Jump to content



μνημες volt 1,5 - 1.65 ?


mpalakis

Recommended Posts

καλησπέρα και απο εμενα μια ερωτηση

σκεφτομαι να πάρω αυτό σMSI Z77A-G45 (s 1155, Z77, DDR3) - Μητρικές - plaisio.gr

και δεν ξερω ποιες μνημες να ταιριαξω με χρονισμο στα 2000 η 2133 mhz dual channel στα 8 gb

βασικά εχω μπερδευτει με τα volt λειτουργίας των μνημων.

π.χ αν μνημη δουλεύει στα 1.65v το motherboard θα τη "σηκώσει" η θα ρίξει το χρονισμό...π.χ απο 2133 σε 1866 γιατι απο default ταση λειτουργίας του board ειναι 1,5v

και αν εχετε να προτείνετε και κανένα set

με προσιτή τιμή

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Για s1155 να κοιτάει μόνο για μνήμες στα 1,5βολτ διότι ο mc δεν μπορεί να σηκώσει τα 1,65.

Αλήθεια τι περιμένεις να κερδίζεις από τόσο ψηλά χρονισμενες μνήμες? Σκόπευεις να benchαρεις;

Sent from my HTC Explorer A310e using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Για s1155 να κοιτάει μόνο για μνήμες στα 1,5βολτ διότι ο mc δεν μπορεί να σηκώσει τα 1,65.

Αλήθεια τι περιμένεις να κερδίζεις από τόσο ψηλά χρονισμενες μνήμες? Σκόπευεις να benchαρεις;

Sent from my HTC Explorer A310e using Tapatalk 2

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός σε αυτό; Και να δώσεις ίσως κάποιο link έστω και σε αγγλόφωνο site;

Διότι και εγώ είμαι σε σκέψη για αναβάθμιση του PC της υπογραφής μου, σκέφτομαι να πάω σε Ζ77 και 3770K, και είμαι και εγώ στο ψάξιμο για μνήμες με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα: Δεν έχω ιδέα για μνήμες, απλά είδα ότι η μητρική που σκέφτομαι (Asus p8z77) υποστηρίζει συχνότητες μνημών 2133 με overclocking, το οποίο εννοείται ότι θα κάνω. Μάλιστα, σκόπευα να ανοίξω και εγώ αντίστοιχο thread.

Για παράδειγμα, ψάχνοντας στο νετ έχω βρει αυτές: GSkill που δουλεύουν στα 1.6 Volt ή αυτές GSkill που δουλεύουν στα 1.5 Volt.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε μια μνήμη απο1600 μέγα χερτζ και πάνω άμα θέλετε και αφήστε τα overclocking. Εδώ καλα καλα δεν βγάζουν απόδοση τα overclock σε CPU και gpu θέλετε και clockαρισμα στις μνήμες. Αν δεν κάνετε bench που λέει και ο φίλος πιο πάνω αφήστε το.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός σε αυτό; Και να δώσεις ίσως κάποιο link έστω και σε αγγλόφωνο site;

Διότι και εγώ είμαι σε σκέψη για αναβάθμιση του PC της υπογραφής μου, σκέφτομαι να πάω σε Ζ77 και 3770K, και είμαι και εγώ στο ψάξιμο για μνήμες με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα: Δεν έχω ιδέα για μνήμες, απλά είδα ότι η μητρική που σκέφτομαι (Asus p8z77) υποστηρίζει συχνότητες μνημών 2133 με overclocking, το οποίο εννοείται ότι θα κάνω. Μάλιστα, σκόπευα να ανοίξω και εγώ αντίστοιχο thread.

Για παράδειγμα, ψάχνοντας στο νετ έχω βρει αυτές: GSkill που δουλεύουν στα 1.6 Volt ή αυτές GSkill που δουλεύουν στα 1.5 Volt.

Λοιπον για να μην μπερδευόμαστε... να τα παρουμε με την σειρα!!

-Στους sandy - ivy bridge το οverclock στο επεξεργαστή είναι εντελως ανεξάρτητο απο το overclock στις μνημες.

κοινως το ένα δεν επιρεάζει το αλλο. Μπορεις να κλοκαρεις επεξεργαστή μεσο πολλαπλασιαστή και τις μηνμες να τις αφησεις ησυχες στα εργοστασιακα τους ρολογια.

-Σε καθημερινή χρήση δεν προκειται να καταλαβεις καμια διαφορα μεταξύ μνημων στα 1600 και 2133. Εκτος και αν σε ενδιαφερουν τα memory benches oποτε εκει αλλάζει το πράγμα.

-Τελος, στους sandy - ivy bridge ο memory controller (mc) ειναι φτιαγμενος για να τρεχει τις μνήμες με 1.5V αν τον βάλεις να τρέξει μνήμες στα 1.65 τοτε τον ζορίζεις υπερβολικά και το πιο πιθανο είναι ότι θα έχεις προβλήματα. Οι 1.65V μνημες προοριζονται κυριως για συστήματα s1366, s775 και AMD οπου οι mcs τους έχουν σαφώς μεγαλύτερες ανοχές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην μπερδευόμαστε... να τα παρουμε με την σειρα!!

