Jump to content



τελωνειο παραγγελια απο κινα


Recommended Posts

Παιδια εχω μια ερωτηση σχετικα με τα ελτα και το τελωνειο για παραγγελιες απο κινα. Εχω παραγγελει παρα πολλες φορες απο κινα και παντα πληρωνα η 6ευρω η τιποτα. Σημερα περιμενα ενα πακετο απο την κινα ηταν περιπου 4,2 κιλα και ειχε μεσα ρουχα εγω πληρωσα μαζι με μεταφορικα 232 δολλαρια πανω νομιζω εγραφε 150 δολλαρια πρεπει να πληρωσω 68ευρω και θα ερθει σημερα με τα ελτα courrier το μονο που θελω να μαθω ειναι το εξης πως βγαινει το ποσο τον 68ευρω απο τα 150 δολλαρια η απο τα κιλα ? Επειδης εχω αλλη μια παραγγελια που περιμενο και αυτη ειναι περιπου 1,6 κιλα αξιας μαζι με τα μεταφορικα 105 δολλαρια λετε αν ξαναπερασει απο τελωνειο να πληρωσω παλι 68 ευρω ?

Η παραγγελια που πρεπει να πληρωσω τα 68ευρω ηταν 4 μπλουζακια παιδικα ενα παντελονι τζιν παιδικο 3 κοντομανικα μπλουζακια 2 παπουτσια adidas για παιδια 1 παπουτσια nike οχι για παιδια 3 ρολογια ice watch και ενα τζιν παντελονι.

Link to comment
Share on other sites

λογικα εχει ανοιχτει το πακετο και βαση των προιοντων πηγε ο εκτελωνισμος. Πρεπει να υπαρχει και αντιστοιχο θεμα, κανε μια αναζητηση και θα βρεις σιγουρα περισσοτερες πληροφοριες που εχουν ξανασυζητηθει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εκτελωνιζουν οσο θελουν αυτοι εγω εδωσα 234 δολλαρια η επομενη μου παρεγγελια ειναι μονο κατι ρουχα παιδικα και εδωσα 105 δολλαρια μαζι με μεταφορικα δεν ειναι μαρκες πως θα το εκτελωνιζαν αυτο αν το πιασουν ?

Link to comment
Share on other sites

Το ποσόν είναι 23% επί της καθαρής αξίας (εκτιμώμενη ή δηλωμένη ΣΥΝ τα μεταφορικά), συν 8€ εκτελωνιστικά έξοδα. Με αξία 234 δολάρια που λες, ευτυχώς πήγε βάσει της δηλωμένης, γιατί αν πήγαινε βάσει της εκτιμώμενης θα ανέβαινε πολύ το νούμερο. Και ευτυχώς είναι με τα ΕΛΤΑ, αν ήταν courier δεν σε ξέπλενε ένα 300άρι.

Υπάρχει standard και όχι, δεν βάζουν ότι θέλουν αυτοί. Μόνο αν κάνει κάποιος την βλακεία και δηλώσει για αντικείμενο αξίας εκατοντάδων/χιλιάδων ευρώ μία γελοία αξία της τάξεως του δεκάευρου, τότε εκτελωνίζεται με γνώμονα την εγχώρια αντικειμενική του αξία, όποια και αν είναι η δηλωθήσα.

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς, ψάξε το λίγο.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Αν πιασουν και το επομενο πακετο που περιμενω αξιας μαζι με μεταφορικα 105 δολλαρια ακριβως 1,5 κιλα θα πληρωσω παλι 68 ευρω ? πολυ δεν ειναι :nada:

Καμία σχέση. Πρώτα απ'όλα, ξέχνα το βάρος. Και 10 γραμμάρια να ήταν, αν περάσει τελωνείο πάει βάσει της αξίας του.

234 δολλαρια ειναι 180 ευρω απο τα 180 ευρω 23% ειναι 41 ευρω + 8 ευρω που ειπες ειναι 49 ευρω το πακετο πρεπει να ελεγε 150 δολλαρια αρα ισως φορολογησαν αυτοι οπως νομιζαν.

Έχεις δίκιο, ξεπερνά η αξία τα 150€ οπότε έχεις δύο πρόσθετες χρεώσεις από αυτές που προανέφερα.

