Jump to content



Νερό, χλώριο, φίλτρα.


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

Με τόσους απόντες στις διακοπές, το βράδυ η πίεση στις σωλήνες της ύδρευσης πιάνει τα 6 - 8 μπαρ.
Δεν άντεξε και έσκασε
Έρχεται το συνεργείο να επισκευάσει την χαλασμένη.
Βάζει ο τύπος το δίσκο να κόψει το χαλασμένο κομμάτι. Αμίαντος η σωλήνα!!
Να ξέρουμε και από τι θα ψοφήσουμε ρε αδελφέ

Βάλτε ένα τέτοιο στην κεντρική παροχή 50 -60 € κάνει
 

images.jpg

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Ο αμίαντος με εισπνοή και κατάποση δεν είναι επικίνδυνος;

Το ρωτάω αυτό γιατί έτσι δε χρειάζεται να βάλεις φίλτρο στη κεντρική παροχή και να πας σε πιο οικονομικές λύσεις φίλτρων ενεργού άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Διπλό φίλτρο νερού. Στο ένα βάζεις απλό φίλτρο και στο άλλο ενεργού άνθρακα

Νομιζω θα πρεπει να βαλεις κατι ποιο extreme οπως https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_osmosis#Drinking_water_purification κλπ αφου αυτο με το φιλτρο δεν αφηνει μεγαλα σε μεγεθος μορια να περασουν (δε ξερω απλα λεω τη γνωμη μου :innocent: μπορει και αυτο που εβαλες να κανει την ιδια δουλεια)

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα πρεπει να βαλεις κατι ποιο extreme οπως https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_osmosis#Drinking_water_purification κλπ αφου αυτο με το φιλτρο δεν αφηνει μεγαλα σε μεγεθος μορια να περασουν (δε ξερω απλα λεω τη γνωμη μου :innocent: μπορει και αυτο που εβαλες να κανει την ιδια δουλεια)

Υπάρχουν φίλτρα από 40€ και φτάνουν και τα 1000€ (μιλάω για οικιακά μόνο)

Ότι πληρώσεις, παίρνεις, δεν είναι όμως απαραίτητο πάντα το ακριβότερο.

Το σίγουρο είναι, ότι πίνουμε κιλά χλώριο και μόνο αυτό φτάνει να μας καταστρέψει τον οργανισμό.

Τα ακριβά φίλτρα, αφαιρούν και το χλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν φίλτρα από 40€ και φτάνουν και τα 1000€ (μιλάω για οικιακά μόνο)

Ότι πληρώσεις, παίρνεις, δεν είναι όμως απαραίτητο πάντα το ακριβότερο.

Το σίγουρο είναι, ότι πίνουμε κιλά χλώριο και μόνο αυτό φτάνει να μας καταστρέψει τον οργανισμό.

Τα ακριβά φίλτρα, αφαιρούν και το χλώριο.

Το φίλτρο ενεργού άνθρακα αφαιρεί το χλώριο και στο μέγεθος που παράθεσα κάνει 10 - 20 €

Πάνω από 150€ για φίλτρο είναι κλοπή. Με 3 χιλιάρικα παίρνω αφαλάτωση

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Με τόσους απόντες στις διακοπές, το βράδυ η πίεση στις σωλήνες της ύδρευσης πιάνει τα 6 - 8 μπαρ.

Δεν άντεξε και έσκασε

Έρχεται το συνεργείο να επισκευάσει την χαλασμένη.

Βάζει ο τύπος το δίσκο να κόψει το χαλασμένο κομμάτι. Αμίαντος η σωλήνα!!

