Jump to content



Πήρα ATi!!! (Αλλά τι πήρα τελικά;)


astrolabos

Recommended Posts

Μετά από αρκετό καιρό τελικά κατάφερα και μετανάστευσα σε μία Club ΑΤι 9500 Pro. Η κάρτα είναι αγορασμένη πρίν από 4 μήνες από την CosmoData στη στουρνάρη. Το παράξενο είναι ότι το παιδί από τον οποίο την πήρα δεν την έιχε λειτουργήσει καθόλου. Όταν την έβαλα στο PC και κοίταξα τις ιδιότητες παρατήρησα ότι τα Windows την αναγνώριζαν σαν 9700 Pro.

Τα φώτα σας;

Έτρεξα ένα γρήγορο 3D Mark 2003 και μου έβγαλε 3690 Marks, 3000 παραπάνω από την 9200SE που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Οι 9500pro δεν χρονίζονταν παραπάνω με κανονικό bios και μάλλον ο προηγούμενος αλλαξε το bios με καποιο απο 9700 για να μπορεί να την ανεβάσει. Καμια 9500pro δεν γίνεται 9700. Φυσιολογικα νουμερα έχεις. Εσυ τι 2003 είχες Jimk?

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τους Omega Drivers και έτρεξα το 2003 πάλι. Πήρα 16 marks παραπάνω :p Όλα στο default βέβαια, γιατί δεν έχω καθίσει να ασχοληθώ με bios updates μιας και δεν έχω σχετική πείρα σε αυτά και φοβάμαι να μην έχω καμμία δυσάρεστη έκπληξη μιας ούτε εφεδρική κάρτα έχω άμα κάνω πατάτα ούτε λεφτά για να πάρω άλλη :nothing:

Το σύστημά μου αποτελείται:

AMD Athlon 2000+

Bluemedia DDR 512 Mb

Club Radeon 9500 Pro

Gigabyte GA-7VA με Chipset το VIA VT8377 Apollo KT400

και 2 WD 800JB

Από κάτω παραθέτω τα τρία Benchs, ένα με την παλιά την Radeon 9200SE, ένα με την 9500Pro με τους Catalyst 4.7 και ένα με τους Omega.

Με το Radlinker, πόσο μπορώ να ανεβάσψ τη συχνότητα μνήμης και gpu χωρίς να τα κάψω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

post-400-1416071151,5336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι επιδόσεις είναι λογικές για 9700pro (αλλά χαμηλά χρονισμένη και όχι "γνήσια").

Δείτε και το υπόλοιπο σύστημά του...

1667Mhz, 266fsb, 256cache, και τη μνήμη επίσης χαμηλά (και με αργά φαντάζομαι timings).

Τι σχέση μπορεί να έχει με 2300+ mhz, με fsb400+ 1:1 ram και με γρήγορα timings?

Kαι επίσης την 9700pro στα default της που είναι ούτως ή άλλως αρκετά παραπάνω από του astrolabou...

Βρες τα όρια της κάρτας, με μικρά βήματα και δες μέχρι που φτάνει, λογικά για να την βλέπει σαν 9700pro, έχει άλλο bios, και κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να ανέβει αρκετά - πρέπει όμως να βελτιώσεις και την ψύξη της σε πυρήνα (καλύτερη αγώγιμη τουλάχιστον)), και μνήμες (ψυκτράκια)..

Link to comment
Share on other sites

***UPDATE***

Χρησιμοποιόντας το ATi Tool 0.0.19, κατάφερα και ανέβασα τη συχνότητα του πυρήνα και της μνήμης. Στη μνήμη σταμάτησα στα 315 Mhz (μιας και μετα μου έβγαζε artifacts) ενώ στο πυρήνα σταμάτησα στα 320 Mhz γιατί ήθελα να κρατήσω την 1:1 αναλογία πυρήνα/μνήμης που έχει από προεπιλογή η κάρτα.

post-400-1416071152,3926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτρεξα το UT2004 και παρατήρησα κάποια artifacts. Σε κάποιο άλλο thread είχα διαβάσει ότι οι Club Radeon 9500 Pro δεν έχοθν μεγάλες ανοχές στο memory overclocking. Οπότε σκέφτομαι να ρίξω λίγο τις μνήμες (γύρω στα 305-310 Mhz) και να σηκώσω λίγο τον πυρήνα (Γύρω στα 330;;; - και ο θεός βοηθός :p )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.