Jump to content



Νερό, χλώριο, φίλτρα.


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

Τώρα για το χλώριο, επίσης δημιουργεί γεύση, που δεν έχει τόσο έντονη στο Άθενς. Επίσης το χλώριο είναι επικίνδυνο όταν το εισπνέεις (π.χ. όταν κάνεις καυτό ντους), όχι όταν το πίνεις, τουλάχιστον στη συγκέντρωση που -πρέπει να- έχει στο νερό.

Εγώ χλώριο σπάνια πίνω. Έχουμε φίλτρο στο ψυγείο και βάζω νερό μόνο από εκεί. Στο γραφείο, έχουμε μποτίλιες εμφιαλωμένο. Τώρα σε καμιά καφετέρια, ταβέρνα θα πιώ. Υπάρχει διαφορά στη γεύση, αλλά πλέον, με χαλάει όταν πίνω από αλλού, γιατί εγώ το έχω συνηθίσει χωρίς.

Δεν ξέρω όμως πόσο καλή ιδέα είναι να βάλεις το φίλτρο σε κεντρική παροχή και όχι π.χ. μόνο στην κουζίνα. Αν γίνει διακοπή και βγάλει χώματα, δεν θα στο μπουκώσει αμέσως? Πώς θα καθαρίσεις την εγκατάσταση? Επίσης όλο το νερό που λιμνιάζει στις σωλήνες μπορεί να αναπτύξει μικροοργανισμούς, αφού δεν θα υπάρχει χλώριο.

Δεν έχω δει ποτέ τόσο χώμα ώστε να θεωρήσω πως θα μου μπούκωνε το φίλτρο. Αν γίνει όμως, η κάψουλα που κρατάει μικροσωματίδια, κοστίζει 5€, οπότε δεν είναι πρόβλημα να την αλλάξεις. Όσον αφορά στους μικροοργανισμούς, ναι, υπάρχει κίνδυνος αν μείνει περισσότερο από 10 μέρες. Για αυτό, αν έχεις ενεργό άνθρακα στο κύκλωμα, δεν πρέπει να αποθηκεύεις νερό σε μπουκάλια. Εμείς πίνουμε από το βρυσάκι του ψυγείου, οπότε δεν αποθηκεύουμε. Αν τώρα έχουμε κάποιο τραπέζι και χρειαστούμε ποσότητα, θα γεμίσω μπουκάλια την προηγούμενη ώστε να μη μείνουν.

Πάντως σε γενικές γραμμές, αλλάζεις λίγο τρόπο ζωής. Δεν είναι κάτι σπουδαίο και γίνεται εύκολα. Το κόστος είναι μικρό, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι η ζημιά από το χλώριο είναι αρκετά μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει αυτή η προσφορά εδώ και λίγες μέρες αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο αξίζει η αγορά του..

Το φίλτρο του χρειάζεται αλλαγή κάθε χρόνο περίπου και κοστίζει γύρω στα 50€.

Φίλτρο Νερού

Λέω να το πάρω και εγώ για τους δικούς. Το μόνο που χρησιμοποιούν τώρα είναι μια κανάτα Brita.

Έγινε επεξεργασία από Indiko_Xoiridio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@ΝTG,

 

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29821

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30102

 

To βάζεις κάτω από το νεροχύτη σου και παίρνεις καθαρό νεράκι απ`ευθείας από την βρύση σου χωρίς τα έξτρα "μαραφέτια" πάνω στον πάγκο σου :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, συστήματα φιλτραρίσματος νερού του στυλ Camelot λένε τίποτα; Βγαίνουν πολύ ακριβά, αν υπολογίσεις τα 120-130 ευρώ/χρόνο για το φίλτρο. Υπάρχουν βρύσες με ειδικά φίλτρα των 40 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η λύση του rastafari είναι η ιδανικότερη :)

Τι είναι αυτό; Έψαξα και βρήκα ότι είναι θρησκεία, αλλά τι σχέση έχει με το θέμα μας;

