Jump to content



Τελωνείο και αγορές ebay λιγότερο των 20$


Recommended Posts

Παίδες ρίξτε καμιά ερώτηση στον πωλητή αν αγοράζετε από ebay.

Απ όσο ξέρω το τελωνείο πάει και σύμφωνα με το βάρος (δεν είμαι 100% σίγουρος όμως).

Είχε τύχει να παραγγείλω κάρτα ήχου, για την οποία μου ζητούσαν 200€ εκτελωνισμό (γύρισε πίσω λόγω του ότι από την courier μου στείλανε email το οποίο είδα μετά από 2 μήνες, ότι να ναι φάση...), ωστόσο μόλις μίλησα με το μαγαζί (pro audio star από Αμέρικα) το ξαναστείλανε ως αντικατάσταση ηχητικού εξοπλισμού με μηδενικό κόστος εκτελωνισμού.

Επίσης κατόπιν συνεννόησης με τον πωλητή αρκετές φορές έχω λάβει αντικείμενα ως δώρο (πάλι δεν μπορεί να επέμβει τελωνείο)

Τέλος εκ πείρας, προτιμήστε αποστολές με UPS...

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Τέλος εκ πείρας, προτιμήστε αποστολές με UPS...

Καλή τύχη

Πλάκα μας κάνεις.

Και τα 80ντάρια του εκτελωνιστή θα τα πληρώσεις εσύ ?

Τέρμα τα δώρα , τα free samples και ότι άλλο.

Το θέμα εδώ είναι πολύ καλογραμμένο και συμφωνεί με το σήμερα σε ότι έχει σχέση EMS και ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μας κάνεις.

Και τα 80ντάρια του εκτελωνιστή θα τα πληρώσεις εσύ ?

Τέρμα τα δώρα , τα free samples και ότι άλλο.

Το θέμα εδώ είναι πολύ καλογραμμένο και συμφωνεί με το σήμερα σε ότι έχει σχέση EMS και ΕΛΤΑ.

Μου έχουν έρθει το λιγότερο 10-15 φορές πράγματα από Αμερική, χονγκ κονγκ κτλ και ούτε μια φορά δε μου ζητήθηκε εκτελωνισμός για το παραμικρό (όλα από e-bay, με UPS και παραλαβή από ελτά). Μια και μοναδική φορά μου στείλανε με fedex και αναγκάστηκα να πληρώσω τριπλά μεταφορικά, εκτός των 200€ που μου ζητάγανε για εκτελωνισμό και καλά...

Βλέπεις το πακέτο ήρθε, έμεινε 1-2 μήνες, δε θυμάμαι κιόλας και για να μου το ξαναστείλουν θέλανε δικαιολογημένα από το μαγαζί τα μεταφορικά της επιστροφής και της επαναποστολής. Όταν ήρθα σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν πως θα το ξαναστείλουν. Σε αυτό το σημείο τους ζήτησα αν είναι εύκολο να στείλουν με UPS. Τώρα αν εσύ το θεωρείς θαύμα πως μετά από λίγο καιρό το δέμα είχε έρθει στο ταχυδρομείο του χωριού μου, με UPS και χωρίς να μου ζητήσει κανείς τίποτα παραπάνω, τι να πω...

Επίσης σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω πως έχω κάνει τον τέλειο οδηγό για παραγγελίες από το εξωτερικό.

Τις εμπειρίες μας καταθέτουμε όλοι στο forum για να ενημερώσουμε όσο το δυνατών περισσότερους μπας και αποφύγουν τα λάθη που κάναμε εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Lol, καλά εντάξει. USPS εννοείς, όχι UPS :p

H UPS πρώτον δεν θα έφερνε ποτε και για κανενα λόγο το οτιδήποτε στο ταχυδρομείο του χωριού σου και δεύτερον ακόμη και έγγραφα να σου έστελναν από το τελωνείο δεν θα γλύτωνες παρά μόνο αν ήσουν ο Chuck Norris ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, USPS ήτανε αυτό που αναφέρω (πέρασε καιρός από τότε :p)

Ωστόσο δεν είμαι 100% σίγουρος αν όλα όσα είχα πάρει είχαν έρθει με usps (όταν ανέβω χωριό θα το τσεκάρω από περιέργεια)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τώρα που ευθυγραμμιστήκατε ο Αρης με την Αφροδίτη, και μπορούμε να συνεννοηθούμε, εχω και εγώ καλά νέα, ότι τα πράγματα θα εκτελωνιστούν στις επόμενες μέρες.

Η μόνη απορία μου έχει να κάνει εάν πέρα του ΦΠΑ, θα εχω και χρέωση του εκτελωνισμού.

