Jump to content



Νερό, χλώριο, φίλτρα.


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

Πρέπει να τον ξέρω αυτόν. Καλό παλλικάρι. Έχει κάνει διδακτορικό σε βιολογία, παθολογία, μικροβιολογία, κλπ... :...:

και αυτός που παρουσίαζε στην τιβι το νερό με όζον,γιατρός είναι,3πλο πτυχιούχος όπως διατείνεται :hehe:

προσπαθείς να μου πεις κάτι;γιατί η απάντησή σου είναι άσχετη με το θέμα (ο λόγος που δεν σου απάντησα και στο δίπλα θέμα που με ξαναquotaρησες )

Link to comment
Share on other sites

και αυτός που παρουσίαζε στην τιβι το νερό με όζον,γιατρός είναι,3πλο πτυχιούχος όπως διατείνεται :hehe:

προσπαθείς να μου πεις κάτι;γιατί η απάντησή σου είναι άσχετη με το θέμα

Καθόλου άσχετη. Φυσικά και δεν είναι προσωπική. Γενικά ο κάθε άσχετος, λέει ότι του κατέβει. Ειλικρινά τώρα, εσύ και ο κάθε ένας, αν σε πονέσει το χέρι σου και τύχει να σου πει ο εργολάβος ότι ξέρει τι είναι, θα πας να πάρεις τα φάρμακα που σου προτείνει; Ο εργολάβος, ας κοιτάξει να κάνει σωστά τη δική του δουλειά και να αφήσεις τους αντίστοιχους να κάνουν τη δική τους. Είμαστε όλοι ξερόλες και δίνουμε συμβουλές σε θέματα που ουδεμία σχέση έχουν με το αντικειμένό μας. Δεν εξετάζω αν έχει δίκιο ή όχι, απλά διαφωνώ κάθετα με το να πάρω συμβουλή από αυτόν για τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα:λένε ότι είναι πιο λογικό να πίνεις νερό από τη βρύση γιατί αυτό τουλάχιστον ελέγχεται από το χημείο και πληρεί τις μίνιμουμ προϋποθέσεις για κατανάλωση.σωστό ή λάθος;

Ναι... ελέγχεται καθημερινά από τις αξιόπιστες ελληνικές αρχές...

Σαν στην Σταμάτα ( είναι και Βόρεια Προάστια μην χέσω ) που το 2011 για 2 μήνες μόνο το νερό της βρύσης ήταν εντελώς ακατάλληλο ( βακτήρια και λοιπά, ευρέθει ολόκληρο νεκρό πόνυ λέει στην γεώτρηση... ) και δεν ειδοποίησαν για τίποτα, δεν παραδέχονταν τίποτα, πήγαν να το καλύψουνε, και φυσικά αφότου καταγγέλθηκε τυχαία έπεσε πολύ χλώριο από λάθος του τεχνικού και για 2 εβδομάδες έπινες χλωρίνη και όχι νερό....

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου άσχετη. Φυσικά και δεν είναι προσωπική. Γενικά ο κάθε άσχετος, λέει ότι του κατέβει. Ειλικρινά τώρα, εσύ και ο κάθε ένας, αν σε πονέσει το χέρι σου και τύχει να σου πει ο εργολάβος ότι ξέρει τι είναι, θα πας να πάρεις τα φάρμακα που σου προτείνει; Ο εργολάβος, ας κοιτάξει να κάνει σωστά τη δική του δουλειά και να αφήσεις τους αντίστοιχους να κάνουν τη δική τους. Είμαστε όλοι ξερόλες και δίνουμε συμβουλές σε θέματα που ουδεμία σχέση έχουν με το αντικειμένό μας. Δεν εξετάζω αν έχει δίκιο ή όχι, απλά διαφωνώ κάθετα με το να πάρω συμβουλή από αυτόν για τέτοιο θέμα.

