Jump to content



Recommended Posts

Γιατί SONY και καλά πρέπει να είναι GPT το drive;

To alignment γίνεται αυτόματα κάθε φορά που στήνεις windows σε κενό drive από τα Vista και μετά. Το δικό σου είναι aligned [MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION]

Το παρακάτω είναι με cstates off, αλλά πολλά προγράμματα να τρέχουν στο background.

QM77-840PRO 256GB:

post-51-1416077199,1566_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί SONY και καλά πρέπει να είναι GPT το drive;

To alignment γίνεται αυτόματα κάθε φορά που στήνεις windows σε κενό drive από τα Vista και μετά. Το δικό σου είναι aligned [MENTION=1392]GeorgeVasil[/MENTION]

Το παρακάτω είναι με cstates off, αλλά πολλά προγράμματα να τρέχουν στο background.

QM77-840PRO 256GB:

Γιατι στα καινουργια λαπτοπ για να παρεις το Serial των 8 αυτοματα απο το UEFI(μιας κ εκει ειναι ενσωματομενο πλεον)..πρεπει να κανεις εγκατασταση σε UEFI+Secure Boot Mode...που αυτο θελει GPT και οχι MBR (το κανει αυτοματα το GPT) και πρεπει να εχεις και τα αναλογα Media (DVD) των 8 που εχουν UEFI Support. (η να φτιαξεις καπως εσυ). Δε κανει εγκατατασαση απο χυμαδια που κυκλοφορουν δλδ..δεν το βλεπει καν.

Αλλιως το βαζεις σε Legacy Support Mode..και παιζεις με MBR και KeyFinder (πχ AIDA64) για ενεργοποιηση των 8..οπως και εκανα.(Αλλα δεν παιζει Secure Boot κλαιν μαιν ον δε λαιν).

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

κάποιος που καταλαβαίνει περισσότερα επι του θέματος θα μπορούσε να κάνει μια σύνοψη;

EFI, UEFI, GPT, Secure Boot, Win7 non UEFI, Win8 UEFI διανομές κτλ. έχουν γίνει αχταρμάς στο μυαλό μου...Χρόνο για διάβασμα /googling δεν έχω....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους τους TheLabs! Ήθελα να ρωτήσω για μόνο το λειτουργικό σύστημα τα Windows 7 64bit έναν SSD πόσα GB χρειαζόμαστε? Θέλω να πάρω τον Samsung 830 Series 64GB ειναι οκ πιστέυω... :whistling

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους τους TheLabs! Ήθελα να ρωτήσω για μόνο το λειτουργικό σύστημα τα Windows 7 64bit έναν SSD πόσα GB χρειαζόμαστε? Θέλω να πάρω τον Samsung 830 Series 64GB ειναι οκ πιστέυω... :whistling

για Windows 7 64bit και βασικα προγραμματα πια χαρα φτανουν τα 64GB

Link to comment
Share on other sites

για Windows 7 64bit και βασικα προγραμματα πια χαρα φτανουν τα 64GB

Μόνο τα Windows 7 επάνω στον 64GB, έχω και άλλους 2 SSD ο ένας KINGSTON V+200 120GB ειναι για Προγράμματα και ο άλλος SAMSUNG 840 PRO SERIES 128GB για τα Παιχνίδια... :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα Windows 7 επάνω στον 64GB' date=' έχω και άλλους 2 SSD ο ένας KINGSTON V+200 120GB ειναι για Προγράμματα και ο άλλος SAMSUNG 840 PRO SERIES 128GB για τα Παιχνίδια... :dirol:[/quote']

ssd για παιχνιδια δεν θα εβαζα...αμα εχεις 2-3 sec παραπανω loading δεν εγινε κατι...

αφου εχεις ηδη ενα 840 pro βαλε εκει τα windows και τα παιχνιδια σε μηχανικο...

εγω εχω 840 256 pro και αυτη τη στιγμη εχει 206GB ελευθερα... τα παιχνιδια τα εχω σε WD black

Link to comment
Share on other sites

παιδια τη σημαινει αυτο του εχω αλαξει και καλωδιο και τα ιδια καμία γνώμη ?

Το καλωδιο οπως ειπες το αλλαξες...αλλα αυτο που συνδεεται με αυτο το ηλεγξες?Τι εχεις συνδεδεμενο με αυτο?Αν ολα ειναι καλα,τσεκαρισε την κατασταση και με ενα δευτερο προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. εχω εναν ssd sumsung 840 και θελω να ρωτησω αν αυτο που εχω παρατηρησει ειναι bug η δεν ξερω τι αλλο.

