Jump to content



Διαφορές HDMI Καλωδίων για 46'' Monitor


The Blackjohn

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Προσπαθώ να ''στήσω'' ένα home cinema (θα έχει και PC) στο σπίτι, και είμαι στην φάση των καλωδίων σύνδεσης HDMI της TV.

Από ότι έμαθα , αυτά τα καλώδια χωρίζονται σε ''γενιές'' / κατηγορίες.

Ξέρει κανεις την διαφορά των καλωδιών ν1.3© με τα ν1.4 ?

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη στην αγορά, - ακόμα και για το αν υπάρχουν ν1.4...

(πολοί μου λένε ότι 1.4 δεν υπάρχει...)

Βρίσκω καλώδια (στα 1-1,5μ.) ν1.3 από 20 -70€ και άνω.

Καλώδια ν1.4 βρίσκω στα 5ευρώ στο 1μ. και μετά μόνο σε 15-20 μέτρα...

(η TV θα ειναι 46'' κ θα υποστηριζει και 1.4)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Καλησπέρα.

Προσπαθώ να ''στήσω'' ένα home cinema (θα έχει και PC) στο σπίτι, και είμαι στην φάση των καλωδίων σύνδεσης HDMI της TV.

Από ότι έμαθα , αυτά τα καλώδια χωρίζονται σε ''γενιές'' / κατηγορίες.

Ξέρει κανεις την διαφορά των καλωδιών ν1.3© με τα ν1.4 ?

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη στην αγορά, - ακόμα και για το αν υπάρχουν ν1.4...

(πολοί μου λένε ότι 1.4 δεν υπάρχει...)

Βρίσκω καλώδια (στα 1-1,5μ.) ν1.3 από 20 -70€ και άνω.

Καλώδια ν1.4 βρίσκω στα 5ευρώ στο 1μ. και μετά μόνο σε 15-20 μέτρα...

(η TV θα ειναι 46'' κ θα υποστηριζει και 1.4)

HDMI - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Για να σου γλιτώσω το διάβασμα:

1.3 = τυπικό hdmi, δεν υποστηρίζει 3d

1.4 = νέο hdmi, υποστηρίζει 3d

Όχι δεν έχει διαφορά το καλώδιο των 100 ευρώ με αυτό των 10, άμα πάρεις από κάποια γνωστή μαρκα. Ούτε έχει διαφορά το gold/silver/platinum/uranium plated.

Δες εδώ, διάλεξε το μέγεθος/version που θες και πάρε. Απλά είναι βρες κανένα που να είναι brand, μη πάρεις OEM.

EDIT: Για τους τύπους HDMI μιλάω για τις συσκευές, όχι για τα καλώδια

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay εχει μακρια και φθηνα hdmi.Προσωπικα με 10μετρο hdmi των 16 ευρω στελνω απο το pc στην tv mkv με dts ma κ απ'ολα χωρις προβλημα.Τωρα αν θες και 3d εκει θελει παραπανω λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ πολυ!

Το θέμα είναι λίγο περίπλοκο...

Έχω πάρει ήδη καλώδια.. (Χρειάζομαι 2)

Και τα δύο είναι 1.3c

Ίσως ΠΟΛΥ καλης μάρκας, όπως μου είπαν από εκεί που τα πήρα.

(70 ευρώ, έκαστο....) :red::suicide2:

Αυτός που μου τα πούλησε, ισχυριζόταν (και τις 2 φορές που πήγα) ότι καλώδιο 1.4 δεν υπάρχει,

και ότι όλα είναι 1.3 - γιατί εν έχει βγει πιστοποίηση για 1.4.... :wall::wall::wall:

Μου έβαλε και είδα κ 3D σε Full HD που το ειχε στο καταστημα του!

:help1::help1::help1::help1::help1:

Τα συγκεκριμενα ειναι supra hf100.

Link to comment
Share on other sites

Hdmi 1.4 καλώδια δεν υπάρχουν. Υπάρχουν τα standard, standard με ethernet, high speed, high speed με ethernet. Για 1080p ούτως ή άλλως χρειάζεσαι τα high speed, που καλύπτει τις ανάγκες του 3d (καλύπτει και 4k για να καταλάβεις). Τα standard HDMI πάνε μέχρι μέγιστο 720p certified. Ακόμα και τα φτηνά καλώδια τα πουλάνε για να συνδέεις 1080p, οπότε όλα είναι high speed.

EDIT: παρεπιπτώντος σε έπιασε κότσο...άκου €70 για καλώδια...

EDIT2: στο προήγούμενο post μου αναφερόμουν στο certification των συσκευών, δε κατάλαβα ότι ρωτούσες για καλώδια μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Hdmi 1.4 καλώδια δεν υπάρχουν. Υπάρχουν τα standard, standard με ethernet, high speed, high speed με ethernet. Για 1080p ούτως ή άλλως χρειάζεσαι τα high speed, που καλύπτει τις ανάγκες του 3d (καλύπτει και 4k για να καταλάβεις). Τα standard HDMI πάνε μέχρι μέγιστο 720p certified. Ακόμα και τα φτηνά καλώδια τα πουλάνε για να συνδέεις 1080p, οπότε όλα είναι high speed.

EDIT: παρεπιπτώντος σε έπιασε κότσο...άκου €70 για καλώδια...

EDIT2: στο προήγούμενο post μου αναφερόμουν στο certification των συσκευών, δε κατάλαβα ότι ρωτούσες για καλώδια μόνο.

