Jump to content



laptop cooler is it worth it?


abril

Recommended Posts

Καλησπέρα,

πήρα ένα laptop πριν λίγες μέρες και διαπίστωσα ότι ανεβάζει θερμοκρασίες σε κάπως υψηλά επίπεδα (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται:innocent:) 72 βαθμούς σε έναν ivy και έτσι σκεφτόμουν αν θα άξιζε ένα laptop cooler ( θα υπάρξουν σημαντικές βελτιώσεις?)και στην κάρτα για πολύ λίγη ώρα που έβαλα το bfbc2 χτύπησε 83 βάθμους(για 5 λέπτα)

Υ.Γ. πρώτη φορά πάω σε laptop και είμαι λίγο μπερδεμένος

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τα cooler δεν κάνουν και την τέλεια δουλειά σε όλες τις περιπτώσεις αλλά τα θεωρώ απαραίτητα γιατί δίνουν μια μεγάλη ανάσα στους φορητούς.

Μπορεί το κάτω μέρος να ψύχεται αλλά το πάνω όχι μετά από λίγη ώρα το δικό μου τους καλοκαιρινούς πολύ ζεστούς μήνες θερμένεται. Πρέπει η θερμοκρασία δωματίου να είναι 27 και κάτω ώστε να μην έχω πρόβλημα....

Αν δεν πήρες ακόμα κοιτα αυτά:

Belkin Laptop Cooling Pad F5L001

FUL1_F5L001.jpg

Έχει ανεμιστήρα όχι πάνω από 8εκ και είναι φτηνό σχετικά

+ διοχετεύει ομοιόμορφα τον αέρα δεξιά και αριστερά

συνοδεύεται από μετασχηματιστή για επιπλέον ρεύμα.

-δεν το λες και αθόρυβο αλλά δεν ενοχλεί κιόλας όταν είναι σε usb

-το πίσω το stand σε μένα άντεξε σε 16,4 φορητό σε 1 χρόνο έσπασε από τις μετακινήσεις ή το βάρος.

-μικρό usb καλώδιο για 16,4

Επίσης χωρίς βάση άνοιξε κλείσε (με κίνδυνο να σπάσει) έχει το:Belkin CoolSpot Cushion F5L041

STD1_F5L041_1599.jpg

φαίνεται πιο ποιοτικο δεν έχει stand και δεν ξέρω αν έχει μετασχηματιστή...

Και ένα coolermaster που πήρα προσφατα:NotePal U3 - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

main2.jpg?1678128265

+ είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο(δεν ξέρω ακριβώς πάντως είναι υλικό που δεν κολλάει μαγνήτης) που σημαίνει πως υπάρχει μια κρύα βάση πάντα κάτω από το φορητό.

+ αντίθετα με άλλες βάσεις μπορείς να κουμπώσεις τους 3 ανεμιστήρες όπου είναι πιο ζεστός ο φορητός και να τους βγάλεις ώστε να μπορείς να βάλεις το φορητό μέσα και να τον μεταφέρεις.

+Η ένταση των ανεμιστήρων είναι ρυθμιζόμενη αν και είναι αθόρυβοι.

+αν είσαι της πατέντας τότε μπορείς να βιδώσεις ένα ακόμα ανεμιστήρα μέχρι 14εκ(όπως έκανα εγώ) για περισσότερη ψύξη σε gaming ας πούμε.

-Ίσως οι ανεμιστήρες για κάποιες περιπτώσεις να είναι πολύ αθόρυβοι και η ψυξη δεν είναι επαρκής τους καλοκαιρινούς μήνες τουλάχιστον

-μετασχηματιστή δεν δέχεται για περισσότερο ρεύμα...

Επίσης υπάρχει και το μικρότερο με δυο ανεμιστήρες που δεν νομίζω να χωράει να βάλεις κάποιον δικό σου....NotePal U2 - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

Προσοχή!!! Το μεγάλο δεν είναι κατάλληλο για το δικό μου το φορητό που είναι 16,4 γιατί γλιστράει πάνω από τη βάση... Φυσικά το μεγάλο καλύπτει καλύτερα αλλά αναγκαστικά να ράψω σε 4 σημεία 4 κομμάτια υλικό που είναι για να μην γλιστράνε τα ποτήρια. Είναι πολύ διακριτικό έτσι όπως το έβαλα δεν φαίνεται άσχημο...

