Jump to content



Διαφορές HDMI Καλωδίων για 46'' Monitor


The Blackjohn

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Μην κολλάς στο καλώδιο,υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρρεάζουν τον ήχο σε τέτοιες περιπτώσεις.Εαν παίζω πχ με μια κιθάρα που έχει μαγνήτες διπλού πηνίου με μεγάλη έξοδο και τη συνδέσω σε μια ψηφιακή πεταλιέρα ή μια κάρτα ήχου ρυθμισμένη σε προσωμοίωση με βαριά παραμόρφωση,το πιο πιθανό είναι πως δεν θα καταλάβω τίποτα αν μου αλλάξεις τα καλώδια.Εαν όμως χρησιμοποιώ μια κιθάρα με μονοπήνιους μαγνήτες χαμηλής εξόδου την οποία συνδέω σε έναν λαμπάτο fender super reverb τότε ακόμα και εσύ θα καταλάβεις τη διαφορά ;)

Link to comment
Share on other sites

προτιματε καλη ποιοτητα στα πολυ μεγαλα μηκη σε ενδεχομενο να μην κλειδωνουν το σημα.ενα καλο καλωδιο 10-15 μετρων θα κλειδωσει σχεδον σιγουρα.τωρα για μηκη 2-5 μετρων δεν εχει νοημα.

στο 1.3 μπορει να περασει 3d μπορει και οχι.εξαρταται και το ζευγος πηγης-οθονης η προτζεκτορα.

Link to comment
Share on other sites

Μη φαινεται σε μερικούς παράλογο το 70άρι η το 150άρι για καλώδια.

Την εποχή που έιχα τα MK2 και τον μίκτη είχα πληρώσει τα κέρατα μου για Monster RCA συν ενα σκασμό άλλα οταν είχα ενα Technics HiFi με προενισχυτή. Ειχα ηχεια Roister και μετά πήγα σε καποια Jamo.

Βέβαια καλώδια των 200-300-500 ευρώ θέλουν και ανάλογο reference σύστημα hi-fi/home cinema.

Τετοια καλώδια ας πούμε πανε σε τπτ Klipsch,Martin Logan,Dali,Β&W και άλλα "φτηνιάρικα" ηχεία με ανάλογους "φτηνούς" ενισχυτές.

Πρόσφατα πήρα μια νέα τηλεόραση κι εναν ενισχυτη. Οχι τπτ σπουδαίο. Αλλα καλώδιο απο το καλάθι με 7 ευρώ σίγουρα δεν θα το επέλεγα.

Πήρα τα καλώδια της OEHLBACH στα 1,2 μέτρα. Αυτά εδώ κι ένα ακόμα

Ενα καλώδιο ομως σαν κι αυτό δεν παίζει με την καμία και με τίποτα οπως ενα καλώδιο των 7-10-15 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το βαλεις σε ενισχυτη της πλακας και ηχεια του 150αρικου ΔΕΝ θα παιξει τα ιδια?Εγω γιατι πιστευω οτι θα παιξει?Εκτος αν τα αυτια σου εχουν πανω μετρητες ηχου και συχνοτητων... Δεν το λεω προσβλητικα απλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα σε απλα συστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά περί ψηφιακού σήματος. Η ποιότητα του καλωδίου δεν παίζει ρόλο.

Ο ήχος και η ποιότητά του μεταφράζεται σε 0 και 1 και περνάει μέσα από το καλώδιο. Επιχρυσωμένα, επινικελωμένα και ότιδήποτε άλλα καλώδια πάλι 0 και 1 θα περάσουν μέσω του καλωδίου.

Αν ήταν αναλογικό το σήμα τότε η ποιότητα του καλωδίου θα μέτραγε. Πλέον στο hdmi όχι.

Και σε πληροφορώ μια χαρά παίζει το καλώδιο των 5-7-10€. Ο μόνος περιοριστικός παράγοντας είναι το bandwidth που μπορεί να περάσει μέσω του καλωδίου και για αυτό πρέπει να κοιτάμε λίγο την πιστοποίηση HDMI 1.3 ή 1.4 αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε σύστημα με αυξημένη απαίτηση σε bandwidth π.χ. 3D home theater. Να φανταστώ στον Η/Υ σου είχες DVI καλώδιο των 100-200€ ή είχες από αυτά των 10-12€;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή θέλω να αγοράσω κι εγώ, μην το πάρω τσάμπα.

