Jump to content



7990


def

Recommended Posts

Επειδή δεν παρακολουθώ τα νούμερα, να σου θυμίσω ότι ο pepas, έχει κάνει μετρήσεις στο BF3 εδώ. Βγάζει λοιπόν AVG στα 81fps, ελάχιστα παραπάνω από τα 77fps που έχει στο συγκριτικό το TPU. Εσύ βέβαια θέλεις να το βγάλεις άκυρο αυτό γιατί οι δικές σου μετρήσεις είναι καλύτερες και εγκυρότερες. Μάλλον και ο pepas αναξιόπιστος θα είναι. Όλοι βασικά, εκτός από εσένα.

Μην βαζεις λογια στο στομα μου και δεν ειπα πουθενα καπου κατι για τον Peppa.

Μονο timedemos εχω δωσει και περιμενω αυτο το 20% που ισχυριστηκες.

Unigine, valley, 3dmark11, 3dmark13 και οποιο αλλο γουσταρεις.

Περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 381
  • Created
  • Last Reply

Μετα απο 1 χρονο με +80 watt κατανάλωση στα 3 τελευταίας γενιάς παιχνίδια έχουμε αυτό:

image.jpg

image.jpg

image.jpg

...επισης

+ οτι το ΑΤΙ CF δεν την παλεύει κάστανο σε EYEFINITY αναλύσεις! Το 1% που θα αγοράσει αυτη την καρτα κατα 90% εχει setup με πολλαπλά monitor!

+ οτι δεν εχει 3D

Για πια 1000 ευρώ μιλάμε ?

Link to comment
Share on other sites

Μην βαζεις λογια στο στομα μου και δεν ειπα πουθενα καπου κατι για τον Peppa.

Μονο timedemos εχω δωσει και περιμενω αυτο το 20% που ισχυριστηκες.

Unigine, valley, 3dmark11, 3dmark13 και οποιο αλλο γουσταρεις.

Περιμενω...

Δεν αναγνωρίζεις τις μετρήσεις που έχει το TechPowerUp. Λες ότι είναι αναληθείς αφού εσύ υποστηρίζεις ότι οι διαφορές είναι άλλες. Συγκριτικό ΔΕΝ έχεις κάνει για να ασχοληθώ μαζί σου. Έβαλες κάποια ξεκάρφωτα νούμερα με την Τατιάνα και απλά γράφεις ότι είναι καλύτερη από την 680. Πετάς κι ένα 50% και τέλος. Αφού λοιπόν δεν έχεις εσύ κάποιες μετρήσεις, γιατί μου τη λες κιόλας που δεν είμαι ενημερωμένος, σου έβαλα κάποιες συγκρίσιμες από τον Πέπα που εντελώς τυχαία βγάζει τα ίδια περίπου νούμερα με το αναξιόπιστο κατ'εσέ, TPU. Βάσει αυτού λοιπόν, εγώ θεωρώ ότι οι μετρήσεις του TPU είναι σωστές, είναι ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ, με τους ίδιους drivers για 680 και Τατιάνα και το συμπέρασμα είναι πως είναι 20% ταχύτερη OVERALL από την 680.

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;

Συνέχισε το βιολί σου, αρκετά ασχολήθηκα. Όσοι δε φοράνε παρωπίδες καταλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Aπλο ειναι, πειτε στον πράσινο Takispa να τρεξει το Crysis 3 στα ιδια sets με τους ιδιους drivers...τοσο δυσκολο ειναι...

Αμα ειναι 20% μπροστα ο Τιτανας απο την 680gtx, τοτε η 690gtx μου ειναι 35% μπροστα απο την 680Gtx! No way man! Στο χαλαρο ειμαι ενα 70% μπροστα ;)

