούς , αν τυχόν επιδεινωθεί το πρόβλημα μου , είμαι που είμαι άνεργος , δεν έχω να πλουτίσω και άλλο τους γιατρούς.Aσε που δεν είναι υποχρεωτικό, έτσι λέει το σύνταγμα,ότι μονο σε περίπτωση πολεμου , επιστρατεύσεις ,είμαι υποχρεωμένος στο κράτος , αυτό με τις εφορευτικές δεν έχει νόημα η καραμέλα , καταντάει γέλιο .Τρομοκρατούν τον κόσμο με φυλάκιση,η πρόστιμα, όπως είπα άνεργος είμαι δεν έχω τίποτα στο όνομα μου δεν έχω να χάσω τίποτα,άμα μας βάλει και φυλακή τζάμπα θα τρώω :hang3::hang3::hang3:....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.