Jump to content



Πρόβλημα με motherboard


sr4u

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ενα πρόβλημα με την motherboard Gigabyte h67ma-d2h-b3.

Όχι πάντα,μου σβήνει ξαφνικά το pc και μετα δεν ανοίγει.Ο μόνος τρόπος να ξανανοίξει είναι να βγάλω την μπαταρία και να την ξαναβάλω.Επίσης άλλο ένα περιεργο ειναι οτι αν βγάλω την μπαταρια, το pc δεν ανοίγει...δεν θάπρεπε?και δυστυχώς την αγόρασα απτο Πλαισιο.καποιες φορες απο κλειστο που ειναι δεν αναβει καθολου.

το pc ειναι όλο αγορασμένο parts απο διαφορα μαγαζια.Mobo,cpu και ram απο Πλαισιο.

τα εχω περιπου 1,5 χρονο.Καρτα γραφικων και τροφοδιτικο ειναι 2 μηνων.

Το προβλημα το κανει απτην αρχη, δλδ στην αρχη δεν αναβε και υπεθεσα οτι ειχε προβλημα το τροφοδοτικο γτ ηταν παλιο,αφου το ελυσα ολο το pc και το ξανασυνδεσα δουλεψε (μπορει επειδη το ειχα πολυ ωρα εκτος ρευματος).anyway αλλαξα και τροφοδοτικο(corsair 750 silver).Το οτι σβηνει μου το εκανε σπανια ,αλλα τελευταια μου το κανει πιο συχνα.Bios εχω το τελευταιο(F6).Τις θερμοκρασιες τις κοιταω συχνα.Η cpu δεν υπερβαινει τα 56-59 σε games με full γραφικα 1080p αναλυση.Η καρτα γραφικων παει μεχρι 70.

Εχω δοκιμάσει αλλο καλωδιο ρευματος,μπριζα,σπιτι,κτηριο,(δεν κανω πλακα) και 2 μπαταριες bios καινουριες.Επισης δοκιμασα να ξεκινησω την mobo με κατσαβιδι στα pins.ειχα βγαλει ολα τα καλωδια,βασικα ειχα:motherboard,cpu,ψηκτρα,ram,τπτ αλλο...παλι τα ιδια εκανε.

Μετα απο 3 μερες αναμονης,πηρα τηλεφωνο στο Πλαισιο και μου ειπε ο τεχνικος οτι την εχει απο χθες το βραδυ να δουλευει κ δεν εχει σβησει.εχει στησει κ windows και ετρεξε και κατι διαγνωστικα λεει.αν δεν εμφανιστει το προβλημα θα μου την επιστρεψουν(αφου ειναι σπανιο να συμβει δεν μου εκλεινε κ καθε μερα).για το θεμα οτι η motherboard δεν δουλευει καθολου χωρις τη μπαταρια μου ειπε οτι ΜΠΟΡΕΙ να ειναι ιδιαιτεροτητα του συγκεκριμενου μοντελου (δεν θα επρεπε να το ξερει αν ειναι η οχι?κ αν οχι να το μαθει..γιατι αν δεν ειναι ιδιαιτεροτητα τοτε δηλωνει οτι εχει καποιο προβλημα..τι παει να παει να πει δλδ,επειδη δουλευει τωρα σημαινει οτι ειναι οκ?για ποσο?)anyway...εστειλα και email στη gigabyte να μου πουν αν ειναι λογος αλλαγης το οτι δεν αναβει χωρις τη μπαταρια..για να δουμε..

Any tips?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις απο τον τεχνικο του Πλαισίου να ξέρει μια τέτοια λεπτομέρεια απο 1 απο τα χιλιάδες μοντέλα των μητρικών και είναι δύσκολο να μάθει φυσικά άμα δεν το διευκρινίζει η ίδια η εταιρία που φτιάχνει το motherboard.

