Jump to content



Αξιόλογο αθόρυβο PC , είναι δυνατόν ή είναι μύθος..;


rem451

Recommended Posts

ένα θεμα που σίγουρα εχει πολυσυζητηθει, αλλα σκεπτόμενος το θερμο κλίμα της ελλάδας νομιζω είναι δύσκολο να στηθει ένα τετοιο pc με αξιόλογες επιδόσεις.. ιδίως καλοκαιράκι τώρα που έρχεται.:help:

και επειδή θα είναι σε υπνοδωμάτιο καταλαβένεται τι ενοχλητικο που θα είναι...ο θόρυβος αυτος

έχω σκεφτεί το κουτί Fractal Design Define R3 Review τροφοδοτικο δεν έχω καταλήξει ακόμα, ψαχνω για κάτι modular, μητρική σκέφτομαι την ASUS SABERTOOTH Z77 , για επεξεργαστη δεν εχω καταληξει επισης, αναμενω τους νεους ivy, για σύτημα ψύξης σκέφτομαι το H80 της crosair, σίγουρα υπάρχουν όμως αναλογες αξιόλογες λύσεις, αλλα δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να αλλάξω τα fans του με κάποια αθόρυβα σαν αυτά.. NF-P12 οπως επίσης να προσθέσω άλλο δυο τέτοια, δλδ ένα μπροστά και ένα επάνω για καλύτερη ψύξη του κουτιού, γιατι το υπάρχων ένα μπροστά δε νομίζω να είναι αρκετό.. οπως και αυτό πίσω.:confused:

επίσης vga δεν έχω καταλήξει οπως και μνήμες, αλλα αυτά είναι τα λιγοτερα, σκληρος θα είναι δύο ssd σε διάταξη raid o για καλύτερες επιδόσεις και άλλοι 2 κλασσικοι HDD's στα 2 tera περιπου.

ακουω προτασεις είναι λίγο επιστήμη το θέμα :rubik: νομίζω καθώς δύσκολο να χεις ένα δυνατο pc και παράλληλα αθόρυβο αρκετά.. :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Επειδή και εγώ παλεύω για κάτι παρόμοιο, αν δε θες θόρυβο, ετοιμάσου να έχεις ένα δωμάτιο που θα βράζει... ειδικά αν κατευθυνθείς στην παθητική ψύξη..

Προσπάθησε να αντικαταστήσεις τους 2 HDD με έναν ή... και κανέναν τουλάχιστον μέσα στο ίδιο tower -> Gbit NAS στο πατάρι :) Αν δε τους έχεις αγοράσει ήδη, προτίμησε χαμηλόστροφους ή τους λεγόμενους green ή AV/DVR/DV

Παιχνίδια με σύγχρονα γραφικά δε παίζω, οπότε δε ξέρω τι να σου πω για κάρτα γραφικών. Έχω όμως την εντύπωση ότι δε θα βρεις κάτι αθόρυβο για τις στιγμές που παίζεις..

Από ανεμιστήρες παίρνεις ότι ποιο αθόρυβο με μεγάλες φτερωτές κυκλοφορεί.

Αυτο-ρυθμιζόμενος fan-controller υπάρχει; Αν υπάρχει είναι σωτήριος όντως! Καθότι είναι χαζό να παίζεις όλη ώρα με τα ποτενσιόμετρα...

Link to comment
Share on other sites

Με ενα fan controler ολα γινονται!Αλλα οταν λες αθορυβο εννοεις αθορυβο ακομα και οταν παιζεις ή κανεις bench?

οχι οταν παιζω αθορυβο, οκ τοτε θαανεβαζω στροφες απο το fun controller , γενικα το κουτι ειναι καλοφενεται αλλα δε το βρισκω ευκολα στην ελληνικη αγορα γμτ..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για επιλογή ανεμιστήρων, ψυκτρών κτλ θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο silentpcreview αν δεν το έχεις ήδη υπόψιν σου...

To fractal design R3 είναι καλή επιλογή, στην Ελλάδα βασικός διανομέας του είναι το pcmajor / okcomputer

Και για άλλο κουτί να πας όμως, διάλεξέ το προσεκτικά, μην είναι σουρωτήρι...να μην έχει τρύπες πχ σε όλο το μήκος της πρόσοψης (εκτός κι αν έχει κάλυμμα με ηχοαπορροφητικό υλικό)...γενικά χρειάζεσαι στραγητικά τοποθετημένες πηγές αέρα/ψύξης ώστε να έχεις τη ροή που χρειάζεσαι στο εσωτερικό...τα "καλοκαιρινά" κουτιά δεν ενδείκνυνται...

