Jump to content



Τάσεις αγοράς εργασίας και θέσεις εργασίας


dimitris_s

Recommended Posts

Προκειμένου να μαντρώσει κόσμο η ms στο ms store, ακόμα και στα περίπτερα θα το δίνει δώρο με τις κυριακάτικες εφημερίδες. :happy2:

Για πολύ κόλλημα όμως ε... Εμείς οι "μαντρωμενοι" βρισκόμαστε στο έτος 2012 τουλάχιστον. Πιάσε λίγο πλατφορμες microsoft server να μάθεις πως και που κινείται η αγορά, για να μπορείς να πιάσεις και καμιά δουλειά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Για πολύ κόλλημα όμως ε... Εμείς οι "μαντρωμενοι" βρισκόμαστε στο έτος 2012 τουλάχιστον. Πιάσε λίγο πλατφορμες microsoft server να μάθεις πως και που κινείται η αγορά, για να μπορείς να πιάσεις και καμιά δουλειά στο μέλλον.

α) Ουδεμία σχέση το πνεύμα και το νόημα του δικού μου σχολίου με το δικό σου.

β) Το ποιος βρίσκεται στο παρόν και ποιος στο μέλλον είναι μεγάλη συζήτηση.

γ) Αν θες να παίρνεις 300-500 ευρώ το μήνα, ναι μαθαίνεις αυτά που λες. Αν θες να παίρνεις 5.000 , μαθαίνεις linux. google it.

δ) Αμφιβάλεις ότι κομβικός στόχος των 8 είναι η εδραίωση του MS store ?

Link to comment
Share on other sites

α) Ουδεμία σχέση το πνεύμα και το νόημα του δικού μου σχολίου με το δικό σου.

β) Το ποιος βρίσκεται στο παρόν και ποιος στο μέλλον είναι μεγάλη συζήτηση.

γ) Αν θες να παίρνεις 300-500 ευρώ το μήνα, ναι μαθαίνεις αυτά που λες. Αν θες να παίρνεις 5.000 , μαθαίνεις linux. google it.

δ) Αμφιβάλεις ότι κομβικός στόχος των 8 είναι η εδραίωση του MS store ?

Το σχόλιο μου αναφεροταν και σε ολα τα υπόλοιπα τελευταία post σου.

Και μόνο που λες για 300-500 ευρώ κατάλαβα... Προσωπικά βγάζω πολλά παραπάνω και δουλεύω σε αυτόν τον τομέα, όποτε ξέρω τι σου λέω απο εμπειρία και δε τα διαβάζω στο Google όπως με προτρεπεις εσύ να κάνω. Ψάξε λίγο να δείς τι παίζει, 5 θέσεις για centos και Linux admin και 500 για Ms server.

Link to comment
Share on other sites

Για πες λοιπόν από το χώρο που γνωρίζεις. Ποιοι πληρώνονται περισσότερο;

Υ.Γ. Όσο για τα πολύ περισσότερα που παίρνεις, μιλάς για ιδιωτικό τομέα από αρχή μέχρι τέλους ή για δουλειές με πελάτη το Δημόσιο (για να καταλάβω και εγώ...) ;

Link to comment
Share on other sites

Για πες λοιπόν από το χώρο που γνωρίζεις. Ποιοι πληρώνονται περισσότερο;

Υ.Γ. Όσο για τα πολύ περισσότερα που παίρνεις, μιλάς για ιδιωτικό τομέα από αρχή μέχρι τέλους ή για δουλειές με πελάτη το Δημόσιο (για να καταλάβω και εγώ...) ;

Νομίζω δε καταλαβαινόμαστε. Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα εξ' ολοκλήρου.

Οι δουλειές για Linux sys admin ΜΕΡΙΚΕΣ πληρωνονται καλύτερα άλλα είναι ελαχιστες και έχω πάει και σε συνεντευξεις.

sys admin σε Ms platform υπάρχει πληθωρα θεσεων ανάλογα και με τις δυνατότητες του καθένα και πολύ καλοπληρωμενες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο ελlada ακούω για HyperV παρά Vm ή Citrix.

