Jump to content



Recommended Posts

Δουλεψε σε λειτουργεια AHCI.κανονικα. Μονο που τα νουμερα, στο τεστ, παραμειναν ιδια. Χωρις να εχω ενα ματσακι προγραμματων σε Background/Running, και με 40 Γιγα αδειο στον SSD. Ξανατρεξα το τεστ, 2,3 φορες, τα ιδια βγαζει....

Και δεν ειδα καποια διαφορα, σε ανοιγμα προγραμματων, η εκκινησης.

Τι στην ευχη???

Στο συστημα τις υπογραφης τον εχεις τον δισκο ? αν ναι ειναι επειδη τον δουλευεις σε sata 2

Παντως τα 20 sec που αναφερεις πιο πανω για εκκινηση μου φενοντε πολλα οταν εμενα ειναι στα 11 sec

Link to comment
Share on other sites

Στο συστημα τις υπογραφης τον εχεις τον δισκο ? αν ναι ειναι επειδη τον δουλευεις σε sata 2

Παντως τα 20 sec που αναφερεις πιο πανω για εκκινηση μου φενοντε πολλα οταν εμενα ειναι στα 11 sec

Ναι. Και δουλευω με Win 7 / 64 Bit

Μιλαω, απο την ωρα που παταω το κουμπι εκκινησης.

Επισης να πω οτι επανω στο μηχανημα εχω, μια καρτα ηχου η οποια εχει ενα καρο προγραμματα, ολα τα απαραιτητα Office, PowerDvd, Teamviewer, antivirus, πολυμηχανηματος λογισμικο κλπ.

Και εχει επισης σαν συσκευες, αλλους 2 δισκους Sata 3, 4 στο Sata 2, Εξωτερικο Usb Bluray,

Μονο τον ελεγχο που κανει και φορτωνει ολα τα παραπανω, πιστευω οτι 19'' ειναι αρκετα καλα. Ειδικα με οσα εγραφε ο Ραπτορας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και δουλευω με Win 7 / 64 Bit

Μιλαω, απο την ωρα που παταω το κουμπι εκκινησης.

Επισης να πω οτι επανω στο μηχανημα εχω, μια καρτα ηχου η οποια εχει ενα καρο προγραμματα, ολα τα απαραιτητα Office, PowerDvd, Teamviewer, antivirus, πολυμηχανηματος λογισμικο κλπ.

Και εχει επισης σαν συσκευες, αλλους 2 δισκους Sata 3, 4 στο Sata 2, Εξωτερικο Usb Bluray,

Μονο τον ελεγχο που κανει και φορτωνει ολα τα παραπανω, πιστευω οτι 19'' ειναι αρκετα καλα. Ειδικα με οσα εγραφε ο Ραπτορας.

http://www.thelab.gr/metriseis-and-apotelesmata-yperxronismon/boot-up-time-challenge-62029.html

εγω το μετρησα με αυτο το προγραματακι

εγω στην εχω 3 δισκους 1 dvd και τον samsung πανω και στην εκκινηση ανοιγουν catalyst control center ολα τα προγραματα τις creative για την καρτα ηχου antivirous mtorrent , internet download manager , afterburner, το προγραμα απο το calibration tool και το magician

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, στην εκκίνηση παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο ΟΛΟ το μηχάνημα, όχι μόνο ο SSD.

Από τα προγράμματα και τα services που τρέχουν, μέχρι τον επεξεργαστή, τις μνήμες και τη μητρική, όλα παίζουν το ρόλο τους. Εγώ από Intel Q9550 σε Core i7 1366 είδα διαφορά στην εκκίνησ, με 2 SSD σε RAID0 με ίδια ακριβώς εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που αναφερθηκε ο jax7480 για την εκκινηση ποσο γρηγορη ειναι,δειτε το δικο μου παραδειγμα...

πηρα τον υπολογιστη πριν ενα μηνα του εγκατεστησα τα windows7 και οσο παει μερα με την μερα αργει ολο και ποιο πολυ να ανοιξει...στην αρχη δεν προλαβενε να ολοκληρωθει το σηματακι των windows κατα την εκκινηση και οσο πηγαινε εμφανιζοτανε ολο και πιο πολυ και εχει φτασει τωρα μετα απο 1 μηνα χρησης του pc να εμφανιζετε ολο...