Θα χρειαστεί επίσης αρκετός πειραματισμός ώστε να βρεις την ισορροπία ησυχίας/ψύξης που χρειάζεσαι...το καλό με το fractal design είναι ότι έχει καλύμματα για τις θέσεις ανεμιστήρα που δεν χρησιμοποιούνται....

Για vga εξαρτάται κι από τις απαιτήσεις σου...για ήσυχο σύστημα η ενσωματωμένη είναι η καλύτερη επιλογή βέβαια...αλλά και κατηγορίες ν' ανεβείς πιστεύω θα βρεις λογικές λυσεις με παθητική ψύξη ή μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστή ψύκτρα για τη κάρτα γραφικών, ενδεχομένως με ελεγκτή για τις στροφές, ώστε να μπορείς να τις κρατάς χαμηλά όταν δεν παίζεις παιχνίδια, αλλά να τις ανεβάζεις όταν η θερμοκρασία της κάρτας αυξάνεται...

Γενικά θέλει λίγο ψάξιμο (ενεργειακή κατανάλωση καρτών γραφικών, θερμοκρασίες κτλ)...για τέτοιο hardware δεν μπορώ να δώσω καμία συγκεκριμένη συμβουλή, καθώς έχω βολευτεί καιρο τώρα με ενσωματωμένη κάρτα κι έχω βρει την υγειά μου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ παλεύω για κάτι παρόμοιο, αν δε θες θόρυβο, ετοιμάσου να έχεις ένα δωμάτιο που θα βράζει... ειδικά αν κατευθυνθείς στην παθητική ψύξη..

Προσπάθησε να αντικαταστήσεις τους 2 HDD με έναν ή... και κανέναν τουλάχιστον μέσα στο ίδιο tower -> Gbit NAS στο πατάρι :) Αν δε τους έχεις αγοράσει ήδη, προτίμησε χαμηλόστροφους ή τους λεγόμενους green ή AV/DVR/DV

Παιχνίδια με σύγχρονα γραφικά δε παίζω, οπότε δε ξέρω τι να σου πω για κάρτα γραφικών. Έχω όμως την εντύπωση ότι δε θα βρεις κάτι αθόρυβο για τις στιγμές που παίζεις..

Από ανεμιστήρες παίρνεις ότι ποιο αθόρυβο με μεγάλες φτερωτές κυκλοφορεί.

Αυτο-ρυθμιζόμενος fan-controller υπάρχει; Αν υπάρχει είναι σωτήριος όντως! Καθότι είναι χαζό να παίζεις όλη ώρα με τα ποτενσιόμετρα...

τους εχω τους σκληρους οποτε... εχεις κανενα link για τους ανεμιστήρες? κανενα αλλο κουτι αξιολογο εχεις υποψιν μιας και ψαχνεσαι και εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Είχα βρεθεί και εγώ στην θέση σου.

Η λύση που βρήκα ήταν απλή αλλά μη εφαρμόσιμη σε όλα τα σπίτια.

Πήρα ένα απλό κουτί και το έβαλα στο διπλανό δωμάτιο και έκανα μια τρύπα στον τοίχο (χαμηλά, πίσω από το κουτί ώστε να μην φαίνεται) για να περάσω τα καλώδια (οθόνης, usb, κτλ).

Πλέον είναι τόσο ήσυχα στο δωμάτιο που στην αρχή άκουγα το Inverter της οθόνης.

Αργότερα ανακάλυψα πως όταν έχω την φωτεινότητα στο 100% το inverter δεν ακουγόταν.

Πλέον ακούω το Inverter (ή κάτι που κάνει παρόμοιο ήχου) του ασύρματου ποντικιού.

Link to comment
Share on other sites

Με την κατάλληλη επιλογή υλικού είναι δυνατόν να φτιάξεις ένα αρκετά αθόρυβο μηχάνημα.