μα και εγώ προσπαθώ να καταλάβω τις συνέπειες.ο λόγος; έσπασε και σε μένα,μπροστά από το μαγαζί η κεντρική σωλήνα της ύδρευσης και ρώτησα το συνεργείο που ήρθε να διορθώσει τη ζημιά

από αυτούς έμαθα για τους σωλήνες από αμίαντο(κάτι που εγώ και φαντάζομαι οι περισσότεροι αγνοούν)

και αναρωτιέμαι: αν όντως είναι σοβαρότατο θέμα δημοσιάς υγείας και αν πρέπει να αντικατασταθούν (τρελό σενάριο με τα οικονομικά του κάθε δήμου στο κόκκινο)

επίσης είναι δυνατόν για τέτοιο σοβαρό θέμα να μην έχει ακουστεί τίποτα παραέξω;μου φαίνεται παρανοϊκό αν όντως ισχύει :confused:

Ναι... ελέγχεται καθημερινά από τις αξιόπιστες ελληνικές αρχές...

Σαν στην Σταμάτα ( είναι και Βόρεια Προάστια μην χέσω ) που το 2011 για 2 μήνες μόνο το νερό της βρύσης ήταν εντελώς ακατάλληλο ( βακτήρια και λοιπά, ευρέθει ολόκληρο νεκρό πόνυ λέει στην γεώτρηση... ) και δεν ειδοποίησαν για τίποτα, δεν παραδέχονταν τίποτα, πήγαν να το καλύψουνε, και φυσικά αφότου καταγγέλθηκε τυχαία έπεσε πολύ χλώριο από λάθος του τεχνικού και για 2 εβδομάδες έπινες χλωρίνη και όχι νερό....

ναι,λάθη συμβαίνουν αλλά τι μπορούμε να κάνουμε;τα εμφιαλωμένα δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου πάντως

αυτό με το αμίαντο είναι το πιο σοβαρό θέμα γιατί το νερό χρησιμοποιείται σχεδόν παντού

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μιας και μενω χωριο και μας δινουν νερο απο τοπικη γεωτρηση

εδω και καιρο εχω βαλει το ενα ομως (οχι το διπλο πακετο που δειχνει) ο

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] και μαζευω απιστευτες ποσοτητες χωματος.

Συντομα που θα προσθεσω και ενα πιεστικο (ανοιγει μια βρυση και ψοφανε ολες)

θα βαλω την τριπλετα πανω στην κουζινα και σκεφτομουν να προσθετα κατω

μαζι με το σπαγκο και ενα μικρο δοχειο χαλαζια για τα αλατα.

Link to comment
Share on other sites

και αυτός που παρουσίαζε στην τιβι το νερό με όζον,γιατρός είναι,3πλο πτυχιούχος όπως διατείνεται :hehe:

από όσο ξέρω αυτό ισχύει αλλά έχασε την άδεια του μετά απο κάποιο περιστατικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Βάλτε ένα τέτοιο στην κεντρική παροχή 50 -60 € κάνει

137a.jpg

Γιάγκο, επειδή θα το παραγγείλω την άλλη εβδομάδα, θα έχω θέμα με την πίεση; Ρωτάω επειδή αυτά που έχουν ενεργό άνθρακα, μειώνουν αρκετά την πίεση. Μην έχουμε θέμα στο ντους και τρέχει τόσο λίγο που δε θα μπορούμε να κάνουμε μπάνιο.... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο, επειδή θα το παραγγείλω την άλλη εβδομάδα, θα έχω θέμα με την πίεση; Ρωτάω επειδή αυτά που έχουν ενεργό άνθρακα, μειώνουν αρκετά την πίεση. Μην έχουμε θέμα στο ντους και τρέχει τόσο λίγο που δε θα μπορούμε να κάνουμε μπάνιο.... :unsure:

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά είναι πάρα πολλά τα χρήματα που ζητάει. Περίπου 50 - 60€ έχουν τα 2.

Το 3ο για τα άλατα νομίζω δεν το χρειάζεσαι. Είναι φτιαγμένο για υφάλμυρα

Ρώτησε εδώ

ΓΕΝΙΚΗ ΦΙΛΤΡΩΝΦίλτρα νερού

Κάστορος 35 Πειραιάς, Τ.Κ. 18545

Δήμος Πειραιά, Νομός Αττικής

Τηλ.: 2104132805

Φαξ: 2104132806

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά είναι πάρα πολλά τα χρήματα που ζητάει. Περίπου 50 - 60€ έχουν τα 2.