Ναι σε καλωδιο μονο αναφερομουν.

Σορρυ - Μαλλον δεν το εκανα σαφες.

Τωρα που διαβαζω το ποστ σου, - ειναι ακριβως τα λογια του!

Αρα δε με κοροιδεψε, ειναι high speed με ethernet!

Τωρα για τα 70 ευρω... - Ασττα, Βράστα.... :whistle2::suicide2::fie::man_in_love:

Πάντως ψάχνωντας στο web ειδα οτι το καλωδιο μου ειναι απο τα κορυφαια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε καλωδιο μονο αναφερομουν.

Σορρυ - Μαλλον δεν το εκανα σαφες.

Τωρα που διαβαζω το ποστ σου, - ειναι ακριβως τα λογια του!

Αρα δε με κοροιδεψε, ειναι high speed με ethernet!

Τωρα για τα 70 ευρω... - Ασττα, Βράστα.... :whistle2::suicide2::fie::man_in_love:

Πάντως ψάχνωντας στο web ειδα οτι το καλωδιο μου ειναι απο τα κορυφαια!

Μωρέ εσύ το λες ξεκάθαρα, ακόμα και στον τίτλο...Εγώ είμουν τυφλός και βιαστικός :p.

Νταξ, για τα καλώδια, τουλάχιστον είσαι σίγουρος ότι και στο μέλλον, άμα δεν φύγουμε από το HDMI δε θα χρειαστείς άλλα καλώδια για πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη μασάτε το παραμύθι του marketing. Τα επιχρυσωμενα καλωδια με τις θωρακισεις και τα χοντρά τερματικα έχουν νόημα στα αναλογικα καλωδια, RCA κτλ. Το ίδιο τριπακι πασαρουνε και για τα ψηφιακά καλώδια, για να βγάζουν φράγκα από ανυποψίαστους, όπως δυστυχώς και ο φίλος που άνοιξε το θέμα. Το ΗDMI καλώδιο μεταφέρει 0 και 1, ακόμα και 24 καράτια να το κάνεις, πάλι 0 και 1 θα πάρεις στήν άλλη πλευρά. Πάνω απο 10-15 ευρώ, είναι πέταμα χρημάτων. Το μόνο που ελέγχω προσωπικά στα HDMI είναι το crimping να είναι ok.

Link to comment
Share on other sites

Από το ποστ του Nephiλiμ...

post-10167-1416076578,2618_thumb.png

πιο απλά δεν γίνεται να εξηγήσεις τις διαφορές στα hdmi καλώδια!

Από ποικιλία;Όσα θες 1,2,3,5,10m,με γωνίες,μίνι,ότι θες πχ.

Το αν είναι χρυσό η αλουμίνιο δεν παίζει πιστεύω ρόλο στην ποιότητα του σήματος που είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.

Ίσως το χρεισιμοποιουν πιο πολύ για προστασία από τυχόν διάβρωση.

Με 10€ καλώδια έκανες μια χαρά την δουλειά σου!

Link to comment
Share on other sites

140€ δυο καλωδια; πφφφφ.... μιση τηλεοραση επαιρνες...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Πως νομιζεις η Monster πουλάει καλώδια χιλιάδων $? κορόιδα ψάχνουν :upside:

Λες και ενα ψαξιμο στο internet στοιχίζει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Aπλά 70€ είναι πολλά για καλώδιο που μεταφέρει ψηφιακό σήμα. Θα είχε νόημα μόνο αν μιλάγαμε για ΠΟΛΥ μακρύ hdmi καλώδιο που έχει ειδικές προδιαγραφές για να ελαχιστοποιήσει απώλειες σήματος ανά μέτρο καλωδίου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα επέστρεφα,θα τα έκανα πιστωτικό και θα έπαιρνα άλλα φτηνότερα!!!(με την προϋπόθεση ότι είναι αγορασμένα εντός 10 ημερών).

Από κει και πέρα εγώ πήρα 5μετρο επιχρυσωμένο για laptop με tv και βλέπω τα πάντα πένα!!!

Πιστεύω ότι τα επιχρυσωμένα είχαν διαφορά στα αναλογικά κανάλια και κυρίως όταν είχαν να κάνουν με τα καλώδια των κεραιών αν θα είναι επιχρυσωμένα και όχι με τα hdmi.Εκεί υπήρχε διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πως νομιζεις η Monster πουλάει καλώδια χιλιάδων $? κορόιδα ψάχνουν :upside:

Λες και ενα ψαξιμο στο internet στοιχίζει τιποτα

Υπάρχουν αρκετά καλώδια της Monster που θα σου δώσουν καλό ήχο (ή σήμα,αν προτιμάς) χωρίς να ξεπαραδιαστείς,αλλά όπως είπε και ο dimitris_s τα καλά καλώδια έχουν νόημα σε αναλογικό σήμα,όχι σε ψηφιακό.

Έχω 2 Monster Studio Pro 1000 τα οποία είναι όντως ακριβά για καλώδια κιθάρας.Τα χρησιμοποιώ όμως τα τελευταία 8 χρόνια για να συνδέω τις κιθάρες μου με ενισχυτές/κάρτες ήχου/κονσόλες και είναι από τα καλύτερα καλώδια που έχω χρησιμοποιήσει,ή όπως λένε και οι hifidel-αδες,από τα καλύτερα που έχω "ακούσει".Και δεν έχουν πάθει τίποτα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.