Jump to content



H60 Και θόρυβος αντλίας


BaironKant

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά ,

χθες παρέλαβα αυτήν την ψύκτρα από το πλαίσιο και διαπίστωσα ότι κάνει θόρυβο η αντλία ,δεν είναι πολύ δυνατός και από θερμοκρασίες είναι πολύ καλά ,απλά είναι εκνευριστικός λίγο ο θόρυβος ,κάνει σαν σκληρός δίσκος σε λειτουργία scan :p ,φυσικά σίγουρα ο θόρυβος είναι από την αντλία 1200% δεν υπάρχει θέμα, το πρόβλημα γενικά από ψάξιμο το έχουν και άλλοι απλά στο πλαίσιο μου είπαν να την γυρίσω και ότι δεν έχουν ξανά ακούσει πρόβλημα τέτοιο σε Η60 τι λέτε να κάνω ?δεν είμαι σε φάση να διαλύσω το Pc για να την στέλνω ..... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμια βδομαδα -2 καποιος ανοιξε ενα θεμα που ειχε το ιδιο προβλημα σε εσενα σε η80/100 νομιζω. Δες μια ματια στο φορουμε με την αναζητηση αλλιως στειλε email στη corsair ωστε να βγαλεις ακρη πως θα στην αλλαξουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε Η80 είναι ακόμα πιο συχνό ,απλά νομίζω ότι δεν βγάζουν άκρη , στο πλαίσιο μου είπαν να τους την επιστρέψω απλά φοβάμαι ότι και η καινούργια θα έχει το ίδιο πρόβλημα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό απλά δεν είναι αθόρυβο ακούω ένα γρατζούνισμα ,ότι δουλεύει δουλεύει μια χαρά πλέον στον 3770 έχω 32 idle και 57 full load οπότε είμαι πολύ καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ο γνωστος θορυβος της αντλιας υπαρχει μια μοντα με διοδους μεσω molex ώστε να μην παρεμβαινεις στα καλωδια της Η60 και δουλευει απροβληματιστα μετα...

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει το θέμα αυτό για μια Η80 απλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια η αντλία ,εμένα παίρνει από system fan η αντλία και o ανεμιστήρας του ψυγείου από το cpu fan δεν έχει να κάνει με το τροφοδοτικό δλδ μόνο μέσω motherboard , ξέρει κανείς την πατέντα γιατί δεν ξέρω από ηλεκτρολογικά :o

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα σε αγγλικό φόρουμ ότι με μια ελαφριά κλήση στο κουτί ο θόρυβος σταματάει ,το δοκίμασα και πέτυχε !!!!! τι είναι αυτό τώρα ???σε μια κλήση 20-30 μοίρες ο θόρυβος σταματάει !

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω απλά δοκιμή έκανα , να ρωτήσω ξέρει κανείς πώς μπορώ να χαμηλώσω την τάση

στον ανεμιστήρα που έχω βάλει την αντλία ?από το bios στην gigabyte z77xd3h που έχω δεν γίνεται ,προσπάθησα και με το speedfan τπτ :confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα με την δίοδο και πραγματικά λειτουργεί ! αθόρυβο πλέον με τις ίδιες ακριβώς θερμοκρασίες ! και με κόστος 10 cent και 1 λεπτό από το χρόνο μου !

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι και φυσσαλίδα αέρα στην αντλία ή κακός σχεδιασμός από το εργοστάσιο με τόσα περιστατικά και σε διαφορετικά - υποτίθεται - μοντέλα. Η μητρική σου πάντως υποστηρίζει fan control - αν το speedfan δεν δουλεύει ή δεν την υποστηρίζει , κάτι που μελλοντικά μπορεί να αλλάξει ή δεν το έχεις σετάρει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μπορεί να υποστηρίζει σωστά απλά δεν μπόρεσα να βρω τρόπο ,το speedfan δεν αναγνωρίζει κανένα άλλο fan εκτός της GPU ,ίσως δεν ξέρω και από που να βρω την επιλογή :? όσο για το bios απλά έχει τα γνωστά normal-silent-manual με στροφές ανάλογα την θερμοκρασία ,φυσικά το δοκίμασα αλλά τπτ .

Το μόνο κακό με την μητρική είναι ότι δεν έχει ένα utility να τσεκάρεις τα πάντα θερμοκρασίες να κάνεις fan control

Link to comment
Share on other sites

Αν το speedfan (υποθέτω ότι έχεις τσεκάρει στην καρτέλα configure/options να ψάχνει μέσω ISA και SMbus και ότι στην καρτέλα advanced στο μενού chip δεν εμφανίζει σχετικό hardware) δε βγάζει στροφές/temps/speeds στην κεντρική οθόνη , πιθανότατα δεν υποστηρίζει την μητρική οπότε το fan control μέσω bios είναι μονόδρομος. Πειραματίσου και πιστεύω θα βρεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δοκίμασα με την δίοδο και πραγματικά λειτουργεί ! αθόρυβο πλέον με τις ίδιες ακριβώς θερμοκρασίες ! και με κόστος 10 cent και 1 λεπτό από το χρόνο μου !

Για δωσε κι αλλες πληροφοριες για το τι εκανες τελικα.

Τι ειναι η διοδος;

:baby:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ούτε και εγώ ήξερα τι είναι δίοδος :haha: , είναι αυτό εδώ

1n4001.jpg

Το αγοράζει από μαγαζί με ηλεκτρονικά με κόστος 10 λεπτά , και το βάζεις στο κόκκινο καλώδιο (+ στο θετικό δλδ ) στο 2πλο καλώδιο του αντάπτορα με την φορά που δείχνει το σχήμα ακριβώς

81001_0.jpg

αυτό ρίχνει την τάση κατα 0,7V

Υπάρχει και άλλος τρόπος σύμφωνα με την εταιρία ,μετά από απάντηση σε δικό μου μαιλ έλαβα αυτό

Might be some air pockets trapped inside the unit. I would try laying down the case on its side and see if the noise goes away, if it does then keep it in that position for about an hr and stand it back up and see if the noise goes away. Also, try to gently tapping the pump and see if the noise goes away. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, η δίοδος αυτή είναι σαν αυτή που αναφέρεται εδώ; [ame=http://www.youtube.com/watch?v=gJjhDgKZHdU]Corsair H100 Pump Noise Fix - YouTube[/ame]

1N4001 και

1Ν4002;

ή είναι άλλος αυτός ο τρόπος;Επίσης πρέπει να αγοράσουμε και αυτόν τον αντάπτορα που δείχνεις;Γιατί έχει έναν παρόμοιο η ψύκτρα (συγκεκριμένα εγώ έχω την H100).

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό το βίντεο το είδα και εγώ ,ακριβώς αυτός είναι ο τρόπος , στην H100 είναι έτσι ,στην δικιά μου Η60 παίρνει ρεύμα από 3pin ,εσύ θα βάλεις την δίοδο εκεί ακριβώς που λέει το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.