Jump to content



προβλημα με pc


sr4u

Recommended Posts

Καλημέρα

Mayday,Mayday!Ψάχνω εδώ και ένα μήνα πρπ να βρω τι φταίει...

Λοιπόν, το pc μου σβήνει ξαφνικά οταν παίζω games(χωρις bsod).Είναι όμως random το πρόβλημα.Δεν το κάνει πάντα.

Όταν σβήσει όμως δεν ανάβει...πρέπει να κλείσω το διακόπτη του τροφοδοτικού και να βγάλω και το καλώδιο του ρεύματος και να το αφήσω κανα 20λεπτο,αλλιώς δεν ανάβει.

Αρχικά είχα πρόβλημα με τις μπρίζες στο σπίτι.Αν είμουν ξυπόλητος και ακουμπούσα το tower με χτύπαγε το ρεύμα(ελαφρώς).Έφερα ηλεκτρολόγο και μου είπε οτι έχω διαρροή στις μπρίζες και δεν έχω και γείωση.Αφου τα έφτιαξε όλα αυτα,μου χωρισε και κάποιες γραμμες στον πινακα (έβαλε κ άλλες ασφάλειες δλδ) γτ δεν άντεχαν μερικες γραμμες και έπαιφταν οι ασφαλειες.Τώρα δεν με χτυπάει το ρεύμα.

Το τροφοδοτικο το έχω επιστρέψει στην msystems και αυτοι με τη σειρά τους θα μου το επιστρέψουν πισω γτ δεν φταίει τελικά αυτο(δεν βρηκε κατι ο τεχνικος τους,επισης εχω βαλει αλλο τροφοδοτικο για δοκιμη κ παλι τα ιδια).

την motherboard την ειχα παει στο πλαισιο,την ειχαν μια βδομαδα δεν βρηκαν κατι..

Idle θερμοκρασιες με ανοιχτο το πλαινο καπακι του κουτιου 40C, gpu 57C....cpu se load μεχρι 70,gpu se load μεχρι 80-85.(δεν εχω κανει ποτε overclocking,ειναι ολα stock)

το σύστημα μου έχει τα εξής:

Mobo: Gigabyte H67MA-D2H-B3

CPU: Intel I5 2550 με coolermaster hyper 212 plus (με 2 ανεμιστήρες)

PSU: Corsair HX750W (αυτο που ειναι στην msystems),αυτο που εχω βαλει για τεστ ειναι ενα thermaltake 470w παλιο

GPU: Sapphire 6950 2gb

Sound card:asus xonar d2

case: thermaltake armor black

Ram: 2 x 4 gb corsair cmv4gx3m1a1333c9

hdd: ssd intel 330 120gb + 1 seagate 2t sata3 + wd black 1t

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσε ένα stress test με κάποιο πρόγραμμα(Intel Burn Test, furmark κτλπ) τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών και παρατήρησε απο δίπλα ταυτόχρονα με κάποιο monitoring πρόγραμμα πχ AIDA64, CoreTemp, GPU-Z της θερμοκρασίες απο την κάρτα γραφικών και τον επεξεργαστή να δεις αν αγγίζουν το max τους και kill-αρουν τον υπολογιστή. Αλλιώς μάλλον σκέφτομαι ότι οι διαροές στα ρεύματα που είχες "πείραξαν" την μητρική σου, δες μήπως και διακρίνεις με το μάτι κάναν φουσκωμένο πυκνωτή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσε ένα stress test με κάποιο πρόγραμμα(Intel Burn Test, furmark κτλπ) τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών και παρατήρησε απο δίπλα ταυτόχρονα με κάποιο monitoring πρόγραμμα πχ AIDA64, CoreTemp, GPU-Z της θερμοκρασίες απο την κάρτα γραφικών και τον επεξεργαστή να δεις αν αγγίζουν το max τους και kill-αρουν τον υπολογιστή. Αλλιώς μάλλον σκέφτομαι ότι οι διαροές στα ρεύματα που είχες "πείραξαν" την μητρική σου, δες μήπως και διακρίνεις με το μάτι κάναν φουσκωμένο πυκνωτή. ;)

