Jump to content



NAS για torrent share...


plessinho

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αποκτήσω ένα NAS για να κάνει κυρίως την δουλειά στο θέμα torrents(δηλ. κατέβασμα ΚΑΙ ανέβασμα μιας που είναι σημαντικό εφόσον είσαι σε κάποιον τράκερ).

Το σκεπτικό που με έχει οδηγήσει προς σε αυτή την απόφαση δεν είναι άλλο από την κατανάλωση...

Λόγο του ότι θέλω να είμαι ενεργός στο θέμα torrent 24/7 και αντικρίζοντας τις καταναλώσεις των εν λόγο μηχανημάτων είναι συμφέρουσα αγορά σε βάθος χρόνου χώρια τις υπόλοιπες δυνατότητες που σου προσφέρει...

Στο ζουμί τώρα...

Διαβάζοντας τα reviews του φόρουμ είδα πολύ καλά σχόλια για την synology οπότε είδα και αυτό:

SYNOLOGY DS110J 1-BAY NAS SERVER - - E-SHOP.GR

που λογικά θα κάνει και αυτό που θέλω...

Από την άλλη είδα αυτό:

D-LINK DNS-320 2-BAY SHARECENTER NETWORK STORAGE 3.5'' - - E-SHOP.GR

που είναι 30% φθηνότερο και παίρνει 2 δίσκους...

Πιο πολύ με ενδιέφερε να λέμε την αλήθεια η χαμηλότερη τιμή λόγω κατάστασης των οικονομικών όλων μας σχεδόν...

Το ερώτημά μου το D-LINK θα την κάνει την δουλειά που θέλω?

επίσης θα ήθελα να μου αντιπροτείνετε και εσείς κάποια προιόντα που θεωρείτε ότι θα με καλύψουν με το μπάτζετ να περιορίζετε στα 150 εούρος μέγιστο και τα οικονομικά προιόντα να παίρνουν προτεραιότητα...

Υ.Γ:Λόγω ταινιών και σειρών σε FullHD θα ήθελα να μπορώ να τα βλέπω στο pc μου χωρίς σπασίματα λόγω αργής μεταφοράς μιας που θα είναι στο NAS τα αρχεία αν και δεν γνωρίζω αν υπάρχουν τέτοια θεματα με αυτες τις συσκευές απλα ειναι κατι που με απασχολεί και το αναφέρω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε σας απάντηση και βοήθεια και συγνώμη για το μεγάλο μου ποστ...

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Έχεις σκεφτεί την αγορά ενός tablet, 115€ elf2 ή το nexus 7 (199$) που θα έρθει και κοτσάρεις ένα usb με τα περιεχόμενα που θέλεις να διαμοιράζεις μέσω wifi; Δε καίει τπτ, έχει πολύ καλούς torrent clients (π.χ. ttorrent) και το παίρνεις και μαζί σου όπου θες. Το πρώτο έχει και hdmi για προβολή των περιεχομένων μέσω καλωδίου στην οθόνη. Streaming των αρχείων δε ξέρω αν και πως μπορείς να κάνεις, δε το έχω κοιτάξει καθόλου.

:OT:

Link to comment
Share on other sites

tablet θα μου φέρουν απο αμερικα το τελευταιο της apple αλλα όχι για αυτη την δουλεια...

είναι πολλά τα καλά του NAS εκτος των 15-20 Watt που καίει...

οποιος ξέρει απο NAS ας ανάψει τους προβολείς του....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλος το έχω ακούσει αυτο και είναι η πρώτη μου επιλογή απλά έλεγα μήπως την έβγαζα πιο φθηνά με το άλλο...

κάποιος που να το έχει δοκιμάσει το D-LINK υπάρχει να μας πει την γνώμη του?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το DNS-320 σχεδόν ένα χρόνο και το είχα πάρει για τη δουλειά που το θέλεις κι εσύ.

Έχει ενσωματωμένο torrent client, αλλά δυστυχώς δεν τον έχω δοκιμάσει καθόλου.

