Jump to content



Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω τον 120gb.

Θα μπει σε sata2 αλλα σκέφτομαι το write speed που είναι στα τάρταρα. :hmm:

Πως θα σε επηρεάσει το write? Έχεις κι άλλον ssd και σκόπευες να γράφεις από τον έναν στον άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω 2x256GB 840Pro σε Raid-0 ....... Τα νουμερα ειναι για τα Bench και οχι για καθημερινη χρηση..... Μπας και ειδα νομιζεις διαφορα απο εναν 830 256GB που ειχα πριν??? Εχει δικιο ο [MENTION=743]psyber[/MENTION] .

Αντε σε κανα μεγαλο αρχειο οταν κανω extract και αυτο για να "βουζωνω" την CPU.....xaxaxaxa :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γραφουν τοοοοοσα αχρηστα GB καθημερινα ....αυτα που ειναι απο Bench δεν θα λατρεψουν? :banging:

Μην ασχοληθουμε να πουμε πια ειναι τα "χρησιμα" GB που εντελει μενουν data και ποοοοοοσα σε μορφη "Temp" πανε και ερχονται .......χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Με τον καινούριο μου πλέον ssd μετά από πέρασμα win, όλων των προγραμμάτων και updates και έτοιμος για 24\7.

Χωρίς πειράγματα από magician(maximum performance) και όλα στοκ...

9n6p.jpg

ένα as...

cgyi.jpg

και ένα magician...

n1em.jpg

Πως είναι??? επειδή είμαι καινούριος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να μου εξηγήσετε και εμένα τι ακριβώς σημαίνουν τα αποτελέσματα που βγάζει το hard disk sentinel για τον samsung 840 ssd/120gb.

Health: 98% excellent

Lifetime writes: 1,10 TB

Υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ με τα παραπάνω νούμερα? (βασικά για το lifetime writes)

Και κάτι άλλο που παρατήρησα στην αρχή της λειτουργίας του στην αξιολόγηση των windows έβγαζε 7,8. Τώρα μετά από νέα αξιολόγηση λόγω αλλαγής cpu βγάζει 7,4. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να μου εξηγήσετε και εμένα τι ακριβώς σημαίνουν τα αποτελέσματα που βγάζει το hard disk sentinel για τον samsung 840 ssd/120gb.

Health: 98% excellent

Lifetime writes: 1,10 TB

Υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ με τα παραπάνω νούμερα? (βασικά για το lifetime writes)

Και κάτι άλλο που παρατήρησα στην αρχή της λειτουργίας του στην αξιολόγηση των windows έβγαζε 7,8. Τώρα μετά από νέα αξιολόγηση λόγω αλλαγής cpu βγάζει 7,4. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Μην αγχώνεσαι για τίποτα.

Ζήσε τον σκληρό σκληρό σου όπως πρέπει... βαλε τον να δουλεύει...

#sent from my Amstrad 6128#

Link to comment
Share on other sites

840 pro 256GB, σε φρέσκια εγκατάσταση win7, στο σύστημα της υπογραφής (ως διάδοχος του postville).

ACHI= ON,

πολύ πεσμένα τα νούμερα, κοντά στο μισό σε σχέση άλλους εδώ. :tomato:

Μήπως φταίει ότι είμαι σε sata II ακόμη;

post-13167-1416077515,5607_thumb.png

post-13167-1416077515,6297_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

840 pro 256GB, σε φρέσκια εγκατάσταση win7, στο σύστημα της υπογραφής (ως διάδοχος του postville).

ACHI= ON,

πολύ πεσμένα τα νούμερα, κοντά στο μισό σε σχέση άλλους εδώ. :tomato:

Μήπως φταίει ότι είμαι σε sata II ακόμη;

Για sata ii εισαι και με πολυ καλα "νουμερα" ;)

Link to comment
Share on other sites

Oops! Να 'μαι και 'γω, με φρεσκοαγορασμενο Samsung 840 Pro 128GB! :)

Πειτε μου την γνωμη σας! Ο δισκος ειναι αδειος, δεν εβαλα τα Windows ακομη επανω!

