Jump to content



Απο που αγοραζω washers? (ροδελες για backplate)


ElGreco

Recommended Posts

Καλησπερα...

Θα χρειαστω τα φωτα σας... Απο που μπορω να αγορασω washers (δεν ξερω την ελληνικη φρασεολογια) για αποφυγη βραχυκυκλωματος της καρτας μου απο το backplate?

Αναφερομαι στη ροδελα σιλικονης που φαινεται πιο κατω... για βιδες M3x4

Thanks!

8a73352cphoto2.jpg

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καποιο αλλο καταστημα? Κ εγω στο πρακτικερ δεν βρηκα αυτα που ηθελα... πολυ περιορισμενο σε ποικιλια, ποιοτητα οχι τοσο καλη κ τιμες παραδοξως οχι ιδιαιτερα χαμηλες (μιλαω γενικα)

Link to comment
Share on other sites

σε μαγαζια με χρωματα και βιδες ειναι γεματα απο τετοια, και το κοστος τους ειναι πραγματικα μικρο

Δεν με απασχολει το κοστος... ο χρονος που εχω φαει για να τα βρω με απασχολει! Μελλισια, βριλησια, Μαρουσι... τιποτα... προφανως κατι δεν κανω καλα!

Link to comment
Share on other sites

εδω εχει παντου, βρε μαγαζι με χρωματα και βιδες, αυτα συνηθως μπαινουν σε λαμαρινοβιδες

Αναφερομαι σε ροδελιτσες σιλικονης για Μ3x4 βιδουλες, ου στα χρωματοπωλεια τις περιοχης γουρλωνουν τα ματια οταν τα ζηταω.

Θα βγω αυριο στους δρομους να ξαναδω, απλα ειπα μηπως εχετε καποιο συγκεκριμενο καταστημα κατα νου, μην τρεχω παλι αδικα για 10 ροδελιτσες...

Κ να φανταστεις εχτες ημουν στην Παιανια στον Παναγοπουλο οπου βρηκα κατσαβιδακια για τις mini βιδες του μπλοκ (ουτε το πρακτκερ ουτε το leroy merlin στο αεροδρομιο ειχαν). Οι βιδες ειναι τοσο κακης ποιοτητας, που χρειαζομαι ακριβως το κατσαβιδι που αντιστοιχει για μην τις χαλασω...

Εχω κανει πολλα χιλιομετρα για χαζομαρες... γι αυτο ειπα κ στην [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] οποτε/αν μπορεσουν να φτιαξουν εναν οδηγο, με το που βρισκεις ολα αυτα τα συμπρακαλα που χρειαζομαστε κατα καιρους :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16085]ElGreco[/MENTION]

Να υποθέσω ότι κάτι τέτοιο σου κάνει;

...

Δεν ειμαι πολυ σιγουρος, καθως απο οτι δειχνει η φωτο του φιλου που μου προτεινε να τα βαλω, τα δειχνει να ειναι λιγο πιο λεπτα. Αν ειναι χοντρα, δεν θα πιασει η βιδα του backplate. Αυτος τα βρηκε απο ενα EK7970 block που ειχε...

8a73352cphoto2.jpg

Θα ψαξω λιγο αυριο κ αν δεν βρω θα σας πω... απλα ειπα εσεις που το εχετε ψαξει με το modding, μηπως ξερετε καποιον συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και χοντρά να βρεις, με λίγη λίμα γίνονται όσο λεπτά θες. Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Σωστο κ αυτο... αν κ δεν νομιζω να πετυχω την απολυτη συμμετρια (ιδιο παχος σε ολα τα washers) με τη λιμα.

Θα το εχω κατα νου :)

Link to comment
Share on other sites

σε μαγαζια με ηλεκτρονικο εξοπλισμο συνηθως παιρνω τετοιες ροδελες.

ειτε τις κλασσικες κοκκινες χαρτινες

ειτε πλαστικες λεπτες διαφανες

ή πιο χοντρες κοκκινες και μαυρες.

Εαν εχεις κατι κοντα σου ριξε μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το κάνει κ κάποιος άλλος, αλλά σε φάση που χρειαζόμουν επειγόντως ροδέλες τέτοιες, κατέληξα να χρησιμοποιήσω διάφανο πλαστικό από συσκευασία ανεμιστήρα Gentle Typhoon...

Κάποια άλλη φορά πλαστικό από συσκευασία πουκάμισου, αυτά που βάζουν στο γιακά για να τον κρατάνε όρθιο...είτε από κουτάκι από βίδες (Praktiker/Leroy Merlin)

έχουν και άλλα προϊόντα τέτοιο πλαστικό, από φαγητά μέχρι συσκευασίες ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών ειδών...ελπίζω να καταλάβατε ποιο εννοώ, αν όχι πείτε μου να ανεβάσω μία φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για το feedback...

Υστερα απο ενα τετραωρο στους δρομους (απο Πρακτικερ εως Μιχα Αγ. Παρασκευη) βρηκα κατι παραπλησιο με αυτο που ηθελα με παχος 1mm αντι για 0.8mm κ λιγο μικροτερη διαμετρο (μπλε ροδελες για κασετοφονακια)

Βλεποντας αυτο στο ebay

M2 M2.5 M3 M3.5 M4 M5 M6 M8 NYLON WASHERS (Plastic) Packs of 100 | eBay

...νιωθω οτι σε καποια πραγματα ειμαστε αρκετα πισω! Σιγουρα υπαρχουν κ στην Ελλαδα αλλα πασχουμε απο ηλεκτρονικη προωθηση προιοντων. Γι αυτο ενας οδηγος εφ ολης της υλης θα βοηθουσε αρκετα :)

Και παλι thanks για τις απαντησεις κ τις εναλλακτικες που μου δωσατε!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.