Jump to content



Φθηνή ψηφιακή για δώρο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω μια ψηφιακή δώρο στην αδελφή μου.

Θέλω να δώσω maximum 70-75 ευρώ. Από χαρακτηριστικά όχι τίποτα τρελό, αλλά θέλουμε σίγουρα υποδοχή για κάρτα μνήμης, ένα αξιοπρεπές zoom όπως σε όλες τις φωτογραφικές. Δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο τώρα.

Είδα κάποια μοντέλα στο skroutz, αλλά πραγματικά δεν ξέρω και δεν θέλω να διαλέγω με βάση τα MP.

Υ.Γ: Αν βγαίνει και σε χρωματάκι για γυναίκες καλό είναι, αλλά no problem. Αγορές μόνο από εσωτερικό.

Ευχαριστώ!! :fun:

Link to comment
Share on other sites

ξεκινας με canon A2200..

Ειναι και αλλα μοντελα εκει κοντα σε τιμη ..αλλα μεινε σε αυτο.Στο budget σου ειναι εξαλλου.

Παιζουν και nikon L26/s3100 σε περιπου ιδια τιμη..λιγο πανω λιγο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άκομψο δεν είναι το design τους για μικρή κοπέλα;

Δεν μου πολυάρεσαν.

Το ψήνω και γι' αυτήν σε ροζ. Έχω ακριβώς την ίδια εδώ και δύο χρόνια. Για τη χρήση που κάνουμε μας έχει βολέψει και δεν έχω και παράπονο από θέμα ποιότητας. (για ψηφιακή)

Sony DSC-W310 | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

canon-powershot-a2200-1.jpg?width=440&height=335

canon-powershot-a2200-2.jpg?width=440&height=330

canon-powershot-a2200-3.jpg?width=440&height=241

δεν βλεπω που ειναι το κακο πανω της..

Προφανως δεν ειμαι fan να παρεις την ιδια μηχανη με την δικια σου 2 χρονια αργοτερα ...ακομα και αν εισαι απολυτα ευχαριστημενος.:p

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς την ίδια εδώ και δύο χρόνια.

Mεγάλο φάουλ όταν πας για δώρο. Η πρώτη αντίληψη που δίνεις σε νέα γυναίκα, ειδικά αν είναι έφηβη, είναι το "δεν το (με) σκέφτηκε και πολύ".

Επίσης μεγάλο φάουλ είναι να προλέγεις ότι θα της αρέσει κάτι π.χ. σε ροζ απλά επειδή είναι μικρή και γυναίκα. Αναλόγως τον χαρακτήρα της μπορεί να το βρίσκει από πανέμορφο ως εντελώς "κιτς". Αν ντύνεται σε στυλ σπορ teenager με ροζ λυτά παπούτσια και κουβαλάει τσαντούλες "Hello Kitty", έχει καλώς. Αν ντύνεται έστω και λίγο πιο σοβαρά, πόνταρε σε ένα ουδέτερο μαύρο/ασημένιο χρώμα καλύτερα...

Κάτι απλό και λειτουργικό θα κάνει μία χαρά την δουλειά του υποθέτω. Δεν χρειάζεται να φτάσεις και στα όρια του budget σου. Μία Nikon L25 ας πούμε. Εδώ που τα λέμε, ΣΙΓΑ μην αντιληφθεί ποτέ την διαφορά από τα 10 στα 12-14-16mp. Σε πανό γηπέδου θα τυπώνει;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σύμφωνοι, αλλά θα το σκεφτώ λίγο, δε θέλω να της πάρω και ό,τι πιο low παίζει.

Είπαμε άφραγκοι, αλλά... :p

Σίγουρα. Αλλά δεν είναι ότι πιο φτηνό, είναι μία αξιοπρεπέστατη συσκευή από ένα πολύ αξιόπιστο κατασκευαστή. Υπάρχουν και "Κινεζιές" με 30 και 40€ στην αγορά αν ήθελες ότι φτηνότερο. Στην πράξη αμφιβάλλω αν έχει οποιαδήποτε πρακτική διαφορά στην κατηγορία των 60 ως 120€.

Link to comment
Share on other sites

Η nikon s3100 μπορεί να είναι top για τα λεφτά της, αλλά είναι TRAGIK (προσωπική εμπειρία) Πούλα τη δικιά σου, τσόνταρε και λίγα παραπάνω και πάρε μία με 150-200...και καλά δική της :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα "και καλά" ΚΑΙ δικιά της ήταν όταν της είπα να βάλει τα μισά για εκείνη που πήρα τότε...

Γι αυτό θέλω να της κάνω αυτή την έκπληξη τώρα! :p

Γιατί τρατζικ;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλει ακίνητη φωτογραφία πρέπει να έχεις τρίποδο. Οι αδερφές μου 9/10 τις βγάζουν χάλια. Η κατάσταση κάπως βελτιώθηκε αφού τις είπα να παρατήσουν το Auto και να παίζουν με τα έτοιμα setup(scenes), αλλά και πάλι μην περιμένεις καμιά ποιότητα σοβαρή. TRAGIK όσο δεν πάει.

Τις υπόλοιπες στο ίδιο εύρος τιμής δεν τις ξέρω. Μπορεί να είναι και πολύ χειρότερες.

Κατ' εμέ σε κάποια πράγματα πρέπει να επενδύεις. Και σου λέω για 200 ευρώ, έτσι; Όχι 300+

Είναι σαν να κάνεις αναβάθμιση κάθε χρόνο στο πισι με 100 ευρώ. @@ θα έχεις μία ζωή :p Ενώ σκας ένα πιο σοβαρό ποσό και θα είσαι άρχοντας. Και η φωτογραφική δεν παλιώνει τόσο γρήγορα ;)

Όλα αυτά αν ήταν οικογενειακή/δικιά σου φωτογραφική. Τώρα αν μπορείς να της την καβατζώνεις όποτε θες...σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

θεμα χρηστη ειναι..οχι μηχανης.

Σιγουρα το να ξερεις τα scenes και να παιζεις με αυτα βοηθαει..αλλα απο κει και περα..δωστην παλι στις αδερφες σου να τραβηξουν μια..και μετα βαλε τις ιδιες ρυθμισεις στην d90.

Παλι το ιδιο χαλι θα τραβηξουν μη πω και σε πολλαπλασιο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.