Για να καταλάβεις το πρόβλημα είναι στην επιφάνεια που γράφει coolermaster... αυτή πρέπει να εφαρμόζει κάτω από το φορητό ακριβώς μαζί με τις δυο πάνω δεξιά και αριστερά..

Επίσης υπάρχει και με την λογική εξαγωγής του αέρα απο το φορητο αυτό:

$(KGrHqVHJBsE-+rvofziBP1pI60mb!~~60_1.JPG

Mini Strong Cool Vacuum USB Case Idea Air Cooler Cooling Fan for Notebook Laptop | eBay

Που δεν νομίζω να υπάρχει στην Ελλάδα και θα ξέρω τι δουλεία κάνει σε περίπου 10 μέρες.

Αυτα...:lazy::lazy:

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις καλές και κυρίως εργονομικές βάσεις είναι :

Ergostand - Cooler Master

Κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στο Πλαίσιο, (σε Turbo-X) , αν και παλιότερα είχει και αυτό της CM.

Τη Βάση αυτή την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει ρυθμιζόμενο ανεμιστήρα, ο οποίος ακόμα και στο μέγιστο , "δεν ακούγεται", έχει αρκετή επιδραση στη μείωση των θερμοκρασιών και τελικά οι ανεμιστήρες του laptop (HP Pavilion dv7) δουλευουν μόνιμα στην χαμηλότερη σκάλα.

Πάντως το σημαντικότερο είναι να εξασφαλίζεις κάποια απόσταση του κάτω μέρους του laptop, από το τραπέζι!

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις καλές και κυρίως εργονομικές βάσεις είναι :

Ergostand - Cooler Master

Κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στο Πλαίσιο, (σε Turbo-X) , αν και παλιότερα είχει και αυτό της CM.

Τη Βάση αυτή την έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει ρυθμιζόμενο ανεμιστήρα, ο οποίος ακόμα και στο μέγιστο , "δεν ακούγεται", έχει αρκετή επιδραση στη μείωση των θερμοκρασιών και τελικά οι ανεμιστήρες του laptop (HP Pavilion dv7) δουλευουν μόνιμα στην χαμηλότερη σκάλα.

Πάντως το σημαντικότερο είναι να εξασφαλίζεις κάποια απόσταση του κάτω μέρους του laptop, από το τραπέζι!

Ναι όντως και αυτή είναι από τις καλύτερες βάσεις συμφωνώ, έχει ένα μεγάλο ανεμιστήρα που σημαίνει συνήθως περισσότερη ροή αέρα με λιγότερες στροφές σε σχέση με τους μικρότερους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας:T:,

βρισκόμαι ανάμεσα σε αυτές:

Akasa Notebook Cooler Helix 420 17'' - Βάσεις Notebook - plaisio.gr

NotePal U3 - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

Turbo-X Notebook Cooler ALU20 - Βάσεις Notebook - plaisio.gr

Turbo-X Notebook Cooler NC 517 - Βάσεις Notebook - plaisio.gr

Μάλλον θα παω προς την notepal u3 γιατί το λαπτοπ μου έχει την είσαγωγη για την κάρτα και και τον επεξεργαστή από κάτω και ενδεχομένος να έχει καλήτερη απόδοση αν βάλω τους ανεμιστήρες σε κάθε εισαγώγη ξεχοριστά ή θα ήταν καλήτερα να υπάρχει ένας μεγάλος ανεμιστήρας:confused:?

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η βάση που θα πάρεις να καλύπτει ικανοποιητικά τα ζεστά σημεία του φορητού σου.

Για να το κάνεις αυτό κοίτα τις διαστάσεις τις κάθε βάσης.

