Jump to content



Led και ανεμιστήρες μητρικής, δουλεύουν συνέχεια [SOLVED]


Wizard!

Recommended Posts

Παρασκευή και 13, η ώρα είναι 1 μετά τα μεσάνυκτα και επιλέγω από τα Windows, Shut down όπως κάθε βράδυ... Σήμερα λοιπόν, έσβησε κανονικά, χωρίς να μείνει ανοικτό το led, χωρίς να δουλεύουν οι ανεμιστήρες... :computer:

Θα ξεμπλοκαρε φαινεται...αγνωσται αι βουλαι των μητρικων τε και των τροφοδοτικων...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχθές έκανα update στο BIOS της μητρικής, γιατί είχα κάποια θέματα (δεν αναγνώριζε το πληκτρολόγιο κάποιες φορές στο boot). Πέραν του προβλήματος με τα Windows, άρχισε να κάνει πάλι το ίδιο... Φυσικά, αφού σταμάτησε τυχαία, χωρίς να κάνω κάτι εγώ, πρέπει να κάνω μια θυσία στον Μανιτού, μπας και σταματήσει πάλι... :suicide:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι από safe mode ή από ubuntu live τερματίζεις μια χαρά... Επίσης είμαι σίγουρος ότι έχεις ρυθμίσει τους SATA controllers σε ACHI. Δες παρακάτω:

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/solved-o-anemistiras-gyrnaei-kai-meta-to-115400.html

Και επικοινώνησε αν τελικά είναι αυτό και θες παραπάνω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι από safe mode ή από ubuntu live τερματίζεις μια χαρά... Επίσης είμαι σίγουρος ότι έχεις ρυθμίσει τους SATA controllers σε ACHI. Δες παρακάτω:

http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/solved-o-anemistiras-gyrnaei-kai-meta-to-115400.html

Και επικοινώνησε αν τελικά είναι αυτό και θες παραπάνω λεπτομέρειες.

Τελικά βρήκα το πρόβλημα. Δε λέω ότι είναι μόνο αυτό, γιατί υπήρχε περίοδος που είχα το φαινόμενο, αλλά όχι την αιτία... Εξηγώ...

Με τροφοδοτικό CoolerMaster, κουτί Mozart και τη μητρική που έχω τώρα, δεν το έκανε.

Άλλαξα κουτί, BitFenix Shinobi XL και τροφοδοτικό, Silverstone και άρχισε το πρόβλημα.

Λύθηκε από μόνο του, χωρίς να αλλάξω κάτι.

Αυτά με Windows 7.

Βάζω Windows 8. Εμφανίζει το πρόβλημα.

Εχθές, το κουτί έσβησε κανονικά. Τι άλλαξα; Έχει μια USB χρώματος πορτοκαλί που είναι για φόρτιση κινητού. Επειδή είχα απάνω το καλώδιο του κινητού, έμενε το κουτί ανοικτό, προφανώς για να υπάρχει δυνατότητα φόρτισης. Μόλις έβγαλα το καλώδιο, έσβησε το τροφοδοτικό κανονικά. Το έβαλα πάλι, μένει ανοικτό.

Βρήκα την αιτία, αλλά δεν εξηγεί γιατί στα 7αρια είχε σταματήσει να συμβαίνει από μόνο του, παρόλο που το καλώδιο ήταν στην ίδια θέση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση στα 8άρια να στο κάνει αυτό λόγο του ότι ένας λόγος που τα 8 άρια bootάρουν πιο γρήγορα είναι

ότι δεν κάνουν κανονικό shutdown αλλά hybrid shutdown,

το κάνουν αυτό για να κρατάνε το cache των σκληρών και να μην φορτώνουν τα πάντα από την αρχή...

Για ψάξε το λίγο, διότι υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσεις αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν βρήκες την άκρη του νήματος. (=αιτία). Εφόσον στα 7άρια δεν στο έκανε, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα, δεν μπορεί να είναι hardware (το καλώδιο) το πρόβλημα. Είναι το λογισμικό. Χρειάζεται να πειραματιστείς.

Έχεις χρόνο να boot-άρεις ένα Live usb Ubuntu και να κάνεις shut down με το καλώδιο φόρτισης συνδεδεμένο;Ποια μητρική έχεις; Με fail-safe defaults από bios δοκίμασες ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.