Jump to content



Απο που αγοραζω washers? (ροδελες για backplate)


ElGreco

Recommended Posts

Αν θες απο ebay ορίστε και με 0.8mm σε πάχος

3MM WHITE NYLON PLASTIC WASHERS TO SUIT M3 SCREWS & BOLTS PICK YOUR OWN QUANTITY | eBay

... το θεμα ειναι να μην περιμενω αλλη μια βδομαδα να τις στειλουν, αλλιως εξ αρχης θα ειχα παρει απο ebay.

Πιστευω θα κανω τη δουλεια μου με αυτα που πηρα ηδη...

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

να σε ενημερώσω σε περίπτωση που έχεις να πας καιρό ότι ο Ρεππας δεν έχει τέτοια

Λογικό ακούγεται αυτό που λες, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω το stock του καταστήματος.

Η τελευταία επίσκεψή μου στον Ρέππα (Μοναστηράκι) ήταν στα τέλη Μαΐου 2012.

Αγόρασα 100 βίδες Μ3, 100 βίδες Μ4 και από 100 πλαστικές ροδέλλες για τις προηγούμενες διαστάσεις γιατί δεν μπορούσα να βρω πλαστικούς αποστάτες στο μέγεθος που χρειαζόμουνα.

Παλαιότερα είχα προμηθευτεί από το ίδιο κατάστημα βίδες και ροδέλες για XBOX360 RROD.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ακούγεται αυτό που λες, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω το stock του καταστήματος.

Η τελευταία επίσκεψή μου στον Ρέππα (Μοναστηράκι) ήταν στα τέλη Μαΐου 2012.

Αγόρασα 100 βίδες Μ3, 100 βίδες Μ4 και από 100 πλαστικές ροδέλλες για τις προηγούμενες διαστάσεις γιατί δεν μπορούσα να βρω πλαστικούς αποστάτες στο μέγεθος που χρειαζόμουνα.

Παλαιότερα είχα προμηθευτεί από το ίδιο κατάστημα βίδες και ροδέλες για XBOX360 RROD.

ο φίλος μας ψάχνει ροδέλες σιλικόνης και όχι πλαστικές που αγόρασες,πλαστικές βρίσκεις σχετικά εύκολα ;)

edit

γιαυτό μπερδεύτηκες

edit 2

ούτε ο Φανος έχει παιδιά

Έγινε επεξεργασία από sotoscorfu
Link to comment
Share on other sites

ο φίλος μας ψάχνει ροδέλες σιλικόνης και όχι πλαστικές που αγόρασες,πλαστικές βρίσκεις σχετικά εύκολα ;)

Όντως, στο αρχικό θέμα ζητήθηκαν ροδέλες σιλικόνης.

Όμως αρκετοί προλαλίσαντες ανέφεραν πλαστικό υλικό και όχι μόνο εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, στο αρχικό θέμα ζητήθηκαν ροδέλες σιλικόνης.

Όμως αρκετοί προλαλίσαντες ανέφεραν πλαστικό υλικό και όχι μόνο εγώ.

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον... Μου εστειλε η swiftech καμια 30αρια για τις δυο καρτες οποτε ειμαι καλυμενος. Απ οτι μου ειπε ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] ενδεχομενως να εχει ο Φανος.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια και μόνο, σε παρακαλώ πες μου, οι ροδέλες που σου έστειλαν ήταν σιλικόνης ή πλαστικές;

Με βαση το manual του 6990 epsilon block εδω...

http://www.swiftech.org/Installation_guides/installation_guide_EPSILON-HD6990-Multilangue.pdf

...ειναι nylon washers

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι το πράμα άμα το βρίσκεις έτοιμο, κι εγώ το προτιμώ, αλλά άμα δεν το βρίσκεις;;;;

Για τις ροδέλες υπάρχει τ΄ροπος να τις φτιάξεις μόνος σου.

Χρειάζεσαι έμα φύλο από το υλικό που θα αποτελέσει τις ροδέλες.

Δύο σγρόμπιες (είναι ένα εργαλείο σαν ζουμπάς, το οποίο έχει τρύπα με κοφτερά χείλη στο κάτω μέρος)

http://www.viotap.com/system/product_assets/000/000/902/original_watermark_355110_-_viotap.com.jpg

(Η μία να έχει την διάμετρο της τρύπας της ροδέλας, και η άλλη την διάμετρο της περιφέρεια της ροδέλας)

Και ενα μικρό τάκο από σκληρό ξύλο.

Ακουμπάμε το φύλο πάνω στον τάκο και ακουμπάμε την σγρόμπια πάνω στο φύλο, έτσι ώστε τα χείλια της να ακουμπάνε σε όλη τους την περίμετρο, με ένα σφυράκι , δίνουμε ένα ελαφρό χτύπημα στο κεφάλι της σγρόμπιας, και η ροδέλα κόπηκε!