Φορολογείται η πλήρης του αξία, ΜΕ τα μεταφορικά ΚΑΙ τα έξοδα δασμών/φόρων. Έτσι είναι 8€ τα εκτελωνιστικά έξοδα, συν άλλα 4€ τέλη διαχείρισης δασμών γιατί η αξία ξεπερνά τα 150€, επιπλέον επί του συνόλου 3.5% (6.75€) δασμοί ΔΕΤΕ και 46€ ΦΠΑ. Η μικρή υπολοιπόμενη διαφορά μπορεί να είναι λόγω καμίας μικροαύξησης που μπορεί να υπάρχει στις τιμές που γνωρίζω εγώ, ή πιο απλά διαφορά στην αξία συναλλάγματος γιατί εσύ πιθανόν βλέπεις μία παγκόσμια μέση τιμή μέσω κάποιας σελίδας στο internet, όχι την τιμή αγοράς Ελλάδος (που είναι σημαντικά μεγαλύτερη από την τιμή πώλησης).

Αν φορολογούσαν βάσει αντικειμενικής αξίας στην Ελλάδα, για τα πράγματα που αναφέρεις δεν γλύτωνες το 200άρικο, ειδικά αν έπαιρναν τα παπούτσια και ρολόγια που αναφέρεις ως γνήσια και όχι αντιγραφές.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Απλα αν ειναι μικρα πακετακια θα τα ανοιξουν δυσκολοτερα απο τα μεγαλα και βαρια πακετα. Οποτε το αλλο που περιμενεις μπορει να μην περασει καν τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας παιδια. Επειδη δε θελω να ανοιξω καινουριο θεμα μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες στο προβλημα μου;

Θελω να αγορασω 2 κινητα απο Κινα και συγκεκριμενα απο εδω China Wholesale Electronics - Tablet pc Wholesale - Cell phone wholesale - Dropship From China - ahappydeal.com .

Η τιμη μαζι με το Flat Rate Shipping υπολογιζεται στα 272 ευρω ενω το πακετο θα ζυγιζει 1 κιλο.

Η σελιδα υποστηριζει paypal, αλλα δημιουργησα λογαριασμο σχετικα προσφατα και δεν ξερω πως πανε οι διαδικασιες. Υπαρχει τροπος να αποφυγω τελωνεια ;

Ευχαριστω :worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Ατυπος χρυσος κανονας για αγορες εκτος ΕΕ ειναι να στα στελνουν με ΕΛΤΑ και να μην κανεις αγορες σε περιοδο γιορτων.

Με τα ελτα λιγες φορες εκτελονιζονται και σε περιοδο γιορτων οι ελεγχοι ειναι πιο εντατικοποιημενοι (+ οτι πιο ευκολα ειναι να παραπεσει και να μην το παρεις και ποτε)

Link to comment
Share on other sites

Θα το εχω υποψιν, ουτως η αλλως η παραγγελεια για να φτασει θελει 30~40 μερες. Καπου ειχα διαβασει ενα τροπο με τις αποδειξεις που βαζεις μια απο εξω στο κουτι 20~30 δολλαρια και περναει χωρις ελεγχο ή στο τυλιγουν σαν δωρο. Ισχυουν οντως ;

Εστειλα μαιλ στην υποστηριξη της σελιδας για το αν γινεται να μου κοψουν χαμηλοτερη αποδειξη :

Thanks so much for your interest in our items.

Yes I can help you to write a lower price on the order,so that you can avoid the taxes.Please place the order,leave a message"talk to Peggy,declare $50 for this order"tell me order number,I will deal with it.

Regards

Το θεμα ειναι πως θα γινει αυτο μεσω PayPal ?

Link to comment
Share on other sites

Θα το εχω υποψιν, ουτως η αλλως η παραγγελεια για να φτασει θελει 30~40 μερες. Καπου ειχα διαβασει ενα τροπο με τις αποδειξεις που βαζεις μια απο εξω στο κουτι 20~30 δολλαρια και περναει χωρις ελεγχο ή στο τυλιγουν σαν δωρο. Ισχυουν οντως ;

Εστειλα μαιλ στην υποστηριξη της σελιδας για το αν γινεται να μου κοψουν χαμηλοτερη αποδειξη :

Thanks so much for your interest in our items.

