Jump to content



Recommended Posts

ψαχνοντας για οικονομικο SSD και θελοντας να αποφυγω sandforce (προερχομαι απο intel x25-m) ειπα να ψαξω τους samsung με τους οποιους γινεται τοσος ντορος το τελευταιο 6μηνο...

Δινοντας βαση στο "οικονομικο", γιατι πολυ πιθανον να μεινει σαν δισκος σε "δευτερο" συστημα σε ενα 4μηνο και να παρω αλλον, απο αυτα που βλεπω στον 840 pro δεν μπορω να παω. Και αποτι βλεπω ο 840 vanilla δεν λεει πολλα...

Ειναι λαθος η εικονα που εχω σχηματισει οτι 830 > 840 vanilla? Μου διαφευγει κατι? Γιατι λεω να ψαξω μεταχειρο 830 64/128gb...

Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας για οικονομικο SSD και θελοντας να αποφυγω sandforce (προερχομαι απο intel x25-m) ειπα να ψαξω τους samsung με τους οποιους γινεται τοσος ντορος το τελευταιο 6μηνο...

Δινοντας βαση στο "οικονομικο", γιατι πολυ πιθανον να μεινει σαν δισκος σε "δευτερο" συστημα σε ενα 4μηνο και να παρω αλλον, απο αυτα που βλεπω στον 840 pro δεν μπορω να παω. Και αποτι βλεπω ο 840 vanilla δεν λεει πολλα...

Ειναι λαθος η εικονα που εχω σχηματισει οτι 830 > 840 vanilla? Μου διαφευγει κατι? Γιατι λεω να ψαξω μεταχειρο 830 64/128gb...

Με το χέρι στη καρδιά και έχοντας αλλάξει 5 ssd τον τελευταίο χρόνο (vertex 2 60gb, vertex3 120gb, crucial m4 128gb, crucial m4 256gb, samsung 840 Pro 256gb), τη στιγμή που πας με το παράγοντα οικονομία ψάξε το απόλυτα φθηνότερο δισκάκι που θα βρεις. Τα γνωστά θέματα των sandforce σε vertex 2/3 είναι παρελθόν εδώ και αρκετά firmware revisions από όσο διαβάζω στα forums. Στις δοκιμές που έκανα σε όλα τα δισκάκια (boot time, άνοιγμα uncompressed photo 1+gb σε διάφορα προγράμματα επεξεργασίας κτλ), η διαφορά του αργότερου ssd που είχα στη κατοχή μου μέχρι τον γρηγορότερο (vertex 2 --> samsung 840 Pro) περιορίζεται κυριολεκτικά σε μερικά δέκατα του δευτερολέπτου. Οι διαφορές σε real time λειτουργία του υπολογιστή σου είναι αστείες και ανάξιες αναφοράς. Το μόνο πράγμα που τονώνει λίγο το εγώ σου (βρίσκοντας δικαιολογία να πεις ότι δεν έκανα κουταμάρα που άλλαξα άλλον ένα ssd) είναι αυτό εδώ.

asssdbenchatasamsungssd.png

Uploaded with ImageShack.us

ΔΕΝ ανταποκρίνεται όμως για κανένα λόγο στη πραγματικότητα.

Έγινε επεξεργασία από amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Με το acronis..?

Τετοιο backup?

Fully Customized iPod Touch using Tapatalk

ναι ή με παρόμοιο...

Περνα το στο μπαμ μπαμ φιλος.........

1/1.000.000 να παει κατι στραβα....

συμφωνω 1 στο εκατομμυριο.... αλλα αν εχεις σημαντικά αρχεια κτλ κτλ και σου κατσει αυτη η μια θα τραβας

τα μαλλια σου... για αυτο φυλαμε τα ρουχα μας να εχουμε τα μισα... δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο ενα backup...

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα ειναι οτι καπου ειχα διαβασει για τις επιλογές στο acronis που πρεπει να πατησω για να παρω image και δεν θυμάμαι που..!

(δεν εχω τίποτα σημαντικό στον ssd)

*S2

Link to comment
Share on other sites

Και τα δικά μου νούμερα από τον απλό 840 (σύστημα υπογραφής)

όλα καλά έτσι;

από θέμα drivers τι παίζει γιατί δεν έχω ίδεα; δεν έβαλα τίποτα, ότι βάλλαν τα windows μόνα τους.

attachment.php?attachmentid=54569&stc=1&d=1360147029

post-24339-1416077043,3463_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε μερικες σελίδες πισω..

Πρεπει να βαλεις τον driver της Intel.

Θα παρει τα πανω του μετα

*S2

ακριβως οτι ειπε ο πανω αφου βαλεις τα driver της intel θα γραφει αντι για msahci, iaStorA

ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

από εδώ κατέβασα μόνο το τρίτο και είδα σημαντικές διαφορές! κατέβασα και το πρώτο αλλά δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω! για βοηθήστε :p

Link to comment
Share on other sites

τι πρεπει να κανω επιτελους για να δει τους ντράιβερς της ιντελ??

Έτσι όπως τον έχεις συνδέσει, δεν πρόκειται...είναι στις SATA θύρες που ελέγχονται από τον Marvell...

Συμβουλέψου το manual της μητρικής σου για να δείς σε ποιές θύρες πρέπει να συνδέσεις για τον Intel Controller.

HINT : Σύνδεσε στις κόκκινες που είναι κολλητά στις μαύρες.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τον έχεις συνδέσει, δεν πρόκειται...είναι στις SATA θύρες που ελέγχονται από τον Marvell...

Συμβουλέψου το manual της μητρικής σου για να δείς σε ποιές θύρες πρέπει να συνδέσεις για τον Intel Controller.

HINT : Σύνδεσε στις κόκκινες που είναι κολλητά στις μαύρες.

ναι σαι καλα!!!

Ποσο νουμπας παιζει να ειμαι? :p

post-14427-1416077044,9274_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.