Jump to content



Αγορά από Mindfactory.de


The_Blade

Recommended Posts

έχει κανείς εμπειρία όσον αφορά:

1) πόσο θα είναι τα μεταφορικά για 1-2 κάρτες γραφικών

2) τι τρόπους πληρωμής δέχονται

3) πόσο καιρό κάνουν να έρθουν τα πράγματα

όποιος μπορεί ας βοηθήσει, ή αν ξέρει κάποιο άλλο ευρωπαικό κατάστημα με καλές τιμές που να στέλνει Ελλάδα ας το πει., (εκτός amazon.co.uk, το οποίο στις vga δεν έχει καλές τιμές).

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς εμπειρία όσον αφορά:

1) πόσο θα είναι τα μεταφορικά για 1-2 κάρτες γραφικών

2) τι τρόπους πληρωμής δέχονται

3) πόσο καιρό κάνουν να έρθουν τα πράγματα

όποιος μπορεί ας βοηθήσει, ή αν ξέρει κάποιο άλλο ευρωπαικό κατάστημα με καλές τιμές που να στέλνει Ελλάδα ας το πει., (εκτός amazon.co.uk, το οποίο στις vga δεν έχει καλές τιμές).

thank you for your mail.

You have to pay 29,99 € for each package. Larger items as e.g. towers are shipped seperately in general because of some logistical reasons, so because of your shopping card you have to pay 59,98 €.

To επάνω ήρθε ώς απάντηση από πρόσφατο email μου σε αυτούς μιάς και ετοιμάζω λίστα για το νέο πισάκι μου και η παραγγελία θα γίνει σύντομα από κεί. Άν κάνεις και μιά αναζήτηση εδώ στο lab θα δείς ότι στα 30 ευρά είναι τα μεταφορικούλια. Από κεί και πέρα περίμενε 100% απαντήσεις για το 2,3 άν και απόσο γνωρίζω θέλουν ΚΑΤΑΘΕΣΗ και τα πράγματα θα τα παραλλάβεις 100% (είναι εμπιστοσύνης το μαγαζάκι) αλλά ίσως με καθυστέρηση (3-4 βδομαδούλες).

Δεύτερη καλή λύση, επίσης GERMANY είναι το hardwareversand.de. Σε πρόσφατο email μου, μου απάντησαν ότι δέν στέλνουν σε ΝΗΣΙΑ.Δέν γνωρίζω που μένεις.

====

Οι τιμές είναι πράγματι ξεφτίλα και σε προκαλούν σε σχέση με εδώ όταν θές πάνω από ένα 2 πραγματάκια παρόλο που πάντα έχεις στην άκρη του μυαλού σου την λέξη εγγύηση ΠΑΥΛΑ εξωτερικό.

====

Link to comment
Share on other sites

To επάνω ήρθε ώς απάντηση από πρόσφατο email μου σε αυτούς μιάς και ετοιμάζω λίστα για το νέο πισάκι μου και η παραγγελία θα γίνει σύντομα από κεί. Άν κάνεις και μιά αναζήτηση εδώ στο lab θα δείς ότι στα 30 ευρά είναι τα μεταφορικούλια. Από κεί και πέρα περίμενε 100% απαντήσεις για το 2,3 άν και απόσο γνωρίζω θέλουν ΚΑΤΑΘΕΣΗ και τα πράγματα θα τα παραλλάβεις 100% (είναι εμπιστοσύνης το μαγαζάκι) αλλά ίσως με καθυστέρηση (3-4 βδομαδούλες).

Δεύτερη καλή λύση, επίσης GERMANY είναι το hardwareversand.de. Σε πρόσφατο email μου, μου απάντησαν ότι δέν στέλνουν σε ΝΗΣΙΑ.Δέν γνωρίζω που μένεις.

====

Οι τιμές είναι πράγματι ξεφτίλα και σε προκαλούν σε σχέση με εδώ όταν θές πάνω από ένα 2 πραγματάκια παρόλο που πάντα έχεις στην άκρη του μυαλού σου την λέξη εγγύηση ΠΑΥΛΑ εξωτερικό.