Και ποια θα είναι στην μορφή ενός δέματος με ένα προϊόν, αλλά και στην περίπτωση τέσσερα προϊόντα ανά δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκέφτομαι να πάρω ενα ζευγάρι παπούτσια απο ebay αξίας 55 ευρώ αλλα το φοβαμε αν θα χρεωθώ τελωνείο διοτι ειναι δέμα δεν ειναι φάκελος...λετε να πληρωσω?

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη απορία μου έχει να κάνει εάν πέρα του ΦΠΑ, θα εχω και χρέωση του εκτελωνισμού.

Και ποια θα είναι στην μορφή ενός δέματος με ένα προϊόν, αλλά και στην περίπτωση τέσσερα προϊόντα ανά δέμα.

Για την αξία των δεμάτων που αναφέρεις (μαζί με τα μεταφορικά, προστίθονται), πληρώνεις το ΦΠΑ εφ'όλου του ποσού και τέλη εκτελωνισμού (11€).

Σαν δέμα πάει, όχι το πόσα κομμάτια είχε μέσα.

Απο US με USPS First Class Mail International

Δύσκολα θα σταματήσει αλλά δεν έχεις και tracking έτσι, μπορεί εύκολα να χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για την αξία των δεμάτων που αναφέρεις (μαζί με τα μεταφορικά, προστίθονται), πληρώνεις το ΦΠΑ εφ'όλου του ποσού και τέλη εκτελωνισμού (11€).

Σαν δέμα πάει, όχι το πόσα κομμάτια είχε μέσα.

Δύσκολα θα σταματήσει αλλά δεν έχεις και tracking έτσι, μπορεί εύκολα να χαθεί.

Σε περιπτωση που χαθει δεν με προστατευει το ebay η κατι τετοιο?

Δηλαδη παει χαθηκε αντε γεια δεν περνω φραγκο?

Με φρικαρες λιγο τωρα...:p

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που χαθει δεν με προστατευει το ebay η κατι τετοιο?

Δηλαδη παει χαθηκε αντε γεια δεν περνω φραγκο?

Με φρικαρες λιγο τωρα...:p

Φυσικά και όχι. Αν χαθεί ενώ έχεις ζητήσει αποστολή χωρίς ασφάλιση και χωρίς tracking, πως θα σε καλύψει; Κανείς δεν ξέρει που είναι το δέμα, ούτε την αξία του. Έτσι μπορείς να το παραλάβεις και να ισχυριστείς ότι δεν το παρέλαβες ποτέ. Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Είναι στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή εκεί. Αν είναι μονοψήφια ποσά, μπορεί και να σε αποζημιώσει, αλλά συνήθως θα απαντήσει πως η μέθοδος αποστολής που επέλεξες δεν περιέχει ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες υπηρεσιες αποστολης σου παρεχουν ασφαλεια?

Τοσες φορες παντως που εχω παραγγειλει πραγματα με απλο ταχυδρομειο ηρθαν Standard Intl's Shipping nomizv λεγετε που νομιζω ειναι χειροτερο απο usps και δεν ειχα προβλημα...

μπορω να εποικηνονησω με τον πωλητη και να το στειλει με διαφορετικο τροπο?

Αν ζητησω αποστολη με ασφαλιση και tracking number ποσο περιπου ειναι τα εξοδα αποστολης η εξαρταται απο το βαρος?

Χανονται συχνα δεματα τετοιας αξιας? δεν εχω ακουσει εγω παντως τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για την αξία των δεμάτων που αναφέρεις (μαζί με τα μεταφορικά, προστίθονται), πληρώνεις το ΦΠΑ εφ'όλου του ποσού και τέλη εκτελωνισμού (11€).

Το νούμερο μου αρέσει.. αλλά παίζει και κάτι άλλο, εφόσον τα δέματα στάλθηκαν ταυτόχρονα από δυο διαφορετικούς αποστολείς αλλά πιάστηκαν και ταυτόχρονα, δεν είναι λογικό να χρεωθώ με μια πράξη εκτελωνισμού και για τα δυο ?

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο μου αρέσει.. αλλά παίζει και κάτι άλλο, εφόσον τα δέματα στάλθηκαν ταυτόχρονα από δυο διαφορετικούς αποστολείς αλλά πιάστηκαν και ταυτόχρονα, δεν είναι λογικό να χρεωθώ με μια πράξη εκτελωνισμού και για τα δυο ?

Σε καμία περίπτωση. 20 δέματα να ήταν, 20 φορές θα πλήρωνες.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έπιασα το ΤΖΑΚ ΠΟΤ διότι ήρθαν και τα δυο με ένα έγγραφο εκτελωνισμού.

Πέρα από τις αρχικές αξίες οι οποίες προστέθηκαν σε μια 96+125=221$ μετατράπηκαν σε ευρό με 1.29,

και έτσι έχουμε 170 ευρό, στα οποία για συνολικό βάρος 3.5 κιλά προστεθήκαν άλλα 70 ευρό,

και αίσιος φτάσαμε τα 241 ευρό.