αυτο τι προβλημα ειναι τωρα? ξερει κανεις τι παιζει... ?

εχω κανει και καθαρισμο του ελευθερου χωρα αλλα και ολα τα tips για εναν ssd Που διαβασα εδω >>>> http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/how-to-ssd-performance-tips-74238.html

εντομεταξυ με το samsung magician μου λεει οτι εχω γραψει μεχρι στιγμης 1 TB και λεω τι εγεινε ρε πουστη μετραει και αυτα που γραφω στους αλους 2 δισκους που εχω?....

Link to comment
Share on other sites

Και στο σύστημά μου βλέπω πως αρχίζει και ανεβαίνει ο χρόνος στο boot up. Τί πρέπει να κάνω για να έρθει στα κανονικά επίπεδα; Trim μέσα από το magician;

Κάθε πότε πρέπει να γίνεται αυτό; Δεν ρίχνει το χρόνο ζωής του drive;

Link to comment
Share on other sites

τι δεν μασαει εδω εχει πεσει η αποδοση στο Boot time μαλλον απο το γραψε σβησε

πιο πιθανο ειναι να εχεις παραπανω προγραματα που ανοιγουν κατα την εκκινηση μετα απο 1 μηνα παρα να επεσαν τοσο γρηγορα οι επιδοσεις εκτος αν παιζει κατι αλλο απο settings η για καποιο λογο να δουλευει το trim

Link to comment
Share on other sites

πιο πιθανο ειναι να εχεις παραπανω προγραματα που ανοιγουν κατα την εκκινηση μετα απο 1 μηνα παρα να επεσαν τοσο γρηγορα οι επιδοσεις εκτος αν παιζει κατι αλλο απο settings η για καποιο λογο να δουλευει το trim

Υπάρχει περίπτωση να γίνεται αυτόματα το trim; Τα windows8 το υποστηρίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να γίνεται αυτόματα το trim; Τα windows8 το υποστηρίζουν;

Aπο τα λιγα που ξερω το trim ειναι κατι που δουλευει μονο του και εγω ειμαι αρκετα καινουριους στους ssd

Link to comment
Share on other sites

παιδια το τριμ ειναι μια εντολη των windows καπου εχει αναφερθει ενας τροπος για να εξακριβώσει κανεις αν λειτουργει η οχι

αν δεν εχει πειραξει κανεις τα windows τρεχει κανονικα απο μονο του

και ναι στα windows 8 δουλευει το τριμ με τον ιδιο τροπο με τα 7αρια

Link to comment
Share on other sites

παιδια το τριμ ειναι μια εντολη των windows καπου εχει αναφερθει ενας τροπος για να εξακριβώσει κανεις αν λειτουργει η οχι

αν δεν εχει πειραξει κανεις τα windows τρεχει κανονικα απο μονο του

και ναι στα windows 8 δουλευει το τριμ με τον ιδιο τροπο με τα 7αρια

http://www.thelab.gr/1063481016-post533.html

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 1 μηνα λειτουργειας των windows7 εχει πεσει η αποδοση τους? οσο φια τα startup programs δεν νομιζω τα εχω τσεκαρει και αυτα... hmm τι αλλο μπορει να πεζει ?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 500TB ε? αίσχος.... είναι επειδή είναι οι φθηνές TLC και δεν προτείνονται γιατί θα χαλάσουν γρήγορα...

Με πρόχειρους υπολογισμούς και με χρήση 20GB την ημέρα (και όχι 10GB που είναι η χρήση ενός απλού χρήστη) το drive θα άντεχε περίπου 70 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 500TB ε? αίσχος.... είναι επειδή είναι οι φθηνές TLC και δεν προτείνονται γιατί θα χαλάσουν γρήγορα...

Με πρόχειρους υπολογισμούς και με χρήση 20GB την ημέρα (και όχι 10GB που είναι η χρήση ενός απλού χρήστη) το drive θα άντεχε περίπου 70 χρόνια...

Τι έγινε, κλάταρε τελικά; Το stream είναι down και το τελευταίο update που έχω δει είναι στο Hardware.info πριν μια βδομάδα στα 400Tb.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.