Jump to content



Απορίες για υδρόψυξη


gpl

Recommended Posts

βρήκα μια παλιά υδρόψηξη πεταμένη στο υπόγειο και ως δια μαγείας δούλευε, παρόλο που ήταν 6 χρόνια εκεί.

αποτελείτε από μονό ψυγείο σαν αυτό

μια eheim 1048 220v

και block αυτό με τις βάσεις βίδες κομπλέ.

έχω έναν amd 1100t με cooler thermalright true spirit 120.παίζει σε +12 από του δωματίου σε idle και +30 στο 100%

το οποίο δωμάτιο έχει 34c τώρα το καλοκαίρι.:weep:

το ζήτημα είναι αξίζει να πάρω σωλήνα και μερικά ρακόρ να την στήσω ή να την πάω πάλι στην υπόγα?

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις την όρεξη.. για μένα κάν'το.

σημαντικές διαφορές δεν πιστεύω να δείς..

(αλλα μην την πας και στο υπόγειο καθαρισέτην και βάλτην κάπου)

(για να σου μπαίνουν ιδέες)

Link to comment
Share on other sites

μωρέ όρεξη την έχω αλλά αν το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό δεν έχει νόημα να κάτσω να ψάχνω ρακόρ σωλήνες κλπ και στο τέλος να τα βάλω σε σακούλα και να πάνε στο υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Και λογικά, από φθινόπωρο και μετά, θα έχεις καλύτερες θερμοκρασίες από ότι με αέρα. Και βλέπεις αργότερα αν θες να το τουμπανιάσεις με άλλα εξαρτήματα :)

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

lol δεν την άφησα πάνω.Δεν έκανε το block και έκανα πατέντα :p

και η αντλία μου έκανε κουλά.Εκτός του ότι για να τραβήξει νερό θέλει ολόκληρη ιστορία, μένει και αρκετός αέρας μέσα στο κύκλωμα.

υγ

μωρέ να άξιζε η αντλία θα αγόραζα ένα block για cpu και αργότερα και κανένα διπλό ψυγείο.Αλλά δεν ξέρω δεν με πείθει.έχω πολύ φυσαλίδα μέσα.

ε καλά το φθινόπωρο και το χειμώνα δεν είναι θέμα.τότε και με stock cooler μια χαρά ήταν.τώρα το καλοκαίρι είναι το ζήτημα που δεν έχω A/C

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάτι τέτοιο - Phobya Single 5.25? Bay Reservoir στο κύκλωμα είναι λογικό να παγιδευτεί αέρας μέσα στο loop και τελικά η υδρόψυξη να μην αποδίδει. Πρέπει οπωσδήποτε να φύγει ο αέρας από μέσα.

Link to comment
Share on other sites

ένα μπολ είχα βάλει για να νερό.Και παλιότερα που είχα τανκ και την είχα και δούλευε θυμάμαι ότι και τότε με τα χίλια ζόρια τράβαγε νερό η αντλία.Αλλά και τότε δεν έφευγαν τελείως οι φυσαλίδες από μέσα.

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η eheim πρέπει να δουλέψει μέσα στο νερό και να γίνει η ένωση του σωλήνα στην είσοδο μέσα στο νερό και ενώ δουλεύει.Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει φυσαλίδες γιατί δεν έχεις κάνει σωστή εξαέρωση. Πρέπει να εξαερώσεις το κύκλωμα για να φύγει ο αέρας. Μόνος του απλά δεν φεύγει αν δε του έχεις και έξοδο και αν δε προσπαθήσεις και εσύ να βγάλεις τον αέρα.

Μη το κάνεις όπως την πάτησα με ένα φίλο μου που στήναμε το ενυδρείο και εγώ σαν χαζός τον άκουγα και δεν σκέφτηκα ότι ξέρω απο υδροψύξεις και φυσική. (Κατάφερα και πλημμύρησα το σαλόνι μου)

Link to comment
Share on other sites

είχα κάνει παπαριά.Είχα σειρά ότι να ναι.την έβαλα ξανα σε λειτουργία και η αντλία γυρίζει το νερό 2 φορές ποιο γρήγορα από πριν και χωρίς φυσαλίδες κλπ.

Απλά δεν την έβαλα πάνω στο pc γιατί πρέπει να βρω μπλοκ 3/8.Αν βρω θα την δοκιμάσω ξανά.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι με μερικές απορίες ακόμα.

θέλω ένα block για την cpu όπως είπα και ποιο πριν (amd 1100t). έχω δει αυτό αλλά αν πρόκειται να δω διαφορά σεβαστή (~5c) με κάποιο άλλο τότε μπορεί να κάνω μια υπέρβαση.

για δώστε καμιά ίνφο οι ειδικοί γιατί στο συγκεκριμένο θέμα είμαι εντελώς noob :jester:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.