Έπειτα φορτώθηκε εισαγωγικός φόρος TARIC 2,5% (εισαγωγή ηλεκτρονικών) 6€

Στην σούμα να το και το 23% 56,81€

Πάρε και ένα ΔΕΤΕ 2,57€

Αρχική σούμα = 65€

Έρχονται τα δέματα στο ταχυδρομείο του Βόλου, τρώει και άλλα 14,76 διότι λέει έχει γραφειοκρατία, θα επιστρέψουν τα έντυπα πληρωμής στο τελωνείο, και πρέπει να αμειφτούν..

Και η τελική σούμα έφτασε τα 79,76.

Παίρνω τηλέφωνο στην Θεσσαλονίκη, και λέω.. ρε παιδιά μήπως έγινε λάθος εκτίμηση στα μεταφορικά ?

Οχι λεει... εμείς έχουμε καταλόγους μεταφορικών βάση βάρους.

Ναι αλλά εδώ τα πράγματα ήρθαν μέσω ταχυδρομείου EMS μήπως με χρεώνεται σαν να τα πήρα με κούριερ ?

Απάντηση τελωνείου ... η EMS είναι κούριερ. :giveup:

Τώρα άμα αναρωτηθεί κανένας τι είχαν τα δέματα, θα σας πω, δεν το κρατάω μυστικό.

Στην ουσία δωρεάν δείγματα για παρουσίαση στο ίντερνετ, ένα μικρο πολύμετρο και μια αμπεροτσιμπίδα με δυο KIT USB καλώδια (data logging).

Και το άλλο πακέτο είχε ένα καπασιτόμετρο.

Το μάθημα από την ιστορία είναι ότι κάθε λεπτομέρεια παίζει ρόλο.

Το ότι έψαχνα πρωινιατικα για δανεικά ώστε να καλύψω το ποσό είναι μια άλλη ιστορία.

Πάντως τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έφερα πάνω απο 40 κουτες απο Ιαπωνία,Αμερική και Αυστραλία οταν εφτιαχνα μια ρετρο συλλογή

ΕΤΥΧΕ και δεν εδωσα τπτ ποτε περαν των δασμών. Ολα ομως ηταν με EMS. Επισης ρούχα,παπούτσια και γυαλία ηλίου. <-- Αυτα απο US.

Μια φορά με μπλόκαραν για USPS Priority και μολις εστειλα με FAX την συναλλαγή αξίας 56 δολλαρίων το εδιωξαν την άλλη μερα.

Παιζει ρολο τι θα πάρεις, πως θα το φέρεις και σε ποιόν θα πέσεις.

Μια φορα εγινε ΜΛΚ και αυτό γιατι ο στοκος μου έστειλε απο Καναδα με UPS 2 κωλ@αντάπτορες για 5.25.

Πηγα στο αεροδρόμιο. Εκανα εκτελωνισμο μονος μου. Αφου εξηγησα σε 4 ατομα τι ηταν αυτο που πηρα.

Εκαψα βενζινη πηγαινε. Εκαψα βενζινη γυρνα. Χαλασα και κανα 10αρικο να φαω εκει. Διοτι μολις τελειωσε το process επρεπε να περιμένω και απέναντι περιπου 50 λεπτα στα γραφεία να τελειώσουν τα χαρτια.

Δεν εχω παράπονο ομως. Πνιγοντουσαν στην κυριολεξία. Τρεχανε σαν τρελοί. Και με εξυπηρετήσανε σωστα και με ευγένεια.

Αποτελεσμα. Για πραματα αξιας 96 δολλαρίων Καναδα (επειδη ηρθαν με UPS) πληρωσα κανα 40άρι συν ολα τα αλλα εξοδα. Γι αυτο προσοχη.

Αν δεν εκανα τα παραπάνω μονος μου επρεπει να πληρώσω περιπου 225 ευρώ να τα κανουν εκείνοι. Οπότε ειπα να παω μια βόλτα στα Σπάτα.

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ προβλημα με

First Class,Priority Mail,China EMS,China Post,Honk Kong Post,HK Speedpost,Australia EMS,USPS Canada Post Express,New Zealand Post.

Εχω στειλει πράματα. Σε ολες τις ηπείρους. Ακόμα και Αφρική. Ρωσσία, Βραζιλία,Αυστραλία. Ολα πήγαν στην ώρα τους και πολυ γρήγορα. Με κανονικα ΕΛΤΑ

και συστημενα. Τα ΕΛΤΑ δουλευουν ΤΕΛΕΙΑ.

Γενικα για αγορές ΕΚΤΟΣ ΕΕ προτιμάτε EMS ή πάντα τον κρατικό φορέα της εκάστοτε χώρας.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.