Yes I can help you to write a lower price on the order,so that you can avoid the taxes.Please place the order,leave a message"talk to Peggy,declare $50 for this order"tell me order number,I will deal with it.

Regards

Το θεμα ειναι πως θα γινει αυτο μεσω PayPal ?

Δεν θα γίνει μέσω PayPal. Θα πληρώσεις κανονικά και αυτοί θα δηλώσουν ότι να'ναι. Δεν θα έρθουν και από το τελωνείο να σου χακάρουν τον υπολογιστή...

Η διαφορά είναι ότι το "δώρο" το ξεχνάς, δεν ισχύει. Και "αέρας κοπανιστός" να γράφει, τα πάντα εκτελωνίζονται, εμπορικού ή μη χαρακτήρα. Οτιδήποτε έχει όμως αξία κάτω από 80€ (δηλωθήσα αξία ΣΥΝ μεταφορικά) δεν εκτελωνίζεται. Επίσης, μην νομίζεις ότι θα περάσεις π.χ. 10 iPad με αξία 50$, ο εκτελωνιστής αποφασίζει αν η αξία είναι πραγματική ή όχι και μπορεί να το εκτελωνίσει με ότι αξία θέλει αυτός. Είναι πολύ χειρότερο να κάνεις "κρα" παρά να πληρώσεις ένα 23% ΦΠΑ μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Για Αγγλία που είχα ψάξει, μου είχαν πει ότι το τελωνείο εδώ σταματάει τα πάντα και είναι +20%. Αυτό όταν έψαχνα κάτι παπούτσια από Αμερική. Στην Ελλάδα δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα εχω φερει διαφορα απο κινα/κορεα κτλ... fairing μηχανης, 4κ monitor ( απο 400+ ευρω το καθενα και μεγαλο μεγεθος)..και δεκαδες αλλα πραγματα...

ποτε δεν εχω φαει τελωνειο.. καποια 3ευρακια απο Αμερικη (αν θυμαμαι καλα) μπορει να εχω πληρωσει αλλα δεν τα θεωρω αξια λογου..

ενα κανονα χρησιμοποιω μονο... απαραβατο... ποτέ με DHL,UPS,FEDEX κτλ...

τους ζηταω να μου τα στελνουν με EMS (ΕΛΤΑ) αυτα που ειναι απο κινα και USPS αυτα απο Αμερικη.. γενικοτερα δεν επιλεγω και την πιο γρηγορη αποστολη... επιλεγω την πιο normal με tracking...ζηταω επισης να μου τα στελνουν ως gift και να βαζουν οσο το δυνατον χαμηλότερη τιμη απ εξω αν αυτο ειναι εφικτο αν και πολλα μου εχουν ερθει με 200-300+ dollars να γραφουν απ εξω...χωρις θεμα.. (δεν θεωρω οτι κατι γλυτωνεις με αυτες τις επιλογες).. και να κρυβουν την συσκευασια ειτε βαζοντας το σε αλλο κουτι ειτε φασκιονοντας το με υλικο συσκευασιας

απο Ευρωπαικη ενωση.. παιρνεις οτι θες..οπως θες.. τελωνειο δεν υπαρχει

το καλυτερο πακετακι παντως το ειχα λαβει ετσι ... :hehe:

post-212-1416078565,7932_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το gift στα περισσοτερα ebay shops δεν παιζει. Η νομοθεσια λεει οτι οτιδηποτε εχει δηλωθει στο Invloice με αξια ανω των 45 euro περναει απο εκτελονισμο.Το κοστος επειδη εκτελωνισα προσφατα κατι γυιαλια αξιας 150 euro απο Αμερικη ειναι το 23% + το ποσο που χρεωνει η Ups για την αποθηκευση μεχρι να το παραλαβεις+ κοστος κρατησης της αποθηκης εκτλενωνισμου....

και το καλο για το τελος....αποδειξη κοστους και πληρωμης....θεωρειται η αποδειξη (εκτυπωμενη ) του paypal...και πανω σε αυτο βγαινει το 23%....τιποτα αλλο....στην πραξη το Invoice δεν το κοιτανε....γιατι παντα το ποσο εκει ειναι χαμηλοτερο.....οποιος εχει λιγο μυαλο.....καταλαβε :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.