Jump to content



προβλημα με pc


sr4u

Recommended Posts

Για κάνε 2 ρυθμίσεις στο bios και πες μου αν βλέπεις διαφορά :

α) power management setup --> AC Back Function --> Full-On

β) Στο ίδιο μενού --> Soft-Off by PWR-BTTN --> Delay 4 sec

Κάντες και πες μου αν αλλάζει κάτι.

Υ.Γ. Είναι βασικό να μη τα βάλεις στο κουτί και να παραμείνεις με "όλα στον αέρα" μέχρι να βρούμε τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε 2 ρυθμίσεις στο bios και πες μου αν βλέπεις διαφορά :

α) power management setup --> AC Back Function --> Full-On

β) Στο ίδιο μενού --> Soft-Off by PWR-BTTN --> Delay 4 sec

Κάντες και πες μου αν αλλάζει κάτι.

Υ.Γ. Είναι βασικό να μη τα βάλεις στο κουτί και να παραμείνεις με "όλα στον αέρα" μέχρι να βρούμε τι φταίει.

θα το δοκιμασω κ αυτο.μου απαντησε η corsair "Please use the link on the left and request an RMA and we can replace it or if you just purchased it please ask the reseller to replace it. " οταν μου το εστειλε πισω η msystems το τροφοδοτικο που μου ειχε πει οτι δεν ακουει καπιο θορυβο το εβαλα στο ρευμα χωρις να του συνδεσω πανω τπτ και εκανε παλι θορυβο και οταν εβγαλα το καλωδιο συνεχισε ο θορυβος για λιγη ωρα....LOL ..εγω θα το παω το σαββατο παλι στην msystems να το συνδεσουμε μαζι να δουμε,και θα παρω και mobo,cpu,ram και ssd μαζι να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

δειτε τι μου απαντησε η gigabyte...

About the issue you mentioned, since the shutdown issue only occurred when you played games, we are not sure which games you played and please make sure they are genuine version. If possible, please update game patch to the latest.

Please confirm if you use genuine and non-modified Windows OS and update service pack to the latest. Since use some Windows version which is crack or modified, it may cause system unstable or some setting can not be used. Thus, please confirm if you use genuine and non-modified Windows OS or not. If not, we would suggest you try to install genuine and non-modified Windows OS and try it again.

Please make sure all the motherboard drivers are installed well and update your graphics card driver to the latest and see how it works.

If you still have any further question or suggestion about our products/service, please do not hesitate to contact us. We will try our best to help you resolve the problem ASAP.

Regards,

GIGABYTE

Δλδ ελεος...ενταξει οτι σβηνει...το οτι δεν αναβει μετα το θεωρουν software προβλημα?τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

πήγα το Σάββατο στην msystems και με διαφορα τιμης πηρα ενα corsair hx1050.

Παω σπιτι, τα συνδεω ολα, παταω το κουμπι γυρνανε τα fans μια φορα,αναψανε και τα leds και μετα τπτ.

οταν συνεχιζω να παταω το κουμπι συνεχομενα μετα απτην 10η-15η φορα ξαναγυρνανε τα fans παλι αλλη μια και μετα τπτ..δεν εχω καταφερει να βαλω σε λειτουργια το pc ουτε μια φορα με το καινουριο psu.ενω με το παλιο (470w) δουλευει..δλδ να μεινω με το παλιο για παντα?χαχαχ

το παλιο (thermaltake 470w) βγαζει στα 12v,15A ενω το corsair 1050 στα 12v βγαζει 87Α,το λεω για να δειτε διαφορα το ενα με το αλλο.

εστειλα και στη gigabyte αλλα κλασικα θα μου απαντησει κανα bot παλι να μου πει οτι φταιει που δεν εχω κανει update τους drivers της καφετεριας η να κανω κανα restart το πλυντηριο...

θα παρω τωρα στο πλαισιο να δουμε τι θα μου πουνε και αυτοι παλι...

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνωντας σε διαφορα φορουμς και στο youtube βρηκα οτι μερικα τροφοδοτικα που φτιαχνονται απτη seasonic ειναι incompatible με μερικες gigabyte mobos...εστειλα και στην corsair..αν ειναι αυτο το προβλημα..δλδ τι να πω...ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ???δεν ξερω τι να κανω...αναμενω απαντηση απο corsair και gigabyte να δω τι θα μου πουν..

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Πλαίσιο με το corsair και τη μητρική ανά χείρας και πες τους ότι με 2 corsair τροφοδοτικά δεν παίζει, ενώ με thermaltake παίζει. Αν το επιβεβαιώσουν (λογικά θα σε πρήξουν ότι φταίει το τροφοδοτικό σου, γι΄αυτό λέω να τους πας και αυτό για να δούνε ότι δεν έχει πρόβλημα), οφείλουν να σου κάνουν RMA τη μητρική, διότι πουθενά στο κουτί ή στο manual δεν αναφέρει ασυμβατότητα με κάποια τροφοδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε ασυμβατότητα με gigabyte ή γενικότερα προβλήματα? Δηλαδή αν αγοράσεις π.χ. ένα enermax λες ότι θα είσαι ok ?

Αναφερομαι στο οτι υπαρχουν πολλοι που εχουν το ιδιο προβλημα με μενα οτι δεν αναβει το pc με τροφοδοτικα της corsair.αν τιθεται θεμα συμβατοτητας δεν το ξερω και δε νομιζω να το μαθω ποτε.αυριο θα μαθω απτο πλαισιο αν εχει προβλημα η μητρικη.αν δεν εχει ξανα msystems για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.