Η Ελλάδα δεν είναι ακριβώς η mecca της πληροφορικής, είναι; :)

Σοβαρά τώρα, στην Ιρλανδία, χώρα που η πλειοψηφία των Αμερικάνικων εταιριών I.T. έχουν τα Ευρωπαϊκά headquarters τους, οι αγγελίες για άτομα με linux background πληρώνουν πολύ καλύτερα από αντίστοιχες αγγελίες που ζητούν μόνο γνώσεις windows.

Προφανώς και άτομα με πολύχρονη εμπειρία σε windows συστήματα και ανάλογο exposure(clusters, hyper-v, μεγάλα domains κλπ) θα πληρώνονται καλύτερα από κάποιους με βασικές γνώσεις linux αλλά τέτοιες θέσεις σπανίζουν πλέον.

Το IT πάει στο cloud(είναι ήδη δλδ) και γνώσεις windows δεν θα σε πάνε μακρυά(άντε μέχρι το azure :p ). Τσεκάρετε τι προσόντα ζητάει η amazon πχ(μιλάμε για σοβαρές θέσεις, όχι για kindle support).

Όσο αφορά το virtualization, πέρα από VMware και citrix υπάρχει και το OVA το οποίο αναπτύσσεται ταχύτατα και, guess what, δεν βασίζεται σε ms code.

Θεωρώ μέγα σφάλμα, νέοι μηχανικοί, να κλείνουν την πόρτα στο linux - θα το πληρώσουν ακριβά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ μέγα σφάλμα, νέοι μηχανικοί, να κλείνουν την πόρτα στο linux - θα το πληρώσουν ακριβά στο μέλλον.

Αν σου έδωσα αυτή την εντύπωση δεν ήταν σκοπός μου. Με linux έχω ασχοληθεί εκτενέστατα στο παρελθόν.

Στο παρόν όμως, στη στιγμή αυτή που ζούμε, δεν μπορώ να ακούω από μερικούς ότι microsoft product based θέσεις εργασίας πληρώνουν 300-500 ευρώ και linux 5.000. Απλά δε ζούν στη πραγματικότητα τη σημερινή αλλά σε ένα ιδεατό κόσμο περιτρυγισμένο από πιγκουίνους με μυγοσκοτώστρες.

:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=27]RootX[/MENTION]

για το ότι είμαστε πίσω δεν διαφωνώ.

θεωρείς ότι η MS πεθαίνει; για τα προϊόντα μιλάω.

Μα ούτε το VM & Citrix βασίζονται σε Ms code και σου δίνουν και δωρεάν εκδόσεις.

Για virtualization σε τι προϊών θα πήγαινες; (ναι οκ ανάλογα με τις ανάγκες αλλά σε γενικές γραμμές)

Link to comment
Share on other sites

H microsoft δύσκολα πεθαίνει γιατί βρίσκεται σε τόσους διαφορετικούς τομείς που μπορεί να μην έχει το απόλυτα καλύτερο προϊόν πάντα αλλά προσφέρει αυτό που δεν προσφέρουν οι άλλοι: ενσωμάτωση aka integration και μια εμπειρία από την αρχή μέχρι το τέλος. Υπάρχουν εταιρείες που είναι καθαρά microsoft shops από το virtualization hyperv, διαχείριση και επέκταση σε cloud (system center), backup, server/client os, εφαρμογές, exchange, sharepoint, dynamics και η λίστα δεν έχει τέλος.

Προσωπικά νομίζω πως ο xen συρρικνώνεται, όσοι έχουν budget πάνε σε esxi ή hyperv και άλλοι σε kvm το οποίο με redhat από πίσω συνεχώς εξαπλώνεται. O kvm είναι μέσα στον kernel = win. Δωρεάν virtualization υπάρχει από όλους για μικρές εφαρμογές, όταν όμως θέλεις να αρχίσεις να το διαχειρίζεσαι σωστά με clusters, disaster recovery etc. ο τζάμπας πέθανε. Hyper-V R2 servers (free) + τυχαίο windows 7 workstation με RSAT = ghetto IT με κόστος μια άδεια 7. Για τελείως free, αντι για 7 βάζεις ένα evaluation 2008 R2 (αλλά format κάθε 6 μήνες). Microsoft + free = u mad linux?. :hehe:

Πέρα από την πλάκα, με το καινούργιο licencing της vmware που πιάνει (_(_) και την εξέλιξη που έχει ρίξει η ms στο hyper-v 3.0 πολλοί περιμένουν τα 2012 να είναι ένα επιτυχημένο server os. Βέβαια μπορεί να σκάσει και το hype και να μην γίνει τίποτα αλλά για πρώτη φορά η ms παίρνει προβάδισμα στο virtualization με features που δεν υπάρχουν ακόμα σε vsphere (πχ. share nothing migration). Άδικη σύγκριση βέβαια μια που το vsphere 5.0 είναι σχεδόν ένα χρόνο στην αγορά αλλά [MENTION=694]darkCount[/MENTION] αυτό το ρημάδι VAAI πότε θα το φτιάξουν να κάνει unmap; :lazy:

To public cloud έχει άμεσο μέλλον για μικρομεσαίες επιχειρήσεις που δεν τους πολύσυμφέρει να συντηρούν το δικό τους ΙΤ, οι μεγαλύτεροι ήδη μετατρέπουν το ήδη υπάρχον infrastructure σε private cloud.

Η εμπειρία και η εξειδίκευση πιστεύω πάντα θα πληρώνονται, αρκεί να παραμένει και κάποιος σε σχετικά σύγχρονα πρότυπα πχ. server 2003 είναι πλέον ξεπερασμένα. Επίσης τα certifications είναι καλά όταν κάποιος τα κατέχει και οχι a la braindumps. Έρχονται άτομα για συνέντευξη με MCITP SA που τους λούζει κρύος ιδρώτας όταν ανοίγεις ένα command line ή paper CCNA's που δε μπορούν να εξηγήσουν τι είναι το TCP και τα VLAN.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=27]RootX[/MENTION]

για το ότι είμαστε πίσω δεν διαφωνώ.

θεωρείς ότι η MS πεθαίνει; για τα προϊόντα μιλάω.

Μα ούτε το VM & Citrix βασίζονται σε Ms code και σου δίνουν και δωρεάν εκδόσεις.

Για virtualization σε τι προϊών θα πήγαινες; (ναι οκ ανάλογα με τις ανάγκες αλλά σε γενικές γραμμές)

Ούτε η MS θα πεθάνει ούτε και τα προϊόντα της αλλά στο θέμα του virtualization(μεταξύ άλλων) θεωρώ πως άργησε και τρέχει να προλάβει.

Η απάντησή μου δεν είχε να κάνει τόσο με το market share της κάθε εταιρίας στην αγορά virtualization όσο με τις προοπτικές ενός linux μηχανικού Vs. windows μηχανικού σε μία τόσο μεγάλη και ανταγωνιστική αγορά.

Mε εξαίρεση το hyper-v, όλες οι υπόλοιπες λύσεις virtualization απαιτούν linux background (γι'αυτό ξεχώρισα τους 2 μεγάλους παίκτες, VMw/Citrix που ούτως ή άλλως βασίζονται σε linux για να δείξω ότι και οι εναλλακτικές είναι βασισμένες επίσης σε linux).

Δεν υπάρχει καλύτερο virtualization software, υπάρχει το καλύτερο για την δουλειά που θες να κάνεις και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις τόσο για να το στήσεις όσο και να το συντηρήσεις.

@ chroma: ενδιαφέρον feature το share nothing migration δεν λέω αλλά σε μικρο-μεσαίες λύσεις αναφέρεται μιας και δεν βλέπω ιδιαίτερη χρηστικότητα σε μεγαλύτερες εγκαταστάσεις. Πρώτον, το/τα VM που θες να μεταφέρεις ή θα έχουν locally τα δεδομένα που υποτίθεται ότι κάνουν access(docs, dbs, ανάλογα με τον ρόλο που έχει το μηχανάκι) ή τα αρχεία αυτά θα βρίσκονται στον host. Εάν ο host σκάσει, τι να τον κάνεις τον file server vm πχ, εάν τα αρχεία είναι στον host που έσκασε; :p εάν πάλι τα αρχεία βρίσκονται στο ίδιο το VM, έχει ενδιαφέρον το πόση ώρα θα πάρει και το load που θα προσθέσει στο δίκτυό σου να μεταφέρεις x αριθμό VM.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.