Αν συνδέσω το λάπτοπ με HDMI στον αποκωδικοποιητή, θα μπορώ να δω τον υπολογιστή στην TV; Η ίδια δεν έχει έξοδο HDMI.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή θέλω να αγοράσω κι εγώ, μην το πάρω τσάμπα.

Αν συνδέσω το λάπτοπ με HDMI στον αποκωδικοποιητή, θα μπορώ να δω τον υπολογιστή στην TV; Η ίδια δεν έχει έξοδο HDMI.

Είναι θέμα του αποκωδικοποιητή. Λογικά αν έχει είδοσο HDMI για DVD player κτλ αν συνδέσεις εκεί το HDMI με υπολογιστή θα πρέπει να έχεις εικονα (και με κάποια επιφύλαξη και ήχο) στην TV σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα του αποκωδικοποιητή. Λογικά αν έχει είδοσο HDMI για DVD player κτλ αν συνδέσεις εκεί το HDMI με υπολογιστή θα πρέπει να έχεις εικονα (και με κάποια επιφύλαξη και ήχο) στην TV σου.

Digital HDTV video output HDCP, άρα αδύνατον να δουλέψει.

Μπορεί να το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θα μπω σε καμία διαδικασία να τσακωθώ η να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

Πάρτε οσοι θέλετε καλώδιο με 5 ευρώ λοιπόν αλλα μην πείτε οτι είναι το ίδιο με αυτο που κάνει 40 η 150.

Φυσικά και σε απλα συστήματα και φυσικά αμα έχεις κανέναν ενισχυτή KODA η καμια FU HD Ready το καλώδιο των 5 ευρώ είναι αρκετό.

Δηλαδη αν το βαλεις σε ενισχυτη της πλακας και ηχεια του 150αρικου ΔΕΝ θα παιξει τα ιδια?Εγω γιατι πιστευω οτι θα παιξει?Εκτος αν τα αυτια σου εχουν πανω μετρητες ηχου και συχνοτητων... Δεν το λεω προσβλητικα απλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα σε απλα συστηματα.

Κουβέντα κάνουμε. Δεν είπα οτι το λες προσβλητικά απλά επειδή εχω αλλάξει καμια 10αρια ζευγάρια ηχεία και 6-7 ενισχυτές συν αυτα που εχω ακούσει και εχω χρησιμοποιήσει σε σπίτια φίλων μπορώ να σου πω με σιγουρια οτι τα ακριβά περιφερειακά θέλουν και ακρίβο ή πανάκριβο εξοπλισμό για να αποδώσουν. Εννοείται σε απλά και οικονομικά set-up δεν αξίζει να δώσεις για καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Zee's "I got bored and compared HDMI cables" thread. - Overclockers Australia Forums

So, anyway, there are our results. There is no significant difference between our cheapest (and cheapest looking - with non gold plated connector) bundled Toshiba HDMI cable, and the most expensive (and coolest looking - it's freaking purple, with shiny ends and cool looking screws in the connector- check it out!) Audio Dimension 5m HDMI cable.

Link to comment
Share on other sites

Για HDMI; Άμα κάνουμε blind test θα το καταλάβεις δηλαδή;

Θα σου δώσω έαν πάραδειγμα. Οσοι ασχολούνται με HomeCinema θα καταλάβουν.

Πάρε μια Led/NanoLed π.χ. Μια Sony ΗΧ850/920 ή μια LG 860V 960V/980S ή καμια Samsung 8000. Ενναλακτικά μια KURO αν θες σε πλασμα.

Οταν πας να παίξεις με local dimming η με αντιθέσεις το πολύ φτηνο καλώδιο δείχνει high contrast/brightness patterns και μερικες φορές λαθος χρώματα. Λογω χαμηλής ποιότητας και κακής αγωγιμότητας. Τo πολυ φτηνo καλώδιo απο το βάλε βγαλέ μπορει και να σου μείνει η φύσα στο χέρι.

Το ίδιο ισχύει και στα κλαώδια των ηχείων. Μπορεί μερικές φορές να υπάρχει φύσημα στις δε χειρότερες περιπτώσεις να παίζει το ηχείο και λάθος συχνότητες η ακόμα να τις μπερδεύει κιόλας.