Κόβουμε τις ροδέλες με την μεγάλη σγρόμπια, και τις τρυπάμε στο κένρο με την μικρή.

Τώρα για μονωτικά υλικά, καλό είναι να αποδεύγετε τα ελαστικού τύπου, γιατί με τον καιρό χαλάνε (σκληραίνουν, βουλκανίζονται) {εξαιρεση αποτελει η σιλικόνη}, καλύτερα υλικά είναι το πρεσπάν, το mylar και άλλα μονωτικά που μπορείτε να βρείτε σε μαγαζιά που πουλάνε υλικά περιελίξεων.

Φυσικά ελείψη αυτών, ακόμα και ένα παχύ πλαστικό κουτί απο πουκάμισο κάνει!

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο δύσκολο να βρεις σγρομπια με διάμετρο εξωτερική 0.8mm και μια ακόμα 0.35mmγια την τρύπα στο κέντρο,συν ότι κόβει κονικά και όχι κάθετα,ο Φανος ειναι γεμάτος με πλαστικές σε όλα τα μεγέθη και όλα τα πάχη

Στέλιο είναι μια λύση ανάγκης αυτό που λες ας είναι και ελάχιστα πιο μεγάλες-μικρές σε μέγεθος

edit

ναι σε mm είναι και τα δυο,το έφτιαξα

και για τα υλικά που λέγαμε ένας οδηγός με διαφορά

http://www.metalloviotechniki.gr/proionta_rodelels.htm

ο λαστιχοφελλός είμαι σίγουρος ότι σε πήγε πολύ πίσω

Έγινε επεξεργασία από sotoscorfu
mm
Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο δύσκολο να βρεις σγρομπια με διάμετρο εξωτερική 0.8 και μια ακόμα 0.35για την τρύπα στο κέντρο,συν ότι κόβει κονικά και όχι κάθετα,ο Φανος ειναι γεμάτος με πλαστικές σε όλα τα μεγέθη και όλα τα πάχη

Στέλιο είναι μια λύση ανάγκης αυτό που λες ας είναι και ελάχιστα πιο μεγάλες-μικρές σε μέγεθος

Οι διαστάσεις που δίνεις είναι σε mm; !!!!

Αν ναι συμφωνώ μαζί σου!

Αλλά είσαι σίγουρος, ότ δεν μιλάμε για γυναικεία ρολόγια: ! ! !:p

Όσο για τη λύση ανάγκης, βεβαίως είναι για όταν βρεθείς στα δύσκολα!:hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

στην αθηνα ότι περίεργο δεν βρίσκω σε αλλα καταστήματα από βίδες, ροδέλες, ο-rings και εργαλεία τα βρίσκω σε καταστήματα στην Σπυρου Πατση

δεν θυμάμαι διεθύνσεις ακριβώς αλλα αν κανει κάποιος μια βόλτα η ψάξει για διεθύνσεις στο net θα τα βρεί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
είναι λίγο δύσκολο να βρεις σγρομπια με διάμετρο εξωτερική 0.8mm και μια ακόμα 0.35mmγια την τρύπα στο κέντρο,συν ότι κόβει κονικά και όχι κάθετα,ο Φανος ειναι γεμάτος με πλαστικές σε όλα τα μεγέθη και όλα τα πάχη

Στέλιο είναι μια λύση ανάγκης αυτό που λες ας είναι και ελάχιστα πιο μεγάλες-μικρές σε μέγεθος

edit

ναι σε mm είναι και τα δυο,το έφτιαξα

και για τα υλικά που λέγαμε ένας οδηγός με διαφορά

---

ο λαστιχοφελλός είμαι σίγουρος ότι σε πήγε πολύ πίσω

Τελικα παντως εγω την δουλεια μου την εκανα με σγρομπια που βρηκα τυχαια σε φιλο μιας και το να βρω washers ηταν απλα απιθανο στην Θεσσαλονικη..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23187]fallen4ngel[/MENTION]

αφού βρήκες τόσο μικρή είσαι τυχερός :T:

edit

μην σου φαίνεται παράξενο μικρή ειναι 8mm

από λάστιχο τελικα έκοψες;;

Έγινε επεξεργασία από sotoscorfu
8mm
Link to comment
Share on other sites

Μικρη? 8mm μιας και σε συνεργειο ειμουν παλι καλα που βρηκα αυτη.

Την τρυπα στην μεση την εκανα με τρυπανακι, μια χαρα βγηκαν αν και πιστευω οτι θελει 6mm και οχι 8, δεν μετρησα αλλα με το ματι ετσι το κοβω.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

BUMP!!!

Any ideas για μεταλλικές (μπλε) να μπουν μεταξύ βίδας και γρίλιας ανεμιστήρα; Δηλαδή πρέπει να κάνουν για σπείρωμα Μ5??

Βρήκα κάτι τέτοιο αλλά:

α) δεν ξέρω αν κάνει

β) πουλάω νεφρό για τα μεταφορικά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.