Jump to content



Σύνθεση υπολογιστή


Grim95

Recommended Posts

AMD FX-8120 (είναι το ίδιο πράγμα με τον 8150. Απλά θα τον ανεβάσεις μόνος σου αφού είναι ξεκλείδωτος)

PROCESSOR :: AMD FX 8120 3.1 GHz Eight Core Socket AM3+ 125W Box (FD8120FRGUBOX) - Visionstudio.gr

Σύμφωνα με αυτό ο [MENTION=20181]Grim95[/MENTION] θα πρέπει να το κάνει :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Το OC του εξήγησα εγω τι ειναι οπότε φανταστείτε :rofl:

btw,εγώ έχω εναν FX 61κάτι,αμα τον τρέξω απο 3.3 σε 3.6 απο το εργοσταστιακο και το έχω πάντα έτσι λετε να πάθει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

3.9 ηθελα να γράψω,αν και πάλι είμαι μια χαρά,στο θέμα μας τώρα!Πως το βλέπεται?

Δεν παθαίνει τίποτα. Και να υπερθερμαινόταν, απλώς θα είχες αστάθειες ή θα έσβηνε το μηχάνημα μόνο του.

Αν βέβαια ανεβάζει ο CPU σου μέσω multiplier. Μέσω FSB δεν τα πιάνει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γρηγορότερος (πρακτικά), σταθερότερος (θεωρητικά) και έχει καλύτερο overclocking potential.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο κατά τα 2/3.

Τι σημαίνει σταθερότερος ? Και οι δυο το ίδιο σταθεροί είναι.

Στο overclock πάλι και οι δυο ανεβαίνουν στα ίδια επίπεδα., ενώ θα έλεγα πως ο 8120 λόγω της πολύ χαμηλής συχνότητάς του αλλά και της ελαστικότητας της αρχιτεκτονικής του να ανεβαίνει ψιλά έχει % μεγάλη αύξηση ρολογιού σε σχέση με τα default.

Ο 3570Κ είναι γρηγορότερος σε όλες τις εφαρμογές που δεν κάνουν χρήση πολλών πυρήνων, με τον 8120 να παίζει καλά σε πολυνηματικές εφαρμογές.

Από εκεί και πέρα ο 3570Κ είναι και 41% ακριβότερος ενώ η πλατφόρμα του για την ίδια ολοκλήρωση είναι 20-30% ακριβότερη.

Διαλέγει λοιπόν και παίρνει.

Στην ουσία αν το budget είναι αυστηρό στα 1000€ έχει να διαλέξει ανάμεσα σε δυνατότερο για την περίπτωσή του επεξεργαστή με χειρότερη κάρτα γραφικών (7850) ή σε 8120 επεξεργαστή με ακριβότερη κάρτα γραφικών (7870) !

Στην 2η περίπτωση στο 90% των σύγχρονων παιχνιδιών θα είναι ανώτερος λόγω κάρτας !

Link to comment
Share on other sites

Αρα καταληγουμε παλι σε AMD :yes4:

Φίλε μου η αγορά είναι ρυθμισμένη και κάθε προϊόν έχει την τιμή που αξίζει και αν δεν την έχει σύντομα την αποκτά. Από εκεί και πέρα ανάλογα τις ανάγκες σου ψωνίζεις.

Άρα δεν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος 100% γιατί άλλος κοιτάζει την πληρότητα συστήματος περισσότερο, άλλος την δύναμη κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξεχνάει να σου πει ο ιεροκύρηκας της AMD με τα στατιστικά του είναι πως με απλά λόγια ο intel είναι πολυ γρηγορότερος στα πάντα πλην ελαχίστων και ανούσιων εξαιρέσεων,πιο κρύος και καίει το μισό ρευμα. Κάποιος που αγοράζει PC σήμερα δε θέλει μέτριο προς μαπα CPU με πολύ καλή GPU αλλά ισορροπία..βλέπε diablo 3 που με AMD cpus μόλις αρχίζουν τα πολλά νταούλια στην οθόνη πέφτει στα 20 frames.

Γράψε bulldozer reviews στο google και ψάξτο λίγο,μην τρως αμάσητη τη διαφήμηση του καθενός.

Υπάρχει λόγος που ο Bulldozer αποκαλείται η μεγαλύτερη φετινή αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξεχνάει να σου πει ο ιεροκύρηκας της AMD με τα στατιστικά του είναι πως με απλά λόγια ο intel είναι πολυ γρηγορότερος στα πάντα πλην ελαχίστων και ανούσιων εξαιρέσεων,πιο κρύος και καίει το μισό ρευμα. Κάποιος που αγοράζει PC σήμερα δε θέλει μέτριο προς μαπα CPU με πολύ καλή GPU αλλά ισορροπία..βλέπε diablo 3 που με AMD cpus μόλις αρχίζουν τα πολλά νταούλια στην οθόνη πέφτει στα 20 frames.

Γράψε bulldozer reviews στο google και ψάξτο λίγο,μην τρως αμάσητη τη διαφήμηση του καθενός.

Υπάρχει λόγος που ο Bulldozer αποκαλείται η μεγαλύτερη φετινή αποτυχία.

Πολυ γρηγοροτερος σε τι ? στα benchmark ?

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε ότι κυκλοφορεί. Υλικό προς ανάγνωση υπάρχει στο Bulldozer thread απο πολλές και διάφορες πηγές.

Δηλαδη εσυ αν σε βαλω σε 2 συστηματα 1 με amd και ενα με intel πιστευεις θα καταλαβεις διαφορα ?

Link to comment
Share on other sites

Eίχα Phenom II 965 για 1.5 χρόνο. Αναλόγως την εργασία. Αν πρόκειται για παιχνίδι, ανάλογα το παιχνίδι. Αν πρόκειται για Diablo 3, θα την καταλάβω..αν πρόκειται για το Metro 2033 όχι. Βλέπεις που το πάω.

Και μιας και βλέπω πως έχεις τον i7 920, αν σε έβαζα σε Q9550 θα καταλάβαινες διαφορά?

Αν όχι γιατι τον πήρες?

Ο κόσμος αγοράζει αυτό που είναι καλύτερο για τα λεφτά του αυτην την περίοδο. Αλλιώς θα ήμασταν όλοι με τους C2Duo ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.