ο δισκος ειναι 100 giga τα windows μαζι με ολα τα προγραμματα (παιχνιδια κτλπ) που εχω περασμενα μεσα ειναι 36 γιγα

αρα 100-36=64 γιγα.

αλλα στις πληροφορειες του σκληρου μου λεει οτι εχω ελευθερα 57.8 τα αλλα 7 γιγα που ειναι ΟΕΟ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. εχω εναν ssd sumsung 840 και θελω να ρωτησω αν αυτο που εχω παρατηρησει ειναι bug η δεν ξερω τι αλλο.

ο δισκος ειναι 100 giga τα windows μαζι με ολα τα προγραμματα (παιχνιδια κτλπ) που εχω περασμενα μεσα ειναι 36 γιγα

αρα 100-36=64 γιγα.

αλλα στις πληροφορειες του σκληρου μου λεει οτι εχω ελευθερα 57.8 τα αλλα 7 γιγα που ειναι ΟΕΟ?

To 120αρη drive είναι πραγματικά 111 και κάτι GB και όχι 100.

Από αυτά αφαίρεσε τα 36GB που έχεις και μένουν περίπου 75. Από αυτά τα 75, ανάλογα με την μνήμη που έχεις εγκατεστημένη στο μηχάνημα σου, καταλαμβάνει χώρο το pagefile.sys των Windows το οποίο είναι συνήθως όση και η μνήμη RAM. Αν π.χ. έχεις 8GB RAM, τότε 8GB είναι και το pagefile.sys.

Αφαίρεσε το pagefile.sys από τα 75 και έχεις 67. Άλλα 10GB λογικά είναι το hiberfill.sys αρχείο το οποίο είναι ανοιχτό για το hibernation του υπολογιστή.

Αν διαβάσεις τα tips and tricks εδώ:

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-ssd-performance-tips-74238.html

Θα βρεις πως να απενεργοποιήσεις το hiberfill.sys και pagefile.sys στο μηχάνημά σου.

Link to comment
Share on other sites

To 120αρη drive είναι πραγματικά 111 και κάτι GB και όχι 100.

Από αυτά αφαίρεσε τα 36GB που έχεις και μένουν περίπου 75. Από αυτά τα 75, ανάλογα με την μνήμη που έχεις εγκατεστημένη στο μηχάνημα σου, καταλαμβάνει χώρο το pagefile.sys των Windows το οποίο είναι συνήθως όση και η μνήμη RAM. Αν π.χ. έχεις 8GB RAM, τότε 8GB είναι και το pagefile.sys.

Αφαίρεσε το pagefile.sys από τα 75 και έχεις 67. Άλλα 10GB λογικά είναι το hiberfill.sys αρχείο το οποίο είναι ανοιχτό για το hibernation του υπολογιστή.

Αν διαβάσεις τα tips and tricks εδώ:

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-ssd-performance-tips-74238.html

Θα βρεις πως να απενεργοποιήσεις το hiberfill.sys και pagefile.sys στο μηχάνημά σου.

Ζαχο στα Windows 8 λενε οτι αν κανεις disable to hibernation αργει να ανοιξει/κλεισει το pc.το εχεις δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

Ζαχο στα Windows 8 λενε οτι αν κανεις disable to hibernation αργει να ανοιξει/κλεισει το pc.το εχεις δοκιμασει?

Όχι δυστυχώς και δεν νομίζω να το δοκιμάσω γιατί για μένα τα 8 είναι μια μεγάλη αποτυχία.

Αν βρω ευκαιρία κάποια στιγμή, ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Μάπα τα TLC :hehe:

Hardware.Info tests lifespan of Samsung SSD 840 250GB TLC SSD [update] - Update 1 (April 10) | Hardware.Info United States

It’s been more than a week now (8 days to be exact) since we started our SSD lifespan test with the Samsung 840 SSD with TLC flash memory. In that timespan we wrote 97,02 TB onto the Samsung 840 250GB SSD. Assuming an average of 10 GB of writes per day, that translates to 27 years of normal use.

The Wear Level indicator is now at 59. According to the S.M.A.R.T. data all memory cells of the SSD have been filled up 406 times. That means that we have passed 41 % of the official lifespan. In this tempo it should take about three weeks of continual writing before we reach the end of the official lifespan of the SSD, where the Wear Level indicator should be at 0.

One preliminary conclusion we can make is that Samsung’s wear levelling algorithms work well, also with static data. We’ll know for sure at the end. If that static data would never be moved, only 256 – 121 = 135 GB of flash memory would be available for writing. The official lifespan would then end after 1000 x 135 GB = 135 TB. Fortunately that does not seem to be the case.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.