Η κουβεντα που κάνουμε μου θυμίζει ένα τύπο που έλεγε παλια οτι δεν παίζει ρόλο αν πάιρνεις φτηνο πανι και οτι ο προτζέκτορας κάνει ολη τη δουλεια. Ηταν ασχετος. Δεν πειράζει θα μάθει. Οταν του είπα πριν 4 χρόνια να ζητήσεi Dalite πανι των ρωτούσαν που το ήξερε. Ευτυχως δεν πήρε το σπουπίδι το Connect που σκόπευε να πάρει. Για προτζέκτορα του πρότεινα Optoma.

Ετσι και στους προτζέκτορες πρεπει αν θές να δείς καθαρά να πάρεις παρα πολύ καλό πανι.

Τι να καταλάβω μέσα απο ένα forum πάμε οποτε θες έξω,ελα εδω ερχομαι εγώ εκει και κάνουμε οτι δοκιμή θες.

Σίγουρα δεν μπορώ να δώσω κι εγώ 150 και 200 για ένα καλώδιο αλλα του πo@στη. 25-30 θα τα δώσω για ενα μέτριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα review αλλά πιστευουμε νομίζω αυτό που βλέπουμε και έχουμε βιώσει ή συναντήσει η ίδιοι.

Είτε είναι καλώδιο,είτε ειναι PC,overclock ή οτιδήποτε.

[MENTION=4655]racer[/MENTION] σορρυ δεν θέλω να θίξω κανέναν να αμφισβήτησω κανέναν αλλα οταν είχα ακούσει φίλε μου τα Nautilus με Denon μονοκάναλους να τα οδηγούν μετα δεν ήθελα να ακούσω τπτ.

Επειδή ξέφυγα αρκετα σταματάω εδώ. Απλα την γνώμη μου λέω απο την μικρή εμπειρία μου τόσο σε εικόνα αλλά και σε ήχο. Σήμερα μπορώ και αγοράζω ένα καλώδιο των 25 ευρώ. Αυριο μπορεί να μην έχω να πάρω ουτε των 5. Αλλα σίγουρα για κάτι πολύ δευτερο θα έπαιρνα κι εγώ καλώδιο του τάλιρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα review αλλά πιστευουμε νομίζω αυτό που βλέπουμε και έχουμε βιώσει ή συναντήσει η ίδιοι.

Είτε είναι καλώδιο,είτε ειναι PC,overclock ή οτιδήποτε.

Ή μήπως νομίζεις ότι βλέπεις διαφορά, όπως νόμιζε ο gamer ότι έχει καλύτερο πληκτρολόγιο επειδή γράφει πάνω CoD 5;

Θες να πεις ότι καταλαβαίνεις με το μάτι διαφορές καλωδίων σε μια ταινία 1080p;

Link to comment
Share on other sites

Ή μήπως νομίζεις ότι βλέπεις διαφορά, όπως νόμιζε ο gamer ότι έχει καλύτερο πληκτρολόγιο επειδή γράφει πάνω CoD 5;

Θες να πεις ότι καταλαβαίνεις με το μάτι διαφορές καλωδίων σε μια ταινία 1080p;

Στην αρχή του ποστ 35 γράφω κάτι επ'αυτού. Τα υπόλοιπα με PM γιατί χαλάμε το thread.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν εσυ απο τη μια λες για αναλογικη συνδεση ηχειων ενισχυτη και απο την αλλη μας λες για χρωματα.

Η εσυ δεν καταλαβαινεις τι λεμε ή εμεις :hm:

Το hdmi ειναι ψηφιακο, ειτε ειναι απο τριχες καμηλας ειτε απο αυτα που λες εσυ, το ιδιο ηχο-χρωμα θα εχεις εκει που το στελνεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν εσυ απο τη μια λες για αναλογικη συνδεση ηχειων ενισχυτη και απο την αλλη μας λες για χρωματα.

Η εσυ δεν καταλαβαινεις τι λεμε ή εμεις :hm:

Το hdmi ειναι ψηφιακο, ειτε ειναι απο τριχες καμηλας ειτε απο αυτα που λες εσυ, το ιδιο ηχο-χρωμα θα εχεις εκει που το στελνεις

OK πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.