...αυτα που λες μαγε μου δεν στεκουνε :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγνωρίζεις τις μετρήσεις που έχει το TechPowerUp. Λες ότι είναι αναληθείς αφού εσύ υποστηρίζεις ότι οι διαφορές είναι άλλες. Συγκριτικό ΔΕΝ έχεις κάνει για να ασχοληθώ μαζί σου. Έβαλες κάποια ξεκάρφωτα νούμερα με την Τατιάνα και απλά γράφεις ότι είναι καλύτερη από την 680. Πετάς κι ένα 50% και τέλος. Αφού λοιπόν δεν έχεις εσύ κάποιες μετρήσεις, γιατί μου τη λες κιόλας που δεν είμαι ενημερωμένος, σου έβαλα κάποιες συγκρίσιμες από τον Πέπα που εντελώς τυχαία βγάζει τα ίδια περίπου νούμερα με το αναξιόπιστο κατ'εσέ, TPU. Βάσει αυτού λοιπόν, εγώ θεωρώ ότι οι μετρήσεις του TPU είναι σωστές, είναι ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ, με τους ίδιους drivers για 680 και Τατιάνα και το συμπέρασμα είναι πως είναι 20% ταχύτερη OVERALL από την 680.

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;

Συνέχισε το βιολί σου, αρκετά ασχολήθηκα. Όσοι δε φοράνε παρωπίδες καταλαβαίνουν.

Kαλα μη συγχυζεσαι και παθεις και τπτ!

Σε ποια πιστα επαιξε ο πεππας, με τι ρυθμισεις, αδειος/γεματος server με ποιο patch, με ποιους drivers, ποσες φορες σε σκοτωσανε και εβλεπες τα ραδικια αναποδα και ανεβαιναν τα fps? Τα ιδια και στο TPU?

Σου ξαναλαλεω αυτα ειναι τα νουμερα σε κλειστα benchmarks, τα ιδια βγαζει και ο Freedom στο δικο μας thread.

Η καλυτερη 7970/680 εδω 45-50% πισω ειναι σε οτι εχουμε τρεξει εδω παρεα στο lab... Τρεξε αυτα που σου λεω να δουμε!

Kαι το ΤΙΤΑΝ LE θα παιζει κοπια με τις 680/7970.

Πιστευε εσυ 20% ...

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωτικά, τα νούμερα του διαγράμματος στο post#111 είναι % με βάση την απόδοση της 7990.

Αν θέλουμε να υπολογίσουμε πόσο πιο γρήγορος πχ είναι ο Τιτάνας από την 680,

(ή πόσο λέει το tpu οτί είναι -είναι από τα πιο έγκυρα site πάντως)

πάει κάπως έτσι:

(104-84)/84 = 20/84 = 0,238 ~24% πιο γρήγορη από την 680,

και αυτό είναι Μ.Ο. από 4 αναλύσεις:

1280Χ800, 1680Χ1050, 1920Χ1200, 2560Χ1600.

Αν δείτε για παράδειγμα το πινακάκι για 2560Χ1600 (δεν έχει για eyefinity, λυπάμαι)

perfrel_2560.gif

λέει οτί η Titan είναι (88-65)/65 = 23/65 = 0,3538 ~35% γρηγορότερη από την 680 σε αυτή την ανάλυση.

Aριθμός που απέχει κάπως από το 20% που διαβάζετε, και είμαι βέβαιος οτί σε eyefinity η διαφορά αυξάνει ακόμα περισσότερο.

Simple math :D

Link to comment
Share on other sites

Εδω καποιοι μιλανε εκ πειρας και συμφωνα με αυτα που ειδανε με τα ιδια τους τα ματια (πχ [MENTION=10015]csaris[/MENTION]) εχοντας δοκιμασει ολες τις καρτες (7970-680-Titan) εχοντας ποσταρει μαλιστα και ενα σωρο νουμερα, και αλλοι στηριζουν την αποψη τους σε κατι που εγραψε η ειπε ο ταδε, ο αλλος , ο εκεινος.....

Δωξα το θεο καρτες υπαρχουν ενα σωρο στο forum....

Αν θελετε να μετρησουμε τις διαφορες σε oc ρολογακια μεταξυ 7970-680-titan και 7970cf-680sli-titan sli δεν νομιζω οτι ειναι κατι τοσο δυσκολο...

Οι 680 απο την πλευρα μου υπαρχουν......

Απο τα νουμερα του csaris με την titan που βλεπω δεν παιζει με την καμια να ειναι μονο 20% η διαφορα υπερ της Titan....

Link to comment
Share on other sites

Καλή κάρτα!!

