Jump to content



Κακή εμειρία εξυπηρέτησης απο hardwareversand.de


Recommended Posts

ε να τα στελνουμε με google translate στα γερμανικα τοτε..
 

 

Τους στέλνεις στα ελληνικά (επειδή έχουν θέμα με τα αγγλικά οι γερνμαναραδες) :jester:

Αυτό είχα στο mindfactory σε μια παραγγελία μου, κάθε email στο στέλνουν στα γερμανικά, τους απάντησα στα ελληνικά (μου απάντησαν) έπεσε 

google translate κι απ'αυτούς!!!  :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα! Δε θα σχοληθω με το φιλο απο πανω που εκανε τη γκαφα (επιοικως γκαφα!) και ψωνισε απο εξω. Αλλα αφου ειχε αισιο τελος εισαι τυχερος! :)

Απλα να πω οτι συμφωνω με ολους, οτι εδω ελλαδα ειναι ολα πιο ακριβα και μας γ@νε αλλα ρε παιδια τα φραγκα να μενουν εντος συνορων! Οχι δεν ειμαι κανενας πολιτικος ή επιχειρηματιας που εχω καταστημα ηλεκτρονικων αλλα αν το καλο σκεφτεις παει ως εξης....

Εστω οτι ψωνιζεις απο καποιο site στο εξωτερικο. Ωραια; Λοιπον αν βαλεις μεταφορικα, καθυστερησεις, εγγυηση σε περιπτωση βλαβης (και το πως θα παει πισω αυτο που αγορασες) τοτε δεν αξιζει να το παρεις απο καποιο ελληνικο site και στη τελικη πας στο καταστημα και τους δερνεις! :p :p :p  πλακα κανω!

Εγω πηρα το pc απο το e-shop και τους εδωσα ζεστα 1000€. Ενταξει δε λεω ειχα καποια προβλημτα αλλα τα παιδια με εξυπηρετησαν οπως μπορουσαν και στο καταστημα (και τηλεφωνικα με τα κεντρικα). Θα μπορουσαν να ηταν καλυτερα αλλα ας προσεχα και εγω στη τελικη! :p

Πριν ενα 6μηνο περιπου χρειαζομουν κατι βιδες για την υδροψυξη. Εκανα μια γυρα σε σιδηροπωλεια αλλα τπτ! οπου εμπαινα μου λεγαν που τις βρηκες αυτες τις βιδες.... :D  Τελικα στελνω e-mail στη coolermatser στα κεντρικα και με συνενοηση στα αγγλικα μου εστειλαν τζαμπε βιδες. Θελει και λιγο τυχη το ολο πραμα!

Τελοσπαντων επειδη σας κουρασα, αλλη φορα εντος συνορων οι αγορες και στη χειροτερη των περιπτωσεων επικοινωνεις με το συνηγορο του καταναλωτη και ολα μελι-γαλα! :p

Link to comment
Share on other sites

Καποια απο αυτα που λες ειναι σωστα.

Αλλα οχι οτι κανουμε και γκαφα εμεις που ψωνιζουμε απο εξω. Πολλοι κανουν ετσι, τι ειμαστε χαζοι;

Εγω προσωπικα εχω γλυτωσει πανω απο 500 ευρω απο παραγγελιες δικιες μου και φιλων για αναβαθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Καποια απο αυτα που λες ειναι σωστα.

Αλλα οχι οτι κανουμε και γκαφα εμεις που ψωνιζουμε απο εξω. Πολλοι κανουν ετσι, τι ειμαστε χαζοι;

Εγω προσωπικα εχω γλυτωσει πανω απο 500 ευρω απο παραγγελιες δικιες μου και φιλων για αναβαθμισεις

Φυσικα ΟΧΙ!!!!!(στο χαζοι παει αυτο)

Μη το παρετε στραβα απλα αν ενα προιον θα το παρεις απο e-shop (ας πουμε) και θα το φερεις γυρα 2 φορες τοτε απο ενα site του εξωτερικου θα πρεπει να το φερεις γυρα 4 φορες για να σιγουρευτεις οτι δε θα μπεις σε περιπετειες.

αντιθετως οπως εσυ (και τοσοι αλλοι) ετσι και εγω προστατευω τη τσεπη μου με τον ενα ή τον αλλο τροπο (με οτι συνεπαγετε αυτο)!

Δεν εχω ψωνισει ποτε απο εξω (εκτος απο το παραδειγμα που ενεφερα με τη coolermaster) οποτε δε μπορω να εκφερω και γνωμη 100% τεκμηριωμενη.

