Jump to content



Εμβέλεια wifi στο εξοχικό


nodas21

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα και για ακόμη μια φορά τα φώτα σας. Παραθέτω παρακάτω σχεδιάγραμμα (ο θεός να το κάνει) του εξοχικού μου. Στο οικόπεδο βρίσκονται 2 2όροφα σπίτια εκ των οποίων το αριστερό έχει σύνδεση dsl από ΟΤΕ (για εξοχικά).

Στο δεξί σπίτι βρίσκεται βρίσκεται μόνιμα ένας σταθερός υπολογιστής και σε όλο το υπόλοιπο οικόπεδο υπάρχουν ενίοτε laptop ή κινητά που θέλουν wifi.

Ποιο είναι το πρόβλημα μου. Η απόσταση δεν είναι μεγάλη, αλλά είναι πολύ χοντροί οι τοίχοι, με αποτέλεσμα όταν το router βρίσκεται στη θέση 1 να υπάρχει κάλυψη στους ανοικτούς χώρους και μέσα στα σπίτια με την προϋπόθεση ότι θα είναι ανοικτές οι πόρτες. Αν κλείσουν παπαλα σήμα. (μιλάω μόνο για τα ισόγεια, στον 1ο όροφο και των 2 δεν φτάνει το σήμα)

Εάν μπει στη θέση 2, έχει όλο το αριστερό σπίτι στο ισόγειο και πουθενά αλλού.

Αν μπει στην θέση 3 (που είναι στον πάνω όροφο κι όχι στο ισόγειο) έχει ο σταθερός και ο 1ος όροφος του αριστερού σπιτιού.

Το modem είναι της draytek, το vigor 2700 κι η σύδεση του ίντερνετ στα 2mbps.

Η ερώτηση λοιπόν είναι:

Αξίζει η αγορά κάποιου αλλου modem για να δώσω κάλυψη σε όλο το οικόπεδο; Μπορώ να το πετύχω αυτό με κάποιο μοντέλο όπως το cisco 4200, netgear dgn2200 300n ή κάποιο αντίστοιχο;

Μήπως είναι καλύτερη επιλογή να αλλάξω κεραία στο υπάρχον modem;

Αυτή εδώ μπορεί να βοηθήσει;

http://www.ebay.co.u....&prg=1006&rk=5

Σκεφτόμουν να μπει στη θέση ένα με την κεραία στερεωμένη εξωτερικά. (κάνει για εξωτερικό χώρο; )

Τέλος να ανφέρω ότι το κτίσμα στη θέση 1 είναι ένα barbeque που δεν έχει τοίχο από μπροστά, απλά ένα προστατευτικό "σελοφάν" για τον αέρα που το κλείνει από μπροστά, ενώ για να πιάνει ο σταθερός χρησιμοποιεί μια εξωτερική κεραία της crypto (την έχω δοκιμάσει κι αλλού και ξέρω ότι είναι πολύ δυνατή)

Συγγνώμη αν κούρασα με το κείμενο, απλά ήθελα να είμαι όσο πιο αναλύτικός-κατατοπιστικός μπορούσα.

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις. Ακολουθεί η μεγάλη καλλιτεχνική δημιουργία μου

post-6563-1416076598,2272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι φυσικά να περάσεις καλώδιο ethernet μέσα σε σωλήνα για να πάει από το ένα κτήριο στο άλλο και εσωτερικά για να μοιράσεις σε άλλους ορόφους.

Αν δεν μπορείς έτσι παίζουν και λύσεις powerplug που μεταφέρει το δίκτυο από τα καλώδια του ρεύματος. Πάντως με ένα access point δε θα σου παίξει, γιατί ακόμα και αν βάλεις κάτι πιο δυνατό, δε θα είναι δυνατός ο πομπός των πελατών σου. Το να βάλεις μεγαλύτερη κεραία δε θα είναι αισθητικό μέσα στο σπίτι. Αλλιώς πας σε λύση με repeaters όπου βλέπεις ότι το σήμα είναι χαμηλό.