Ο akasa φαίνεται καλό κομμάτι, μιλάμε για τους μεγαλύτερους ανεμιστήρες που υπάρχουν. Κοίτα διαστάσεις φαντάσου τον ανεμιστήρα στο κέντρο και αν αγγίζει έστω και λίγο την θερμότερη επιφάνεια του φορητού τότε πιστεύω θα κάνεις δουλειά. Φαντάσου πως μεταξύ της βάσης και του φορητού ο αέρας έχει μικρά περιθώρια να κινείται ικανοποιητικά και γι αυτό πρόσεξε το αυτό γιατί είναι σημαντικό...

Akasa Thermal Solution

Ο u3 σε θερμοκρασία δωματίου 30 βαθμούς εν ώρα gaming δεν άφησε το φορητό μου να φτάσει τους 55 βαθμούς σε μονοπύρηνο game με μέση χρήση cpu 95%. Φυσικά αυτό σημαίνει πως καλύπτει καλά την δική μου περίπτωση κ όχι την δική σου απαραίτητα...

Τώρα ένα καλό cooler σημαίνει και ποιότητα γιατί υπάρχουν μέχρι και επώνυμα που δεν κάνουν τίποτα πόσο μάλλον κάτι φθηνά που κυκλοφορούν...

Και γενικότερα όπως θα κατάλαβες η άποψη μου είναι ένας μεγάλος ανεμιστήρας (=μεγάλη ροή αέρα) και να καλύπτει πλήρως, κάτι που γίνεται δύσκολο όταν πάμε σε 17αρι..

Αν και με τις θερμοκρασίες που ανέφερες μπορεί να πρέπει να το πας σε service για λίγο φύσημα για τι σκόνη και αν παραμένουν.... ίσως κάτι να τρέχει με τον φορητό σου.... αν δεν φταίει η θερμοκρασία του δωματίου σου η κάποιος άλλος παράγοντας. Σε ηρεμία φτάνει τόσο;

Εμένα στο χρόνο άρχισε να ζεσταίνεται και να κάνει θόρυβο και το πήγα μόνο για φύσημα γιατί είναι στην εγγύηση. Και έτσι το πρόβλημα λύθηκε... βάση χρησιμοποιούσα μόνο σε μετατροπή βίντεο ή gaming...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η βάση που θα πάρεις να καλύπτει ικανοποιητικά τα ζεστά σημεία του φορητού σου.

Για να το κάνεις αυτό κοίτα τις διαστάσεις τις κάθε βάσης.

Ο akasa φαίνεται καλό κομμάτι, μιλάμε για τους μεγαλύτερους ανεμιστήρες που υπάρχουν. Κοίτα διαστάσεις φαντάσου τον ανεμιστήρα στο κέντρο και αν αγγίζει έστω και λίγο την θερμότερη επιφάνεια του φορητού τότε πιστεύω θα κάνεις δουλειά. Φαντάσου πως μεταξύ της βάσης και του φορητού ο αέρας έχει μικρά περιθώρια να κινείται ικανοποιητικά και γι αυτό πρόσεξε το αυτό γιατί είναι σημαντικό...

Akasa Thermal Solution

Ο u3 σε θερμοκρασία δωματίου 30 βαθμούς εν ώρα gaming δεν άφησε το φορητό μου να φτάσει τους 55 βαθμούς σε μονοπύρηνο game με μέση χρήση cpu 95%. Φυσικά αυτό σημαίνει πως καλύπτει καλά την δική μου περίπτωση κ όχι την δική σου απαραίτητα...

Τώρα ένα καλό cooler σημαίνει και ποιότητα γιατί υπάρχουν μέχρι και επώνυμα που δεν κάνουν τίποτα πόσο μάλλον κάτι φθηνά που κυκλοφορούν...

Και γενικότερα όπως θα κατάλαβες η άποψη μου είναι ένας μεγάλος ανεμιστήρας (=μεγάλη ροή αέρα) και να καλύπτει πλήρως, κάτι που γίνεται δύσκολο όταν πάμε σε 17αρι..