1. AS SSD (προτελευταιο firmware)

2. AS SSD (τελευταιο firmware) Γιατι μειωνεται το score?!

3. ATTO

4. CrystalDiskMark

5. Anvil's Storage Utilities

Πως σας φαινονται?

Επισης, το Magician εμενα δεν μου βγαζει ενδειξεις...μονο οι μπαρες φαινονται

edit: καλα, το Magician βρε παιδια δεν γινεται maximize?! Αναγκαστηκα να βγαλω 2 screenshots: ενα , δυο

?

Έγινε επεξεργασία από Ioanna
Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις.

Α)Γιατι οι δισκοι SSD λατρευουν τα Benchmark? Αφου λεμε, οτι εχουν ''οριο'' ζωης, καποια ΤΒ, δεν μπορουνε τα Bench αυτα, να μειωσουν τη ζωη τους???

Β)Αν ειναι να εχω τον ssd 256 pro, ως βασικο, μπορω να χρησιμοποιησω καπως τον Ραπτορα μου, ωστε να εχω μια ''βοηθεια'' στα windows 7 64 bit, και να ανοιγω πιο γρηγορα τα δεδομενα μου η οτιδηποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Oops! Να 'μαι και 'γω, με φρεσκοαγορασμενο Samsung 840 Pro 128GB! :)

Πειτε μου την γνωμη σας! Ο δισκος ειναι αδειος, δεν εβαλα τα Windows ακομη επανω!

1. AS SSD (προτελευταιο firmware)

2. AS SSD (τελευταιο firmware) Γιατι μειωνεται το score?!

3. ATTO

4. CrystalDiskMark

5. Anvil's Storage Utilities

Πως σας φαινονται?

Επισης, το Magician εμενα δεν μου βγαζει ενδειξεις...μονο οι μπαρες φαινονται

edit: καλα, το Magician βρε παιδια δεν γινεται maximize?! Αναγκαστηκα να βγαλω 2 screenshots: ενα , δυο

?

Για αρχή σταμάτα να τρέχεις όλα τα benchmark που υπάρχουν στον πλανήτη. Αν παρατηρήσεις, όλα τα ίδια αποτελέσματα σου δίνουν (σχεδόν).

Ένα AS SSD χρειάζεται και τίποτα παραπάνω. Το drive έχει χαμηλές επιδόσεις λόγω του AMD SATA controller. Το score που λες πως μειώθηκε στο 2ο run του AS SSD είναι αναμενόμενο. Αν τρέξεις 10 φορές το bench (και θα έχεις γράψει 100GB DATA στο drive) θα δεις 10 διαφορετικά νούμερα. Απλά τα νούμερα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους για να ασχολήσε.

Άφησε το drive στην ησυχία του, μια χαρά είναι. Τα νούμερα που βγάζουν οι Intel controllers δεν πρόκειται να τα πάρεις. Δοκίμασε βέβαια να απενεργοποιήσεις τα C States (δεν ξέρω αν υπάρχουν στους AMD) από το BIOS. Θα καις παραπάνω ρεύμα, αλλά θα πάρεις καλύτερα RANDOM νούμερα.

[MENTION=3286]lazarosleon[/MENTION]

A) Γι'αυτό λέμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ να μην τρέχετε benchmarks κάθε λίγο και λιγάκι. Τα περισσότερα benchmarks γράφουν αρκετά δεδομένα σε κάθε run (το AS SSD Benchmark γράφει νομίζω 10GB, άλλα τόσα γράφει το CrystalDiskMark κτλ) τα οποία εννοείται πως μειώνουν το χρόνο ζωής του drive. Δεν είναι για χόρταση.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή σταμάτα να τρέχεις όλα τα benchmark που υπάρχουν στον πλανήτη. Αν παρατηρήσεις, όλα τα ίδια αποτελέσματα σου δίνουν (σχεδόν).