====

δηλαδή οι 2 κάρτες γραφικών θα μετρανε για δύο πακέτα ή ένα;

το hardwareversand.de είναι αξιόπιστο; είμαι σε νησί αλλά έχω γνωστούς αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Το hardwareversand.de είναι απολύτως αξιόπιστο και εγώ από κει παίρνω.Επίσης [MENTION=1974]predator[/MENTION] 7

εμένα πριν από κανα μήνα μου στείλανε κανονικά Κρήτη.Είσαι σίγουρος για το ότι δεν στέλνουν σε νησιά ή εννοείς σε μικρότερα;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] οι 2 καρτούλες = 1 πακέτο = 29,99 ευρούλια

Το hardwareversand.de είναι απολύτως αξιόπιστο και εγώ από κει παίρνω.Επίσης @predator 7

εμένα πριν από κανα μήνα μου στείλανε κανονικά Κρήτη.Είσαι σίγουρος για το ότι δεν στέλνουν σε νησιά ή εννοείς σε μικρότερα;

Φίλε μου άν θυμάσαι σε είχα ρωτήσει για την περίπτωσή μου. Τελικά μετά από 2πλό email που τους έστειλα 2 διαφορετικοί ανθρώποι μου είπαν ότι δέν μπορούν να στείλουν σε νησί και συγκεκριμένα ΚΕΡΚΥΡΑ. Δέν ξέρω άν αλλάζει ΚΡΗΤΗ κάτι αλλά σημείωσαν στο email ότι στέλνουν 100% "ATHENS". Δέν τους ξαναρώτησα γιατί ΞΕΝΕΡΩΣΑ είναι η αλήθεια αλλά γενικά το μαγαζάκι είναι αξιόπιστο απόσα έχω διαβάσει εδώ γύρω στο WEB και σύμφωνα με ότι μου πες και μού παν.

Link to comment
Share on other sites

@The_Blade οι 2 καρτούλες = 1 πακέτο = 29,99 ευρούλια

Φίλε μου άν θυμάσαι σε είχα ρωτήσει για την περίπτωσή μου. Τελικά μετά από 2πλό email που τους έστειλα 2 διαφορετικοί ανθρώποι μου είπαν ότι δέν μπορούν να στείλουν σε νησί και συγκεκριμένα ΚΕΡΚΥΡΑ. Δέν ξέρω άν αλλάζει ΚΡΗΤΗ κάτι αλλά σημείωσαν στο email ότι στέλνουν 100% "ATHENS". Δέν τους ξαναρώτησα γιατί ΞΕΝΕΡΩΣΑ είναι η αλήθεια αλλά γενικά το μαγαζάκι είναι αξιόπιστο απόσα έχω διαβάσει εδώ γύρω στο WEB και σύμφωνα με ότι μου πες και μού παν.

Α οι γιατί μου φάνηκε παράξενο...

Link to comment
Share on other sites

Το hardwareversand.de πόσα μεταφορικά χρεώνει; Απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να είναι πολλά διαφορετικά μαγαζιά μαζί (κάτι σαν το Amazon) γιατί παίρνω πολλές τιμές για το ίδιο προϊόν. Πχ.:

y1LMG.png

To "special item" τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορικά χρεώνει 30 και όχι δεν είναι πολλά καταστήματα μαζί.Απλα για κάποιο λόγο βγάζει αυτό το special item που ούτε κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι ακριβως είναι.Μπορεις όμως να ρωτήσεις φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

To "special item" σημαίνει ότι το προϊόν είναι χρησιμοποιημένο ή έχει ανοιχτεί η συσκευασια του ή λείπουν κάποια αντικείμενα (καλώδια κλπ). Γι' αυτό και τα special items έχουν μικρότερη τιμή.

Κάτω από τις φωτογραφίες του προϊόντος, εκεί που γράφει "Unique attributes of this piece:" λέει στα Γερμανικά τι από όλα αυτά συμβαίνει. Κάνε μια μετάφραση και θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. :T: Πάντως με αυτά τα μαγαζιά συμβαίνουν 2 γελοία πράγματα:

1. Το ότι προσθέτεις 30€ στην τιμή τους και πάλι σου έρχεται φτηνότερα από το να αγόραζες από Ελλάδα. Και δε μιλάμε για ακριβά πράγματα, ακόμα και για σχετικά φτηνά όπως ένας ρούτερ.

2. Τα 30€ νταβατζιλίκι. Πάρα πολλά για μια αποστολή εντός ΕΕ και ειδικά όταν χρησιμοποιούν ταχυδρομεία και όχι κούριερς.