Όμως,

έχω δοκιμάσει rtorrent+rutorrent( αρκετά δύσκολη και χρονοβόρα διαδικασία εγκατάστασης), που ποτέ δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει όπως ήθελα.

Επόμενος σταθμός, το transmission( σχετικά απλή διαδικασία εγκατάστασης), δουλεύει μια χαρά και μπορείς να τον χειρίζεσαι remote, είτε μέσω browser είτε μέσα απο κάποιον remote client( σε στιλ μtorrent) για το PC ή το smartphone σου.

attachment.php?attachmentid=51112&stc=1&d=1341131347

Οπότε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και με το DNS-320 αν ασχοληθείς λίγο μαζί του.

Checkαρε και τιμή απο το amazon, γύρω στις 50 λίρες κάνει!

P.S. Ο ανεμιστήρας του είναι μικρός και άθλιος.

post-4547-1416076385,0026_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά στα φόρα της d-link (Print Page - DNS-320 Built in torrent?), βλέπω ότι έχει torrent client ενσωματωμένο:

at login

enter your login and password as normal

BUT

click on applications! (don't just hit RETURN as that just takes you into the config side)

then click 'P2P Downloads' tab along the top.

Settings tab at left hand side

enable P2P

Download tab at left hand side

should be self explanatory from here.

what ever you download will appear in the P2P folder on the NAS drive

Επίσης, όπως προαναφέρθηκε, το να εγκαταστήσεις το transmission είναι μια άλλη ενδιαφέρουσα επιλογή. Δες και πιο αναλυτικά τη συζήτηση στο D-Link DNS-320 μαζί με οδηγίες για την εγκατάσταση του

Fonz fun_plug που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά πολύ για τις απαντήσεις σας...

ksot μιας και το έχεις να σε ρωτήσω αφου με τα τορρεντ ειναι οκ, remote χηρισμό απο ότι μου είπες εχει...

ένα ακόμα θέμα μου είναι η αναπαραγωγή ταινιών και σειρών σε 1080p πολλών GB θα μπορεί να τις παίζει κανονικά το pc μου χωρίς να έχει καθηστέρηση και σπασίματα λόγω του ότι είναι δικτυακός ο δίσκος;

Και επίσης γενικά είσαι ευχαριστημένος με τις λειτουργίες του;

Υ.Γ:το amazon το τσεκαρα μου βγαίνει γύρω στα 86 με κουριερ και μάλλον θα προτιμίσω να το πάρω από Ελλάδα λόγω μικρής διαφοράς και να ενησχυσουμε και λίγο την πατρίδα βρε αδελφε....

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις σαν πωλητή το amazon έχει 50,99 λίρες, αλλά λέει Usually dispatched within 2 to 4 weeks.

Ταινίες και σειρές βλέπω σε 720p χωρίς προβλήματα, αλλά και μια-δύο 1080p που έχω δοκιμάσει μια χαρά παίζανε κι αυτές.

Εγώ γενικά ευχαριστημένος είμαι από το NAS, αν εξαιρέσεις τον ανεμιστήρα του που κάνει πολύ θόρυβο( ειδικά τώρα το καλοκαίρι που δουλεύει συχνά στο high).

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμήσω το D-LINK λόγω μισής τιμής από το synology και πιο κάτω....

και απο το amazon όπως μου πρότεινε ο φίλος πιο πάνω είναι μεγάλες οι διαφορές τελικά...

μόλις το πάρω θα γράψω εντυπώσεις...

πάντως αν μου σπάσει τα νεύρα το ανεμιστηράκι θα βάλω άλλο γιατί όντως πρέπει να είναι 4άρι από ότι είδα και θα κάνει την βαβούρα του...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως πάντα σε αυτή την ερώτηση απαντάω με τον

hp microserver - Servers | Skroutz.gr

Έχει ακριβύνει λιγάκι και δεν έχει custom λογισμικό, αλλά του βάζεις ότι θέλεις (FreeNAS, unraid, NAS4free, ακόμα και WHS ή κανένα XBMC)

Όλα τα *nix παίρνουν transmission για torrents, με Windows έχεις πιο πολλές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.