Jump to content



Διαφορές HDMI Καλωδίων για 46'' Monitor


The Blackjohn

Recommended Posts

Αρχικά ας μη συγκρίνουμε αναλογική μετάδοση με ψηφιακή μετάδοση σήματος.

Η εμπειρία μου με HDMI δεν έχει να κάνει με ήχο και εικόνα αλλά με ethernet που τα πράγματα είναι εύκολα μετρήσιμα. Σε κάποια entry-enterprise switches της Dell χρησιμοποιούν HDMI για stacking, 1.3a cat2 και πάνω. Πχ. The Dell Online Store: Build Your System

Αυτό δεν έχει σχέση με το HDMI with ethernet για το σπίτι που απλά δίνει πάνω σε ένα ζεύγος 100Mbit για χρήση αλλά χρησιμοποιεί όλους τους αγωγούς για data.

Η μαμά Dell δίνει συγκεκριμένα HDMI καλώδια για αυτό το σκοπό γιατί το stack λειτουργεί στο μέγιστο του HDMI spec = 10Gbit ανα κατεύθυνση, συνολικά 20Gbit (full duplex) και 40Gbit ανα switch (έχει 2 θύρες). Όταν δεν χρησιμοποιούνται πιστοποιημένα καλώδια τότε μπορεί να έχουμε negotiation και linkup αλλά μόλις αρχίσει να έχει κίνηση το stack αρχίζουν να ανεβαίνουν τα crc errors, signal errors, dribble και τα λοιπά που βλέπουμε σε ethernet.

Για μια άτυπη σύγκριση το εύρος που χρειάζεται ένα 1080p/60 Hz βίντεο με 8 κανάλια LPCM/192 kHz/24-bit audio είναι 3.96 Gbit/s και αυτό είναι μόνο προς μια κατεύθυνση (δεν στέλνει η τηλεόραση πίσω στον ίδιο ρυθμό). Τυχαίο παράδειγμα που βρήκα από wikipedia HDMI - Wikipedia, the free encyclopedia

Πόσο όμως πουλάει η Dell το HDMI καλώδιο και βγάζει κέρδος; Τιμές από το προηγούμενο link (κάνουν καλύτερες τιμές αν πάρετε τηλέφωνο : P ):

Stacking Cable, HDMI, 0.3 Meter Length for PowerConnect 5500 [$40.00]

Stacking Cable, HDMI, 1.0 Meter Length for PowerConnect 5500 [$60.00]

Stacking Cable, HDMI, 3.0 Meter Length for PowerConnect 5500 [$80.00]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Μετά το πόστ του φίλου Νεφελίμ, για το site: hdmi.org

Είδα ότι επιβεβαιώνονται τα λεγόμενα το φίλου volrath, και του ανθρώπου που αγόρασα τα HDMI.

Δηλ. οτι τα εν λόγο καλώδια χωρίζονται στις 4 παρακάτω κατηγορίες:

HDMI :: Manufacturer :: HDMI 1.4 :: Finding the Right Cable

Άρα και τα δικά μου, που ανήκουν στην 4η, λύνουν τις απορείες μου. :T:

Νομίζω οτι είναι άσκοπο να επεκταθουμε στο γιατι τα αγορασα ή πόσο τα αγόρασα (ή τι έκπτωση είχα..), κτλ...

(Άλλωστε άλλο είναι και το ερώτημα.)

Ευχαριστώ για τν βοήθεια!!

:D:clap::happy2::happy2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.