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να διαλέξεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κουτί που να είναι εξοπλισμένο με μεγάλους (σε διάμετρο) ανεμιστήρες. Για επεξεργαστή θα προτιμούσα κάτι σε SandyBridge αφού είναι σημαντικά πιο "κρύοι" από τους IvyBridge και μπορούν να ψυχθούν με ανεμιστήρες χαμηλότερων στροφών. Για ψύκτρα δεν θα πήγαινα σε λύση Η80 αλλά σε κάποια καλή αερόψυκτρα που δουλεύει πιο ήσυχα (αλλά και αποδοτικότερα), κάτι σε Noctua NH-D14 ή Megahalems ή κάτι παρόμοιο. Όσον αφορά την VGA, το καλύτερο είναι να την χρησιμοποιείς μόνο όταν θέλεις να παίξεις αφού για απλές εργασίες η ενσωματωμένη του SB είναι σαφέστατα καλύτερη λύση (εκτός του ότι καίει λιγότερο, δεν θερμαίνει το κουτί όπως η εξωτερική κάρτα γραφικών). Τέλος, ένας ρυθμιστής στροφών για τους ανεμιστήρες του κουτιού θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

2 κουτακια σαν το fractal με ηχομονωση

CoolerMaster Silencio RC-550 | Skroutz.gr

Corsair Obsidian 550D | Skroutz.gr

για ανεμιστηρες

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής or noiseblocker pl1,pl2

κοιτα αν θες ψυκτρες και τροφοδοτικα απο την ιδια εταιρια, bequiet.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες αθόρυβο σχετικά μηχανάκι, μη βάζεις ανεμιστήρες στο κουτί. Στο δικό μου σύστημα έχω της παναγιάς τα φρύδια από ανεμιστήρες μέσα (2 της noctua, 4 από τις vga, 1 του τροφοδοτικού, 3 του κουτιού) και ο μόνος ανεμιστήρας που ακούγεται είναι ένας 20+ low rpm στην μπροστινή θέση. Άμα δε πας για o/c δε χρειάζονται, ιδιαίτερα άμα έχεις καλή ψύξη στον επεξεργαστή/vga. Απλά να κοιτάξεις για ήσυχη και ψυχρή κάρτα γραφικών, ήσυχο PSU, βάλε και μία καλή αερόψυκτρα πάνω και είσαι comple. Οι ΗΧ0 της corsair δεν είναι ήσυχες από default, πρέπει να αλλάξεις fans, πάρε καμιά phanteks/D14.

Από σκληρούς δίσκους, αμα σε παίρνει οικονομικά τράβα σε ssd + green store. Άμα δεν έχεις budget και πας σε "γρήγορο" μηχανικό, προσωπική μου άποψη μη πας σε WD BLACK. Έχω 2 τέτοιους, και παρ'όλο που είναι γρήγοροι κτλ, τους έβγαλα από το main μπρίκι μου γιατί έκαναν σαν αλυσοπρίονα όταν δούλευαν (νταξ λίγο υπερβολή αλλά καταλαβαίνεις).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρέπει κανείς να αγοράσει μεγαλύτερο κουτί απ' ό,τι χρειάζεται για να έχει περισσότερη ησυχία...ίσα ίσα, νομίζω πως ένα μισοάδειο μεγάλο κουτί μπορεί να είναι πιο θορυβώδες καθώς θα υπάρχουν περισσότερες/μεγαλύτερες επιφάνειες για την αντανάκλαση του ήχου και τη μετάδοση κραδασμών...

...σίγουρα θα πρέπει πάντως να αποφύγεις το στρίμωγμα και να υπάρχει αρκετός χώρος για καλώδια κτλ, χωρίς να κόβουν τη ροή του αέρα στο εσωτερικό

Πρόσεξε την εσωτερική διαρρύθμιση των κουτιών και διάλεξε κάποιο που έχει όσες θέσεις για ανεμιστήρες πιστεύεις πως θα χρειαστείς, όπου τις χρειαστείς κι όχι παραπάνω...διάλεξε μεγαλύτερους ανεμιστήρες (12-14εκ) που διακρίνονται για χαμηλή ένταση και τονικότητα θορύβου (silentpcreview για περισσότερα)

Για δίσκους όντως καλύτερα να πας σε Green (οι Low Power της Seagate νομίζω καταργήθηκαν, αλλά διάβασα ότι τα νέα μοντέλα των 7200 είναι σχεδόν εξίσου ήσυχα μ' εκείνα των λιγότερων στροφών), απέφυγε όμως οπωσδήποτε τους AV κι όσους είναι για εγγραφή βίντεο γενικά...θέτεις την αξιοπιστία των δεδομένων σου σε κίνδυνο...

...είχα διαβάσει ότι τα σχετικά μοντέλα της WD έχουν ρύθμιση στο firmware που τους επιτρέπει να παρακάμπτουν/αγνοούν ελέγχους λαθών αν τυχόν αυτοί πρόκειται να καθυστερήσουν τη συνεχή εγγραφή δεδομένων...

