Jump to content



7990


def

Recommended Posts

Για να τα λες με τοση σιγουρια γι αυτην την καρτα παει να πει οτι την εχεις δει, δεν εξηγειται αλλιως - γιατι αν εχεις αυτην την εντυπωση με αναφορα το crossfire, σου λεω απλα πως δεν εχει καμια σχεση.

Τα λόγια σου ηχούν στα αυτια μου σαν τα λογια του Makedon...

Τι κάνεις γιάννη κουκιά σπέρνω....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 381
  • Created
  • Last Reply
Και πιο ψιλα ακομα :unsure:

Ας φτιαξουμε μερικες κατηγοριες χρηστων.

1) Αυτον που θελει την απολυτως κορυφαια καρτα σημερα για να παιζει τα παιγνιδια του σε μονη οθονη.

2) Αυτον που θελει την πιο γρηγορη καρτα μονο για μετρησεις.

3) Αυτον που θα ηθελε να παιξει σε πολλαπλα μονιτορ, αλλα ακουει διαφορα και μπορει να περιμενει.

4) Αυτον που θελει να παιζει σε πολλαπλα μονιτορ τωρα.

5) Αυτον που με κλειστα ματια υποστηριζει συγκεκριμενο προιον.

Ετσι,

1) Αυτος δεν θα παρει Nvidia.

2) Ουτε αυτος θα παρει Nvidia.

3) Αυτος δεν θα παρει Nvidia μετα απο τρεις μηνες.

4) Ναι, αυτος πιθανον να παρει σημερα μια Nvidia.

5) Αυτος θα παρει οτι αγοραζε παντα.

Αντιλαμβανεσαι το δειγμα? Ειναι πραγματι μια μικρη μεριδα χρηστων.

Ως τελικος χρηστης αν δεν σε ενδιαφερουν οι τεχνικες αναλυσεις και τα σχετικα αρθρα (ωστε να τα διαβαζεις προς οποια ενημερωση σου), πως θα αγορασεις?

Ακουγοντας 'τυφλα' την γνωμη των 'αλλων' ?

Ας επιστρεψουμε στο παρων.

Η 7990 ειναι ενα παρα πολυ δυνατο προιον και ΔΕΝ απευθυνεται σε ολους. Σας λεω υπευθυνα, μην την αγορασετε :nono: δεν θα βγει σε μεγαλη παραγωγη.

P.S.

Η σαλτσα δινει την νοστημια .:hehe:

Aπο την πορτα σου περνω τηγανιζεις ψαρια και σου πετω εναν κεφτε... Ζητω η Κυπρος! :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω δει δύο από δαύτες σε OCL μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα.

Μαζεύονται πολλά shaders units βέβαια για αυτό και τόση δύναμη, μέχρι στιγμής πάντως η GNC δείχνει να έχει αρκετό μέλλον/δρόμο.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] καλημέρα θέλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις/διευκρινίσεις "περισσότερο για μένα" σύμφωνα πάντα με την official HD7990 και οχι τις custom υλοποιήσεις του στυλ "Devil13"...

1) Το TDP της κάρτας στα 375W δεν είναι άντε λίγο παραπάνω??

2) Η απόδοση της θα διαφέρει απο τις custom υλοποιήσεις "πρός το καλύτερο πάντα"??

3) Πρόκειται να βγει κάποιος Catalyst πέρα απο το update του ιουλίου νωρίτερα ο οποίος θα σχετίζεται με την έλευση της HD7990??

4) Τέλος επειδή είχα ποστάρει εδώ κάποια glimpses των επιδόσεων της κάρτας σε αυτό το thread πριν 2 μέρες, θέλω να μου πείς ΑΝ ΟΝΤΩΣ ισχύουν και δεν με γέλασαν τα μάτια μου...