Για τον εξωτερικό χώρο μπορείς να βάλεις μία omni κεραία στην κάτω δεξιά μεριά του αριστερού σπιτιού και να καλύψεις έτσι κήπο και μπάρμπεκιου.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο κόλπο είναι να γυρίσεις α πάντα σε 802.11n και να παρεις καποιο ap με 3 εξωρετικες κεραίες. Λόγω της διαφορικής εκπομπής/λήψης κερδίζεις αρκετα σε τέτοιες καταστάσεις. Επειδή το έχω δοκιμάσει συγκριτικά με 802.11b, σε εσωτερικό χώρο κερδίζεις 1-2 τοίχους. (δεν κάνει θαύματα)!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι φυσικά να περάσεις καλώδιο ethernet μέσα σε σωλήνα για να πάει από το ένα κτήριο στο άλλο και εσωτερικά για να μοιράσεις σε άλλους ορόφους.

Αν δεν μπορείς έτσι παίζουν και λύσεις powerplug που μεταφέρει το δίκτυο από τα καλώδια του ρεύματος. Πάντως με ένα access point δε θα σου παίξει, γιατί ακόμα και αν βάλεις κάτι πιο δυνατό, δε θα είναι δυνατός ο πομπός των πελατών σου. Το να βάλεις μεγαλύτερη κεραία δε θα είναι αισθητικό μέσα στο σπίτι. Αλλιώς πας σε λύση με repeaters όπου βλέπεις ότι το σήμα είναι χαμηλό.

Για τον εξωτερικό χώρο μπορείς να βάλεις μία omni κεραία στην κάτω δεξιά μεριά του αριστερού σπιτιού και να καλύψεις έτσι κήπο και μπάρμπεκιου.

Θα συμφωνησω! Αν μπορεις να περασεις καλωδιο και να βαλεις 1-2 access point θα κανεις πολυ καλη δουλεια.

Δες και το nanostation loco που εχει μεγαλυτερη διαπερατοτητα σε τοιχους απο το picostation, αλλα και παλι μην περιμενεις θαυματα, γιατι πρεπει και το iphone πχ να μπορεσει να στειλει το σημα πισω.

Ubiquiti NSLM2 NanoStation Loco2 MIMO, AIRMAX | 172-Outdoor Wireless LAN | 14-ΔΙΚΤΥΑΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ | ΤΕΡΚΕΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ Ε.Ε - ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ, ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΔΙΚΤΥΑ, WIFI, HOTSPOT, ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΔΙΚΤΥΑΚΑ, TP

Το να τα βαλεις σε 802.11n θα ειναι δωρο αδωρο αν δεν το υποστηριζουν ολες οι συσκευες. Σαφως και αυτες που παιζουν στο n θα εχουν καλυτερο σημα.

Αν θες να κανεις καλη δουλεια, περασε 1-2 καλωδια και παιξε με picostation και nanostation loco σε εξωτερικο χωρο. Ρευμα θα παιρνουν μεσω του καλωδιου δικτυου απο το χωρο που βρισκεται το ρουτερ σου, οποτε απλα περνας τα καλωδια και βαζεις τα κεραιακια εξω σε καποιο τοιχο. Θα ειναι σιγουρα πιο σταθερο και πιο αποτελεσματικο απο τα repeaters.

ΥΓ

Το nanostation στελνει σημα 60° οριζοντια και 60° καθετα, ενω το picostation 360° οριζοντια και σχεδον αλλο τοσο καθετα.

Το nanostation θα το βαλεις να κοιταζει το μερος που θες, ενω το picostation καπου στη μεση του χωρου, πχ σε καποιο κτηριο του κηπου.