-Στους sandy - ivy bridge το οverclock στο επεξεργαστή είναι εντελως ανεξάρτητο απο το overclock στις μνημες.

κοινως το ένα δεν επιρεάζει το αλλο. Μπορεις να κλοκαρεις επεξεργαστή μεσο πολλαπλασιαστή και τις μηνμες να τις αφησεις ησυχες στα εργοστασιακα τους ρολογια.

-Σε καθημερινή χρήση δεν προκειται να καταλαβεις καμια διαφορα μεταξύ μνημων στα 1600 και 2133. Εκτος και αν σε ενδιαφερουν τα memory benches oποτε εκει αλλάζει το πράγμα.

-Τελος, στους sandy - ivy bridge ο memory controller (mc) ειναι φτιαγμενος για να τρεχει τις μνήμες με 1.5V αν τον βάλεις να τρέξει μνήμες στα 1.65 τοτε τον ζορίζεις υπερβολικά και το πιο πιθανο είναι ότι θα έχεις προβλήματα. Οι 1.65V μνημες προοριζονται κυριως για συστήματα s1366, s775 και AMD οπου οι mcs τους έχουν σαφώς μεγαλύτερες ανοχές.

Αλλο ειπα εγω. Εγω λεω οτι το oveclock γενικα σε οτι και να το κανεις, cpu gpu ram οπουδηποτε δεν αποφερει σοβαρα αποτελεσματα σε real life καταστασεις. Για παραδειγμα εγω δεν εχω δει μεγαλη διαφορα στα games που να με κανει να καψω το gpu η το cpu μου για 5-6 fps και οταν ενα game ειναι ηδη στα 55-70 fps με τα settings στο full, δεν εχει νοημα για μενα, ποσο μαλλον να κλοκαρω τις μνημες. Γιαυτο συμφωνησα μαζι στο οτι μονο αν το θελουν για bench tests να το κανουν.
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ειπα εγω. Εγω λεω οτι το oveclock γενικα σε οτι και να το κανεις, cpu gpu ram οπουδηποτε δεν αποφερει σοβαρα αποτελεσματα σε real life καταστασεις. Για παραδειγμα εγω δεν εχω δει μεγαλη διαφορα στα games που να με κανει να καψω το gpu η το cpu μου για 5-6 fps και οταν ενα game ειναι ηδη στα 55-70 fps με τα settings στο full, δεν εχει νοημα για μενα, ποσο μαλλον να κλοκαρω τις μνημες. Γιαυτο συμφωνησα μαζι στο οτι μονο αν το θελουν για bench tests να το κανουν.

Βρε δεν διαφώνησα κάπου μαζί σου στην ερωτηση του dimgr απάντησα! :)

Sent from my HTC Explorer A310e using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ειπα εγω. Εγω λεω οτι το oveclock γενικα σε οτι και να το κανεις, cpu gpu ram οπουδηποτε δεν αποφερει σοβαρα αποτελεσματα σε real life καταστασεις. Για παραδειγμα εγω δεν εχω δει μεγαλη διαφορα στα games που να με κανει να καψω το gpu η το cpu μου για 5-6 fps και οταν ενα game ειναι ηδη στα 55-70 fps με τα settings στο full, δεν εχει νοημα για μενα, ποσο μαλλον να κλοκαρω τις μνημες. Γιαυτο συμφωνησα μαζι στο οτι μονο αν το θελουν για bench tests να το κανουν.

Καλά τώρα αυτό είναι άλλο θέμα, για την χρησιμότητα του OC. Αντί να τα ξαναγράφω, κάνω παράθεση από εδώ:

Σχετικά με τα παιχνίδια και το OC, που αναφέρθηκε παραπάνω, εγώ έχω να προσθέσω την δική μου εμπειρία. Στο σύστημα της υπογραφής μου, η διαφορά με OC από τα 2,4 στα 3,6 Ghz είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Μιλάμε δίνει την εντύπωση ότι έχω άλλο PC!

Στο αγαπημένο μου RTW (παιχνίδι του 2003, strategy) που θέλει πάααρα πολύ CPU όταν έχει να ελέγξει... 3000 στρατιώτες στο πεδίο της μάχης, σε 1920Χ1200 ανάλυση, με όλα τα γραφικά του παιχνιδιού στο τέρμα, με νορμάλ συχνότητα CPU, στις μάχες με πολλούς στρατιώτες έχω εμφανή κολλήματα και καθυστερήσεις, σε βαθμό που εκνευρίζομαι και δεν μπορώ να παίξω. Με oc, παίζω αψεγάδιαστα, χωρίς το παραμικρό κόλλημα.

Στο καινούριο Tropico 4, τα ίδια, ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

Επίσης τεράστια διαφορά και στις εφαρμογές, π.χ. στο Photoshop επεξεργασία raw αρχείων είναι μαρτύριο χωρίς oc, με oc πάμε μια χαρά, με συνεχή ροή χωρίς κολλήματα.

