Jump to content



Ξαναγεμίστε τα μελάνια των Epson. Η οικονομική λύση.


Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω με κάποιον...έχω πάρει μελάνι για Epson κάτω των 20 ευρώ...από Αθήνα..και μούφα κάτω των 15...(γύρω στα 10 αν θυμάμαι καλά). Βέβαια δεν έχω μετρήσει πόσες εκτυπώσεις κάνει.......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply
  • 5 months later...

Έχω έναν EPSON Stylus Color 660 και τόσα χρόνια (6) αγοράζω τα γνήσια μελανάκια της EPSON. Αλλά επειδή είναι όντως πολλά τα λεφτά για τα μελανάκια είπα να δοκιμάσω και απομίμηση. Πήρα της MicroJet και δεν εκτυπώνουν καλά και το μπλε ήταν σχεδόν άδειο. Με δύο εκτυπώσεις τελείωσε εντελώς. Γι' αυτό αποφάσισα να τα ξαναγεμίσω με σύριγγα.

Από που μπορώ να βρω μελάνια για να τα ξαναγεμίσω?

Πρέπει να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο? Ειδικό μελάνι?

Να την βάλω βαθιά τη σύριγγα?

Μου χρειάζεται αυτό το προγραμματάκι εμένα?

Πάντως κι εμένα όταν μου δείχνει άδεια τα μελανάκια το πρόγραμμα της EPSON έχει αρκετό ακόμα. Επίσης αν το βγάλω και το ξαναβάλω το ίδιο άδειο μελανάκι, μετά μου το δείχνει γεμάτο!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο παλιός αποκλείεται να έχει τσιπάκι.Αυτό που κλέβει στη μέτρηση είνα κλασικό του έπσον . Χύμα μελάνια έχω βρει απέναντι από το πλαίσιο αλλά προτιμώ από info@inkline.gr.

Αυτό με τα γεμισμένα είναι από τους λόγους που ποτέ δε συμπάθησα τη συγκεκριμένη λύση. Όσο ξεκούραστη και να είναι ως λύση και οικονομικότερη των αυθεντικών πάντα υπάρχει η περίπτωση να μην είναι τόσο γεμάτα όλα τα μελάνια -ίσως και εντελώς τυχαία - και να σου σπάσουν τα νεύρα.

Πρόγραμμα φυσικά δεν χρειάζεσαι ,όσο για οδηγίες μπορεί να σε βοηθήσει και το site του τύπου που ανέφερα πιο πάνω και ο ίδιος μετά από mail.. Αν πάλι έχεις απορίες πολύ ευχαρίστως να τα ξαναπούμε.

Μην απογοητεύεσαι με τα μελάνια τα συμβατά επειδή σου τύχανε έτσι. Αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις για να δεις πόσο απειροελάχιστες είναι πλεον οι διαφορές με τα αυθεντικά και πόσο χαοτικές οι διαφορές στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

www.ecotype.gr στην Σολωμού. 6-7 χρόνια για τον Epson 600 και ακόμα εκτυπώνει μια χαρά αν και δεν κάνω πολλές εκτυπώσεις.

Πάντως με τα μελάνια τους έμεινε 3 μήνες ανενεργός λόγο στρατού και δεν έπαθε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

@ΓΙΑΝΝΗ

ΑΑΑΑΑΑΑ ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΙΙΙΙΙΙΙΙ

δε φωνάζω ρε τζον ,νευριάζω που το τροφοδοτικό δε δίνει τάση πάνω από 22 για να ταΐσω το 12άρη...

Κατά τα άλλα ζήτω οι παλαιοί έπσον και τα χύμα μελάνια. Την τελευταία φορά που πήρα μου βγαίνει 3 ευρώ το γέμισμα για όλα τα μελάνια .’μα βρω και καλό φωτο-χαρτί φθηνά θα λιώσω στην εκτύπωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά εχω δοκιμάσει το προγραμματάκι που κάνει reset τα counters αλλα δεν μπορώ να καταφέρω τιποτα. Τα μελάνια μου είναι στο 0% όλα. Αν κάποιος το έχει δουλέψει το πρόγραμμα με αυτόν τον εκτυπώτη (EPSON STYLUS C64) ας με ενημερώσει. Τι κάνουνε το το "freeze" και το "hot swap" ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To θεμα με τις τιμες των μελανιων εχει τραβηξει πολυ.

Ουσιαστικα οταν αγοραζεις εκτυπωτη,αγοραζεις μελανια

και ο εκτυπωτης ερχεται δωρο!

Εχοντας τον Epson Photo R200 απο το Σεπτεμβριο,μπορω

να πω οτι ειναι ασυμφορο οικονομικα καθε τρεις και λιγο

να αγοραζεις αυθεντικα και αυτο γιατι αν υπολογισεις

οτι το καθε catridge του στοιχιζει περι τα 16ευρο,και εχει

6 ανεξαρτητα,βγαινει μια σουμα 16*6=96ευρο!!!!!

Ο εκτυπωτης στοιχιζει τωρα καινουργιος 115-120ευρο.

Με το που αδειασαν τα αυθεντικα, αρχισα να βαζω αλλων εταιρειων,

με 7ευρο περιπου το μελανι.

Τωρα πια περιμενω απο Αγγλια refill kit μαζι με chip reseter.

Kοστος αναγομωσης περιπου 2 ευρο/ανα catridge!

:T:

Tη μονη εταιρεια που θεωρω οτι δεν προσπαθει να κλεψει

τοσο απροκαλυπτα τους καταναλωτες,ειναι η Canon,η οποια

κατα γενικη ομολογια εχει τα φθηνοτερα μελανια και μαλιστα

σε πολλες περιπτωσεις να στοιχιζουν εως και 40%φθηνοτερα

σε σχεση με αυτα της Epson και της ΗΡ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω εχω τον Epson stylus colour 660 , εβαλα που λετε το προγραμματακι για reset στο chip αλλα οταν παταω refresh μου λεει printer off or some other problem, ενω ο εκτυπωτης ειναι αναμμενος συνδεμενος στην παραλληλη θυρα και εγκατεστημενα κανονικα τα drv.Μηπως δεν κλειδωνουν τα μελανια στον 660 και το προγραμμα αφορα μονο τους USB εκτυπωτες της Epson απο καποια εκδοση και μετα? Help pls

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.