Να αναφέρω οτι όλα αυτά τα ρωτάω σε εσένα διότι τυγχάνει να σε γνωρίζω απο αρκετά παλαιότερο forum...και ξέρω οτι ξέρεις αυτά που λες, και επειδή έχω την εντύπωση πως η συγκεκριμένη κάρτα είναι δίπλα σου...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Aπο την πορτα σου περνω τηγανιζεις ψαρια και σου πετω εναν κεφτε... Ζητω η Κυπρος! :suicide:

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: να σαι καλα φιλε μου γελαω εδω και 5 λεπτα... νευρικο με επιασε... αχαχαχα να σαι καλα

σορρυ για το οφφ....

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9179]atiman[/MENTION] καλημέρα θέλω να σου κάνω μερικές ερωτήσεις/διευκρινίσεις "περισσότερο για μένα" σύμφωνα πάντα με την official HD7990 και οχι τις custom υλοποιήσεις του στυλ "Devil13"...

1) Το TDP της κάρτας στα 375W δεν είναι άντε λίγο παραπάνω??

2) Η απόδοση της θα διαφέρει απο τις custom υλοποιήσεις "πρός το καλύτερο πάντα"??

3) Πρόκειται να βγει κάποιος Catalyst πέρα απο το update του ιουλίου νωρίτερα ο οποίος θα σχετίζεται με την έλευση της HD7990??

4) Τέλος επειδή είχα ποστάρει εδώ κάποια glimpses των επιδόσεων της κάρτας σε αυτό το thread πριν 2 μέρες, θέλω να μου πείς ΑΝ ΟΝΤΩΣ ισχύουν και δεν με γέλασαν τα μάτια μου...

1) Πολυ σωστα.

2) Οι custom υλοποιησεις εαν δεν ειναι υπερχρονισμενες απο τις εταιριες θα εχουν την ιδια αποδοση με την malta.

3) Ναι, η αρχη γινεται απο τον επισημο 13.5 και θα αφορα ολες τις καρτες.

4) Οι μετρησεις που εμφανιζουν διαφορα "περιοδικα" δεν ειναι παντα ασφαλεις, δεν ξερουμε τον τροπο που μετρουν και αν αυτες δεν προερχονται απο εξακριβωμενα αξιοπιστες πηγες πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι.

Σε γενικες γραμμες αυτες που ειδες ειναι οι επιδοσεις της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

H καρταρα της ΑΤΙ 7990 :p εχουμε και λεμε στα 1050mhz core clock :

power consumption

image.jpg

games

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Εχουμε και λεμε : perf/watt = για κλάματα!

Σε πολλαπλά monitor ΕPIC FAIL η καρτα με το stuttering που εχει! O οποιοδήποτε διάγραμμα σε 5760χ1080 ειναι απλα εκτος πραγματικοτητας, 80 γραφει το κοντερ με 20 παει! Οποτε δεν μετρανε....δεν υφίστανται τέτοιες μετρήσεις γι αυτη την καρτα....

για 650 ευρω καλη καρτουλα θα ειναι, για παραπάνω no way!

Μην φας εχει γλάρο. Πριν ανοιξεις το spoiler, παρε υπογλώσσιο για το σοκ. Hint: Prototype 2 drivers.

BF3_2560x1440_PLOT_0.png

Οσο για το perf/watt οταν αναφερεσαι σε high end συστηματα που το overclock παει συνεφο, 75watt περισσοτερα απο την αντιστοιχη NVidia, σε ενα συστημα που θα δουλευει 24 ωρες full load (εξωφρενικο και εκτος πραγματικοτητας) η διαφορα σε ενα χρονο με το ακριβοτερο τιμολογημενο ρευμα ειναι ~90 ευρω. Αστο να παει στο διαολο καλυτερα, γιατι δεν στεκει σαν επειχειρημα. Επισης αυτο που παραθετεις ειναι ασχετο με το παρον θεμα. Η official 7990 εχει TDP 375watt. ΤΕΛΟC

Link to comment
Share on other sites

Τρελο λουκουμι η καρτα :p

Mακρια απο μας...