Αν και με τις θερμοκρασίες που ανέφερες μπορεί να πρέπει να το πας σε service για λίγο φύσημα για τι σκόνη και αν παραμένουν.... ίσως κάτι να τρέχει με τον φορητό σου.... αν δεν φταίει η θερμοκρασία του δωματίου σου η κάποιος άλλος παράγοντας. Σε ηρεμία φτάνει τόσο;

Εμένα στο χρόνο άρχισε να ζεσταίνεται και να κάνει θόρυβο και το πήγα μόνο για φύσημα γιατί είναι στην εγγύηση. Και έτσι το πρόβλημα λύθηκε... βάση χρησιμοποιούσα μόνο σε μετατροπή βίντεο ή gaming...

λογικά η akasa δεν θα πιάνει την εισαγωγή του επεξεργαστή για αυτό σκεφτόμουνα να έπαιρνα τον u3 και να του έβαζα άλλον ένα ανεμιστήρα αν δεν μειωθεί το πρόβλημα.Σκόνη δύσκολα να έχει πιάσει (το έχω 3 εβδομάδες),με απλή χρήση ο cpu κινείται γύρω στους 45-58 η gpu δεν λειτουργεί αν δεν το απαιτεί η εφαρμογή και χρησιμοποιεί την ενσωματωμένη του cpu ,η μέγιστη στην Gpu που έχω παρατηρήσει είναι 89 βαθμοί (μου φαίνεται κάπως επικίνδυνο για την μακροζωία του gpu )βέβαια σε κάποια φόρουμ έξω έχω διαβάσει ότι μέχρι 95 δεν έχεις πρόβλημα σε gpu,cpu δεν ξέρω μου ακούγεται κάπως...:hang2:βάζω μερικές φωτογραφίες άπο ένα review σχετικά με αυτό που έλεγα με τις εισαγωγές

post-22140-1416076445,162_thumb.jpg

post-22140-1416076445,5815_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το φορητό σου;

Πάντως μπράβο δύο ανεμιστήρες! Το δικό μου έχει κλασικά ενα για όλες τις δουλειές :p:p

Εντάξει είναι οι θερμοκρασίες λογικές μου φαίνονται...

Στον U3 έχω βάλει ένα noiseblocker 140μμ ανεμιστήρα με πλεονέκτημα ότι ξεκινά στα 5v. Το χρησιμοποιώ μόνο σε βαριά χρήση για να μην ζεσταίνατε πολύ το πληκτρολόγιο. Όταν θα το κάνω αφαιρούμενο και usb θα ανεβάσω φώτο με εργαλεία και λεπτομέρειες για την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και αυτη εδω με εναν τεραστιο ανεμιστηρα 25 εκατωστων και πλεγμα σχεδον σε ολο το μηκος του coolerτωρα σε σχεση με το notepal και το akasa:http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23548&cat=7⊂=213&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined

http://www.enermax.co.uk/produkte/peripherals/aeoluspremium.html

πως σας φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το φορητό σου;

Πάντως μπράβο δύο ανεμιστήρες! Το δικό μου έχει κλασικά ενα για όλες τις δουλειές :p:p

Εντάξει είναι οι θερμοκρασίες λογικές μου φαίνονται...

Στον U3 έχω βάλει ένα noiseblocker 140μμ ανεμιστήρα με πλεονέκτημα ότι ξεκινά στα 5v. Το χρησιμοποιώ μόνο σε βαριά χρήση για να μην ζεσταίνατε πολύ το πληκτρολόγιο. Όταν θα το κάνω αφαιρούμενο και usb θα ανεβάσω φώτο με εργαλεία και λεπτομέρειες για την διαδικασία.

είναι το clevo P170EM μέτα από αρκετό ψάξιμο κατέλιξα εκεί το μόνο κακό είναι ότι είναι λίγο ογκώδες :p

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω κάτι, αν κάποιος βάλει επιπλέον ανεμιστήρα σε cooler να αποφύγει τους 220v. Οι sunon τουλάχιστον ζεσταίνονται και μεταφέρουν θερμοκρασία σε όλη τη βάση και επιπλέον μυρίζουν...

