Jump to content



Μήπως βρήκαμε νέα πατέντα για αντλία ?


antonisk7

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Η πρώτη μου αντλία ήταν ενός μεταχειρισμένου πλυντηρίου... Την δούλεψα μια εβδομάδα σχεδόν 15 ώρες την ημέρα, και δούλευε απροβλημάτιστα! Η θερμοκρασία της ήταν ίδια με της L30 που έχω τώρα, αλλά η απόδοσή ήταν πολύ καλύτερη (2000l/h περίπου).

Μετά από μια εβδομάδα όμως άρχισε να λειτουργεί "ασύγχρονα" : μία κανονικά και μία πολύ αργά! Με είχαν προειδοποιήσει ότι δεν είναι για λειτουργία 24/7 και έτσι εγκατέλειψα την ιδέα του πλυντηρίου...

Βέβαια ήταν μεταχειρισμένη (δεν ξέρω πόσο καιρό) οπότε ελπίζω να έφταιγε αυτό. Εντούτοις θέλει προσοχή όσον αφορά στην αξιοπιστία :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Να η αντλία της swiftech με 1200 lph.

Αν κρίνω από το σχέδιο, μάλλον η Swifteck ακολούθησε το παράδειγμα της DangerDen: Η αντλία είναι η Laing D4 (μπορείτε να την βρήτε και ως DangerDen D4 (http://www.dangerden.com/mall/Pumps/dd12vd4.asp) :)

Link to comment
Share on other sites

Μια που πηγε ο λογος περι πλυντηριων εχει δοκιμασει κανεις να χρησιμοποιησει λαστιχα (εισαγωγης νερου) απο πλυντηριο; Στα περισσοτερα πλυντηρια ειναι 1/2`` και δεν τσακιζουν ευκολα.Βεβαια συνηθως ειναι πολυ σκληροι αλλα αυτο διορθωνεται αν τους ζεστανεις λιγο με βραστο νερο.Επισης ειναι και τελειως αδιαφανεις.Τελος υποθετω οτι ειναι αρκετα φτηνοι αν και δεν το εχω ψαξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αντλία πλυντηρίου που αναφέρθηκε δεν είναι εντελώς κατάλληλη για συνεχή χρήση, αλλά από την άλλη δεν υπάρχει και πρόβλημα το πολύ-πολύ να καεί.

Μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει μια μέθοδο για να μειώσει την τάση της ώστε να δουλεύει σε χαμηλότερη τάση (π.χ. 180-200V) και πιο "ξεκούραστα".

Κατά τη γνώμη μου το μειονέκτημα όλων των αντλιών που κυκλοφορούν είναι ότι δουλεύουν στα 220V και αυτό είναι απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες JohnG :)

Αρχική απάντηση από JohnG

Κατά τη γνώμη μου το μειονέκτημα όλων των αντλιών που κυκλοφορούν είναι ότι δουλεύουν στα 220V και αυτό είναι απαράδεκτο.

Γιατί είναι απαράδεκτες οι 220; Να φορτώνουμε τα κακόμοιρα τροφοδοτικά με άσκοπα watt από την αντλία;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι απαράδεκτες οι 220; Να φορτώνουμε τα κακόμοιρα τροφοδοτικά με άσκοπα watt από την αντλία;

Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να τροφοδοτούνται οι ανεμιστήρες του pc με 220V. Aπλά θέμα ασφάλειας. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG [Σήμερα, στις 23:09]

Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να τροφοδοτούνται οι ανεμιστήρες του pc με 220V. Aπλά θέμα ασφάλειας. :)

Εδώ και χρόνια οι αυτόματοι διαρροής στους πίνακες εγγυώνται την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [13-08-2004 23:58]

Μια που πηγε ο λογος περι πλυντηριων εχει δοκιμασει κανεις να χρησιμοποιησει λαστιχα (εισαγωγης νερου) απο πλυντηριο; Στα περισσοτερα πλυντηρια ειναι 1/2`` και δεν τσακιζουν ευκολα.Βεβαια συνηθως ειναι πολυ σκληροι αλλα αυτο διορθωνεται αν τους ζεστανεις λιγο με βραστο νερο.Επισης ειναι και τελειως αδιαφανεις.Τελος υποθετω οτι ειναι αρκετα φτηνοι αν και δεν το εχω ψαξει.

Kάπου ειπώθηκε, υπάρχουν διαφανείς σωλήνες στα σιδηροπωλεία θα τους βρεις ή στα υδραυλικά. Είναι για πότισμα έχουν εσωτερική διάμετρο 10mm περίπου, φθηνοί, αρκετά εύκαμπτοι και είναι πολύ πιο κατάλληλοια από αυτούς των πλυντηρίων που είναι παχύτεροι γιατί είναι κατασκευασμένοι να αντέχουν σε μεγάλη πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω περι σωληνων ποτισματος απλα σε ορισμενες εφαρμογες αυτοι των πλυντηριων ειναι μαλλον καλυτεροι. πχ για χρηση με μεγαλες αντλιες ή για μικρες καμπυλες μιας που δεν τσακιζουν ευκολα. τους ποτισματος τους βρισκεις παντου και σε οτι διαμετρο θες, οχι μονο σε 3/8`` αλλα δεν ειναι καταλληλοι για καποιες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos [Σήμερα, στις 00:46]

Γνωριζω περι σωληνων ποτισματος απλα σε ορισμενες εφαρμογες αυτοι των πλυντηριων ειναι μαλλον καλυτεροι. πχ για χρηση με μεγαλες αντλιες ή για μικρες καμπυλες μιας που δεν τσακιζουν ευκολα. τους ποτισματος τους βρισκεις παντου και σε οτι διαμετρο θες, οχι μονο σε 3/8`` αλλα δεν ειναι καταλληλοι για καποιες περιπτωσεις.

Έχω την εντύπωση ότι οι εντελώς διαφανείς σωλήνες "ποτίσματος" είναι αρκετά καλύτεροι από αυτούς των πλυντηρίων, συνήθως κατασκευασμένοι από πολυαιθυλένιο ή σπανιότερα από pvc. Βέβαια εξαρτάται τι είδους σωλήνες ο καθένας μας έχει δει στο εμπόριο (υπάρχουν πολλοί τύποι για πότισμα και φαντάζομαι πολλοί για πλυντήρια).

Πάντως αν τυχόν στο ψάξιμό σου βρήκες σωλήνες εύκαμπτους διαφανείς με εσωτ. διάμετρο 6-7mm (1/4") ή/και με εσωτ. διάμ. 4mm (1/6"), ενημέρωσέ με.

Eπίσης αν κάποιος θέλει σωλήνες ημι-σκηλρους (δυνατότητα καμπύλωσης διαμέτρου 30cm) αλλά με το πλεονέκτημα του θερμοπλαστικού (αν θερμανθούν αποκτούν όποιο σχήμα/καμπύλωση κάποιος θέλει) έχει το κατάστημα Τεχνοματικ στη Σπύρου Πάτση (υπάρχει και στη Θεσ/νίκη).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.