Να ξέρουμε και από τι θα ψοφήσουμε ρε αδελφέ

Βάλτε ένα τέτοιο στην κεντρική παροχή 50 -60 € κάνει

137a.jpg

[Radio arbila] Έχω ακούσει ότι τα φίλτρα που μπαίνουν στην κεντρική παροχή δεν είναι καλά επειδή απομακρύνουν το χλώριο και υπάρχει περίπτωση να αναπτυχτούν μικροοργανισμοί στο κομμάτι του σωλήνα ανάμεσα στο φίλτρο και στη βρύση,[/Radio arbila] επίσης κάτι κανάτες με φίλτρα που κυκλοφορούν δίνουν άσχημη γεύση στο νερό, μια πικράδα αλλά είναι λίγοι αυτοί που το καταλαβαίνουν (δεν ξέρω αν έχει βλαβερές συνέπειες).

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο ενεργού άνθρακα αφαιρεί το χλώριο και στο μέγεθος που παράθεσα κάνει 10 - 20 €

Πάνω από 150€ για φίλτρο είναι κλοπή. Με 3 χιλιάρικα παίρνω αφαλάτωση

Μπορώ να σου βρω χημικές αναλύσεις νερού με φίλτρα των 40, 200, και 1000€.

Θα δεις ότι υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές. Τρομακτικές θα έλεγα αν δεις και από το μικροσκόπιο...

Το βασικότερο όμως πρόβλημα στα απλά φίλτρα είναι που δεν έχουν κάποια ένδειξη για την αλλαγή του φίλτρου. Σου δίνουν ένα γενικό χρονοδιάγραμμα, ότι πχ μια 4μελής οικογένεια πρέπει να το αλλάζει κάθε 6 μήνες, αλλά κανείς δε γνωρίζει αν ο άνθρακας παύει να είναι ενεργός στους 3-4.

Δε λέω ότι είναι απαραίτητο να πάρει κάποιος το φίλτρο των 1000€, απλά δεν είναι κλοπή γιατί κάνει πολύ περισσότερα πράγματα. Συνήθως σε αυτά τα χρήματα είναι 3 σταδίων (σωματιδίων, άνθρακα, ακτινοβολίας). Το 3ο στάδιο, της ακτινοβολίας είναι και αυτό που καταστρέφει ότι έχει επιβιώσει από το χλώριο (ναι, δε σκοτώνει τα πάντα).

[Radio arbila] Έχω ακούσει ότι τα φίλτρα που μπαίνουν στην κεντρική παροχή δεν είναι καλά επειδή απομακρύνουν το χλώριο και υπάρχει περίπτωση να αναπτυχτούν μικροοργανισμοί στο κομμάτι του σωλήνα ανάμεσα στο φίλτρο και στη βρύση,[/Radio arbila]

Όταν αφαιρείς το χλώριο από το νερό, αναπτύσσονται μικροοργανισμοί από κάθε μέσο που έρχεται σε επαφή, ακόμα και το μπουκάλι που θα βάλεις το νερό. Το νερό που δεν περιέχει χλώριο ΔΕΝ πρέπει να αποθηκεύεται για πάνω από 10 ημέρες, καλό είναι δε, να καταναλώνεται άμεσα.

κάτι κανάτες με φίλτρα που κυκλοφορούν δίνουν άσχημη γεύση στο νερό, μια πικράδα αλλά είναι λίγοι αυτοί που το καταλαβαίνουν (δεν ξέρω αν έχει βλαβερές συνέπειες).

Αυτό συμβαίνει αν έχει χαλάσει το φίλτρο, γιατί οι περισσότεροι το ξεχνάνε.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

[Radio arbila] Έχω ακούσει ότι τα φίλτρα που μπαίνουν στην κεντρική παροχή δεν είναι καλά επειδή απομακρύνουν το χλώριο και υπάρχει περίπτωση να αναπτυχτούν μικροοργανισμοί στο κομμάτι του σωλήνα ανάμεσα στο φίλτρο και στη βρύση,[/Radio arbila] επίσης κάτι κανάτες με φίλτρα που κυκλοφορούν δίνουν άσχημη γεύση στο νερό, μια πικράδα αλλά είναι λίγοι αυτοί που το καταλαβαίνουν (δεν ξέρω αν έχει βλαβερές συνέπειες).

Αν μείνει στάσιμο για μεγάλο χρονικό διάστημα ναι, θα πρέπει να το αφήσεις να τρέξει μέχρι να πέραση φρέσκο νερό στο κύκλωμα.

