Jump to content



Αλλαγη ποτενσιομετρου


fotme

Recommended Posts

Διευκρίνισε ο Μ/Σ τί δίνει - είναι συσκευή του τύπου 230V AC είσοδος / 12V DC(ή AC) 1-2A έξοδος;

Έπισης τα ανεμιστηράκια είναι 5 ή 12V DC ή AC ;

Και βάλε ένα σχέδιο κυκλωματικό του τι έχεις ήδη κάνει και του τι σκεφτεσαι να κάνεις.

Προκειμένου να βρεθεί ένα κοινό πεδίο συνενόησης, θα πρέπει να μιλάμε στην ίδια γλώσσα.

Βάλε ένα σχέδιο αυτού που θες να πετύχεις, και αν μπορείς "βγάλε από το τυπωμένο της πλακέτας το σχέδιο (το κυκλωματικό ) του triac, μα τα χαρακτηριστικά των εξαρτημάτων (κωδικούς τιμές , και γενικά αυτά που γράφουν πάνω τους) και θα βρεθεί μια άκρη.

{Btw Βάλε και καμια καλή φωτό από τα εξαρτήματα , με κοντινά και "γωνίες" περίεργες !! :)}

ΚΑι ακόμα -αν δεν είναι πρόβλημα - πες μας τι θέλεις τελικά να κάνεις (ο απώτερος σκοπός), θα βοηθήσει ίσως να δοθεί μια σωστή λύση.

Link to comment
Share on other sites

1. Ο σκοπος αυτης της κατασκευης ειναι να φτιαξω μια μηχανη κενου για να δημιουργω καλουπια για composites. H ηλεκτικη σκουπα απο το εργοστασιο εχει ετοιμη την συγκεκριμενη πλακετα, το θεμα μου ομως ηταν οτι δεν μου επαρκουσε η minimum ταχυτητα της, ηθελα να πηγαινει ακομα πιο αργα. Δεν με απασχολει ο χρονος εκκενωσης του αερα της σακουλας (=δυναμη/πολλα βαττ), με απασχολει να διατηρειται σταθερα για μια ωρα η λειτουργια της.

Γιαυτο το λογο αγορασα αντιστοιχο ποτενσιομετρο με πιο μεγαλη ωμικη αντισταση απο 470ΚΩ στο 1ΜΩ.

2. O Μ/Σ ειναι 230VAC και τελικα μαλλον ειναι 0.5Α στα 12V, αν κρινω απο ενα αντιστοιχο που βρηκα (που και παλι εχω headroom), οι ανεμιστηρες κλασικοι sunon 12βολτοι DC, ο M/S θελω να εχει σταθερη ταση, οπως ειναι απο μαμα δηλαδη, να του δινω μονιμα σταθερο -οχι μεταβλητο- 230VAC και να μου δινει καθαρο 12VDC, ουτε αλλαγη παλμου ουτε τιποτα.

3. Εχω να πιασω κυκλωμα απο 2ο ετος πολυτεχνειο...εχω δοκιμασει να φτιαξω 20 σχεδιακια στο χερι....:o δεν θυμαμαι πως να το κανω να φαινεται σαν κανονικο κυκλωμα, μπερδευομαι με το πιο ειναι σειρα, πιο παραλληλο και δεν μου κλεινει καλα... δεν μπορω να φτιαξω αλλο τωρα :bad:, καποια εναλακτικη? να βγαλω μια φωτο αναποδα να δειτε τα traces?

4. εδιτ> Παιδια δεν θελω να σας κουρασω με πολυ αναλυση, μια απλη επιβεβαιωση ζηταω. Σκοπος μου οπως ειπα δεν ειναι αυτο καθαυτο το ηλεκτρονικο, αυτο ειναι ενα stepping stone, οποτε δεν θελω να το/σας κουρασω πολυ, τσαντιζομαι ομως με το αλλο φορουμ που με εχει παει 4 μερες πισω.....

5. εδιτ2> το κυκλωμα θα μπορουσε να ειναι και καπως ετσι σχηματικα..http://www.simplecircuitdiagram.com/2009/05/17/dimmer-switch-general-purpose-electric-power-control/

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] [MENTION=16598]dangar[/MENTION] [MENTION=18621]digitaltiger[/MENTION] τραβηξα φωτο την πλακετα απο κατω με καλυτερη φωτογραφικη ωστε να φαινονται οι ενωσεις, επισης εχω βαλει την περιγραφη κ μοντελο των στοιχειων, ελπιζω να βγαλουμε μια ακρη :)

Α1/Α2 ειναι η 220V εισοδος, εκει σκεφτομαι να κανω την κολληση του Μ/Σ.

Μ1/Μ2 ειναι η εξοδος για το μοτερ, εκει υπαρχει θεμα πολικοτητας η οποιο καλωδιο μπει σε οποιο σημειο του μοτερ ειναι οκ? (νομιζω πως ειναι οκ διοτι ειναι AC αλλα δεν θυμαμαι)

post-1243-1416076272,668_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Μ/Σ θα μπει στην είσοδο του κυκλώματος , όπως είπες στο Α1/Α2. Εννοείτaι ότι οι ανεμιστήρες θα δουλεύουν στα 12V .

Για το μοτέρ δεν υπάρχει θέμα πολικότητας.

Link to comment
Share on other sites

ενα update για ολα τα παιδια που ενδιαφερθηκαν, το μηχανημα δουλευει κανονικα, δεν χρειαστηκε να αλλαξω πυκνωτη, μονο το ποτενσιομετρο. Ο Μ/Σ δουλευει κανονικα και τροφοδοτει τα ανεμιστηρακια με 12V (ενα δεν δουλευει βεβαια διοτι θελει ισιωμα το καλωδιο μεσα στο πιν..).

Οι ψυχτρες ζεσταινονται κανονικα γρηγορα και ζεστα!!! το εχω γεμισει και ψυχτρακια. Το δε triac παροτι εχει 1 λαμακι, 2 τυπου northbridge ψυχτρες + 1 4αρι χοντρο sunon απο το καλο το χαλκινο north swiftec, ζεσταινεται!! Και να φανταστειτε μαμα ειχε μονο το λαμακι!! Ειδωμεν για το αποτερο αποτελεσμα, παντως ηταν ενα ωραιο ταξιδι, στον κοσμο των μοτερ κενου! :)

εδιτ> βαζω και 2-3 φωτο ετσι για τη φαση..

post-1243-1416076279,1669_thumb.jpg

post-1243-1416076279,9241_thumb.jpg

post-1243-1416076280,8828_thumb.jpg

post-1243-1416076280,9794_thumb.jpg

post-1243-1416076281,1011_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.