Αν έχεις χρόνο γενικά συμφέρουν, αν και δε μου αρέσει η ιδέα που φεύγουν λεφτά στο εξωτερικό, αλλά και από την άλλη δε φαίνεται να προσπαθούν πολύ και τα μαγαζιά εδώ. Tεσπα, σόρρυ για τα οφφτόπικ και το hijacking του thread. :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτίσω και εγώ κάτι.Απο αυτά τα μαγαζιά (mindfactory και το άλλο) άμα αγοράσεις ένα προιόν που κάνει για παραδείγμα 80 ευρώ εμείς που είμαστε απο ελλάδα θα το πληρώσουμε παραπάνω(εννοώ με ελληνικό ΦΠΑ?)

Ευχαριστώ εκ το προτέρων

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το πληρώνεις με φπα Γερμανίας.

απο εκει σε συμφέρει πάντως να κάνεις μια μεγάλη παραγγελία και οχι μονο ενα αντικείμενο γιατι τα μεταφορικά δεν αλλάζουν. μάζεψε κ τπτ φίλους και παρ'τε καμποσα πράγματα ;)

το μόνο κακό ειναι οτι η dhl το στέλνει Ελλάδα κ μετά αναλαμβάνουν τα Ελληνικά ταχυδρομεία ... δεν ερχεται στην πόρτα σου το δεμα

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το πληρώνεις με φπα Γερμανίας.

απο εκει σε συμφέρει πάντως να κάνεις μια μεγάλη παραγγελία και οχι μονο ενα αντικείμενο γιατι τα μεταφορικά δεν αλλάζουν. μάζεψε κ τπτ φίλους και παρ'τε καμποσα πράγματα ;)

το μόνο κακό ειναι οτι η dhl το στέλνει Ελλάδα κ μετά αναλαμβάνουν τα Ελληνικά ταχυδρομεία ... δεν ερχεται στην πόρτα σου το δεμα

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,όντως το μαγαζί συμφέρει γιατί έχει πολύ προσιτές τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,όντως το μαγαζί συμφέρει γιατί έχει πολύ προσιτές τιμές!

τελικά ειναι όντως με Γερμανικο φπα ( inkl. 19% UST: ) κοίταξα την απόδειξη απο μια αγορα που ειχα κάνει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

όχι αλλά πριν αγοράσεις από εκεί ψάξε το amazon.de και το amazon.fr.

έχουν παρόμοιες τιμές , χαμηλότερα μεταφορικά, καλύτερες επιλογές πληρωμής και έχω ακούσει ότι με εταιρικό δεν πληρωνες ΦΠΑ παλιά.

Link to comment
Share on other sites

thanks for the tip, αλλα δυστυχως εχω πεσει στην αναγκη τους γιατι καποια απο τα πραγματα που θελω δεν ειτε δεν τα βρισκω αλλου, ειτε η διαφορα στην τιμη ειναι 15-20%

Link to comment
Share on other sites

Το hardwareversand στελνει με ups tracking ολη τη διαδρομη 3-4 μερες το πολυ, εννοειτε στην πορτα σου. Παλιοτερα τα μεταφορικα ηταν 30 ευρω, τωρα ειναι 19,99, ασχετως ποσου. Η μονη διαφορα αν προκειται για paypal και οχι τραπεζικη καταθεση, ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση χρεωνει 3% επιπλεον.

:patsak:

Link to comment
Share on other sites

λίγο την γνώμη σας boys.

Θέλω να πάρω αυτό το monitor 27" (68,58cm) Asus VG278HE DVI+HDMI LED - Hardware, Notebooks

βγαίνει 440 και κάτι ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και το έμβασμα που θέλει για κατάθεση για να έρθει Ελλάδα. Αλλα επειδή είμαι λίγο προσεκτικός με τις οθόνες σε περίπτωση που μου έρθει με κάνα καμένο pixel ή DOA ή Bleeding η οθόνη θα πρέπει να την στείλω πίσω με τα έξοδα δικά μου ? (άλλο ενα 30αρικο δλδ?). Ρώτησα την ASUS Hellas και δεν καλύπτει οθόνες που δεν έχουν αγοραστεί απο Ελλάδα. Στην Ελλάδα έχει 60 ευρώ παραπάνω το monitor, αλλά με καλύπτει η ASUS Hellas σε περίπτωση προβληματικής οθόνης ή αν χρειαστεί RMA με αντικατάσταση στον χώρο του πελάτη χωρίς να χρεωθώ τίποτα (σαν την πολιτική της LG).

Εσείς τι θα κάνατε ? :slap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.