Jump to content



Οθόνη Kaputen καινούργια ή επισκευή;


jkanaks

Recommended Posts

Για σας Gurus των panel. η κατάσταση έχει ως εξής. Η πιστή μου LG Flatron L246WH-BN εχτές παρέδωσε πνεύμα (αναβοσβήνει η λυχνία του power on). Επικοινώνησα με το άψογο service της LG και μου είπαν ότι με κόστος 15ε την παραλαμβάνουν από το χώρο μου την τσεκάρουν και την επιστρέφουν. Αν δεχτώ επισκευή δεν μου χρεώνουν ούτε τα 15 ευρα.

Παρόλα αυτά λέω να μην ασχοληθώ και να πάω σε κάτι καινούργιο. Έψαχνα για Dell στις 24' αλλά βλέπω ότι στα χαρτιά είναι πιο κάτω από την γριά LG!!! Μάλλον κάτι δεν λέω καλά... μήπως επειδή η Dell είναι IPS ακόμα και με μεγαλύτερο responce time δεν έχει gosting;

Η native της LG είναι

Native: 1920 x 1200

Responce Time: 5 ms

Ενω η Dell UltraSharp U2412M

Native: 1920 x 1200

Responce Time: 8 ms

Την οθόνη την θέλω αποκλειστικά και μόνο για gaming, τι προτείνετε υπάρχει κάτι καλό εκεί έξω στις 24' και με budjet <= 300e;

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια βρήκες ευκαιρία να αλλάξεις οθόνη ε:haha:

Παίζεις fps?

Αν θέλεις οθόνη αποκλειστικά για gaming θα σου πρότεινα να πας σε 120hz. Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι έχει μεγάλη διαφορά(παίζω κυρίως fps), οι κινήσεις είναι smooth, το tearing είναι παρελθόν, το input lag από το vsync το ίδιο γιατί απλά δεν χρειάζεται να το ενεργοποιήσεις. Ακόμα και αν δεν ποιάνεις πάνω από 60hz καταλαβαίνεις τις διαφορές. Παλιότερα είχα μια dell u2410 που θυμίζεται για την ποιότητα της εικόνας της αλλά όχι τόσο για την ταχύτητα της και ας είχε gaming mode. Μπορείς να πας στην dell αν θέλεις και ταυτόχρονα να έχεις πιο πλούσια χρώματα αλλά να ξέρεις ότι το ghosting, tearing (αν έχεις καλή κάρτα και πιάνεις πάνω απο 60fps) και input lag θα είναι παρών... το αν θα τα παρατηρείς είναι θέμα του κάθε ανθρώπου, εγώ τα έβλεπα στην 2410.

Τώρα είμαι κάτοχος αυτής και που είχε πάρει λίγο χρόνο να την calibraro γιατί όταν πας από ips σε tn σου φαίνεται κάπως στην αρχή, τώρα όμως είμαι μια χαρά και το gaming καλύτερο από ποτέ. Ξέρω ότι κάθε φορά που με σκοτώνει κάποιος στο battlefield δεν ήταν λόγω αργής οθόνης. Σύντομα θα την πουλήσω όμως για να πάω σε [ame=http://www.amazon.co.uk/Asus-VG278HE-Widescreen-Multimedia-1920x1080/dp/B008IER7BU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1346228597&sr=8-1]αυτήν[/ame] (είναι 144hz:banging:) αλλά δεν με αφορά αυτό, όσο το μέγεθος(27άρα).

Θα χρειαστεί όμως να δώσεις κάτι παραπάνω, η benq στο amazon που είναι φτηνότερα έχει γύρω στα 350 μαζί με μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Χεχχε ετσι είναι ευκαιρία έψαχνα για αλλαγή :nerd:

Ναι FPS/RTS κυρίως. Για Gaming να προσανατολιστώ σε IPS ή TN Panel έχω μπερδευτεί ;

Η Benq είναι μακράν ότι ποιο designατο εχω δεί σε monitor φοβερή!!! αλλα δεν είναι για το πορτοφόλι μου :-( Ti λές για την Asus VE248H;

Link to comment
Share on other sites

Για σας Gurus των panel. η κατάσταση έχει ως εξής. Η πιστή μου LG Flatron L246WH-BN εχτές παρέδωσε πνεύμα (αναβοσβήνει η λυχνία του power on). Επικοινώνησα με το άψογο service της LG και μου είπαν ότι με κόστος 15ε την παραλαμβάνουν από το χώρο μου την τσεκάρουν και την επιστρέφουν. Αν δεχτώ επισκευή δεν μου χρεώνουν ούτε τα 15 ευρα.

Ακόμα και να μη χρειαστείς να πληρώσεις τα 15 ευρά,στο service της LG θα αλλάξουν ολόκληρη την πλακέτα και θα στην χρεώσουν πανάκριβα,οπότε μην ασχοληθείς.