Αυτό που φταίει στην περίπτωση σου είναι μάλλον το τροφοδοτικό. Στο πλαίσιο πήγες μόνο την μητρική ή όλο τον υπολογιστή σου πακέτο? (μαζί και το τροφοδοτικό)?

Link to comment
Share on other sites

θεμα οτι η motherboard δεν δουλευει καθολου χωρις τη μπαταρια μου ειπε οτι ΜΠΟΡΕΙ να ειναι ιδιαιτεροτητα του συγκεκριμενου μοντελου (δεν θα επρεπε να το ξερει αν ειναι η οχι?

Μου μυρίζει τροφοδοτικό αλλά λές ότι έκανες κ αλλαγή. Θεωρητικά ένα μηχάνημα με οποιοδήποτε μοντέλο μητρικής, θα ποστάρει απλά θα δείς προβλήματα αργότερα ίσως όπως π.χ στο να μπείς στα windows κ.α. Στην ουσία η ίδια η μπαταρία βοηθάει στο να κρατηθούν οι "δικές σου" ρυθμίσεις στο BIOS. Χωρίς αυτήν δέν φορτώνεται τίποτα άλλο παρα μόνο τα DEFAULTS. Από κεί και πέρα άν είναι τώρα προβληματική η συγκεκριμένη σειρά δέν γνωρίζω. Στην θέση σου θα δοκίμαζα και παλαιότερες εκδόσεις BIOS όπως κ τί συμβαίνει με τα modules της RAM.

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν απτο πλαισιο σημερα.Μου λεει ο τεχνικος οτι το αφησε στο ρευμα πολλες ωρες κλειστο και μετα ανοιξε κατευθειαν,και το ειχε πολλες ωρες ανοιχτο και δεν εσβησε.Αντε να βγαλω ακρη τωρα.θα την παρω πισω σημερα κ οταν μου ξανασβησει τους το ξαναπαω.Αφου το προβλημα,που σβηνει δλδ,ειναι σπανιο πρεπει να την κρατησει 1 μηνα για να το δει...αυτο δεν γινεται,εξαλλου αναγραφεται στο χαρτι που μου εδωσαν οτι πανω απο 10 μερες χρεωνομαι εξοδας αποθηκευσης???χαχαχαχαχαχ...wtf...

περιμενω και απαντηση απτη gigabyte για το αν ειναι λογος αλλαγης το οτι δεν λειτουργει η συγκεκριμενη motherboard χωρις μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Στρέσαρέ το με κανα Ρrime 2-3 ωρίτσες να δεις αν το βγάζει χωρις σφάλμα-αν έχεις τη στοκ ψύκτρα μη το κάνεις καλοκαιριάτικα. Εναλλακτικά τρέξε κανα memtest μήπως έχει πρόβλημα η ram. Τί μνήμες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ενα πρόβλημα με την motherboard Gigabyte h67ma-d2h-b3.

Όχι πάντα,μου σβήνει ξαφνικά το pc και μετα δεν ανοίγει.Ο μόνος τρόπος να ξανανοίξει είναι να βγάλω την μπαταρία και να την ξαναβάλω.Επίσης άλλο ένα περιεργο ειναι οτι αν βγάλω την μπαταρια, το pc δεν ανοίγει...δεν θάπρεπε?και δυστυχώς την αγόρασα απτο Πλαισιο.καποιες φορες απο κλειστο που ειναι δεν αναβει καθολου.

το pc ειναι όλο αγορασμένο parts απο διαφορα μαγαζια.Mobo,cpu και ram απο Πλαισιο.

τα εχω περιπου 1,5 χρονο.Καρτα γραφικων και τροφοδιτικο ειναι 2 μηνων.