Έχω δοκιμασει πολλα..δεν θυμαμαι να σου πω θερμοκρασιες ακριβως αλλα δεν ηταν ποτε υπερβολικες και το θεμα ειναι οτι σε κανενα τεστ δεν εσβεισε ο υπολογιστης.εχω δοκιμασει heaven dx11 benchmark,memtest,prime95,systester kai intel burn test(και αλλα που δε θυμαμαι).τους πυκνωτες τους εχω κοιταξει δεν βλεπω κατι περιεργο.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα έβγαλα όλα απτο κουτί και τα εχω και δουλευουν πανω σε παγκο.λεω μηπω βραχυκυκλωνει τπτ στο κουτι,ξερω γω..

Help κανεις?καμια ιδεα?

Ευχαριστώ

Νομίζω ότι κάπου εδώ είναι και το πρόβλημά σου. Εκτός κουτιού είχες τυχαία "σβησίματα" ;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα το corsair απο msystems.(το βαζω στην πριζα μονο του και νατος παλι ο ηλεκτρονικος θορυβος...στην msystems ελεγαν οτι δεν ακουγαν τπτ και πληρωσα και 14 ευρω να μου το στειλουν..τεσπα δεν πειραζει γτ δεν φταιει αυτο αφου μου εσβηνε κ με το αλλο psu,τεσπα)

Εβγαλα το παλιο,βαζω το καινουριο,κατσαβιδι στα pins νσ παρει μπρος,τπτ...βγαζω καλωδιο παταω διακοπτη,2-3 φορες τπτ.τα ιδια.βγαζω ρευμα το αφηνω μιση ωρα πρπ τα ξαναβαζω και αναψε...αρα ουτε βραχυκυκλωμα με το κουτι ειναι.motherboard?και αν ναι τι κανω τωρα που την ειχα παει στο πλαισιο και δεν βρηκαν τπτ(αν εψαξαν..)...η κατι αλλο?αν ειχα λεφτα θα αγοραζα σχεδον τα παντα απτην αρχη...

plz help θα τρελαθω...

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα το παλιο,βαζω το καινουριο,κατσαβιδι στα pins νσ παρει μπρος,τπτ...βγαζω καλωδιο παταω διακοπτη,2-3 φορες τπτ.τα ιδια.βγαζω ρευμα το αφηνω μιση ωρα πρπ τα ξαναβαζω και αναψε...αρα ουτε βραχυκυκλωμα με το κουτι ειναι.motherboard?και αν ναι τι κανω τωρα που την ειχα παει στο πλαισιο και δεν βρηκαν τπτ(αν εψαξαν..)...η κατι αλλο?αν ειχα λεφτα θα αγοραζα σχεδον τα παντα απτην αρχη...

plz help θα τρελαθω...

1) Ηρεμία. Τη φάση αδιευκρίνιστου προβλήματος και "αν είχα τα λεφτά θα τα αλλάξω όλα από την αρχή" την έχω περάσει και μάλιστα πρόσφατα. Ξέρω πώς νιώθεις

2) Το σύμπτωμα που περιγράφεις δεν είναι το ίδιο με του αρχικού post. Απ 'ό,τι καταλαβαίνω με το pc στον "αέρα" εκτός κουτιού, ακόμα δε σου έχει σβήσει εν ώρα λειτουργίας. Άρα, η περίπτωση επαφής με το κουτί, ακόμα παίζει.

3) Στην τελευταία περίπτωση (που δεν έπαιρνε μπρος με κατσαβίδι κτλ) άναβε κάποιο λαμπάκι της μητρικής? Δηλαδή ήταν σε τάση η μητρική ή όχι?

