Jump to content



Χ79 mobo i7 3820 Μια από τα ίδια...


VasPoly

Recommended Posts

χω πρόβλημα και παρακαλώ τα φώτα σας...

Το hardware ειναι:

Mobo: G1 Assassin 2

Cpu: I7 3820

Ram: ocz3t1600lv4gk 4x2gb

Gpu: Sapphire hd 6950

Τα έβαλα ολα μαζί σήμερα να κανω μια δοκιμή να δω πως παει αλλα δεν κατάφερα να περάσω το post. Το εργο το εχω ξαναδεί με το PC ενος φίλου, το bios της μητρικής δεν ειναι συμβατό με το cpu, η μητρικη εχει f7 και ο 3820 υποστηρίζεται απο το f8 και μετα.

Η μητρικη ειναι αυτη που ειχε γινει review πριν απο καιρο εδω οποτε δεν υπάρχει θεμα οτι εχει πρόβλημα το cpu ειναι καινούριο αλλά δύσκολα να ειναι DOA (δεν εχω συναντήσει ποτέ μου κατι τέτοιο..) οπότε καταλήγουμε στο bios.

Στο pc του φιλου η μητρική ήταν Asus η οποία μπορεί να κανει flash το bios με usb stick χωρις να εχεις πανω ουτε cpu ουτε ram μονο ρευμα στην μητρικη και ολα καλα μετα....Ελα ομως που η gigabyte δεν εχει τετοιο πραγμα.

Η ερωτηση μου λοιπόν...Υπαρχει καποιος στην περιοχή της Πατρας που να εχει την διάθεση να βοηθησει με τον 3930Κ του ή τον Χ ?

Πληροφοριακά δοκίμασα τις μνημες μια μια σε καθε θεση, 3 καρτες γραφικων, την μητρικη με κανενα περιφεριακο πανω της και ειναι εκτος κουτιου πανω στο mobo tray απο TJ07. Ευχαριστώ που διαβάσατε τον πονο μου....

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα τα πήρες μεταχείρω; Αν όχι και είναι καινούρια, νομίζω αν πας στο κατάστημα που τα πήρες να το κάνετε επί τόπου δε θα έχουν πρόβλημα. Αυτό φυσικά αν δε βρεις γρήγορα κάποιον να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το cpu είναι καινούριο απο κατάστημα η μητρική όμως δεν ειναι και εκει ξεκινάνε τα προβλήματα....

Αυτό λέω. Πας εκεί, "γεια, πήρα αυτά και δεν παίζει. Μπορείς να με βοηθήσεις να κάνω ένα bios update για να τα βάλω..;". Αν σου πει όχι, ή θέλει να σε χρεώσει, είναι μεγάλος βλάκας.

Link to comment
Share on other sites

H απαντηση που πηρα απο το "μπακαλικο" ηταν οτι αφου δεν ειναι αγορασμενη και η μητρική απο εκει δεν αναλαμβανει να κανει τιποτα, και ηταν ακριβως η ιδια απαντηση που μου ειχαν δωσει οταν ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με ενα P9X79 της Asus και εναν 3820...

Link to comment
Share on other sites

H απαντηση που πηρα απο το "μπακαλικο" ηταν οτι αφου δεν ειναι αγορασμενη και η μητρική απο εκει δεν αναλαμβανει να κανει τιποτα, και ηταν ακριβως η ιδια απαντηση που μου ειχαν δωσει οταν ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με ενα P9X79 της Asus και εναν 3820...

Γιατί ψωνίζεις από το "μπακάλικο" τότε...; :TD:

Τι να σου πω, είμαι και μακρυά για να βοηθούσα...

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσεις με πατημένο <tab>, γίνεται τίποτα?

Υ.Γ. Υποθέτω ότι clear cmos έχεις κάνει ε?

Τα παντα εκανα δεν ποσταρει με τιποτα.

Γιατί ψωνίζεις από το "μπακάλικο" τότε...; :TD:

Τι να σου πω, είμαι και μακρυά για να βοηθούσα...

Γιατι το είχαν ετοιμοπαράδοτο και η τιμη ηταν σχεδον ιδια με ολα τα υπολοιπα μαγαζια και ειμαι και λιγο ανυπομονος....

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, η μητρική από πού είναι αγορασμένη; Προφανώς είναι ακόμα στην εγγύηση και αν πρόκειται να μείνεις χωρίς pc (εφόσον γράφεις για Αθήνα), τότε είτε μπορείς να τη στείλεις στο κατάστημα αγοράς για να γίνει update είτε - φαντάζομαι - στη Gigabyte μετά από συνεννόηση μέσω mail. Το ταχυδρομικό κόστος θα είναι πιο φθηνό σε σχέση με πήγαινε-έλα ΑΘήνα-Πάτρα.

Υ.Γ. Στείλε ένα mail στη Gigabyte μήπως και υπάρχει καμιά πατέντα...

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα χτες στην gigabyte μήπως τους την στείλω εκεί αν δεν βρω κάτι.

Η μητρική είναι review sample και δεν υπάρχει εγγύηση. Έτσι και αλλιώς χωρίς pc είμαι εδώ και καιρό γιατί φτιάχνω το κουτί μου, αλλά τώρα που θεωρητικά τελείωσα να δω πόσο καιρό θα μείνω χωρίς pc...

Και αυτό που με ξενερώνει είναι το πόσο απλό είναι το bios update αλλά τελικά το ποσό σημαντικό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση -εφόσον το bios chip είναι κουμπωτό- να παραγγείλεις με 20-30$ ένα νέο pre-flashed.

Κοίτα PC BIOS reprogramming, replacement, recovery και στο ebay

Υ.Γ. Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν post-άρει το σύστημα. Συνήθως όταν βάζεις νέο cpu που δεν το υποστηρίζει η μητρικη, γίνεται post με fail-safe ρυθμίσεις, flash-άρεις και όλα καλά. Το να μη γίνεται καθόλου post, είναι περίεργο. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις αλλού θέμα ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση -εφόσον το bios chip είναι κουμπωτό- να παραγγείλεις με 20-30$ ένα νέο pre-flashed.

Κοίτα PC BIOS reprogramming, replacement, recovery και στο ebay

Υ.Γ. Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν post-άρει το σύστημα. Συνήθως όταν βάζεις νέο cpu που δεν το υποστηρίζει η μητρικη, γίνεται post με fail-safe ρυθμίσεις, flash-άρεις και όλα καλά. Το να μη γίνεται καθόλου post, είναι περίεργο. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις αλλού θέμα ;

το ίδιο είχα πάθει και με ενός φίλου το Χ79 που είχαμε φτιάξει.δεν ποσταρε με τίποτα,έστειλα μητρική μνήμες και CPU για έλεγχο και όλα ήταν μια χαρα. τελικά αφού επέστρεψαν όλα βρήκα πως να κάνω flash το BIOS και μόλις το έκανα όλα λειτουργησαν. Άρα το πρόβλημα είναι εκεί.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.