Το προβλημα το κανει απτην αρχη, δλδ στην αρχη δεν αναβε και υπεθεσα οτι ειχε προβλημα το τροφοδοτικο γτ ηταν παλιο,αφου το ελυσα ολο το pc και το ξανασυνδεσα δουλεψε (μπορει επειδη το ειχα πολυ ωρα εκτος ρευματος).anyway αλλαξα και τροφοδοτικο(corsair 750 silver).Το οτι σβηνει μου το εκανε σπανια ,αλλα τελευταια μου το κανει πιο συχνα.Bios εχω το τελευταιο(F6).Τις θερμοκρασιες τις κοιταω συχνα.Η cpu δεν υπερβαινει τα 56-59 σε games με full γραφικα 1080p αναλυση.Η καρτα γραφικων παει μεχρι 70.

Εχω δοκιμάσει αλλο καλωδιο ρευματος,μπριζα,σπιτι,κτηριο,(δεν κανω πλακα) και 2 μπαταριες bios καινουριες.Επισης δοκιμασα να ξεκινησω την mobo με κατσαβιδι στα pins.ειχα βγαλει ολα τα καλωδια,βασικα ειχα:motherboard,cpu,ψηκτρα,ram,τπτ αλλο...παλι τα ιδια εκανε.

Μετα απο 3 μερες αναμονης,πηρα τηλεφωνο στο Πλαισιο και μου ειπε ο τεχνικος οτι την εχει απο χθες το βραδυ να δουλευει κ δεν εχει σβησει.εχει στησει κ windows και ετρεξε και κατι διαγνωστικα λεει.αν δεν εμφανιστει το προβλημα θα μου την επιστρεψουν(αφου ειναι σπανιο να συμβει δεν μου εκλεινε κ καθε μερα).για το θεμα οτι η motherboard δεν δουλευει καθολου χωρις τη μπαταρια μου ειπε οτι ΜΠΟΡΕΙ να ειναι ιδιαιτεροτητα του συγκεκριμενου μοντελου (δεν θα επρεπε να το ξερει αν ειναι η οχι?κ αν οχι να το μαθει..γιατι αν δεν ειναι ιδιαιτεροτητα τοτε δηλωνει οτι εχει καποιο προβλημα..τι παει να παει να πει δλδ,επειδη δουλευει τωρα σημαινει οτι ειναι οκ?για ποσο?)anyway...εστειλα και email στη gigabyte να μου πουν αν ειναι λογος αλλαγης το οτι δεν αναβει χωρις τη μπαταρια..για να δουμε..

Any tips?

Ευχαριστω

μη ψαχνεσαι.

φταιει η μητρικη.

εχει προβλημα στο bios.

Link to comment
Share on other sites

μη ψαχνεσαι.

φταιει η μητρικη.

εχει προβλημα στο bios.

Καλημερα

Το θεμα ειναι τι μπορω να κανω...Αφου στο πλαισιο δεν βρισκουν προβλημα..και λογικο αφου ειναι σπανιο το να σβησει οποτε πρεπει να το κρατησουν καιρο...Η Gigabyte μου ειπε οτι κανονικα πρεπει να δουλευει και χωρις μπαταρια(χαιρω πολυ).Το πλαισιο ομως δεν την αλλαζει μονο και μονο επειδη δεν δουλευει χωρις μπαταρια.Και δεν μπορω να ειμαι και χωρις pc πολυ καιρο...Δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φλασάρεις κατέβασε το @biοs από το site της gigabyte. Οταν το εγκαταστήσειs και το τρέξεις μέσα από τα win, ψάχνει αυτόματα το τελευταίο biοs, το κατεβάζει,φλασάρει κ κάνει restαrt μόνο του. Πολύ εύκολη και αξιόπιστη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φλασάρεις κατέβασε το @biοs από το site της gigabyte. Οταν το εγκαταστήσειs και το τρέξεις μέσα από τα win, ψάχνει αυτόματα το τελευταίο biοs, το κατεβάζει,φλασάρει κ κάνει restαrt μόνο του. Πολύ εύκολη και αξιόπιστη διαδικασία.

το εχω κανει ηδη.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.