Μπορώ να σου βρω χημικές αναλύσεις νερού με φίλτρα των 40, 200, και 1000€.

Θα δεις ότι υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές. Τρομακτικές θα έλεγα αν δεις και από το μικροσκόπιο...

Το βασικότερο όμως πρόβλημα στα απλά φίλτρα είναι που δεν έχουν κάποια ένδειξη για την αλλαγή του φίλτρου. Σου δίνουν ένα γενικό χρονοδιάγραμμα, ότι πχ μια 4μελής οικογένεια πρέπει να το αλλάζει κάθε 6 μήνες, αλλά κανείς δε γνωρίζει αν ο άνθρακας παύει να είναι ενεργός στους 3-4.

Δε λέω ότι είναι απαραίτητο να πάρει κάποιος το φίλτρο των 1000€, απλά δεν είναι κλοπή γιατί κάνει πολύ περισσότερα πράγματα. Συνήθως σε αυτά τα χρήματα είναι 3 σταδίων (σωματιδίων, άνθρακα, ακτινοβολίας). Το 3ο στάδιο, της ακτινοβολίας είναι και αυτό που καταστρέφει ότι έχει επιβιώσει από το χλώριο (ναι, δε σκοτώνει τα πάντα).

Όταν αφαιρείς το χλώριο από το νερό, αναπτύσσονται μικροοργανισμοί από κάθε μέσο που έρχεται σε επαφή, ακόμα και το μπουκάλι που θα βάλεις το νερό. Το νερό που δεν περιέχει χλώριο ΔΕΝ πρέπει να αποθηκεύεται για πάνω από 10 ημέρες, καλό είναι δε, να καταναλώνεται άμεσα.

Αυτό συμβαίνει αν έχει χαλάσει το φίλτρο, γιατί οι περισσότεροι το ξεχνάνε.

Είμαι κατά της ακτινοβολίας. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να τα αφαιρείς όλα από το νερό

Σε ότι αφορά τον ενεργό άνθρακα απλά τον αλλάζεις στο μισό χρόνο των προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο ψιλοφτηνό (~50€) φίλτρο βρύσης; Φαίνεται το έχεις ψάξει το θέμα γι αυτό σε ρωτάω.

Σε αυτά τα χρήματα, πας σε απλό φίλτρο ενεργού άνθρακα. Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι αυτά που περιγράφει εδώ. Στην ουσία, τα μικρά που μπαίνουν στη βρύση, κάνουν το ελάχιστο δυνατό. Μπορείς να βάλεις από κάτω, στην παροχή (όχι στην κεντρική, στης κουζίνας), κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] παραπάνω. Αν όμως μπορείς να το βάλεις και στην κεντρική, ακόμα καλύτερα, καθότι το χλώριο δεν κάνει καλό ούτε στο δέρμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει αν έχει χαλάσει το φίλτρο, γιατί οι περισσότεροι το ξεχνάνε.

Ισχύει και σε καινούρια φίλτρα από την 1η μέρα που τα χρησιμοποιείς μέχρι το τέλος ζωής τους, τώρα αν είναι χαλασμένα ή οτιδήποτε δεν μπορώ να ξέρω από τη στιγμή που είναι σφραγισμένα και δεν έχουν λήξει ούτε έχουν κάποια εμφανή χτυπήματα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο ψιλοφτηνό (~50€) φίλτρο βρύσης; Φαίνεται το έχεις ψάξει το θέμα γι αυτό σε ρωτάω.

Σε αυτά τα χρήματα, πας σε απλό φίλτρο ενεργού άνθρακα. Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι αυτά που περιγράφει εδώ. Στην ουσία, τα μικρά που μπαίνουν στη βρύση, κάνουν το ελάχιστο δυνατό. Μπορείς να βάλεις από κάτω, στην παροχή (όχι στην κεντρική, στης κουζίνας), κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] παραπάνω. Αν όμως μπορείς να το βάλεις και στην κεντρική, ακόμα καλύτερα, καθότι το χλώριο δεν κάνει καλό ούτε στο δέρμα μας.