Οσο για το stuttering της καρτας, αν καποιος τη παρει ειναι καλεσμενος σπιτι μου να την δοκιμασουμε και αυτη.... τσαμπα θα χασω το χρονο μου γιατι ξερω τι θα δω αλλα θα το κανω για το καλο του thelab και της προστασιας των καταναλωτων...

Το διαγραμμα που μου εδωσες Ναρτα δεν μου λεει τιποτα, οπως και στον csaris και στον spartangr και σε αλλους που ξερουν το προβλημα της ΑΤΙ σε EYEFINITY με CROSSFIRE.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλαπλά monitor ΕPIC FAIL η καρτα με το stuttering που εχει! O οποιοδήποτε διάγραμμα σε 5760χ1080 ειναι απλα εκτος πραγματικοτητας, 80 γραφει το κοντερ με 20 παει! Οποτε δεν μετρανε....δεν υφίστανται τέτοιες μετρήσεις γι αυτη την καρτα....

για 650 ευρω καλη καρτουλα θα ειναι, για παραπάνω no way!

Θεωρώ ότι γνωρίζεις πολύ καλά πως η Devil13 είναι custom υλοποίηση και δεν έχει καμία σχέση με την Official. Φυσικά και το γνωρίζεις. Αλλά το βάζεις για να κερδίσεις εντυπώσεις. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να σε αγνοούν όλο και περισσότεροι χρήστες. Τίποτα περισσότερο.

Όσον αφορά το stuttering, ούτε το έχεις δει, ούτε γνωρίζεις αν θα έχει. Οι μετρήσεις έγιναν με τον ίδιο τρόπο, αλλά εσύ θεωρείς πως τα 80 της nVidia είναι σωστά, ενώ της ΑΤΙ είναι λάθος. Μετρήσεις που έκανες με αξιόπιστες τεχνικές, μηχανήματα και κατάλληλο εξοπλισμό. Τα μάτια σου. Μπράβο. Αυτό περίμενα τόσα χρόνια από το χώρο. Btw, χαραμίζεσαι. Θα έπρεπε να εργάζεσαι σε κάποιο μεγάλο οίκο και να κάνεις τα reviews με κλειστά μάτια. Φαντάζομαι τα ίδια θα βλέπεις κι έτσι, δε θα έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι γνωρίζεις πολύ καλά πως η Devil13 είναι custom υλοποίηση και δεν έχει καμία σχέση με την Official. Φυσικά και το γνωρίζεις. Αλλά το βάζεις για να κερδίσεις εντυπώσεις. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να σε αγνοούν όλο και περισσότεροι χρήστες. Τίποτα περισσότερο.

Όσον αφορά το stuttering, ούτε το έχεις δει, ούτε γνωρίζεις αν θα έχει. Οι μετρήσεις έγιναν με τον ίδιο τρόπο, αλλά εσύ θεωρείς πως τα 80 της nVidia είναι σωστά, ενώ της ΑΤΙ είναι λάθος. Μετρήσεις που έκανες με αξιόπιστες τεχνικές, μηχανήματα και κατάλληλο εξοπλισμό. Τα μάτια σου. Μπράβο. Αυτό περίμενα τόσα χρόνια από το χώρο. Btw, χαραμίζεσαι. Θα έπρεπε να εργάζεσαι σε κάποιο μεγάλο οίκο και να κάνεις τα reviews με κλειστά μάτια. Φαντάζομαι τα ίδια θα βλέπεις κι έτσι, δε θα έχει διαφορά.

Δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο το θεμα της ATI στο eyefinity με crossfire.

Anyway...

Μα ποιος σου ειπε οτι η nvidia στα 80 fps η NVIDIA δεν εχει STUTTERING ? Και ποιος σου ειπε οτι το SLI και το CF δεν εχουν stuttering ακομα και σε ενα monitor ? Χωρις Vsync παντα....για να μην εχεις κομπιασμα σε SLI και CF θα πρεπει να εισαι με FRAME RATE πανω απο 100+ fps μονιμα.