Ένα AS SSD χρειάζεται και τίποτα παραπάνω. Το drive έχει χαμηλές επιδόσεις λόγω του AMD SATA controller. Το score που λες πως μειώθηκε στο 2ο run του AS SSD είναι αναμενόμενο. Αν τρέξεις 10 φορές το bench (και θα έχεις γράψει 100GB DATA στο drive) θα δεις 10 διαφορετικά νούμερα. Απλά τα νούμερα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους για να ασχολήσε.

Άφησε το drive στην ησυχία του, μια χαρά είναι. Τα νούμερα που βγάζουν οι Intel controllers δεν πρόκειται να τα πάρεις. Δοκίμασε βέβαια να απενεργοποιήσεις τα C States (δεν ξέρω αν υπάρχουν στους AMD) από το BIOS. Θα καις παραπάνω ρεύμα, αλλά θα πάρεις καλύτερα RANDOM νούμερα.

Ευχαριστω για την απαντηση, παραβλεπω το patronizing υφος και μενω στην ουσια: "Τα νούμερα που βγάζουν οι Intel controllers δεν πρόκειται να τα πάρεις." Ενταξει λοιπον, εγω με AMD ειμαι και μου αρεσει και κανενα προβλημα δεν εχω με καποια benchmark-ο-νουμερακια παρακατω. Αν και δεν ανεβασα screenshot να (σου) πω οτι εβαλα στο συστημα μου και τον MSahci controller και το AS SSD μου εβγαλε...744 κατι. Δηλαδη, χειροτερα απο τον AMD sata controller. Επισης, σε προσφατο τεσταρισμα του αλλου μου SSD (του Plextor), στο δικο μου συστημα, ο AMD sata controller φαινεται να αποδιδει καλυτερα απο τον MSachi, γι' αυτο και τον διατηρω.

Τελος, εγω προσωπικα δεν τρεχω "συνεχεια ολα τα benchmark του πλανητη". Απλα, οταν αγοραζω καινουργια προϊοντα τα τεσταρω οπως μπορω και το ιδιο συμβαινει και με τους δισκους. Κατοπιν, οι δισκοι αυτοι συνηθως "καθονται" με την εννοια οτι, προσωπικα, λειτουργω καποια συγκεκριμενα προγραμματα, δηλαδη δεν εχω τρελλες εγκαταστασεις-απεγκαταστασεις κλπ.

Μηπως ξερεις γιατι το Magician μου βγαζει απλα μπαρες και οχι και νουμερα οπως στον φιλο παραπανω? Το τελευταιο εχω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως παρεξηγήθηκα χωρίς να το θέλω.

Δεν εννοώ κάτι με το "τα νούμερα των Intel δεν θα τα πάρεις" προσβλητικό ως προς την AMD. Μεγειά σου με χαρά σου που έχεις AMD. Απλά στο νετ, τα περισσότερα νούμερα που κυκλοφορούν από τα drives είναι σε Intel πλατφόρμα και αυτός είναι και ο λόγος που δεν βλέπεις ίδιες επιδόσεις και σε σένα. Το drive δεν έχει απολύτως τίποτα και δουλεύει άψογα, απλά τα νούμερα του είναι πιο χαμηλά απ'ότι βλέπεις συνήθως γιατί ο AMD controller δεν μπορεί να το φτάσει στις μέγιστες επιδόσεις του.

Για την τελευταία ερώτησή σου ένα πράγμα μου έρχεται στο μυαλό. Επειδή το drive δεν έχει το OS πάνω. Αυτό μπορώ να το δοκιμάσω αν θέλεις και να σου πω...

edit: Το δοκίμασα και δείχνει νούμερα κανονικά σαν 2ος χωρίς το OS. Δοκίμασε και μία απεγκατάσταση και εγκατάσταση του Samsung Magician.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.