ποια η διαφορά του να μπει κάτω απο το πάγκο ή πάνω από το πάγκο? καμμια! Η δουλειά όλη γίνεται στο φίλτρο, δεν έχει διαφορά το αν είναι επιτραπέζιο ή όχι εκτός ίσως από διαφορά στην παροχή που έχει το ένα από το άλλο. Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα επιτραπέζιο σύστημα, η συσκευή είναι της depural και φιλτρα χρησιμοποιώ της matrikx και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν μπορούσα και είχα χώρο, θα το έβαζα κάτω από το πάγκο μόνο και μόνο για να μην πιάνει χώρο εκεί γύρω από το νεροχύτη.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και σε καινούρια φίλτρα από την 1η μέρα που τα χρησιμοποιείς μέχρι το τέλος ζωής τους, τώρα αν είναι χαλασμένα ή οτιδήποτε δεν μπορώ να ξέρω από τη στιγμή που είναι σφραγισμένα και δεν έχουν λήξει ούτε έχουν κάποια εμφανή χτυπήματα.

Δε μου έχει τύχει, ούτε σε Brita (κανάτες με φίλτρο). Τι να σου πω, κακής ποιότητας...;

Τα εμφιαλωμένα είναι και αυτά τίγκα στο χλώριο?

Θεωρητικά όχι, αλλά αν δεις που και πως τα φυλάνε/μεταφέρουν ειδικά τώρα το καλοκαίρι, δε θα ξαναπιείς ποτέ...

ποια η διαφορά του να μπει κάτω απο το πάγκο ή πάνω από το πάγκο? καμμια! Η δουλειά όλη γίνεται στο φίλτρο, δεν έχει διαφορά το αν είναι επιτραπέζιο ή όχι εκτός ίσως από διαφορά στην παροχή που έχει το ένα από το άλλο. Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα επιτραπέζιο σύστημα, η συσκευή είναι της depural και φιλτρα χρησιμοποιώ της matrikx και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν μπορούσα και είχα χώρο, θα το έβαζα κάτω από το πάγκο μόνο και μόνο για να μην πιάνει χώρο εκεί γύρω από το νεροχύτη.

Απλά, το "από κάτω" μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερο, κάτι το οποίο είναι καλό σύμφωνα με την ανάλυση που έδωσα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Στη Ναξο εχει η μανα μου μια κανατα με φιλτρο που παιρνει απο φαρμακειο κ μολις το αλλαξει δεν μπορω να το πιω το νερο. Πολυ πικρο. Μολις περασει λιγος καιρος ειναι ελαχιστα καλυτερο.

Στην Αθηνα εχω παρει ενα doulton γυρω στα 150€ και το φιλτρο κανει 50€.

http://www.doultonwaterfilters.gr/

Διαφορα στη γευση υπαρχει προς το καλυτερο. Και δεν μυριζει καθολου χλωριο.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη Ναξο εχει η μανα μου μια κανατα με φιλτρο που παιρνει απο φαρμακειο κ μολις το αλλαξει δεν μπορω να το πιω το νερο. Πολυ πικρο. Μολις περασει λιγος καιρος ειναι ελαχιστα καλυτερο.

Στην Αθηνα εχω παρει ενα doulton γυρω στα 150€ και το φιλτρο κανει 50€.

http://www.doultonwaterfilters.gr/

Διαφορα στη γευση υπαρχει προς το καλυτερο. Και δεν μυριζει καθολου χλωριο.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Κάθε ποτε αλλάζεις φίλτρο περίπου;

Sent from my HTC Desire S

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενδειξη % αλλα θελει λεει καθε χρονο. Εγω ομως το ειχα αφησει 2-2.5 χρονια λογω βλακειας.

Εχει καπου στην ομονοια αντιπροσωπο. Το ιδιο χωρις ενδειξη νομιζω κανενα 100αρι μου ειπε οτι εχει.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.