To προβλημα εχει να κανει με το VSYNC σε EYEFINITY με CROSSFIRE σε ΑΤΙ...

Εγω με τον csaris τα εχουμε πει χιλιαδες φορες τα τελευταια 3 χρονια, αλλα παλι αδιαβαστους σας πιανω...και παντα λεμε τα ιδια και τα ιδια. Μαλλια εχει βγαλει η γλωσσα μας!

....διαβασε τα λεγομενα του csaris για να παρεις απαντησεις για το τι παιζει.

Και να σου πω κατι, ουτε εγω, ουτε ο Csaris, ουτε ο Spartangr, ουτε ο Takispa, ουτε ο ZPAF που δεν εχει βγει να πει τιποτα ενω το ξερει το προβλημα εχουμε κανενα οφελος. Τα sites ομως ? Θελεις να το αναλυσω αυτο, πιστευεις οτι αξιζει ?

Link to comment
Share on other sites

διαβασε τα λεγομενα του csaris για να παρεις απαντησεις για το τι παιζει...

Τα έχω διαβάσει, όπως κι έχω διαβάσει ότι Gaming + Vsync = NO GO. Οπότε τσάμπα ασχολείσαι με το θέμα. Επαναλαμβάνω, για λόγους εντυπωσιασμού και μόνο.

Διάβασε τώρα το review που έβαλε ο [MENTION=19996]Anonymous[/MENTION] όσον αφορά στα σύγχρονα παιχνίδια (δεν ασχολούμαι με benchmarks 5ετίας) και κλάψε ελεύθερα ακόμα και για τα "The Way It's Meant to be Played"...

Link to comment
Share on other sites

και λεω:

no VSYNC σε SLI / CF σε frame rate κατω απο 100-120 fps = no go / no playable!

Εγω να κλαιω ? Σε μενα ολα δουλευουν ρολοι! Απολαυση το Surround μου!

Αυτη που αγοραζουν ΑΤΙ για να κανουν eyefinity με cf, κλαινε με μαυρο δακρυ!

Οποιος θελει με ΑΤΙ καρτες να δει το προβλημα, μπορει να ερθει στο σπιτι μου να του το δειξω, αρκει να φερει τις καρτες του....

Link to comment
Share on other sites

....δεν δινει λυση στο προβλημα. H ουσια ειναι να κλειδωσει τοσο η εικονα οσο και το fps και ας παρεις λιγο lag (μιλαω για το vsync).

Ακομα και την 690gtx σε surround χωρις VSYNC το stuttering υπαρχει και ενοχλει (στην ΑΤΙ ειναι δραμα βεβαια)

... σε ενα Monitor το stuttering στο sli/cf χωρις vsync δεν ενοχλει γιατι τα fps ειναι στο θεο στα 3 monitor ομως ζοριζει το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

1 site στα 8 που εχω διαβασει την βγαζει πιο αργη απο Titan. Αξιόπουστο μου φαίνεται.

....δεν δινει λυση στο προβλημα. H ουσια ειναι να κλειδωσει τοσο η εικονα οσο και το fps και ας παρεις λιγο lag (μιλαω για το vsync).

Ακομα και την 690gtx σε surround χωρις VSYNC το stuttering υπαρχει και ενοχλει (στην ΑΤΙ ειναι δραμα βεβαια)

... σε ενα Monitor το stuttering στο sli/cf χωρις vsync δεν ενοχλει γιατι τα fps ειναι στο θεο στα 3 monitor ομως ζοριζει το πραγμα.

Τι % των gamers χρησιμοποιει 3 οθόνες; Το υπολοιπο 99,5% gonna love it.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εγώ 1000 δεν δίνω επ ουδενί...το :o είναι για το μέγεθος της, pcb, σύστημα ψύξης.

από επιδόσεις πάντως σκίζει και είναι θηρίο...από κατανάλωση επίσης, αλλά σιγά τα ωά...πολύ περισσότερο χρόνο θα είναι idle (λογικά) παρά σε Stress...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.