Θα έλεγα επίσης πως αν τους δίσκους δεδομένων που χρειάζεσαι δεν τους χρησιμοποιείς συχνά, θα ήταν καλύτερα να τους έχεις εξωτερικούς, για να τους κλείνεις όποτε θες, γλιτώνοντας ηλεκτρικό κι ίσως μια πηγή θορύβου...έτσι μπορεί να βολευτείς και με πιο φθηνό κουτάκι (αν και δεν είμαι υπέρ αυτής της λογικής εν γένει, το κουτί καλά θα είναι να είναι προσεκτικά διαλεγμένο)

Γενικά όμως, αν κάνεις καλή επιλογή σκληρών και κουτιού, είναι πολύ πιο ήσυχοι σε λειτουργία όταν τους έχεις σε ένα προσεκτικά διαρρυθμισμένο κουτί (του υπολογιστή δλδ, με τα άλλα υποσυστήματα)...

Όπως είπα, το Fractal Design Define R3 μπορείς να το βρεις στην Ελλάδα, εδώ

Link to comment
Share on other sites

Και για να βάλεις cd πάς στον γείτονα; Χεχεχε δεν είναι κακή ιδέα σε γενικές γραμμές.

Όχι και στον γείτονα, στο καθιστικό τον έχω, στην γωνία δίπλα από τον καναπέ. Είναι και καλό στήριγμα για το ένα ηχείο του home cinema,είναι κοντά στον προβολέα ώστε να φτάνει το καλώδιο HDMI σε αυτόν και το SPDIF στον ενισχυτή.

Για να βάλω CD ή για να γράψω, πάω στο δίπλα δωμάτιο και ναι, είναι βαρετό το πήγαινε έλα.

Γι'αυτό έχω στον δίσκο images από ότι θα χρειαζόμουνα. Aκόμα και από τα γνήσια windows, office, κτλ. έχω iso στον δίσκο.

Για τον ίδιο λόγο δεν γράφω σχεδόν ποτέ δισκάκια, κρατάω το iso και κάνω από εκεί την εγκατάσταση.

Χώρια που τα 2 ΤΒ σε DVD κοστίζουν περίπου 100€, ενώ είχα πάρει δίσκο 2ΤΒ USB 3 με 105€ (προ πλυμμήρας). Πλέον βάζω DVD μόνο όταν εγκαθιστώ παλιό λειτουργικό σύστημα που δεν μπορεί να εγκατασταθεί από USB.

Link to comment
Share on other sites

2 κουτακια σαν το fractal με ηχομονωση

CoolerMaster Silencio RC-550 | Skroutz.gr

Corsair Obsidian 550D | Skroutz.gr

για ανεμιστηρες

eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής or noiseblocker pl1,pl2

κοιτα αν θες ψυκτρες και τροφοδοτικα απο την ιδια εταιρια, bequiet.

μου άρεσε το κουτί της corsair obsidian 550d καταπληκτικό..:T: αλλά και αυτό δεν το βλέπω να πουλιέται Αθήνα στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων.. τώρα μένει θέμα ψύξης cpu, ένας φίλος πρότεινε καλύτερα αερόψυξη οπως θα δεις, όπως Noctua NH-D14 και δεν ξέρω, επίσης να προσθέσω ανεμιστήρες σε αυτό το κουτί είναι το θέμα ή όχι, γιατί το καλοκαίρι προβλέπεται σκληρό.. αλλά αν βάλω ανεμιστήρες χάνει το νόημα του αθόρυβου κουτιού, μετά όμως αν έχω κολλήματα λόγο θερμοκρασίας... τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες αθόρυβο σχετικά μηχανάκι, μη βάζεις ανεμιστήρες στο κουτί. Στο δικό μου σύστημα έχω της παναγιάς τα φρύδια από ανεμιστήρες μέσα (2 της noctua, 4 από τις vga, 1 του τροφοδοτικού, 3 του κουτιού) και ο μόνος ανεμιστήρας που ακούγεται είναι ένας 20+ low rpm στην μπροστινή θέση. Άμα δε πας για o/c δε χρειάζονται, ιδιαίτερα άμα έχεις καλή ψύξη στον επεξεργαστή/vga. Απλά να κοιτάξεις για ήσυχη και ψυχρή κάρτα γραφικών, ήσυχο PSU, βάλε και μία καλή αερόψυκτρα πάνω και είσαι comple. Οι ΗΧ0 της corsair δεν είναι ήσυχες από default, πρέπει να αλλάξεις fans, πάρε καμιά phanteks/D14.

