Jump to content



3os Δίσκος SATA3 και πρόβλημα..


r0y4ax

Recommended Posts

Καλησπερά

Εχω το παρακάτω σύστημα με 2 δίσκους samsung speedpoint f1+f3 1TB

και πρόσφατα πρόσθεσα εναν ακόμα satas3 seagate 2TB

η σύνδεση οπςσ βλεπω απο το BIOS ειναι ανα θέση

SATA1 ο F1

SATA2 ο SSD

SATA3 ο F3

SATA4 το DVD

παω και λογικά προσθέτο τον 3ο δίσκος SATA5 ή 6 ..τίποτα.

εκανα όλες τις δίκιμές με αλλαγές στο BIOS/achi,ide ΚΤΛΠ αλλα τίποτα..για βοηθήστε σας παρακαλώ γιατι μάλον γέρρασα και κάπου κάτι έχασα.............:tomato:

Δεν θέλω να τον περάσω σαν SATA3 μου αρκει να παιξει κ σαν SATA2, εξάλου ειναι 5400 και εχω μονο κάποια αρχεία σαν backup.

Αν βγάλω 1 απο τους 3 δίσκους(f1 f3 SSD) βλέπω τον "νεό" κανονικά....σαν να αναγνωρίζει η μητρική μονο 4 συσκευές και όχι παραπαάνω.

Τελος πάντον κάτι κάνω λάθος .....:toomuchne:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο controller για τα sata 5 & 6 ports δεν είναι ο native της μητρικής, αλλά κάποιος επιπρόσθετος. Πιθανότατα να είναι απενεργοποιημένος στο bios. Δεν έχει σχέση με ahci/ide. Διάβασε το manual.

Link to comment
Share on other sites

Οι μητρική σου έχει 8 θύρες SATA συνολικά. Από αυτές 6 είναι του ICH10R (γαλάζιο χρώμα) και 2 είναι από τον Marvel 9123 controller (λευκές). Εσύ σε ποιες έχει συνδεμένο τι ακριβώς και δεν βλέπει το drive;

Link to comment
Share on other sites

JAX φυσικά δοκίμασα και σε μπλέ και σε λευκες θύρες...και φυσικά ξέρω οτι οι λευκές ειναι SATA3 αλλά ούτε με update sto controller επαιξε ο δίσκος(σατα3).Αν βγάλω εναν απο τους άλλους 2 δίσκους ή τον SSD τότε μόνο διαβάζει τον δίσκο μεσα στο bios.

Εχω ορίζει μονο τον SSD για boot drive και ολους τους αλλους disable αλλα και πάλι τίποτα.

Αν βγάλω το DVD απο την sata4 υποδοχή και βάλω τον δίσκο πάλι δεν τον διαβαζει, πρεπει να βγάλω υποχρεωτικά και εναν απο τους άλλους 3 δίσκος τον F1 ή F3 ή SSD.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερά

Εχω το παρακάτω σύστημα με 2 δίσκους samsung speedpoint f1+f3 1TB

και πρόσφατα πρόσθεσα εναν ακόμα satas3 seagate 2TB

η σύνδεση οπςσ βλεπω απο το BIOS ειναι ανα θέση

SATA1 ο F1

SATA2 ο SSD

SATA3 ο F3

SATA4 το DVD

παω και λογικά προσθέτο τον 3ο δίσκος SATA5 ή 6 ..τίποτα.

εκανα όλες τις δίκιμές με αλλαγές στο BIOS/achi,ide ΚΤΛΠ αλλα τίποτα..για βοηθήστε σας παρακαλώ γιατι μάλον γέρρασα και κάπου κάτι έχασα.............:tomato:

Δεν θέλω να τον περάσω σαν SATA3 μου αρκει να παιξει κ σαν SATA2, εξάλου ειναι 5400 και εχω μονο κάποια αρχεία σαν backup.

Αν βγάλω 1 απο τους 3 δίσκους(f1 f3 SSD) βλέπω τον "νεό" κανονικά....σαν να αναγνωρίζει η μητρική μονο 4 συσκευές και όχι παραπαάνω.

Τελος πάντον κάτι κάνω λάθος .....:toomuchne:rofl:

ερωΤνηση

τον δισκο δεν τον βλεπεις μεσα στα Παραθυρα ή δεν τον βλεπεις μεσα στο bios?

ειναι 2 διαφορετικα πραγματα

Το τελευταίο update εχω(1501). Αλεξ.

Το οτι εχω εναν SSD, 3x SATA2 και εναν SATA3 δεν θα έπρεπε να ειναι πρόβλημα ?

οχι υπο ΚΣ (κανονιθκες συνθηκες), εκτος και εαν μιλαμε για καποια κουλαμαρα

Link to comment
Share on other sites

ερωΤνηση

τον δισκο δεν τον βλεπεις μεσα στα Παραθυρα ή δεν τον βλεπεις μεσα στο bios?

ειναι 2 διαφορετικα πραγματα

φυσικά ενοώ το BIOS(αλλά ούτε και μέσα στα win7 βλέπω τον δίσκο είτε σαν SΑΤΑΙΙ είτε σαν SΑΤΑΙΙΙ, και αs πέρασα τοuς vεους drivers , restore σε μια πιο παλια έκδοση αλλα και πάλι τπτ.) γιατι αν εβλεπά τον δίσκο στο BIOS μετα ξέρω τι πρέπει να κάνω, το θέμα ειναι οτι ΔΕΝ βλεπει τον δίσκο στην SATA5-6 θέση και πρέπει να βγάλω εναν απο τους άλλους δίσκους για να δώ τον seagate.Κάτι περιορίζει την μητρική να βλεπει μέχρι 4 SATA ταυτόχρονα και οχι παραπαάνω, φυσικά και βλεπει απο 1 εως 6 θέσης SATAII.

Δλδ αν βγάλω το DVD κ απο την θέση SATA3 και το βάλω στην 5 ή την 6 θα το δω κανονικά μέσα στο ΒΙΟS.

Εκανα μια αλλαγή σε ACHI τον controller αλλά και πάλι τπτ. ουτε σε SATAII ουτε σε SATAIII βλέπω τον δίσκο.

Να το θέσω διαφορετικά.. πώς θα περνούσατε εσεις τον δίσκος ?? βήμα βήμα..............:wall:

Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμη, δεν χανεις τιποτα...

Αποσυνεδεσε τους ολους και bootαρε.

Κλειστο, βαλτους ολους πανω και ξαναμπουταρε.

Ιδανικα SATA0 ο ssd και στα υπολοιπα οι σκληροι.

Το dvd αστο εξω προς το παρον και μετα βλεπεις.

Δοκιμασε και αλλον σκληρο στην θεση του dvd οχι μονο τον νεο που θες να προσθεσεις.

Τελος, αν δεν το εχεις δοκιμασει ηδη, μην δινεις σε ολους τους σκληρους ρευμα απο το ιδιο καλωδιο, μη τυχον και...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αλλαξω θεση στον SSD απο το sata3 σε sata1 ? πχ μεσα απο το bios/registry ?? Μιας κ δεν θα ξεκινήσει αν αλλάξω θέση στον δίσκο του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.