Jump to content



Eγκατασταση windows 7 home 64 σε ssd


abc

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Αγορασα κι εγω μετα απο τοοοοσο καιρο ενα ssd, που περιμενω να ερθει.:rolleyes:

6 μηνες και ολο το αναβαλω:dots:

Θελω να του κανω καθαρη εγκατασταση windows (μια και ειναι πιο σωστο).

Αν ξεκινησω την εγκατασταση απο το dvd που εχω, πρεπει να κανει ανημερωσεις,επανεκκινησεις και παλι ενημερωσεις και servise pack 1 και παλι ενημερωσεις κτλ..

Το ερωτημα ειναι...

Μπορω να κατεβασω απο καπου το αρχειο ενημερωμενο ωστε να κερδισω λιγη φασαρια?

Τουλαχιστον μεχρι το service pack 1?

Γινετε αυτο?

Εχω windows 7 64 bit home greek.

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπερδεμα ολα αυτα( για μενα).

Θα το ψαξω λιγο αλλα μαλλον θα προτιμησω να ξεκινησω απο την αρχη την εγκατασταση γιατι με βλεπω να τα κανω σαλατα.!!

Και κατι αλλο που ειναι πιο σημαντικο...

Απο τοτε που πηρα τον υπολογιστη (2+ χρονια), δεν εχω κανει κανενα update οσον αφορα firmware,drivers...

bios,chipset,hdd,marvell...και δεν ξερω τι αλλο...

Πρεπει να τα αλλαξω ολα αυτα?

Πρεπει να περασω και το intel rapid storage?

Τι πρεπει να κανω ?:help:

Thanks.

*Εχω διαβασει τα tips του jax και θα τα ακολουθησω κατα γραμμα.

* asus P7P55D-E EVO

Link to comment
Share on other sites

Εχει 10 αρχεια εκει.

Πιο πρεπει να κατεβασω?

Οταν λεμε sp1 ενοουμε ολα μεχρι και το sp1 και συνεχιζω απο εκει και μετα?

Γιατι αν ειναι ετσι αυτο βολευει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

7601.17514.101119-1850_Update_Sp_Wave1-GRMSP1.1_DVD.iso - Αυτή η εικόνα DVD περιέχει μια μεμονωμένη ενημέρωση για όλες τις αρχιτεκτονικές.

windows6.1-KB976932-X86.exe - Αυτή η εφαρμογή εγκαθιστά το Sp1 σε έναν υπολογιστή 32 bit που εκτελεί Windows 7.

windows6.1-KB976932-X64.exe - Αυτή η εφαρμογή εγκαθιστά το Sp1 σε έναν υπολογιστή 64 bit που εκτελεί Windows 7 ή Windows Server 2008 R2.

Υποθέτω θες το τελευταίο?Ναι θα συνεχίσεις τις αναβαθμίσεις απο το sp1 και μετά

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω θες το τελευταίο?Ναι θα συνεχίσεις τις αναβαθμίσεις απο το sp1 και μετά

εχω windows 7 64bit home greek.

windows6.1-KB976932-X64.exe - Αυτή η εφαρμογή εγκαθιστά το Sp1 σε έναν υπολογιστή 64 bit που εκτελεί Windows 7 ή Windows Server 2008 R2.

Aυτο θελω δηλαδη?

Κατεβαζω και ξεκιναω εγκατασταση απο αυτο?

Οσον αφορα drivers,firmware κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Οk. Καταλαβα.

Ξεκιναω με το δισκακι μου και μετα βαζω το sp1 που εχω κατεβασει και συνεχιζει μονο του με τα οποια updates μενουν...

Κατι αλλο.

Πρεπει να κανω bios update,μητρικης,chipset,marvell?

Επισης εκτος απο ahci πρεπει να βαλω και το intel rapid storage?

Τhanks.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21689]abc[/MENTION] δεν χρειάζεται να μπλέξεις κάπου στα 140 updates θα σε βγάλει σύνολο, θα βγουν κάπου στα 1,2GB τίποτα δεν είναι, τα install ίσως σε αργήσουν αλλά και αυτά γρήγορα θα γίνουν στον SSD.

Link to comment
Share on other sites

@abc δεν χρειάζεται να μπλέξεις κάπου στα 140 updates θα σε βγάλει σύνολο, θα βγουν κάπου στα 1,2GB τίποτα δεν είναι, τα install ίσως σε αργήσουν αλλά και αυτά γρήγορα θα γίνουν στον SSD.

Δεν καταλαβαινω.

Τι προτεινεις να κανω δηλαδη?

Μου φαινεται θα τον παρατησω στο συρταρι!!:D

Link to comment
Share on other sites

σου προτείνω να βάλεις τα 7άρια όπως είναι και να αφήσεις να γίνουν τα updates με την σειρά τους όπως πρέπει να γίνουν το συνολικό μέγεθος των updates δεν είναι μεγάλο! χαχα όχι και να αφήσεις τον SSD στο συρτάρι ρε συ :p

Link to comment
Share on other sites

χαχα όχι και να αφήσεις τον SSD στο συρτάρι ρε συ :p

ναι πραγματικα το σκεφτομαι.:)

αν ειναι να σπασω τα νευρα μου με drivers κτλ...και στο τελος να τα μπλοκαρω ολα και να ησυχασω...

Link to comment
Share on other sites

ναι πραγματικα το σκεφτομαι.:)

αν ειναι να σπασω τα νευρα μου με drivers κτλ...και στο τελος να τα μπλοκαρω ολα και να ησυχασω...

Ποιος ο λόγος; Θα εγκαταστήσεις τα:

1) Windows κανονικά

2) Αφού γίνει η εγκατάσταση των windows θα εγκαταστήσεις τους drivers απο το dvd της μητρικής σου +το Intel Rapid Storage

3) Το SP1 απο το link που σε εδωσαν τα παιδιά

4) Tα windows θα εγκαταστήσουν οτι ενημέρωσεις χρειάζονται όπως κανανε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι ότι τα windows είναι λίγο βλαμμένα στον τομέα διαχείρισης χώρου σε SSD. Κάνουν αβέρτα updates αλλά για κάποιο λόγο κρατάνε όλα τα unistall. Όταν τελειώσουν όλες οι εγκαταστάσεις και δεν βρίσκει άλλα updates δοκίμασε κάποιο πρόγραμμα καθαρισμού χώρου δίσκου όπως το wise disk cleaner. Ακόμη ρύθμισε manually το μέγεθος του pagefile και απενεργοποίησε το hibernation γιατί ανάλογα με την μνήμη που έχεις σου δεσμεύει και μια σημαντική ποσότητα μνήμης πάνω στον SSD διόλου ευκαταφρόνητη σε 60άρι.

Θυμάμαι σε ένα παλιό OCZ value 30GB δεινοπάθησα να περάσω τα πάντα μέσα και να μείνουν και 9GB free για applications

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.