Αυτά είναι μαζί με τα 3 πρώτα φυσίγγια. Δεν ξέρω αν αυτό που λες είναι το ίδιο, απλά το διευκρινίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το θέμα.

Τα φίλτρα αυτά που βάζετε είναι για τα άλατα και πιθανώς προσροφούν και πιθανά σωματίδια (χώμα κλπ.).

1. Το νερό στην Αθήνα έχει πολύ χαμηλή σκληρότητα και δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα.

2. Δεν πιστεύω ότι φιλτράρονται ιδιαίτερα α πραγματικά βλαβερά συστατικά που πιθανώς έχει το νερό (βαρεα μεταλλα)

3. Η αντίστροφη όσμωση δεν παράγει πόσιμο νερό (χρείαζονται κάποια άλατα για να είναι πόσιμο, το απεσταγμένο δεν πίνεται για παράδειγμα, έχω την εντύπωση ότι διαταράσσει την ισορροπία καλίου-νατρίου και προκαλεί στομαχικές διατααχές, με κάθε επιφύλαξη, βαριέμαι ν το γκουγκλάρω!). Λογικά οι κάθε λογής αφαλατωτές θα έχουν κάποιο στάδιο που ξαναδιαλυτοποιείται αλατι στο νερό ώστε να γίνει πόσιμο.

4. Ο αμίαντος είναι βλαβερός κυρίως όταν εισπνέεται, και οι καρκινογενέσεις που προκαλεί αναφέρονται κυρίως όταν εισπνέεται.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το θέμα.

Τα φίλτρα αυτά που βάζετε είναι για τα άλατα και πιθανώς προσροφούν και πιθανά σωματίδια (χώμα κλπ.).

1. Το νερό στην Αθήνα έχει πολύ χαμηλή σκληρότητα και δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα.

2. Δεν πιστεύω ότι φιλτράρονται ιδιαίτερα α πραγματικά βλαβερά συστατικά που πιθανώς έχει το νερό (βαρεα μεταλλα)

3. Η αντίστροφη όσμωση δεν παράγει πόσιμο νερό (χρείαζονται κάποια άλατα για να είναι πόσιμο, το απεσταγμένο δεν πίνεται για παράδειγμα, έχω την εντύπωση ότι διαταράσσει την ισορροπία καλίου-νατρίου και προκαλεί στομαχικές διατααχές, με κάθε επιφύλαξη, βαριέμαι ν το γκουγκλάρω!). Λογικά οι κάθε λογής αφαλατωτές θα έχουν κάποιο στάδιο που ξαναδιαλυτοποιείται αλατι στο νερό ώστε να γίνει πόσιμο.

4. Ο αμίαντος είναι βλαβερός κυρίως όταν εισπνέεται, και οι καρκινογενέσεις που προκαλεί αναφέρονται κυρίως όταν εισπνέεται.

Τα φίλτρα είναι κυρίως για το χλώριο

Γιατί απαγορεύθηκε ο αμίαντος στους φούρνους;

Υπάρχουν άνθρωποι που τραβάνε μυτιές στο ψωμί; : P

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το θέμα.

Τα φίλτρα αυτά που βάζετε είναι για τα άλατα και πιθανώς προσροφούν και πιθανά σωματίδια (χώμα κλπ.).

1. Το νερό στην Αθήνα έχει πολύ χαμηλή σκληρότητα και δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα.

2. Δεν πιστεύω ότι φιλτράρονται ιδιαίτερα α πραγματικά βλαβερά συστατικά που πιθανώς έχει το νερό (βαρεα μεταλλα)

3. Η αντίστροφη όσμωση δεν παράγει πόσιμο νερό (χρείαζονται κάποια άλατα για να είναι πόσιμο, το απεσταγμένο δεν πίνεται για παράδειγμα, έχω την εντύπωση ότι διαταράσσει την ισορροπία καλίου-νατρίου και προκαλεί στομαχικές διατααχές, με κάθε επιφύλαξη, βαριέμαι ν το γκουγκλάρω!). Λογικά οι κάθε λογής αφαλατωτές θα έχουν κάποιο στάδιο που ξαναδιαλυτοποιείται αλατι στο νερό ώστε να γίνει πόσιμο.