Σε ποια πόλη βρίσκεται "η γριά"; Ίσως να μπορώ να κάνω κάτι για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Χεχχε ετσι είναι ευκαιρία έψαχνα για αλλαγή :nerd:

Ναι FPS/RTS κυρίως. Για Gaming να προσανατολιστώ σε IPS ή TN Panel έχω μπερδευτεί ;

Η Benq είναι μακράν ότι ποιο designατο εχω δεί σε monitor φοβερή!!! αλλα δεν είναι για το πορτοφόλι μου :-( Ti λές για την Asus VE248H;

Καλή η Asus γρήγορη και με καλές κριτικές. Προσωπική μου άποψη είναι όμως ότι: ΤΝ Panel αξίζει μόνο αν πας σε 120hz αλλιώς πας σε IPS γιατί οι διαφορές στην ταχύτητα είναι μικρές (με τα απλά TN) όπως τα έχουν κάνει τα IPS, έχουν εξελιχθεί αρκετά σε σχέση με πριν από 4+ χρόνια και μονόδρομος στα λεφτά σου είναι η dell.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Th3Beh0ldeR όσο κοιτάω την Benq τόσο με τρελένει μου έβαλες φιτιλιές, μπορεί να κάνω κράτει να μαζέψω κανα φράγκο και να πάρω αυτήν. Απο εγγύηση τι λέει; Αντιπροσωπεία; Αν την πάρω απ έξω θε με σαπορτάρουν; Πρόσφατα πείρα Sony Xperia P από το Amazon.De και η ελληνική αντιπροσωπεία ΔΕΝ το σαπορτάρει λέει γιατι είναι γερμανικό!!!!! Ήμαρτον η HTC σε παρόμοια περίπτωση μια χαρά μου το κανε service.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Th3Beh0ldeR όσο κοιτάω την Benq τόσο με τρελένει μου έβαλες φιτιλιές, μπορεί να κάνω κράτει να μαζέψω κανα φράγκο και να πάρω αυτήν. Απο εγγύηση τι λέει; Αντιπροσωπεία; Αν την πάρω απ έξω θε με σαπορτάρουν; Πρόσφατα πείρα Sony Xperia P από το Amazon.De και η ελληνική αντιπροσωπεία ΔΕΝ το σαπορτάρει λέει γιατι είναι γερμανικό!!!!! Ήμαρτον η HTC σε παρόμοια περίπτωση μια χαρά μου το κανε service.

Θα την πάρεις από Amazon Uk που 1ον την έχει ποιο φτηνά από οπουδήποτε αλλού (στην ελλάδα έχει 400 και βάλε) και 2ον έχει απίστευτο support και δεν μιλάω μόνο αν έχει πρόβλημα αλλά ακόμα και αν δεν σου αρέσει την επιστρέφεις χωρίς να σου πούνε και τίποτα. Απλά στην 2η περίπτωση πληρώνεις τα μεταφορικά όπως είναι λογικό.

Αν είσαι Αθήνα μπορώ να στην δείξω πριν την αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αποφάσισες για οθόνη, ίσως μπορείς να ανοίξεις την LG σου για να δείς αν είναι εμφανής η βλάβη (π.χ. σκασμένος/αλλοιωμένος πυκνωτής)

μπορεί να μπορέσεις να το φτιάξεις με λίγα χρήματα και έτσι να είσαι διπλά χαρούμενος ή να κάνεις και κάποιον άλλον χαρούμενο (π.χ. ανηψάκι, φίλο,πώληση σε labίτη)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η ίδια τα έπαιξε πριν ~1 μήνα. Την πήγα σε ηλεκτρονικό, άλλαξε το inverter και 4 πυκνωτές με πολύ λογικό κόστος. Θα σου πρότεινα το ίδιο.

Πόσο σου κόστισε? Ήσουν μπροστά όταν σου άλλαξε το Inverter?

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε τον οδηγό που υπάρχει εδώ στην σελίδα και άμα δεν βγάλεις άκρη τότε πάνε σε ηλεκτρονικό τέτοιες εποχές δεν είναι για καινούριες

http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/epidiorthwsi-mias-samsung-tft-othonis-107393.html

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε τον οδηγό που υπάρχει εδώ στην σελίδα και άμα δεν βγάλεις άκρη τότε πάνε σε ηλεκτρονικό τέτοιες εποχές δεν είναι για καινούριες

http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/epidiorthwsi-mias-samsung-tft-othonis-107393.html

Ωχ πότε ποσταρίστικε αυτό!!! Θενκς θα το δώ, εχτές πάντως ούτε τις βίδες δε μπόρεσα να βρώ για να την ανοίξω, με βλέπω να γίνομαι παρανάλωμα του πυρός :tomato:

Edit: Βρήκα το Service Manual για την LG L246WH-BN που έχει οδηγίες για το άνοιγμα της, θα κλάψουνε ρελέδες σήμερα...

Και τα συμπτώματα της οθόνης είναι ακριβώς αυτά αυτά του DIY, το monitor κανει κανα τέταρτο να ανάψει όταν το έχω σβήσει! Οσο μένει σε stand by mode ανάβει πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο με τα..."καραμελάκια",γιατί αν δεν γνωρίζεις τι να πάρεις,πως να τα αφαιρέσεις και πως να περάσεις καινούρια μπορεί να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.Ζήτα να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια οθόνη, αν θυμάμαι καλά χαλασμένη εδώ και 1+ χρόνο.

το 1920χ1200 μου λείπει.

ΑΝ την επιδιορθώσεις πόσταρε σε παρακαλώ τι και πως... ή αν την πας σε ηλεκτρονικό, πες μου να τις πάμε μαζί.

Εμένα όταν την άνιογες έπαιζε κομπλέ .. μετά από 5 λεπτά έχανε τα χρώματα και έκλεινε.

Όσο ήταν κρύα δλδ την πάλευε.

Επειδή είμαι και εγώ από αθήνα, inform me please!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.