Αυτά τα αναφέρω επειδή κάποιος πιο πάνω είπε ότι το OC είναι ανούσιο όταν ο επεξεργαστής είναι παλιός. Τελείως εσφαλμένη άποψη.

Στο θέμα μας τώρα, για τα Volt.

Λοιπον για να μην μπερδευόμαστε... να τα παρουμε με την σειρα!!

-Στους sandy - ivy bridge το οverclock στο επεξεργαστή είναι εντελως ανεξάρτητο απο το overclock στις μνημες.

κοινως το ένα δεν επιρεάζει το αλλο. Μπορεις να κλοκαρεις επεξεργαστή μεσο πολλαπλασιαστή και τις μηνμες να τις αφησεις ησυχες στα εργοστασιακα τους ρολογια.

-Σε καθημερινή χρήση δεν προκειται να καταλαβεις καμια διαφορα μεταξύ μνημων στα 1600 και 2133. Εκτος και αν σε ενδιαφερουν τα memory benches oποτε εκει αλλάζει το πράγμα.

-Τελος, στους sandy - ivy bridge ο memory controller (mc) ειναι φτιαγμενος για να τρεχει τις μνήμες με 1.5V αν τον βάλεις να τρέξει μνήμες στα 1.65 τοτε τον ζορίζεις υπερβολικά και το πιο πιθανο είναι ότι θα έχεις προβλήματα. Οι 1.65V μνημες προοριζονται κυριως για συστήματα s1366, s775 και AMD οπου οι mcs τους έχουν σαφώς μεγαλύτερες ανοχές.

Επειδή εγώ είχα μείνει στο OC του Q6600, όπως μπορείτε να δείτε στην υπογραφή μου, δεν είχα ιδέα για τα παραπάνω. Ωστόσο προβληματιζόμενος, με λίγο Google, βρήκα αυτό, όπου λέει μεταξύ άλλων:

VCCIO – AKA QPI/VTT: This is the voltage received by the integrated memory controller on the CPU. It can help when stabilizing high memory overclocks. You shouldn’t need to touch it for overclocking your CPU. There are some instances where you may need to, and I’ll list them later.

DRAM Voltage – AKA DDR Voltage: This is the voltage your RAM receives. Intel recommend a maximum of 1.5v, but there are numerous 1.65 kits on the market, and if you’re overclocking RAM then chances are you’ll need to increase this. Do not exceed 1.65v.

Λοιπόν...

Μήπως εννοείς το πάνω, το Qpi/Vtt; Διότι αυτό είναι το ρεύμα που πάει στον ενσωματωμένο στον επεξεργαστή controller, ενώ το άλλο, το DDR Voltage το δίνει η μητρική, έτσι δεν είναι; Πως είναι δυνατόν ο ενσωματωμένος controller να δίνει το ρεύμα στις μνήμες που βρίσκονται έξω από την CPU;

Άρα αν πρόκειται για το ρεύμα των μνημών αυτό καθεαυτό, τότε είναι θέμα μητρικής και μνημών, και όχι CPU integrated controller. Οπότε είναι θέμα αξιοπιστίας της μητρικής και των μνημών, και αν είναι πιστοποιημένες για τέτοια τάση, όπως τα παραδείγματα που παρέθεσα στο προηγούμενο ποστ μου, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ότι η απάντηση της intel θα σε καλύψει περι 1.65 και ivy-sandy bridge... ζορίζεται πολυ άσχημα ο mc ξερω τι σου λέω!!

Effects of 1.65 V RAM on Ivy bridge

Δηλαδή εγώ που έχω DDR3 @ 1.65v στο μηχάνημα της υπογραφής μου, πρέπει να πετάξω τις μνήμες μου αν αναβαθμίσω σε sandy / ivy ?

Απλά έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω DDR3 @ 1.65v στο μηχάνημα της υπογραφής μου, πρέπει να πετάξω τις μνήμες μου αν αναβαθμίσω σε sandy / ivy ?

Απλά έλεος...

Η να τις χρονισεις οσο χαμηλα χρειαζεται ωστε να δουλευουν στα 1.5V

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν το ξεκίνησα για να κερδίσω κάτι από overclockingη από οτιδήποτε άλλο..απλα για λογούς επεκτασιμότητας να μπορώ σε 2-3 χρόνιανα μπορώ να Βάλω καλύτερες μνήμες πιο ψηλά χρονισμένες , να μην αλλάζω μητρική βεβαία δεν είμαι και σίγουρος ότι θα κερδίσω κπολλά …να μπορώ όμως να πάω π.χ. σε 2400MHz απλά οι μνήμες αυτές τώρα είναι πανάκριβες , Προσωρινά θα πάω στα 1600MHz

Τελικά μπερδεύτηκα πρέπει να είναι 1.5v οι μνήμες και αν είναι 1.65v θα πρέπεινα γίνει overclocking από μητρική στο 1,65v γιανα δουλέψουν?

καμια προταση για dual channel 8 GB εστω στα 1600Mhz?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.