Jump to content



Λέτε να αξίζει...


deminhio

Recommended Posts

Λέω να πάρω καινούργιο και ψιλοφτύνω router,έψαξα στο internet ότι το ASUS είναι πολύ καλο στην κατηγορια του...

http://www.asus.com/Networks/ADSL_Modem_Routers/DSLN10E/

τι λέτε αξίζει το συγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δοθεί μια ακριβής απάντηση στην ερώτησή σου.Καλό θα ήταν να αναφέρεις τον πάροχο σου,την περιοχή σου,πόσο μακριά είσαι από το dslam,τι router έχεις τώρα και τι ταχύτητα πιάνεις.Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι πως ο συγκεκριμένος φοράει broadcom chipset οπότε αν το dslam σου έχει ΒDCM = Broadcom GSPN = globespan chipset τότε *θεωρητικά* θα έχεις καλύτερη ταχύτητα,λιγότερες αποσυνδέσεις κτλ.Διάβασε και αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/threads/37066-%CE%9B%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-chipset-%CF%83%CE%B5-DSLAM-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-ADSL-router-%CE%BC%CE%B1%CF%82-!

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνω λίγο αιρετικός και να πω ότι το παραπάνω άρθρο δεν ισχύει απόλυτα.

Ναι μεν θεωρητικά ισχύει ότι αν το μόντεμ και το DSLAM έχουν τσιπ της ίδιας κατασκεύστριας τότε κλειδώνεις λίιιγο παραπάνω, αλλά όχι ότι και πάντα θα έχεις περισσότερη σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έχει αυτό και είναι υπέρ ευχαριστημένος.

ASUS - Networks- ASUS RT-N65U

μόνο με το Wireless έχει λίγο πρόβλημα γιατί όλα τα

Iphone/ipad/και το δίκο μου το Lap-top

μπαίνουν σε 5Ghz δίκτυο ενώ το δικό του Lap-top

δεν ξέρω κατά πόσο παλιό είναι βρίσκει μόνο το 2.4Ghz.

Κατά τα άλλα με την 120mbps γραμμή που έχουμε εμείς

μια χαρά ασχολείτε!

ιδιά εταιρία

Speedtest δικό του 121

Speedtest δικό μου 75 με ενα Cisco που έχει πακέτο όταν έβαλα την γραμμή..

Όσο για DL κατεβάζει με 15

και εγώ προσπαθώ για τα 14 είμαι ανάμεσα σε 10-12mb per sec

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απόσταση από το dslam είναι 2,1km , κλειδώνω στα 13 με 14 mbps όταν βρέχει πιάνω και 16 με 17mbps , πάροχος ontelecoms και ο router που με φέρανε είναι ένα μάου μάου pirelli,βασικά είναι το τρίτο pirelli μέσα σε ένα μηνα που μου φέρανε και ζει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

...επειδή δεν έβαλες κόμμα μετά το "στα 13 με 14 mbps",έγραψες πως όταν βρέχει πιάνεις μεγαλύτερη ταχύτητα ή εγώ κατάλαβα λάθος; :hmm:

γιατί αν όντως το κατάλαβα καλά ή πολλοί κακομοίρηδες χάνουν τη σύνδεση τους στο dslam σου όταν βρέχει ή μένεις δίπλα στη σπηλιά του Νταβέλη,δεν εξηγείται αλλιώς :)

Link to comment
Share on other sites

...επειδή δεν έβαλες κόμμα μετά το "στα 13 με 14 mbps",έγραψες πως όταν βρέχει πιάνεις μεγαλύτερη ταχύτητα ή εγώ κατάλαβα λάθος; :hmm:

γιατί αν όντως το κατάλαβα καλά ή πολλοί κακομοίρηδες χάνουν τη σύνδεση τους στο dslam σου όταν βρέχει ή μένεις δίπλα στη σπηλιά του Νταβέλη,δεν εξηγείται αλλιώς :)

Δεν κατάλαβες λάθος , ναι έτσι είναι όταν βρέχει πιάνω καλύτερες ταχύτητες , πιθανότατα για το λόγο το ότι έχουν διακοπές κάποιοι άλλοι , και ελευθερώνεται η γραμμή.

Για να μην πολυλογώ κιόλας , τον μάιο με τις βροχές έπιανα κάτι 24 με 25, αλλα για 3 εβδομάδες ειχε διαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

αν και είναι περίεργο,τέλωσπάντων,ας το παρκαμψουμε αυτό :)

στην on έχεις και τηλεφωνία;Εαν το τηλέφωνο σου συνδέεται επάνω στον router τότε έχεις voip τηλεφωνία οπότε δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τον router σου με οποιονδήποτε άλλο *απλό* router,γιατί δεν θα έχεις τηλέφωνο.Θα χρειαστείς κάποιον router με voip όπως πχ το Draytek Vigor 2700.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.