Οι i7 σε φορητό θέλουν καλή ψύξη απ' όσο ξέρω. Τώρα εγώ προτείνω να κρίνεις εσύ που έχεις το φορητό στα χέρια σου.... κοίτα διαστάσεις πριν πάρεις και σύγκρινε με αυτές του φορητού και υπολόγισε που πέφτει ο ανεμιστήρας. Αν τη θερμή επιφάνεια την καλύπτει ένας μεγάλος ανεμιστήρας τότε αυτό είναι το καλύτερο πιστεύω.

Είναι δύσκολο να βρεις το κατάλληλο πιστεύω, αξίζει τον κόπο να το ψάξεις γιατί αν πάρεις μη κατάλληλο τρέχα γύρευε μετά δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να το αλλάξεις.:wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και αυτη εδω με εναν τεραστιο ανεμιστηρα 25 εκατωστων και πλεγμα σχεδον σε ολο το μηκος του coolerτωρα σε σχεση με το notepal και το akasa:COOLER :: Notebook Cooler 17'' Enermax CP003-B 22 x 25 x 2 cm Black - Visionstudio.gr

ENERMAX.CO.UK - Aeolus Premium

πως σας φαινεται?

Κοίτα κριτική απο αγορά που έγινε.... μάλλον δεν κάνει για σένα λέει οτι δεν κάνει σε κάτι πάνω απο 15,4

[ame=http://www.amazon.co.uk/product-reviews/B004M5IEL6/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1]Amazon.co.uk: Customer Reviews: Enermax Aeolus Premium CP003-B - Notebook fan with 1 port USB hub - black[/ame]

:sorry:

Link to comment
Share on other sites

παρε 2 τετοιους

Εναν να φυσαει το πληκτρολογιο και εναν για σενα.

Sory δε κρατηθηκα.

Μα πηγες και μου πηρες λαπτοπ για gaming?

Για να παιξεις games που? Σε 17αρα οθονη?

Γελαει ο κοσμος

Link to comment
Share on other sites

παρε 2 τετοιους

Εναν να φυσαει το πληκτρολογιο και εναν για σενα.

Sory δε κρατηθηκα.

Μα πηγες και μου πηρες λαπτοπ για gaming?

Για να παιξεις games που? Σε 17αρα οθονη?

Γελαει ο κοσμος

Kαι γω laptop για ψιλό-gaming πήρα γιατί πολύ απλά δεν έχω χώρο για να βάλω σταθερό μόνιμα. Όταν εμποδίζει το μαζεύω το βάζω στο ράφι και τέλος.... Το χειμώνα δεν έχω θέμα το καλοκαίρι απλά εγκαταλείπω το gaming...

Σε μερικά χρόνια που θα έχω χώρο... βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια βάση που δίνει χώρο και ανάμεσα στο λάπτοπ και ανάμεσα στην επιφάνεια που θα την ακουμπήσεις.Θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο: REEKIN NOTEBOOK COOLER - COOLBOOK - NOTEBOOK ACCESSORIES - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Vf0wWsWsHpU]The Most Powerful Air Turbo NoteBook PC Laptop Cooler - YouTube[/ame]

Γνωρίζετε το turbo GTX-07? Υπόσχετε 6 βαθμόυς λιγότερο ή 20 αν βγάλουμε την μπαταρία απο το φορητό...

Τους έστειλα email και μου είπανε πως κάνει 55 δολάρια με τα μεταφορικά ή 165 αν παρω μέχρι και 3.

Παντώς είναι απίστευτο το πόσο δυνατά φυσάει. Αν είναι όπως στο video πιστεύω να είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν βάλω ένα peltier κάτω από το φορητό.... και έχω ένα κενό που να μπορεί να φυσάει ανεμιστήρας για να απάγει την θερμότητα θα έχει κάποιο αποτέλεσμα;

Εννοείτε πως αυτό θα το τροφοδοτήσω με μετασχηματιστή και όχι usb.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.