Jump to content



Ποια LG απο αυτές τις 3?


JiMk

Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω την 1920P γιατι την βρηκα σε καλη τιμη και απο οτι ειδα εχει και καλα χαρακτηριστικα. Το μονο που με προβληματιζει ειναι το responce time 25 ms. Τι γνωμη εχετε???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

για το response time ειναι καθαρα προσωπικο το θεμα, εγω δε μπορω να παι3ω στη 1920 first person games, αλλοι μπορουν μια χαρα (δε τους ενοχλει η αργη ανταποκριση).

ψαξε μηπως βρεις κανενα μαγαζι να την εχει για επιδειξη, και τσεκαρε τη πριν την αγορασεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nikos007

Ρε παιδια για την 1730s διαβασα οτι χαλαει την εικονα οταν δεν παιζει στην αναλυση 1280*1024. Αυτο συμβαινει κυριως στα παιχνιδια. Ξερετε κατι για αυτο. Αυτο το διαβασα για την BENQ, δεν ξερω αν ισχυει και για την LG

Δεν παίζω παιχνίδια, αλλά ναι, τη δοκίμασα σε 1024χ768 και όντως η εικόνα χαλάει. Κι εγώ έχω ακούσει ότι ισχύει για όλες τις tft. Δεν ξέρω όμως με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Νίκο66 ποιες ρυθμίσεις ακριβώς θέλεις να σου πω? Πάντως εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Και μένα διορθώθηκε αισθητά η κατάσταση. Το scrolling έφυγε τελείως (είμαι άσχετος και δεν είχα ρυθμίσει ούτε clear type τα fonts, ούτε είχα απενργοποιήσει το smooth scrolling του explorer -- να ναι καλά κάτι παιδιά σε ένα άλλο φόρουμ).

Παραμένει όμως ένα τρεμόπαιγμα όταν την έχω στο 1280Χ1024 στα 60 HZ, και την παίζω στα 75. Εσύ πού την έχεις;

Όσο για ρυθμίσεις, αν δεν βαριέσαι θα θελα να μου έλεγες πού έχεις βάλεις τα brightness, τα contrast κτλ. Κι αν την έχεις πειράξει από την κάρτα ή από το colorific.

Κι ένα χαζό, βρε JimK, και μη γελάσεις... Η βάση της είναι σταθερή, έτσι δεν είναι; Δεν μπορείς να τη στρέψεις αριστερά δεξιά ή πάνω κάτω;; Είναι δυνατόν ή έχω γεράσει τόσο πολύ και δεν καταλαβαίνω τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ZoltriX

για το response time ειναι καθαρα προσωπικο το θεμα, εγω δε μπορω να παι3ω στη 1920 first person games, αλλοι μπορουν μια χαρα (δε τους ενοχλει η αργη ανταποκριση).

ψαξε μηπως βρεις κανενα μαγαζι να την εχει για επιδειξη, και τσεκαρε τη πριν την αγορασεις

Ειναι ορατη η διαφορα που αναφερεις? Ποια ειναι η γνωμη σου, γιατι εχω ακουσει και το αλλο οτι δηλαδη τα 12ms της 1730LG ειναι ψευτικα και οτι αναφερουν μονο το response time

για το ανοιγμα του pixel και οχι και για το turn off.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nikos007

Ειναι ορατη η διαφορα που αναφερεις? Ποια ειναι η γνωμη σου, γιατι εχω ακουσει και το αλλο οτι δηλαδη τα 12ms της 1730LG ειναι ψευτικα και οτι αναφερουν μονο το response time

για το ανοιγμα του pixel και οχι και για το turn off.

εχω δει μονο την 1920, οχι την 1730.

στη 1920 εγω ειχα προβλημα στο quake3. καποιος αλλος που δεν ασχολειται με FPS δεν αντιλαμβανοταν καποια καθυστερηση στην εικονα γιατι πολυ απλα δεν ειχε μετρο συγκρισης με την αντιστοιχη αισθηση που εχεις αν παιζεις το ιδιο παιχνιδι σε crt.

τα response times ειναι συνηθως ολιγον παραπλανητικα οπως τα αναφερουν οι κατασκευαστες, οποτε καλο ειναι να μη τα παιρνεις απολυτως τοις μετρητοις.

απο οτι φαινεται παντως η 1730 με τα 12 μς θα ειναι τουλαχιστον τοσο γρηγορη οσο οι προηγουμενες 17αρες lg (1715, 1720) οι οποιες ειχαν 16μς, και σιγουρα πιο γρηγορη απο τις 19αρες 1920, 1910 κλπ που εχουν 20 ή 25. ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα ειμαι ενας ευτυχης κατοχος της 1920P.Παρολο που ακουω συνεχως προβληματα ghosting λογω του RΤ εγω προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος.Παιζω τωρα το doom και δεν βλεπω καμια καθυστερηση στην εικονα.αλλα και στο scrolling του ποντικιου σε κειμανο δεν μου χαλαει τα γραμματα καθολου.Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την οθονη και ας ειχα πριν crt.Το μονο που με προβληματιζει ειναι οταν ειναι κλειστη παρατηρω κατι σαν σκονη πανω στο panel το οποιο οταν προσπαθω να το καθαρισω δεν βγαινει καθολου και δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι κι εγώ για μια 1920 αλλά το καθυστερώ εξ αιτίας του ghost.

2 παρατηρήσεις:

1)οι περισσότερες 12ms δεν υποστηρίζουν 16,7 milion colors αλλά 16,2 ή λιγότερα. Αυτό σημαίνει ότι κάποια χρώματα εκτός της παλέττας τους δημιουργούνται με διαδοχική απεικόνιση 2 χρωμάτων, κάτι που αυξάνει το θεωρητικό response time στο 2-πλό.

2)οι tft δεν είναι multiscan, αλλά δουλεύουν σε μια και μόνο ανάλυση. οι χαμηλότερες αναλύσεις δημιουργούνται χρησιμοποιώντας περισσότερα pixel αλλά η οθόνη πάντα δουλεύει στην κανονική της ανάλυση. Η προσαρμογή για να έχει καλά αποτελέσματα χρειάζεται αρκετά ηλεκτρονικά που οι σημερινές γενιές δεν τα έχουν (καλούς scaler).

Συνήθως αφού προσαρμόσουν την ανάλυση εφαρμόζουν ένα blur filter για να σώσουν την κατάσταση. πάντως είναι άλλο ένα μειονέκτημα για τα παιχνίδια.

Πείτε κάνα σχόλιο για τη 1920!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

nikos66, JiMk, μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αν η 1730s έχει 12 ή 16 ms τελικά;

Ξέρει κανείς που μπορώ να την βρω Θεσσαλονίκη; Σε 2 καταστήματα που ρώτησα δεν την είχαν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.