Link to comment
Share on other sites

Ρούντ Ρούντ Ρούντ!!! Όπως ηχούσε κάποτε στο old trafford! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια. Από ότι κατάλαβα δλδ, η καλύτερη λύση είναι να βάλω το router κάτω αριστερά στο barbeque, να στερεώσω εκεί πέρα το nanostation loco για να κοιτάει στα σπίτια (συνδέοντας router-nano με ethernet). Μετά να βάλω στον εξωτερικό τοίχο του δεξιού σπιτιού το pico και να το τροφοδοτήσω από πού; με ethernet από το pc? Επίσης εάν το συνδέσω έτσι το pico, θα χρειάζεται κι ο ασύρματος δέκτης μετά στο pc ή θα στέλνει το pico μέσω ethernet και δεδομένα;

Όπως κατάλαβες είμαι τελείως άσχετος οπότε την υπομονή σου :hug:

Link to comment
Share on other sites

-Απο το ρουτερ σου θα φευγουν 2 καλωδια, το ενα θα πηγαινει στο nanostation και το αλλο στο picostation. Θα μπει και το ειδικο ανταπτορακι που θα δινει ρευμα στις δυο κεραιες, το λεγομενο POE (Power Over Ethernet). To pc θα παιρνει ασυρματα απο το picostation. Koστος περιπου 100-120€ κομπλε με καλωδια.

-Aν δεν μπορεις να περασεις καλωδια υπαρχει και η αλλη λυση, αλλα θα σου παει πιο ακριβα, γιατι θα αντικαταστησεις το καλωδιο με αλλο ενα access point.

router -> nanostation σε access point mode -> nanostation σε bridge mode (αντι για το καλωδιο που σου ειπα πριν) -> picostation access point mode. βλεπε σχημα

Λαπτοπ, κινητα κλπ θα παιρνουν σημα απο το πρωτο nanostation access point και το picostation.

Κοστος περιπου 150-170€ με καλωδια.

post-7649-1416076606,7658_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Όπως μου το περιγράφεις στο 2ο σχήμα το είχα φανταστεί κι εγώ να σου πω την αλήθεια. Απλά ξέρεις τι σκέφτηκα και για περιορισμό του κόστους αρχικά και πες μου κατά πόσο έχει βάση. Να το βάλω είτε στη θέση 1 είτε στη θέση 3 με ένα picostation στραμμένο προς το υπόλοιπο σπίτι και να δω μήπως με καλύπτει έτσι.

Τι λες; Και αν δεν δω προκοπή τότε πάω στην ολοκληρωμένη λύση που αναφέρεις. Απλά κρίσιμη ερώτηση. Το picostation που θα πάρω θα μπορώ μετά να το κάνω σε access point mode για να το κρατήσω ή είναι συγκεκριμένης προδιαγραφής από την μάνα τους; Επίσης βάση αυτού που ανέφερες πιο πριν για μεγαλύτερη διαπεραστικότητα, μήπως να προτιμήσω αρχικά ένα nanostation αντί για picostation?

Link to comment
Share on other sites

To picostation οπως και το nanostation μπορει να παιξει ειτε σε access point ειτε σε bridge. Αλλα ουτως ή αλλως το pico και στις δυο περιπτωσεις ως access point θα το βαλεις.

Παρε ενα pico και βαλε το καπου στο μεσαιο κτηριο και βλεπεις. Αν βαλεις εκει nano θα στελνει προς μια μερια μονο οποτε δεν σου κανει. Στελνει οπως σου ειπα 60° και επειδη συγκεντρωνει εκει ολη την ισχυ γι αυτο εχει μεγαλυτερη διαπερατοτητα σε τοιχους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το δοκιμάσω έτσι λοιπόν. κάποιο λινκ για το pico έχεις να μου δώσεις; Επίσης και το ανταπτοράκι που μου ανέφερες για την τροφοδοσία του ;)

Link to comment
Share on other sites

http://computers.xpatit.gr/172-Outdoor-Wireless-LAN/index.php?page=shop.browse&option=com_virtuemart&Itemid=140

εδω τα εχει! Το απλο picostation2 και το picostation2 high power.

Aν μπορεις να διαθεσεις παρε το high power, ισως σε βγαλει απο αλλα εξοδα μετα, ισως και οχι. Μονο στην πραξη θα το δεις.

Το ανταπτορακι το εχει στο πακετο μαζι με την κεραια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.