Jump to content



Recommended Posts

Εχω ενα περιεργο θεμα το οποιο δεν καταλαβα πως προεκυψε.

Μου αναγνωριζει τους δισκους με περιεργα ονοματα...

Μτην εγκατασταση του λειτουργικου θυμαμαι πως τα εβλεπε κανονικα...τωρα ομως...

πρωτα πρωτα το πρσεξα στον 840pro!!! Εχετε καμια ιδεα?

post-28933-1416076994,2526_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9888]Papakitou[/MENTION]

Μήπως είσαι σε IDE mode?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Καλησπερα....εχω αγορασει ενα κουτι υπολογιστη πριν λιγοτερο απο ενα μηνα και εβαλα μεσα σε αυτο εναν SSD Samsung 840 128 GB ....Το λειτουργικο μου ειναι Windows 8 64 bits και δυστυχως δε μπορω να βρω πουθενα τους drivers της SSD για τα Windows 8 64 bits...Μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε?

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=22194&ProdId=2101〈=eng&OSVersion=Windows%208*&DownloadType=Drivers

Δεν θες κάτι άλλο πέρα από αυτό.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9888]Papakitou[/MENTION]

Μήπως είσαι σε IDE mode?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=22194&ProdId=2101〈=eng&OSVersion=Windows%208*&DownloadType=Drivers

Δεν θες κάτι άλλο πέρα από αυτό.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Οχι φιλε ειμαι σε ahci..

Το πρόσεξα και το ενεργοποιησα αμεσως μετα την εγκατάσταση του ssd και πριν την εγκατάσταση λειτουργικου

*S2

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε το 1.6 (link).

Έχεις κάνει τα optimizations για Windows ? Aν όχι, δές εδώ, προτού κάνεις κάτι αν θέλεις ρώτα εδώ.

Από ένα σχετικό θέμα στο overclock.net, είχα σώσει το παρακάτω αποτέλεσμα σε SATA 3Gb/s :

Samsung840Pro256GBSATAII.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε το 1.6 (link).

Έχεις κάνει τα optimizations για Windows ? Aν όχι, δές εδώ, προτού κάνεις κάτι αν θέλεις ρώτα εδώ.

Από ένα σχετικό θέμα στο overclock.net, είχα σώσει το παρακάτω αποτέλεσμα σε SATA 3Gb/s :

Samsung840Pro256GBSATAII.jpg

Έκανα τα optimizations που μου πρότεινε ο samsung magician. Με την έκδοση του AS SSD που μου έστειλες...

samsung840pro256asssdbe.jpg

Είμαι στα ίδια επίπεδα με τους αποπάνω. Το έτρεξα 2 φορές και κάποιες μικρές διακυμάνσεις τις είχε...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Link to comment
Share on other sites

Αστο χωρίς benchmarks για καμια εβδομάδα και βάλε....

Τι συχνότητα έχεις τον 920?

Στα 4Ghz ο 920. Αλλά πάει άνετα και 4.2Ghz. Επηρεάζει την ταχύτητα του SSD αυτό;

Σήμερα πέρασα τα 8 στο SSD αλλά δεν πρόλαβα να τρέξω κανένα bench. Πάντως πάει σφαίρα. Από την ώρα που πατάω το power μέχρι να μπει windows 8 κάνει περίπου 8 δευτερόλεπτα...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, το pagefile καλυτερα να το περασουμε σε δευτερο σκληρο μηχανικο ή να το αφησω στον ssd?

Επισης, με 4gb ραμ ποσο να το εχω?

Εγω τοσα χρονια που ημουν με 4gb ram το ειχα στον δευτερο,δεν αντιμετωπισα προβλημα ποτε(μονο στο bf3 μια-δυο φορες)..τωρα ποσο το ειχα δεν θυμαμαι ακριβως ομως..:p

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τον Samsung Magician στα 8 που για να εγκατασταθεί η τελευταία έκδοση ήθελε compatibility mode σε 7 αλλά όταν πάω να κάνω OS optimization δεν αφήνει τον magician το λειτουργικό μάλλον να κλείσει το indexing...

Στα 7 το έκανε άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Καντο αλλιως.Δες εδω :

How To Permanently Disable Search Indexing In Windows 8

Ναι felix το έφτιαξα. Στα windows 8 παίζει να έχει καλύτερες επιδόσεις το SSD;

Θα τρέξω αύριο κανένα bench μήπως...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αποφασισα να παρω εναν ssd για το laptop μου. Ριχνοντας μια ματιά ειδα τον samsung 840 120gb αλλα οι ταχυτητες του ειναι 530 αναγνωση κ 130 εγγραφη. Αξιζει; Τον βρηκα κοντα στα 100!!

Εχετε να προτινετε κανεναν αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.