AMD ξύπνησες με το θέμα των drivers (Κάλιο αργά παρά ποτέ), βέβαια χρειάζεσαι χρόνο ακόμα για να φανεί στο κόσμο τι HW βγάζεις αλλά πλέον φαίνεται οτι κατάλαβες τι πρέπει να κάνεις...

Δώσε λοιπόν το καλό σου εαυτό σε HW που αξίζει πραγματικά τον κόπο και πάρε μέρος στον ανταγωνισμό επάξια!

Σε λίγους μήνες θα ξεμπλοκάρει το θέμα (Ελπίζω πρίν το λανσάρισμα της νέας σειράς)...

Πρός το παρόν η πράσινη έχει ποιό ολοκληρωμένο\στρωτό προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωτικά, τα νούμερα του διαγράμματος στο post#111 είναι % με βάση την απόδοση της 7990.

Αν θέλουμε να υπολογίσουμε πόσο πιο γρήγορος πχ είναι ο Τιτάνας από την 680,

(ή πόσο λέει το tpu οτί είναι -είναι από τα πιο έγκυρα site πάντως)

πάει κάπως έτσι:

(104-84)/84 = 20/84 = 0,238 ~24% πιο γρήγορη από την 680,

και αυτό είναι Μ.Ο. από 4 αναλύσεις:

1280Χ800, 1680Χ1050, 1920Χ1200, 2560Χ1600.

Αν δείτε για παράδειγμα το πινακάκι για 2560Χ1600 (δεν έχει για eyefinity, λυπάμαι)

perfrel_2560.gif

λέει οτί η Titan είναι (88-65)/65 = 23/65 = 0,3538 ~35% γρηγορότερη από την 680 σε αυτή την ανάλυση.

Aριθμός που απέχει κάπως από το 20% που διαβάζετε, και είμαι βέβαιος οτί σε eyefinity η διαφορά αυξάνει ακόμα περισσότερο.

Simple math :D

και είμαι βέβαιος οτί σε eyefinity η διαφορά αυξάνει ακόμα περισσότερο.---->Συγκρινουν καρτα 2 γιγα,με 6 γιγα...ναι,τι ωραια...πως λες οτι θα ηταν μια gtx 680 με 6γιγα μνημη?και μιλω για eyefinity?.Περιμενω μετα την κυκλοφορια της σειρας 7,ποσα θα αξιζει(η τιτανα η' η 690),και τι θα βγαζει σε συγκριση με μια τιτανα της σειρας 7,η' μια 790!Μουσειο με αυτη την λογικη θα ειναι τα 1000+ ευρουλακια...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

και είμαι βέβαιος οτί σε eyefinity η διαφορά αυξάνει ακόμα περισσότερο.---->Συγκρινουν καρτα 2 γιγα,με 6 γιγα...ναι,τι ωραια...πως λες οτι θα ηταν μια gtx 680 με 6γιγα μνημη?και μιλω για eyefinity?.Περιμενω μετα την κυκλοφορια της σειρας 7,ποσα θα αξιζει(η τιτανα η' η 690),και τι θα βγαζει σε συγκριση με μια τιτανα της σειρας 7,η' μια 790!Μουσειο με αυτη την λογικη θα ειναι τα 1000+ ευρουλακια...:hehe:

titan > gtx780

*gtx780= πετσοκομμένος titan

Link to comment
Share on other sites

titan > gtx780

*gtx780= πετσοκομμένος titan

Δεν μιλησα για gtx 780,αλλα για τιτανα,και 790 της αντιστοιχης σειρας...ετσι δεν ειναι?Ακομη οπως ειπα,ειναι αστειο εως γελοιο,καποιος να συγκρινει καρτα των 2 γιγα,με 6 γιγα...αυτα γινονται για εντυπωσιασμους,και να τρεχουν να τα σταζουν,οποιοι το κανουν.Βαλε ακομη 2 τιτανες,η' 2 690 σε Full ολα,και οταν λεω full,εννοω FULL!,2 τιτανες,η' 2 690 σε Crysis 3...χαχαχα...θα κλαψουν μανουλες...:hehe:Τσαμπα τα 2200 ευρουλακια...

Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα καταλαβετε οτι την οικονομικη τακτικη της nvidia intel και καθε μεγαλης εταιριας δε την διαμορφωνει η Eλλαδιτσα.Ριχτε μια ματια ποση κανα sli titan και γενικα ποσος κοσμος αγορασε εστω μια απο ΟCN XS κλπ για να καταλαβετε τι γινεται.Προφανως και η nvidia αν ηξερε οτι θα φαει μποϋκοταζ απο την πλειοψηφια των extreme gamers - οclockers δε θα την κοστολογουσε 1000$ ελα ντε που η παραγωγη καλα καλα δε φθανει να καλυψει τη ζητηση ομως.Ο απλος gamer -user δε ηταν το target group της Titan οποτε στα @@ της την nvidia αν κλαιγονται αυτοι στα forums.Γι αυτον και μια 660ti και η επερχομενη 760 μια χαρουλα ειναι και με τετοιο ανταγωνισμο να χαιρεστε που σας την εχει price point 300$-.

Γιατι αν αληθευει, που δε βλεπω το λογο να μην, το performance-watt ratio του Maxwel σας βλεπω σε 2 χρονακια να τα σκατε 300euro για την 850 την απλη που θα χει επιδοσεις οσο η 9970.[MENTION=29757]Chris79[/MENTION] Καταλαβαινεις αναλογικα ποσο θα χει η 880 σου τοτε καινουρια ε?1000αρικακι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα για gtx 780,αλλα για τιτανα,και 790 της αντιστοιχης σειρας...ετσι δεν ειναι?Ακομη οπως ειπα,ειναι αστειο εως γελοιο,καποιος να συγκρινει καρτα των 2 γιγα,με 6 γιγα...αυτα γινονται για εντυπωσιασμους,και να τρεχουν να τα σταζουν,οποιοι το κανουν.Βαλε ακομη 2 τιτανες,η' 2 690 σε Full ολα,και οταν λεω full,εννοω FULL!,2 τιτανες,η' 2 690 σε Crysis 3...χαχαχα...θα κλαψουν μανουλες...:hehe:Τσαμπα τα 2200 ευρουλακια...

Εσυ το χεις δει σε αυτες τις καρτες που αναφερεις το crysis3? Πι8ανον οχι γιατι αν ειχες δει πως δουλευει στη 690 και πως στους τιτανες δεν θα ποσταρες αυτο....Αν θες να δεις crysis3 στα Full αλλα FULL ΟΛΑ οπως λες ελα σπιτι μου:T:

Link to comment
Share on other sites

Να τα νουμερα πιαστα αν μπορεις...

1. ΑVP stock 1006mhz core

avpstock.jpg

Γυρναω τις οθονες landscape τρεχω ενα με μαμα καρτα 7970 και βλεπω νουμερακι ...

Ωχ τι ειναι αυτο λεω ;;;

εχει δικιο ο Χρησταρας .... αυτο δεν ειναι μονο 50% ....

.... μετα κοιταω λιγο καλυτερα το gpuz και βλεπω Enabled (2 GPUs)

Τελειες και παυλες τατιανες ειστε @αυλες. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γυρναω τις οθονες landscape τρεχω ενα με μαμα καρτα 7970 και βλεπω νουμερακι ...

Ωχ τι ειναι αυτο λεω ;;;

εχει δικιο ο Χρησταρας .... αυτο δεν ειναι μονο 50% ....

.... μετα κοιταω λιγο καλυτερα το gpuz και βλεπω Enabled (2 GPUs)

Τελειες και παυλες τατιανες ειστε @αυλες. :hehe:

Exει δικαιο ο zpaf, δεν ειναι μονο 50% η διαφορα, ειναι παραπανω:hehe:

Μια εικονα με ολα τα ingame settings στα τεζα τους.

crysis32013022307341674.jpg

TO ZOYMI ingame σε crysis3 σε 1080ρ ολα τερμα.

8XMSAA

8xmsaan.jpg

και μια με fxaa

crysis32013022307442772.jpg

a)FXAA

fxaa.jpg

Σωστος:T:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη zpaf ποσα frames εβγαλες εσυ με την 7970 stok σε 5760x1200??

και φυσικα οχι με κομμενο driver!!!

κομμενο driver;;;;;;;

62,6 καρε απο δυο μαμα τατιανες στα 5760x1200.

Ποσα περιμενεις να ακουσεις απο μια 7970GHz edition στα 5760x1080 ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.