Από σκληρούς δίσκους, αμα σε παίρνει οικονομικά τράβα σε ssd + green store. Άμα δεν έχεις budget και πας σε "γρήγορο" μηχανικό, προσωπική μου άποψη μη πας σε WD BLACK. Έχω 2 τέτοιους, και παρ'όλο που είναι γρήγοροι κτλ, τους έβγαλα από το main μπρίκι μου γιατί έκαναν σαν αλυσοπρίονα όταν δούλευαν (νταξ λίγο υπερβολή αλλά καταλαβαίνεις).

συμφωνώ μαζί σου, αλλά η υδρόψυξη εχει καλύτερα αποτελέσματα απο αερόψυξη νομιζω, το θέμα είναι ομως να ναι και ήσυχη.. αν δεν είναι πάω σε λύση που αναφέρεις ή Noctua NH-D14 όπως ανέφερε και ένας αλλος φίλος, δεν ξερω ποια ειναι καλύτερη.

Επίσης ο WD black τυγχάνει να τον εχω και οντως δεν παίζεται πολυ φασαρία...

Link to comment
Share on other sites

μου άρεσε το κουτί της corsair obsidian 550d καταπληκτικό..:T: αλλά και αυτό δεν το βλέπω να πουλιέται Αθήνα στις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων.. τώρα μένει θέμα ψύξης cpu, ένας φίλος πρότεινε καλύτερα αερόψυξη οπως θα δεις, όπως Noctua NH-D14 και δεν ξέρω, επίσης να προσθέσω ανεμιστήρες σε αυτό το κουτί είναι το θέμα ή όχι, γιατί το καλοκαίρι προβλέπεται σκληρό.. αλλά αν βάλω ανεμιστήρες χάνει το νόημα του αθόρυβου κουτιού, μετά όμως αν έχω κολλήματα λόγο θερμοκρασίας... τι γίνεται..

εδω το εχει.

http://www.computerbeast.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=129782&category_id=919&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

review

το κουτακι στο προτεινα γιατι ειναι modular και εχει παντου φιλτρα σκονης και ηχομονωση.(και το fractal ειναι modular,αλλα δεν εχει παντου φιλτρα).ετσι,οταν θες το καλοκαιρι του βαζεις ανεμιστηρες και το χειμωνα το κλεινεις απλως αποσυνδεοντας τους και κλεινοντας τα καπακια.

μα και εγω για αεροψυξη εγραψα οταν σου ειπα να κοιταξεις ψυκτρες απο bequiet(silent and efficient power supplies).

επισης,οι ανεμιστηρες της ειναι,αν οχι οι πιο αθορυβοι,απο τους πιο αθορυβους με πολυ καλο cfm και antivibration gommets.(silent and efficient power supplies)

η noctua nh-d14 ειναι κορυφη,αλλα πολυ γομαρι για τα γουστα μου,και με χρωματικο συνδυασμο που σε πολλους δεν αρεσει.σαν εναλλακτικη σου προτεινα να δεις τις αλλες :):T:

Link to comment
Share on other sites

εχετε υποψιν,ολο το θεμα στο να ειναι αθορυβο ενα κουτι ειναι το airflow,αν το κουτι εχει σωστο airflow,μπορεις και κρατας το επιπεδο θορυβου αρκετα χαμηλα

αν οχι τοτε αναγκαζεσαι να δουλευεις τα φαν σε υψηλες στροφες για να δημιουργησεις σωστο airflow,με αποτελεσμα τον θορυβο

εγω ειμαι με 3χ180,και μεσα μια h60 με 2χNoiseblocker σεταρισμενα στο 60% απο το bios.

Kαι το κουτι ειναι πολυ αθορυβο,εχει βεβαια και υλικο ηχομονωσης .

Link to comment
Share on other sites

2rhydew.jpg

επισης τα Corsair,δεν φημιζονται για τα αθορυβα φανς που εχουν,οποτε προσοχη,μην παρεις ενα κουτι και μετα θες αλλα 30ε για αλλα φανς..

σωστος, γι αυτο με βλέπω για την Noctua NH-D14 παρά για H80 , νομίζω μέσα στο Corsair Obsidian 550D δεν θα ακούγεται.. και θα κάνει την ίδια δουλειά και καλύτερη και ένα fanless psu οπως αυτό και μετά μένει επιλογή vga

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.