4. Ο αμίαντος είναι βλαβερός κυρίως όταν εισπνέεται, και οι καρκινογενέσεις που προκαλεί αναφέρονται κυρίως όταν εισπνέεται.

Βασικά εγώ δεν το θέλω για Αθήνα. Επειδή έτυχε όμως να βρεθώ σε κάποια έκθεση με φίλτρα, ήταν μια εταιρία που είχε στα εκθέματα χρησιμοποιημένα φίλτρα από όλη την Ελλάδα και φυσικά πολλά από την Αθήνα. Μακράν το χειρότερο από όλη την Ελλάδα ήταν της Χαλκίδας, σε σημείο που απορούσες γιατί υπάρχουν Χαλκιδαίοι άνω των 40 ετών... Από τα της Αθήνας, το Χαλάνδρι είχε χάλια νερό, η Βούλα και μετά κάποιες άλλες περιοχές με μικρότερες διακυμάνσεις όμως.

Όσον αφορά τώρα στο παραπάνω, φιλτράρει σωματίδια μεγαλύτερα των 20μ. Δεν ξέρω αν είναι αρκετό, αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το τίποτα.

Ο ενεργός άνθρακας που έχει, εξουδετερώνει το χλώριο, το σημαντικότερο πιστεύω.

Τέλος, το φίλτρο αλάτων, δεν εξαφανίζει τα άλατα, αλλά κόβει τα πολλά ώστε να μην καταστρέφονται οικιακές συσκευές. Υπάρχουν άλλα που βγάζουν νερό μη πόσιμο, όχι όμως το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα είναι κυρίως για το χλώριο

Γιατί απαγορεύθηκε ο αμίαντος στους φούρνους;

Υπάρχουν άνθρωποι που τραβάνε μυτιές στο ψωμί; : P

Από παντού έχει απαγορευτεί :)

Ο λόγος είναι κυρίως το ότι δεν μπορείς να πάρεις χαμπάρι την παρουσία του στην ατμόσφαιρα, και το όριο ασφαλείας είναι 1 ίνα ανά κυβικό μέτρο αν θυμάμαι καλά (=0 :p).

Απλά ρε παιδί μου αν δεις ένα ελενίτ, και να το πιάσεις δεν θα πεθάνεις! Δηλαδή δεν είναι κάτι ιδιαίτερα τοξικό σαν να σου πέσει στο χέρι π.χ. βενζόλιο.

Βασικά εγώ δεν το θέλω για Αθήνα. Επειδή έτυχε όμως να βρεθώ σε κάποια έκθεση με φίλτρα, ήταν μια εταιρία που είχε στα εκθέματα χρησιμοποιημένα φίλτρα από όλη την Ελλάδα και φυσικά πολλά από την Αθήνα. Μακράν το χειρότερο από όλη την Ελλάδα ήταν της Χαλκίδας, σε σημείο που απορούσες γιατί υπάρχουν Χαλκιδαίοι άνω των 40 ετών... Από τα της Αθήνας, το Χαλάνδρι είχε χάλια νερό, η Βούλα και μετά κάποιες άλλες περιοχές με μικρότερες διακυμάνσεις όμως.

Όσον αφορά τώρα στο παραπάνω, φιλτράρει σωματίδια μεγαλύτερα των 20μ. Δεν ξέρω αν είναι αρκετό, αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το τίποτα.

Ο ενεργός άνθρακας που έχει, εξουδετερώνει το χλώριο, το σημαντικότερο πιστεύω.

Τέλος, το φίλτρο αλάτων, δεν εξαφανίζει τα άλατα, αλλά κόβει τα πολλά ώστε να μην καταστρέφονται οικιακές συσκευές. Υπάρχουν άλλα που βγάζουν νερό μη πόσιμο, όχι όμως το συγκεκριμένο.