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ενα Instapure φίλτρο που έχει ένδειξη αλλα λέει και να το αλλάζεις στους 3-4 μήνες. εγώ το έχω 10 μήνες, η γεύση του νερού είναι μια χαρά (έχει μεγάλη διαφορά με το άφιλτρο) ακόμα, και η ένδειξη αντικατάστασης δεν έχει ανάψει, λέει πως είναι οκ ακόμα. Μήπως όμως επειδή πέρασαν τόσοι μήνες πρέπει να το αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο η χρονική διάρκεια. Με αυτήν τη λογική θα έπρεπε να πουλάνε όσο όσο τα απούλητα φίλτρα που κοντεύουν να λήξουν. Και νομίζω ότι πρέπει να συμπληρωθεί ένας συγκεκριμένος όγκος νερού που πέρασε από το φίλτρο ώστε να απαιτείται αλλαγή, εκτός κι αν αρχίσει να βγάζει διάφορα σωματίδια κτλ, οπότε και θα το καταλάβεις ότι έφτασε στο τέλος του.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο η χρονική διάρκεια. Με αυτήν τη λογική θα έπρεπε να πουλάνε όσο όσο τα απούλητα φίλτρα που κοντεύουν να λήξουν. Και νομίζω ότι πρέπει να συμπληρωθεί ένας συγκεκριμένος όγκος νερού που πέρασε από το φίλτρο ώστε να απαιτείται αλλαγή, εκτός κι αν αρχίσει να βγάζει διάφορα σωματίδια κτλ, οπότε και θα το καταλάβεις ότι έφτασε στο τέλος του.

ναι δίκιο έχεις.. και εγώ αυτό πιστεύω. με τους υπολογισμούς μου χονδρικά δεν έχει περάσει ακόμα ο όγκος νερού που είναι rated το φίλτρο. άρα λογικά βαστάει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 16/8/2012 at 11:32 ΠΜ, το μέλος SirDiman έγραψε:

Νομιζω θα πρεπει να βαλεις κατι ποιο extreme οπως https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_osmosis#Drinking_water_purification κλπ αφου αυτο με το φιλτρο δεν αφηνει μεγαλα σε μεγεθος μορια να περασουν (δε ξερω απλα λεω τη γνωμη μου :innocent: μπορει και αυτο που εβαλες να κανει την ιδια δουλεια)

Καλημερα

Συνήθως για Αθήνα κάποιο σαν αυτό: [η-γκρίζα-διαφήμιση-δεν-επιτρέπεται] ειναι αρκετό.  To οποίο είναι διπλό 1)  φίλτρο πολυπροπυλένιο και 2) φίλτρο ενεργού άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πριν 20 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Σκεφτομαι το παρακατω. Εχει κανεις κατι παρομοιο ? 

 

 

Οικιακή Μονάδα Αντίστροφης Όσμωσης - Ionfilter ProLine Plus

Αν το θέλεις για εξοχικό που έχει  υφάλμυρα  πάρτο, αλλιώς είναι άχρηστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω  και εγώ ένα φίλτρο, και στο μαγαζί μου πρότειναν να πάρω το διπλό παίρνει λέει ένα φίλτρο άνθρακα το οποίο έχει 40Ε και ένα άλλο 2 που έχει 8Ε το πρώτο κρατάει ένα χρόνο και το άλλο 3 μήνες απλά δεν ξέρω αν θα βγει καλό, όποιος  ξέρει ας πει λίγο ευχαριστώ 

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=1677

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα.Ειμαι καινουργιο μελος,αν δεν γραφω στο σωστο θεμα,ας παει στο αναλογο.

Στην περιοχη που μενω,εχει βρεθει εξασθενες χρωμιο.Βεβαια ο δημος το αρνητε,τα δημοσιευματα ομως ειναι δημοσιευματα.

Ξερετε καποιο φιλτρο,συσκευη που να φιλτραρει το εξασθενες χρωμιο;

Έγινε επεξεργασία από Εσθήρ
Ορθογραφικο
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Εσθήρ έγραψε:

Καλησπερα.Ειμαι καινουργιο μελος,αν δεν γραφω στο σωστο θεμα,ας παει στο αναλογο.

Στην περιοχη που μενω,εχει βρεθει εξασθενες χρωμιο.Βεβαια ο δημος το αρνητε,τα δημοσιευματα ομως ειναι δημοσιευματα.

Ξερετε καποιο φιλτρο,συσκευη που να φιλτραρει το εξασθενες χρωμιο; 

http://dspace.lib.ntua.gr/handle/123456789/7763

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.