4) Μπες bios και πες μου ποια είναι η ρύθμιση "ΑC back after power loss" ή κάπως έτσι. Γράψε μου ποιες επιλογές σου δίνει.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην εσβησε (γτ δεν εχω βαλει κανα βαρυ game ακομα οσο ειναι εκτος κουτιου) αλλα δεν αναβε (που αυτο μου το εκανε οταν ηταν στο κουτι,οταν εσβηνε δλδ επρεπε να το αφησω χωρις ρευμα για κανα μισαωρο για να παρει). οταν εβαλα κατσαβιδι 1-2 φορες αναψε στιγμιαια το led καποιου fan αλλα τπτ αλλο. στο bios, απο default το ΑC back after power loss το εχει στο soft-off και εχει αλλες 2 επιλογες: full on και memory (δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα¨)) θα βαλω να παιξω sleeping dogs οταν βρω χρονο να δω αν θα ξανασβησει.καποιος μου ειπε να δοκιμασω με κανα hirens απο boot να στρεσαρω τη gpu(πραγμα που εκανα με το Heaven DX11 Benchmark 3.0 και το 3dmark 11 demo)

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολογικής φύσης φαίνεται να είναι το πρόβλημα. Αν είσαι πάνω σε πολύμπριζο ασφαλείας, δοκίμασε να αλλάξεις πολύμπριζο ή να συνδέσεις απευθείας σε άλλη μπρίζα και να παρατηρήσεις αν υπάρχει ίδια συμπεριφορά. Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις και το καλώδιο ρεύματος του τροφοδοτικού.

Μήπως είσαι πάνω σε φθηνό ups?

Είσαι σίγουρος ότι έχεις τρέξει 12ωρο memtest και ότι οι μνήμες μου είναι σωστά τοποθετημένες στα 2 ενδεδειγμένα slots για dual channel (όπως γράφει το manual) ?

Επίσης: Μην είσαι σίγουρος ότι το τροφοδοτικό σου ελέγχθηκε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειμαι σε πολυμπριζο ασφαλειας ενα apc,δεν εχω ups.θα δοκιμασω κατευθειαν στην πριζα.καλωδια ρευματος εχω δοκιμασει 2,ενα παλιο και αυτο που ηταν μαζι με το corsair.2 slot εχει ολα κ ολα η mobo.memtest δεν εχω δοκιμασει καν,αν ειχαν προβλημα οι μνημες δεν θα εβγαζε κανα bsod,θα εσβηνε ετσι στην ψυχτρα? συνολικα εχω δοκιμασει 2 τροφοδοτικα.το παλιο(thermaltake 470w) και το καινουριο(corsair hx750w) δεν εχω αλλα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί και σου σβήνει τώρα που τα έχεις όλα στον αέρα?

δεν μου εχει σβησει γιατι δεν εχω παιξει βαρυ game αλλα ακου το σημερινο...λες λεω να φταιει η καρτα γραφικων?κανω shutdown,με το που σβηνει δεν αναβε παλι,χαχαχαχα οτι ναναι βγαζω την καρτα παλι δεν αναβε βγαζω μια μια μνημη τα ιδια βγαζω τους σκληρους παλι τα ιδια, το εβαλα κατευθειαν στην πριζα χωρις το πολυμπριζο(σε αλλη μπριζα) παλι τα ιδια...ει αι στα διαλα...θα αρχισω τα ναρκωτικα....επρεπε παλι να το αφησω χωρις ρευμα για λιγη ωρα και μετα πηρε καπακι..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση φιλε μου!το τροφοδοτιλό σου εχει καλώδιο γηωσης για το motherboard? Ειχα το ιδιο προβλημα!Ακριβος το ιδιο!

καλωδιο γειωσης για το motherboard?wtf is this?πρωτη φορα το ακουω αυτο.παντως δεν ειχε κανενα "εξτρα" καλωδιο.τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.