Είναι πολύ καλή περίπτωση το φίλτρο για να φιλτράρει χώματα κλπ. Στην Αθήνα μετά από διακοπές της ΕΥΔΑΠ το νερό είναι καφέ, ε το αφήνεις να τρέξει, αλλά καλύτερα αφού το αφήσεις να τρέξει κάνα 10 λεπτο να το φιλτράρεις μετά.

Τώρα για το χλώριο, επίσης δημιουργεί γεύση, που δεν έχει τόσο έντονη στο Άθενς. Επίσης το χλώριο είναι επικίνδυνο όταν το εισπνέεις (π.χ. όταν κάνεις καυτό ντους), όχι όταν το πίνεις, τουλάχιστον στη συγκέντρωση που -πρέπει να- έχει στο νερό.

Δεν ξέρω όμως πόσο καλή ιδέα είναι να βάλεις το φίλτρο σε κεντρική παροχή και όχι π.χ. μόνο στην κουζίνα. Αν γίνει διακοπή και βγάλει χώματα, δεν θα στο μπουκώσει αμέσως? Πώς θα καθαρίσεις την εγκατάσταση? Επίσης όλο το νερό που λιμνιάζει στις σωλήνες μπορεί να αναπτύξει μικροοργανισμούς, αφού δεν θα υπάρχει χλώριο.

Προσωπικά επειδή εδώ στο UK το νερό μου βρωμάει παίρνω εμφιαλωμένο. Το εμφιαλωμένο έχει το πρόβλημα όχι του PET πλαστικού αλλά της κόλλησης του πλαστικού. Αν δείτε όλα τα μπουκάλια έχουν μια μικρή γραμμή 'κόλλας'. Αυτή διαλυτοποιείται με τη ζέστη και περνάει στο νερό, και φυσικά προκαλεί καρκίνο. Το PET σαν PET νομίζω είναι αρκετά αδρανές. Στην Ελλάδα επειδή συνήθως η αποθήκευση δεν γίνεται σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία, δεν θα προτιμούσα εμφιαλωμένο. Στην Αγγλία πιστεύω είναι λίγο πιο ασφαλές.

Έχω δοκιμάσει ένα φίλτρο της Brita που μπαίνει στο δοχείο νερού της καφετιέρας μου. Το έκανα αυτό διότι μετά από 3 μήνες ήθελε αφαλάτωση (το νερό είναι ... πάνβαρο), όταν στην Αθήνα την αφαλάτωνα κάθε 1 χρόνο. Δεν ξέρω πώς φιλτράρει αυτό αλλά όντως ο esprέσος βρώμαγε στην αρχή, και έστρωσε μετά από 4-5 μέρες. Το θετικό βέβαια είναι ότι μετά από 3 μήνες δεν έχω μπλοκαρίσματα από άλατα.

Ένα άλλο στοιχείο που πίνουμε αβέρτα και το έχω δει σε δικές μου μετρήσεις σε νερό είναι ο χαλκός, προφανώς λόγω των σωλήνων. Δεν έχω ψάξει για όριο βέβαια, πιστεύω η συγκέντρωση παρ'όλο που είναι μεγάλη δεν ξεπερνάει τα όρια. Και σίγουρα είναι καλύτερο από αμίαντο :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σχετικά καλό άρθρο για τον απλό αναγνώστη: :p

http://www.waterlabs.gr/yliko/chlorine_byproducts.pdf

Το ερώτημά μου εμένα είναι:

με τα φίλτρα αυτά, δεδομένου ότι το ελεύθερο χλώριο δεν είναι τόσο επιβλαβές, αν υπάρχει ελεύθερο, και ότι ό,τι είναι να κάνει τό 'χει κάνει πριν φτάσει στο φίλτρο (τα οργανοχλωριωμένα δηλαδή), τι ακριβώς φιλτράρουμε? Φιλτράρουν αυτά τα φίλτρα τα οργανοχλωριωμένα και γενικότερα τα διάφορα παραπροϊόντα? (δεν το ξέρω αυτό, δεν ξέρω πολλά από φίλτρα!).

Εχεις να προτινεις κανα φιλτρο για uk?

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

http://www.buxtonwater.co.uk/

:p

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.