Αλλα οταν ψωνιζεις απο εξω νομιζω οτι τα ρισκα ειναι μεγαλυτερα απο το να ψωνισεις απο το κιτρινομαγαζο (που εχω ψωνισει παμπολες φορες μιας και ειμαι απο επαρχια). Ας ειναι να δωσεις και 10-20€ παρα πανω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε intercooler η ίδια σύνθεση (1000) από eshop μου βγαίνει 132 φθηνότερη από computeruniverse.Σιγά μην προτιμήσω eshop.Έφτιαξα δύο συστήματα για φίλους , από το eshop έγινε αγορά εξαρτημάτων 1500-1600 ευρώ. Είναι πολύ γύφτοι στην κοστολόγηση μητρικών SSD και ποσό γρήγορα αλλάζουν τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω πως αφου ψαχνεσαι για το που δινεις τα λεφτα σου, ψωνιζεις απο το e-shop που εχει αποδειξει πολλακις οτι ειναι μαγαζι, ασοβαρο, ιδιαιτερα στο after sales.

Να εισαι σιγουρος πως τα μαγαζια που ψωνιζω απο γερμανια, ειναι πολυ πιο σοβαρα απο τα περισσοτερα εδω Ελλαδα, εχω και καποια που ψωνιζω απο εδω φυσικα.

 

Αν χτυπα ξυλο μου χαλασει κατι, ειμαι σιγουρος οτι θα ξεμπερδεψω πολυ πιο γρηγορα με Γερμανια, παρα με κανενα μαγαζι τυπου e-shop

Link to comment
Share on other sites

anywhay! παω πασο σε αυτα που λετε γιατι οπως ειπα και παρα πανω δεν εχω κανει ποτε αγορα απο εξω.

απο την αλλη ειμαι σιγουρος οτι εξω ερχετε φθηνοτερο το budget.

στο μυαλο μου ομως θα υπαρχει παντα ενα ΑΝ...... για τις αγορες απο εξω! :mellow:


και εδω που τα λεμε σχεδον με πεισατε οτι την επομενη φορα που θα χρειαστει να κανω μια αγορα βαρβατη (μεγαλου ποσου) μπορει να κοιταξω κατι εξω.

Αν και δυσκολα θα κανω καταθεση σε λογαριασμο γιατι..... γιατι.... γιατι.... πολλα γιατι! :p

Μια μπλουζα ηθελα να παρω απο ενα site στην ολλανδια και εβγαινε το μαλι περιπου 35€ (ποσο μαλλον 1000€ που θα χρειαζονταν ενα pc) και ο μονος τροπος αγορας ηταν καταθεση σε λογαριασμο και το απεφυγα! :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συγγνώμη αλλά συγκρίνετε τιμές Ελλάδας-Γερμανίας; Προφανώς και είμαστε πιο ακριβοί αλλά όχι τόσο. Άλλες ποσότητες αγοράζουν οι Γερμανοί μαγαζάτορες και προφανώς σε πολύ χαμηλότερες τιμές λόγω ποσότητας και φόρων. Προσωπικά το PC της υπογραφής μου το πήρα από Ελλάδα και ας έβγαινε ~150ε ακριβότερο γιατί αν καθόταν καμιά στραβή άντε βγάλε άκρη με ταχυδρομία/μεταφορικά...στο τέλος το ίδιο θα μου έβγαινε. Αγορά από αξιόπιστα μαγαζάκια Ελλάδος και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (και δε τα σκας στους Γερμαναράδες για ακόμια μια φορά). 

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω πως αφου ψαχνεσαι για το που δινεις τα λεφτα σου, ψωνιζεις απο το e-shop που εχει αποδειξει πολλακις οτι ειναι μαγαζι, ασοβαρο, ιδιαιτερα στο after sales.

Να εισαι σιγουρος πως τα μαγαζια που ψωνιζω απο γερμανια, ειναι πολυ πιο σοβαρα απο τα περισσοτερα εδω Ελλαδα, εχω και καποια που ψωνιζω απο εδω φυσικα.

 

Αν χτυπα ξυλο μου χαλασει κατι, ειμαι σιγουρος οτι θα ξεμπερδεψω πολυ πιο γρηγορα με Γερμανια, παρα με κανενα μαγαζι τυπου e-shop

 

πως γίνεται να συννενοήσε καλύτερα με τους Γερμανούς παρά με τους Έλληνες ? :p

Link to comment
Share on other sites

οταν πας στο Π και στο καθε e-shop και κανουν την παπια για Rma , μαντεψε

 

αν έχεις δίκιο τότε με λογικούς συνειρμούς σκέψης και σωστά επιχειρήματα συνεννοήσε, με τους Γερμανούς αν έχεις πρόβλημα με κάτι πως θα συνεννοηθείς? καλύτερα απο τα Ελληνικά? αυτό εννούσα, γιατί και αυτοί άνθρωποι είναι, δεν είναι αλάνθαστοι.

Link to comment
Share on other sites

α ενταξει αν εννοεις απο αυτη την αποψη ναι, ειναι δυσκολο, γιατι οι περισσοτεροι γερμανοι αποφευγουν να μιλανε αγγλικα, αλλα αυτο ειναι κομπλεξισμος

το εχω βιωσει που ειχα παει μερικες μερες στο Βερολινο.

Τεσπα, τα ζυγιζει ο καθενας και αποφασιζει απο που θα ψωνισει

Εγω κοιταω πρωτα να εξοικονομησω οτι μπορω, και ας το περιμενω 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.